خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.

Melina Namvar

عضو تازه وارد انجمن
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
530
زمان حضور
4 روز 8 ساعت 5 دقیقه
نویسنده این موضوع
یه نام خدا
اسم رمان: یوتوپیا
ژانر: جنایی-مافیایی، معمایی
نویسنده: ملینا نامور کاربر انجمن رمان ۹۸
ناظر: Mitra_Mohammadi
منتقدین: YeGaNeH همراز س
لینک رمان:

نقد و بررسی رمان یوتوپیا | Melina Namvar کاربر انجمن رمان ۹۸

آخرین ویرایش توسط مدیر:
Reactions: همراز س، -FãTéMęH-، YeGaNeH و یک کاربر دیگر

همراز س

منتقد انجمن رمان ۹۸
منتقد انجمن

امتیاز واکنش
235
زمان حضور
15 روز 1 ساعت 48 دقیقه
"به نام خالق عشق و زیبایی"

"میزان انسانیت یک فرد از نحوه برخورد او با دیگرانی که برای وی هیچ کاری نکرده اند، مشخص می‌شود."

# آن لندرز

در آغاز حرف‌هایم و البته آن چیزی که در ابتدای هر کتابی مورد توجه قرار می‌گیرد، نام کتاب هست و در مورد اسم، جدید و جذاب هست که معنی خوبی هم دارد؛ آرمان شهر و به قول فیلسوفان اسلامی مدینه‌ی فاضله می‌باشد. البته ارتباط بین اسم و رمان را متوجه نشدم.
اگرچه جمله‌ی آخر خلاصه لو دهنده هست ولی خلاصه‌ی خوبی داریم.
در مورد شروع داستان، شروع با مونولوگ طولانی، جذاب و درگیرکننده نمی‌تواند باشد که خواننده را میخکوب کند. با توجه به ژانری که معرفی شده می‌توانست شروع هیجان انگیز‌‌ و رمزآلودی داشته باشیم و جای مانور زیادی دارد.
نثر ادبی مونولوگ اصلا رعایت نشده ولی محاوره ای دیالوگ خوب بود و همین طور نسبت 40 درصدی دیالوگ و 60 درصدی مونولوگ هم رعایت نشده بود.
همان‌طور که دیالوگ‌های هدفمند به ما کمک می‌کند که با شخصیت‌ها آشنا شویم، مونولوگ هم باعث می‌شود با افکار و لایه‌های عمیق شخصیتی و شادی و غم درونی و کمبود‌های شخصیت‌ها را بیشتر درک کنیم و همذات پنداری خوبی با آن‌ها داشته باشیم.
زاویه‌ی دید مورد استفاده در ژانر معمایی اول شخص هست که به همه جای داستان دسترسی ندارد و به خواننده فرصت کشف معماها را می‌دهد. نویسنده‌ی عزیز در این مورد، انتخاب درستی داشته است.
در مورد شخصیت پردازی، توصیفات بهتری از چهره و ظاهر آن‌ها داشتیم که نقطه قوت رمان بود، ولی در مورد افکار و عادات و رفتار شخصیت‌ها ضعیف بود.
چیزی که در مورد شخصیت‌ها نظرم را جلب کرد یک‌دست بودن هر شخصیت بود، یعنی هر لحظه رفتارش بدون توجیه و دلیلی عوض نمی‌شد.
در رابـ*ـطه با توصیف و فضاسازی از پرورشگاه، از خانه‌ی خانواده ارجمند و... کمی کم لطفی شده بود و نتوانستم تصویرسازی خوبی داشته باشم.
نکته‌ی مهم در مورد توصیف این است که باید قطره قطره باشد نه یک جا، تا هم حوصله‌ی خواننده سر نرود هم بهتر در یاد و حافظه بماند.
کمی باورپذیری رمان در چند مورد به چالش کشیده شده بود مثلا به همین راحتی کودکان پرورشگاهی خانواده‌دار نمی‌شوند.
اینکه معمولا و اکثرا کودکان زیر 7 سال به فرزندی پذیرفته می‌شوند تا مطابق فرهنگ و تربیت پدر و مادر جدید بزرگ شوند.
دختری 17 ساله، کمی غیرمنطقی هست مگر اینکه داستانی پشتش باشد که در طول رمان مشخص شود.
یک سوالی منتظر بودم ژاکاو از خودش بپرسد؛ چرا من؟! از بین همه‌ی بچه‌ها چرا من؟!
در پایان باید بگویم با کمی زیاده‌گویی‌های بجا و توصیفات حالات و زمان و مکانی و البته تزریق کمی هیجان، رمان سیر و روند جذاب‌تری خواهد داشت.

