خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.

Tiralin

مترجم برتر رمان ۹۸
عضو کادر مدیریت
کاربر V.I.P انجمن
مدیر تالار انجمن
مترجم انجمن

امتیاز واکنش
9,034
زمان حضور
45 روز 11 ساعت 44 دقیقه
نویسنده این موضوع
«بسم تعالی»

نام دلنوشته: جوهر هزارتو
نگارشگر: Tiralin کاربر انجمن رمان ۹۸
ژانر: عاشقانه

مقدمه:
دیگر نشانی از جوشش تازه برآمده‌ی نوجوانی نیست، پیچ و خم دنج چندان پیچید و خم کرد که دیگر نشانی از دنج و آسایش نیست؛ پس باید تیغ بر دست گرفت و به دنبال جان فروشی‌های پسین، بازرگان بی‌باکی بود...

نقد و بررسی دلنوشته جوهر هزارتو ( جلد دوم پیچ و خم دنج ) | Tiralin کاربر انجمن رمان ۹۸

Reactions: همراز س، -FãTéMęH-، MaRjAn و یک کاربر دیگر

MaRjAn

مدیر برتر رمان ۹۸
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد انجمن
ناظر کتاب

امتیاز واکنش
31,836
زمان حضور
218 روز 18 ساعت 38 دقیقه
سرآغاز هر نامه نام خداست
که بی‌نام او نامه یکسر خطاست

نقد دلنوشته | جوهر هزارتو
«به من نگو که ماه می درخشد
درخشش نور روی شیشه های شکسته را نشانم بده»
- آنتوان چخوف
بانو تیرالین در دلنوشته‌ی جوهر هزارتو، به بهترین شکل ممکن، احساس عشق را توصیف کرده و تنها به جمله‌هایی کوتاه، اکتفا نکرده. و این موضوع، نقطه قوتی برای این دلنوشته محسوب می‌شود.
اما قبل از پرداختن به نقد دلنوشته‌ی جوهر هزارتو، می‌خواهم کمی به خود «دلنوشته» بپردازم و شاید این نقدی که مطالعه می‌کنید، اندکی با سایر نقدها متفاوت باشد؛ از همان جا که جوهر هزارتو، اندکی با سایر دلنوشته‌ها متفاوت است!
دلنوشته نثری‌ست که به توصیف احساس می‌پردازد و شاید از محدود نقاط مشترک دلنوشته و شعر، همین عنصر احساس باشد. چیزی که در دلنوشته اهمیت دارد، جدای از آرایه‌های ادبی، تناسب سطحی واژگان و نداشتن سیر داستانی‌ست.
بعد از عنوان دلنوشته، عبارت «جلد دوم پیچ و خم دنج» را مشاهده می‌کنیم. این موضوع برایم تعجب‌آور بود. اگرچه در تمام پست‌ها چند نقطه مشترک پیدا کردم، اما سیر داستانی‌ای مشاهده نکردم و کمی بعید می‌دانم بتوان جوهر هزارتو را به عنوان «جلد دوم» پیچ و خم دنج در نظر گرفت؛ دوست دارم بانو تیرالین، در این مورد کمی مرا روشن کند.
و نثر همانطور که پیداست، نثری کاملا ادبی‌ست. شاید اکثر افراد در مواجهه با این دلنوشته، کمی احساس کنند نتوانند ارتباط برقرار کنند و این دور از ذهن نیست، اما اگر سرسری نخوانیم و کمی غرق نوشته شویم، متوجه می‌شویم در عین سختی کلمات، معنی بسیار روان است!
گاه می‌بینم نوشته‌هایی را که نثر کتابی دارند و به ضرب و زور، کلمات بسیار ادبی را در متن جا می‌دهند؛ اما نقطه قوت جوهر هزارتو، هم‌سطح بودن واژگان در سرتاسر دلنوشته است.
قلم ادبی و دلنشین نگارشگر، در انجمن معروف است و نیازی نیست این‌جا به شرح آن بپردازم، اما فکر می‌کنم اگر دلنویس کمی از عبارات و واژگان ساده‌تری استفاده کند، انس گرفتن مخاطب با نوشته بیشتر می‌شود.
درواقع نگارشگر را از بابت گستردگی دایره واژگان تحسین می‌کنم، اما اگر قدری ساده‌تر بنویسد، به مراتب مخاطبان نوشته‌اش بیشتر می‌شود؛ چرا که همانطور که گفتم، از آن جهت که اکثر مخاطبان باید با کمی مکث و تامل در واژه‌ها به مطالعه‌ی دلنوشته بپردازند، در دیدگاه اول، نوشته کمی خسته کننده به نظر می‌رسد.
درمورد اسم باید بگویم، بسیار نو و خلاقانه است! شاید به ژانر دلنوشته مرتبط نباشد، اما جذاب است!

