خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.

زیبا•

عضو تازه وارد انجمن
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
177
زمان حضور
11 ساعت 30 دقیقه
نویسنده این موضوع
«بسم تعالی»

نام اثر: صدایی که تکرار می‌شود
نگارشگر: زیبا سعیدی کاربر انجمن رمان ۹۸
ژانر: تراژدی

مقدمه:
صدایی به گوش می‌رسد! صدایی که اشتیاقِ عجیبی به نواختن آن هم در خرمنِ گل‌های یخ‌زده و گِل‌های آری از اشک‌های بی‌نام و نشان دارد. صدایی که یگانگی را می‌ستاید و به دنبال حیات، خورشید را می‌نگرد.

نقد و بررسی دلنوشته صدایی که تکرار می‌شود | زیبا• کاربر انجمن رمان ۹۸

• عالی
Reactions: -FãTéMęH-، MaRjAn و YeGaNeH

MaRjAn

مدیر ارشد رمان ۹۸
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد انجمن
ناظر کتاب

امتیاز واکنش
31,816
زمان حضور
218 روز 12 ساعت 19 دقیقه
به نام خالق پیدا و پنهان
که پیدا و نهان داند به یکسان

نقد دلنوشته | صدایی که تکرار می‌شود
دلنوشته در ابتدا متن خام و بی‌ارزشی‌ست که بعد از ویرایش توسط دلنویس، تبدیل به اثری فاخر می‌شود!
اما ویرایش به معنای زینت دادن؛ نه به معنای کلمات ادبی را زیاد کردن!
آنطور که پیداست، قلم دلنویس بسیار روان و دلنشین است؛ اما سعی داشته کلمات ادبی و شاید بتوان گفت مهجور را، در نوشته‌ی خود جای دهد که حقیقتاً شاید آنطور که به نظر می‌رسد، درست نباشد!
مقدمه‌ی دلنوشته، بخش حیاتی آن است؛ بدین سبب که مخاطب ابتدا مقدمه را نگاه می‌کند و اگر خوشش آمد، پست بعدی را می‌خواند و اگر خوشش نیامد، آن را می‌بـ*ـو*سد و کنار می‌گذارد؛ به عنوان کسی که چنین قلم زیبایی دارید، حس می‌کنم در حق مقدمه کم‌لطفی کرده‌اید!
همانطور که در ابتدا گفتم، شاید هرچه کلمات سخت کمتر باشند، ارزش کار بالاتر برود؛ زیرا آن‌چه در دلنوشته اهمیت دارد، ساده‌نویسی و انتقال هرچه بهتر احساسات به مخاطب است! برای مثال، در پست سوم:

در انتهای سلک، آوایی حزن‌آلود، گیتی را دربرمی‌گیرد. خرناسِ فاخته‌اش جهان را درهم می‌شکند و پرزهای از هم گسسته‌اش، طین را گلگون می‌کند.
آوازهٔ فریادش از
طین برافراخته می‌شود و در درون دریای خو*نِ خودش به تازیدن ادامه می‌دهد و هر دم بانگِ مشقّت می‌سراید.

در این‌جا، نوشته می‌توانست به مراتب بهتر احساسات را به خواننده منتقل کند؛ اما مخاطبی که ممکن است دایره واژگانش گسترده نباشد، وسط دلنوشته به این فکر کند که سلک یعنی چه؟ طین یعنی چه؟
یا در این‌جا با استفاده از مترادف‌ها، می‌شد نوشته شود:

سیلابِ صدایش قطره‌قطره رام شد و با طمانینه وارد دریا شد. نگاهش پیکارگرانه به دنبالِ لمحه‌ای، لبریز گشت. وجودش، خاصمانه به دنبالِ حیات، در میانِ تیرگی می‌جُنبید اما لَختی نمی‌دید.

دلنوشته‌ی خوب، دلنوشته‌ای‌ست که وقتی نگارشگر پر از احساس است نوشته شود و وقتی در آرامش است، ویرایش..
ویرایش به چه معنا؟ همانطور که گفتم، به معنای زینت دادن! زینت هر متن ادبی، آرایه‌های آن است! اصلا آنچه که باعث می‌شود متن بی‌ارزش و خام اولیه به متنی فاخر تبدیل شود، وجود آرایه‌هاست! بین چه گفتن و چگونه گفتن تفاوت بسیار است! من می‌توانم بگویم معشوق زیبایم موهای فر و مواج دارد؛ اما حافظ همان معشوق را اینگونه توصیف می‌کند:

بتی دارم که گرد گل ز سنبل سایه بان دارد
استفاده از آرایه‌ی مجاز در این شعر، سبب زیبایی آن شده..
همچنین استفاده از آرایه‌های لفظی در جای درست، تاثیر گذاری کلام را دوچندان می‌کند! من می‌گویم: «لباس گرم بپوشید که پاییز آمد و باد خنک وزیدن گرفت.» اما منوچهری می‌گوید: «خیزید و خز آرید که هنگام خزان است/باد خنک از جانب خوارزم وزان است!»
متاسفانه دلنوشته‌ی صدایی که تکرار می‌شود، از آرایه‌های کافی برخوردار نبود! همانند این پست:

در حصارِ غمزدهٔ شب، صدایی به گوش می‌رسد. صدایی که سکوت این کویر را با گریستنش آبستن کرد و گنجشکان، برای به دنبال کردن نبضِ تپندهٔ زندگی‌شان، در ملالتِ دریای خونِ خودشان به رقصیدن ادامه دادند. ماه در آسمان آشکارا خندید وقتی که وسعت ستاره‌ها را بی‌معنی دانست.

هرچند این پست آرایه‌هایی مثل تشخیص به چشم می‌خورد؛ اما در رساندن مفهوم نوشته، کافی نیست!
اما هرچقدر جلوتر می‌رفتم، بیشتر پیشرفت نویسنده را احساس می‌کردم؛ انگار در انتها، قلم نویسنده دلنشینی و روان بودن خود را حفظ کرده بود و راحت‌تر مضامین منتقل می‌شد.
مثلا به شخصه، عاشق این قسمت شدم:

موسیقیِ قدم‌هایش در صراط‌الکجِ رنج به احترامِ مشعوف متزلزل می‌گردد. صدای قدم‌هایش آشناست، اِنگار که می‌خواهد روحِ دلدادهٔ طوفان را در شکاف تباهی برهاند و خود را به آتش انقلاب ققنوس برساند.

درکل نگارشگر، قلم دلنشینی دارد که اگر بتواند سادگی خود را حفظ کند، ارتباط‌گیری با دلنوشته‌هایش بسیار آسان خواهد شد! پیشنهاد می‌کنم نویسنده، تمرین ساده‌نویسی کند؛ زیرا در دلنوشته ساده‌نویسی اهمیت فراوان دارد! امیدوارم در آینده شاهد دلنوشته‌های بیشتری از شما باشم:گل:

با آرزوی موفقیت برای دلنویس عزیز و سپاس از انتقاد پذیری شما
تیم نقد انجمن رمان 98

MaRjAn

نقد و بررسی دلنوشته صدایی که تکرار می‌شود | زیبا• کاربر انجمن رمان ۹۸

• عالی
Reactions: -FãTéMęH-
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8