با آرزوی موفقیت برای نویسنده‌ی عزیز و سپاس از انتقادپذیری شما
تیم نقد انجمن رمان ۹۸

همراز.س

• عالی
Reactions: Melina Namvar، YeGaNeH، MaRjAn و 2 نفر دیگر

MaRjAn

مدیر ارشد رمان ۹۸
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد انجمن
ناظر کتاب

امتیاز واکنش
33,654
زمان حضور
237 روز 20 ساعت 47 دقیقه
اگر می خواهید نویسنده شوید، باید دو کار را بیشتر از هر کار دیگری انجام دهید: زیاد بخوانید و زیاد بنویسید.
- استیون کینگ

اولین چیزی که جذبم کرد، اسم رمان بود. یوتوپیا به معنای آرمان‌شهر، که اوایل توسط فلاسفه‌ی یونان به کار برده شد و فلاسفه‌ی اسلامی از آن به عنوان مدینه‌ی فاضله یاد کرده‌اند.
با توجه به پلات رمان، نتوانستم ارتباط زیادی بین اسم رمان و موضوع آن پیدا کنم، اما با توجه به ژانر، نویسنده در باب اسم انتخاب خوبی داشته است.
همچنین انتخاب زاویه‌دید اول شخص انتخاب کاملاً درستی‌ست؛ زیرا اطلاعات این زاویه‌دید محدود است و اطلاعات محدودی را نیز به خواننده منتقل می‌کند.
اما از این‌جا به بعد، دقیقاً جایی‌ست که نویسنده‌ی عزیز باید بیشتر بخواند و بیشتر بنویسد و تمرین کند!
ژانر رمان، شروعی هیجانی و میخکوب‌کننده را می‌طلبد و با توجه به پلات، رمانتان هم این پتانسیل را داشت، اما شروع رمان شما با حجم زیادی از مونولوگ و توصیفات بود که حقیقتا چندان حرفه‌ای نیست.
تا ده پست اول رمان، علاوه‌بر سیر تند، شاهد دیالوگ‌های روزمره و بی‌هدفی هستیم که به نظرم بعضی جاها، اصلا نیازی نبود و فضا را خشک‌تر نشان می‌داد! دیالوگ هدفمند خیلی به پیش بردن رمانتان کمک می‌کند و پیشنهاد می‌کنم از آن غافل نشوید.
همچنین تعادلی بین مونولوگ‌ها و دیالوگ‌ها دیده نمی‌شود و وقتی به توصیفات می‌رسیم، حجم مونولوگ‌ها به یک‌باره زیاد می‌شود و کل توصیفات یک‌جا به خواننده منتقل می‌شوند؛ درحالی که توصیفات باید قطره‌چکانی باشند و مدام تکرار شوند تا در ذهن مخاطب ماندگار شوند.
از آن‌جایی که رمان خیلی پیش نرفته، نمی‌توانم درمورد شخصیت پردازی نظری بدهم، اما کمی دوگانگی در رفتار شخصیت‌ها دیده می‌شود.
چیزی که بیشتر از همه نظرم را جلب کرد، نقاط غیرقابل باور در ایده‌ی رمان بود! به عنوان مثال، این‌که ژاکاو در هفده‌سالگی به سرپرستی گرفته شود، باورپذیری را زیر سوال می‌برد؛ چرا که اکثر کودکان در سنین پاین به سرپرستی گرفته می‌شوند تا به راحتی بتوان آن‌ها را تربیت کرد.
و دومین نقطه‌ی غیرقابل باور، پروسه‌ی طولانی سرپرستی است که در رمان، در حد چند دقیقه نمایش داده شد! آشنا شدن ژاکاو با خانواده‌ی جدید، عادت کردن به آن‌ها، شناختن آن‌ها، طی کردن مراحل قانونی و ملکی که باید به نام ژاکاو شود تا او را تأمین کند و... همه و همه بسیار طولانی هستند که در رمان شاهد هیچکدام از آن‌ها نیستیم!
همچنین هرچند ممکن است در این مورد کوتاهی شود، اما فکر نمی‌کنم تشخیص بیماری‌هایی مثل سادیسم و رفتار مشکوک چنین خانواده‌هایی آنقدرهم سخت باشد و به راحتی بچه‌ای بی سرپرست را در اختیار آن‌ها قرار دهند، و این سومین نقطه‌ی غیرقابل باور تنها در ده پست اول!
من رمانتان را به
رمان‌هایی که به ویرایش نیاز دارند اضافه می‌کنم تا در زمان مشخص‌شده، با کمک ناظرتان بتوانید ایراداتش را رفع کنید و رمان هرچه بهتری بنویسید.
با آرزوی موفقیت برای نویسنده‌ی عزیز و سپاس از انتقادپذیری شما
تیم نقد انجمن رمان ۹۸

MaRjAn

آخرین ویرایش:
  • عالی
Reactions: -FãTéMęH-
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7