دیگر نشانی از جوشش تازه برآمده‌ی نوجوانی نیست، پیچ و خم دنج چندان پیچید و خم کرد که دیگر نشانی از دنج و آسایش نیست؛ پس باید تیغ بر دست گرفت و به دنبال جان فروشی‌های پسین، بازرگان بی‌باکی بود...
مقدمه‌ی جوهر هزارتو به عنوان یکی از نقاط جذاب رمان، باید کمی بیشتر توجه جلب کند. همانطور که می‌دانید، مقدمه باید جذاب باشد وگرنه مخاطب میلی به مطالعه نشان نمی‌دهد.
در آخر، باید یادآور باشم که دلنوشته همانطور که وزن ندارد، آهنگ هم ندارد و تیرالین بانو باید مواظب باشند نوشته‌هایشان آهنگین نشود..
در جمع بندی سخنانم، دلنوشته از سطح متوسط رو به بالایی برخوردار است و تناسب نسبی واژگان و استفاده‌ی مناسب از آرایه‌های علم بیان، نوشته را زینت داده.

با آرزوی موفقیت برای دلنویس عزیز و سپاس از انتقاد پذیری شما

تیم نقد انجمن رمان 98
MaRjAn

نقد و بررسی دلنوشته جوهر هزارتو ( جلد دوم پیچ و خم دنج ) | Tiralin کاربر انجمن رمان ۹۸

• عالی
Reactions: Tiralin، همراز س، -FãTéMęH- و یک کاربر دیگر

همراز س

منتقد برتر رمان ۹۸
کاربر V.I.P انجمن
منتقد انجمن

امتیاز واکنش
130
زمان حضور
10 روز 18 ساعت 29 دقیقه
مادامی که دلبری در بر کاشانه‌ات داری، با درخشش دروغین چشم‌هایت بر من ننگر!
بر من ننگر، بار ده در خموشی و آسودگی‌ات بدرود گویم؛ گرچه... دلم از این بس سیاهی و رنگِ هزارِ روزگار، خونین است، خونین!
پس با آن به سخن وارستگی، بر من ننگر، کهتر! آن دخت که دلبرت؛ آماده است گیهان را برایت زیر و بم دَرَد؛ پس چرا رهایش می‌کنی و سوی من می‌آیی؟ اگر چنین کنی، آن مَردی که مرا به ژرفای چاه اندوه می‌کشی؛ نمی‌کشی؟
نه! این داستانی نوشته شده از من و هزار قلم‌دار دیگر نیست؛ این، رویدادی هولناک در میان مردمان راستین است.
بگریز، پور نادان! نزدیک است که دلبرت را از کف دهی، که مرا دَمی... دَمی سر بر شانه نشانی.
و روی سخنم با آن بانوی گرامی و درخشان! بانو! من هرگز آنچنان نیک بخت نبودم، که شما را رویاروی شوم؛ ولی مرا پوزش از شما! پوزش که دل به دلدارتان سپردم و او به داو* تنهایی‌، مرا به غل و زنجیر شیدایی دروغین کشید و در پایان، این من بودم که پس از تنش بسیار، با آگاهی از بودن بانویی در جنگ نابرابر من و دلبرتان، گریز را برگزیدم و سوگند اهورا یاد می‌کنم، که هرگز بازنخواهم گشت؛ هرگز!
پس دلبر نادان را که چنین نیک و باشکوه بازگشته، به زیبایی و درخشش خویش پذیرا باشید و به هیچ، از من نپرسید و یادم مکنید؛ تا مگر رویداد‌های قاجاریان* در پی‌مان نیاید.
#تیرالین
#یخ_و_میخ
#تیغ_آفتاب
#Girl_at_home
#Taylor_Swift
#دل_نوشته
#جوهر_هزارتو
داو: ادعا
رویدادهای قاجاریان: اشاره به جنجال و تنش‌های بانوان دربار قاجار برای به دست آوردن دل پادشاه
به نام خالق عشق و زیبایی

