خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.

kim Soo

عضو تازه وارد انجمن
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
172
زمان حضور
14 ساعت 14 دقیقه
نویسنده این موضوع
«به نام خدا»
دلنوشته : سلسله‌ی تناقض
نگارشگر : ندا تیموری (kim Soo)
منتقد : MaRjAn
مقدمه :
روز اول، نگاهم به چشمانی خیره مانده بود، خود را گم کرده بودم.
انگار روی زمین نه و روی هوا معلقم. منتظر و بی تاب، در انعکاس مهربانی تو...
پ.ن:پارت‌های این دلنوشته روزانه به ذهنم میاد و تایپش میکنم...​

نقد و بررسی دلنوشته سلسله‌ی تناقض | ندا تیموری کاربر انجمن رمان ۹۸

• عالی
Reactions: ZaHRa، -FãTéMęH-، MaRjAn و یک کاربر دیگر

MaRjAn

مدیر برتر رمان ۹۸
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد انجمن
ناظر کتاب

امتیاز واکنش
31,841
زمان حضور
218 روز 18 ساعت 38 دقیقه
به نام خالق پیدا و پنهان
که پیدا و نهان داند به یکسان

نقد دلنوشته | سلسه‌ی تناقض
وقتی نام دلنوشته را می‌شنویم، احتمالاً اولین چیزی که در ذهنمان شکل می‌گیرد، متنی پر از حس و دلنشین است. آن چیزی که باعث دلنشینی نثر می‌شود، زینت و روان بودن آن است.
به قول زهرا خدارحمی:
یک دلنوشته زمانی ارزش ادبی دارد که در لحظه ای که نویسنده پر از حس است، نوشته شود و در لحظه ای که در حالت عادی قرار دارد، ویرایش شود.
راستش را بگویم، نقد دلنوشته‌ی سلسله‌ی تناقض کمی سخت بود. آنطور که پیداست، دلنویس قلم خوبی دارد، اما متن به ویرایش احتیاج داشت!
متن دلنوشته آرایه‌های بسیار کمی داشت، درحالی که آنچه باعث می‌شود دلنوشته به اثری فاخر تبدیل شود، آرایه‌ها هستند که زینت نثر محسوب می‌شوند.
زمانی که نثر از آرایه‌های کمی برخوردار باشد، از جذابیتش می‌کاهد، همانطور که یکی از لوازمات شعر نیز آرایه است. متی که فاقد آرایه باشد، بیشتر شبیه به یک گزارش است تا دلنوشته‌ای تاثیرگذار.
نام اثر، نقطه قوتش محسوب می‌شود، زیرا بسیار زیباست و مخاطب را کنجکاو می‌کند تا نگاهی به اثر بیندازد. بلافاصله بعد از آن، مقدمه‌ی دلنوشته را می‌بینیم که آن نیز زیبا و دوست‌داشتنی بود مخاطب را بیش از پیش تشویق و کنجکاو می‌کرد.
اما همانطور که گفتم، نقطه ضعف اثر همین است که تقریبا آرایه‌ای در نثر به چشم نمی‌خورد و تا وقتی آرایه‌ای نباشد، نقد آن بسیار سخت است چون تقریباً چیزی برای نقد، وجود ندارد!
همانطور که قبلاً هم در نقدهای قبل گفته‌ام، من می‌توانم بگویم: «معشوق زیبایی دارم که موهای فر و مواج دارد»
اما حافظ می‌گوید: «بتی دارم که گرد گل ز سنبل سایه‌بان دارد»
تفاوتی در مفهوم دیده نمی‌شود؛ تفاوت در نحوه‌ی بیان است. درواقع آن چه که بیشتر از چه گفتن اهمیت دارد، چگونه گفتن است.
دلنوشته همانطور که می‌دانیم، اثری «ادبی» است و هر اثر ادبی، نیازمند زینتی از جنس ادبی‌ست.
امیدوارم اهمیت آرایه‌ها در متن را به خوبی توضیح داده باشم!
دوباره می‌گویم که نگارشگر قلم زیبایی دارد و به راحتی و با کمی تمرین، می‌تواند اثر را بعد از نوشتن اولیه، ویرایش کند و به آن زینت ببخشد! و با توجه به نوشته‌هایتان، پیشنهاد می‌کنم از آرایه‌های بدیع معنوی و آرایه‌های علم بیان بیشتر از آرایه‌های بدیع لفظی استفاده کنید.

با آرزوی موفقیت برای دلنویس عزیز و سپاس از انتقاد پذیری شما
تیم نقد انجمن رمان 98
MaRjAn

• جذاب
  • عالی

haniiikhanoom

منتقد رمان ۹۸
منتقد انجمن

امتیاز واکنش
98
زمان حضور
1 روز 23 ساعت 41 دقیقه
به نام خداوند مهربان

نقد و بررسی دلنوشته سلسله‌‌ ی تناقض

دلنوشته های عاشقانه فضایی برای ابراز احساسات نویسندگان به مخاطبان "خاص" خود هستند. باید در نظر گرفت که دلنوشته با نوشتن معمولی تفاوت دارد و باید یکسری نکات در لابه لای سخنان عاشقانه نویسنده گنجانده شود.

حال به بررسی اولین مورد می‌پردازیم یعنی نام دلنوشته که متفاوت و با دقت انتخاب شده بود و مقدمه که توقع مخاطب را از آنچه می خواهد بخواند بالا می‌برد.

اما درباره متن دلنوشته باید بگویم آن‌طور که مخاطب با توجه به متن و نام، توقع فضایی عاشقانه را دارد، نبود.

دلنوشته زمانی دلنوشته محسوب می‌شود که نه تنها سخنان محبت آمیز در آن باشد بلکه فضا سازی و به خصوص آرایه های ادبی هم در آن بکار رفته باشد.

با اینکه نویسنده سعی در انتقال احساسات داشت اما این کار را به روش معمول و عادی انجام داده و این دلنوشته بدون آرایه های ادبی و یا جملاتی متفاوت با متن های عاشقانه دیگر بود.

اما در کنار این نکات، نویسنده در بعضی از قسمت ها جملات زیبایی نوشته است و این نشان می‌دهد می‌تواند متنی بهتر با عبارات زیبا و متفاوت بی‌آفریند.

مانند:

افکاری که در تو غرق مانده اند.

ماندنی هایی که رفته‌اند و رفتنی‌هایی که مانده اند.

با همه این تفاسیر دلنوشته سلسله تناقض بد نبود و خیلی جا دارد که بهتر شود و مطمئنا نویسنده گرامی با بکار گرفتن آرایه ها و فضاسازی متفاوت می‌تواند نظر مخاطب را به خوبی جلب کند.

با تشکر از انتقادپذیری نویسنده گرامی
تیم نقد انجمن رمان 98

haniiikhanoom

• عالی
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
بالا