"گفتمش روزی خیالش از دلم بیرون کنم
دل بگفت او با من است من با خیالش می‌روم…"

#تبریزی

در شروع حرف‌هایم، اسم دل‌نوشته با اینکه جدید و غیر‌تکراری هست، معنی خاصی از آن استنباط نکردم.
در مورد ژانر، براساس مقدمه و پست‌ها، بهتر است ژانری که ذکر می‌شود عاشقانه و تراژدی باشد. البته عاشقانه و تراژدی پیوستگی خاصی با هم دارند مخصوصا در دل‌نوشته‌ها.
اساس دل‌نوشته ساده نویسی هست. کلمات سنگین و مهجور با سبک و نوشتاری که حال و هوای قدیمی دارد کمی فهم و درک مطالب را سخت می کند.
فضا سازی ضعیفی داشتیم، یعنی نتوانستم حس نویسنده را دریافت کنم و همراهش باشم.
فضاسازی یعنی اینکه دلنویس بتواند حسی را که دارد با توصیفات و استفاده از آرایه‌های مناسب به خواننده منتقل کند.
آرایه های ادبی به‌جا و تشبیهات زیبا متن ما را آراسته و باارزش می کند که اینجا به آرایه‌ها کم لطفی شده بود.
در مورد آرایه، آرایه‌ی غالب دل‌نوشته تشبیه، کنایه و استعاره هست.
تناسب نثری و کلمات خوبی را شاهد بودیم و نثر ادبی یک‌دستی داشتیم فقط جمله بندی‌ها کمی دقت بیشتر می‌طلبد.
همین طور تناسب سطحی هم رعایت شده بود، اگر کلمات کمتر استفاده شده یا سخت را (که نیاز به لغتنامه داشت و نویسنده‌ی عزیزمون زحمتش را کشیده بود) ندیده بگیریم. در اینجا دایره وسیع و غنی واژگان نویسنده به خوبی جلب توجه می کند.
ذکر این نکته را لازم می دانم که نظر شخصی من هست؛ این نوع سبک نوشتاری، با سنگینی و پیچیدگی خودش، می تواند سبک متفاوتی باشد.
در پایان باید بگویم اگر ساده نویسی مورد توجه قرار می‌گرفت و روی فضا سازی کمی بیشتر کار می‌شد، دل‌نوشته بهتری می توانست بشود.

با آرزوی موفقیت برای نویسنده‌ی عزیز و سپاس از انتقادپذیری شما
تیم نقد انجمن رمان ۹۸
همراز.س

• عالی
Reactions: MaRjAn، -FãTéMęH-، YeGaNeH و یک کاربر دیگر

Tiralin

مترجم برتر رمان ۹۸
عضو کادر مدیریت
کاربر V.I.P انجمن
مدیر تالار انجمن
مترجم انجمن

امتیاز واکنش
9,034
زمان حضور
45 روز 11 ساعت 44 دقیقه
نویسنده این موضوع
سرآغاز هر نامه نام خداست
که بی‌نام او نامه یکسر خطاست

نقد دلنوشته | جوهر هزارتو
«به من نگو که ماه می درخشد
درخشش نور روی شیشه های شکسته را نشانم بده»
- آنتوان چخوف
بانو تیرالین در دلنوشته‌ی جوهر هزارتو، به بهترین شکل ممکن، احساس عشق را توصیف کرده و تنها به جمله‌هایی کوتاه، اکتفا نکرده. و این موضوع، نقطه قوتی برای این دلنوشته محسوب می‌شود.
اما قبل از پرداختن به نقد دلنوشته‌ی جوهر هزارتو، می‌خواهم کمی به خود «دلنوشته» بپردازم و شاید این نقدی که مطالعه می‌کنید، اندکی با سایر نقدها متفاوت باشد؛ از همان جا که جوهر هزارتو، اندکی با سایر دلنوشته‌ها متفاوت است!
دلنوشته نثری‌ست که به توصیف احساس می‌پردازد و شاید از محدود نقاط مشترک دلنوشته و شعر، همین عنصر احساس باشد. چیزی که در دلنوشته اهمیت دارد، جدای از آرایه‌های ادبی، تناسب سطحی واژگان و نداشتن سیر داستانی‌ست.
بعد از عنوان دلنوشته، عبارت «جلد دوم پیچ و خم دنج» را مشاهده می‌کنیم. این موضوع برایم تعجب‌آور بود. اگرچه در تمام پست‌ها چند نقطه مشترک پیدا کردم، اما سیر داستانی‌ای مشاهده نکردم و کمی بعید می‌دانم بتوان جوهر هزارتو را به عنوان «جلد دوم» پیچ و خم دنج در نظر گرفت؛ دوست دارم بانو تیرالین، در این مورد کمی مرا روشن کند.
و نثر همانطور که پیداست، نثری کاملا ادبی‌ست. شاید اکثر افراد در مواجهه با این دلنوشته، کمی احساس کنند نتوانند ارتباط برقرار کنند و این دور از ذهن نیست، اما اگر سرسری نخوانیم و کمی غرق نوشته شویم، متوجه می‌شویم در عین سختی کلمات، معنی بسیار روان است!
گاه می‌بینم نوشته‌هایی را که نثر کتابی دارند و به ضرب و زور، کلمات بسیار ادبی را در متن جا می‌دهند؛ اما نقطه قوت جوهر هزارتو، هم‌سطح بودن واژگان در سرتاسر دلنوشته است.
قلم ادبی و دلنشین نگارشگر، در انجمن معروف است و نیازی نیست این‌جا به شرح آن بپردازم، اما فکر می‌کنم اگر دلنویس کمی از عبارات و واژگان ساده‌تری استفاده کند، انس گرفتن مخاطب با نوشته بیشتر می‌شود.
درواقع نگارشگر را از بابت گستردگی دایره واژگان تحسین می‌کنم، اما اگر قدری ساده‌تر بنویسد، به مراتب مخاطبان نوشته‌اش بیشتر می‌شود؛ چرا که همانطور که گفتم، از آن جهت که اکثر مخاطبان باید با کمی مکث و تامل در واژه‌ها به مطالعه‌ی دلنوشته بپردازند، در دیدگاه اول، نوشته کمی خسته کننده به نظر می‌رسد.
درمورد اسم باید بگویم، بسیار نو و خلاقانه است! شاید به ژانر دلنوشته مرتبط نباشد، اما جذاب است!

مقدمه‌ی جوهر هزارتو به عنوان یکی از نقاط جذاب رمان، باید کمی بیشتر توجه جلب کند. همانطور که می‌دانید، مقدمه باید جذاب باشد وگرنه مخاطب میلی به مطالعه نشان نمی‌دهد.
در آخر، باید یادآور باشم که دلنوشته همانطور که وزن ندارد، آهنگ هم ندارد و تیرالین بانو باید مواظب باشند نوشته‌هایشان آهنگین نشود..
در جمع بندی سخنانم، دلنوشته از سطح متوسط رو به بالایی برخوردار است و تناسب نسبی واژگان و استفاده‌ی مناسب از آرایه‌های علم بیان، نوشته را زینت داده.

با آرزوی موفقیت برای دلنویس عزیز و سپاس از انتقاد پذیری شما

تیم نقد انجمن رمان 98
MaRjAn
سلام وقت بخیر با سپاس از وقتی که گذاشتید
در مورد اینکه جلد دوم پیچ و خم دنج در نظر گرفته شده دلیلش دینه که موضوعات و جریان فکری و احساسی مشابه با اون دلنوشته رو داره و با اینکه سیر داستانی شامل دلنوشته نمی‌شه ولی من دوست داشتم که خواننده ها این مجموعه دلنوشته‌ها رو وابسته به هم بدونن

• عالی
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
بالا