خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.

nefes_rad

عضو تازه وارد انجمن
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
760
زمان حضور
3 روز 22 ساعت 45 دقیقه
نویسنده این موضوع
نام رمان: هویت مستور
نام نویسنده: نفس راد
نام ناظر: *ELNAZ*
ژانر: تراژدی، معمایی
خلاصه:
داستان درباره زندگی دختری‌است كه تار و پودش از دروغ، غم و درد ساخته شده است.
دختری که به هر دری می‌زند، برای لحظه‌ای آرامش و خوش بودن در زندگی!
با روحی زخمی و خسته، در تلاش برای آشکار کردن حقایق...
برای اتمام زجر، غم و دردهایش؛ اما آیا سرنوشت این اجازه را به او می‌دهد؟

نقد و بررسی رمان هویت مستور | nafes_rad کاربر انجمن رمان ۹۸

Elaheh_A

کاربر نیمه حرفه‌ای
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
17,924
زمان حضور
59 روز 6 ساعت 34 دقیقه
به نام خدای لوح و قلم
نقد رمان هویت مستور
وقتی به شخصی می‌نگریم خواهیم فهمید که او هدفی از زندگی کردن دارد، وقتی به یک رستوران می‌رویم می‌دانیم که به قصد خوردن غذا اینجاییم.
در رمان " هویت مستور " نیز نویسنده هدفی دارد که می‌کوشد آن را به خواننده بفهماند و سیر داستان را برایش جذاب کند اما متاسفانه دارا بودن شخصیت‌پردازی اشتباه، اجازه موفق بودن به رمان را نمی‌دهد.
ترکیب ژانر معمایی و تراژدی ترکیبی فوق‌العاده زیبا و سخت است و نویسنده باید سعی کند تمامی اصول را به خوبی رعایت کند.
همانطور که هویداست ژانر تراژدی فضایی غم‌آلود دارد به طوری که خواننده با خواندن پارت‌های ابتدایی اشکش سرازیر شود. ساختن یک فضای تراژدی کار دشواری‌است که نویسنده‌های نوپا نمی‌توانند به‌خوبی از پس آن برآیند.
متاسفانه رمان " هویت مستور " دارای این مورد است!
هویت مستور نامی‌زیباست که خواننده‌را جذب می‌کند و باعث می‌شود خواننده به دنبال راز نهفته در نام بگردد با اینکه خودِنام حالتی معمایی دارد، متاسفانه فضای داستان معمایی نیست!
به نوعی نویسنده وقتش را صرف نوشتن چیز‌های جزئی کرده‌است تا کلی!
یعنی اینکه اگر نویسنده وقتش را صرف طراحی معماهای پیچیده‌تری می‌کرد و مغز خواننده را به چالش می‌کشید بهتر بود تا اینکه فضای تولد و خنده‌را به‌وجود آورد.
اصلا خودِ موضوع تولد و شوخی و خنده در ژانر تراژدی به نوعی باعث خارج شدن از بحث تراژدیِ رمان می‌شود که از نظر من وجود این مورد در رمان به‌کل غلط است چرا که خودِ من بجای احساساتی شدن و گریه کردن، با ژانر تراژدی خندیدم!
البته! می‌شود تا حدودی این موضوع را قبول کرد چرا که سفر در گذشته بود؛ با این حال بازهم حس بدی به خواننده دست می‌دهد به زبان ساده‌تر بگویم (یه جورِ ناجوریه)(باهم جور در نمیاد)
سخن از سفر در گذشته شد، بعضی از این اتفاقاتی که در گذشته وجود دارد باعث گیج شدن خواننده و نامفهوم بودن رمان می‌شود.
البته اگر از این موضوع به عنوان معما استفاده می‌کنید باید گفت که حرفه‌ای تر به رمان و نوشته‌ی خود بنگرید.
نویسنده اگر خودش را جای خواننده بگذارد خواهد فهمید که نه تنها معمایی در ذهن نویسنده طرح نمی‌شود بلکه باعث گیج شدن هم می‌شود.
(البته سوءتفاهم نشود منظور منتقد فقط و فقط مهمانی‌های بی‌فایده و کل‌کل‌هاست نه سفرِ گذشته)
در بحث موفق بودن نوشته، توصیفات نیز یکی از ارکان خیلی مهم است.
در رمان " هویت مستور " توصیفات بسیار بسیار کم به چشم می‌خورد.
مبحث توصیفات را کمی باز می‌کنم:
توصیفات به چند بخشِ؛ ظاهری، مکان، حالات، احساسات، رفتار، صدا، آب و هوا و... تقسیم می‌شود.
در رمان لازم است که تمامی موارد فوق رعایت شود، مثلا در رمان " هویت مستور " ذکر شده‌است که(توی آلاچیق که پاتوقمون بود نشستیم) بیایید جمله را کمی تغییر دهیم:
(از لحظه وردمون به پارک سرسبزی که آلاچیق قهوه‌ای رنگی که میان دو درخت سرو سربه فلک‌کشیده قرار داشت، حرکت کردیم.)
با خواندن جمله فوق خواننده می‌تواند تصور کند آلاچیقی که مد نظر نویسنده است را، شخصیت‌های رمان زیاد هستند و هیچکدام یک از آنها به خوبی توصیف نشده‌اند به طوری که حتی نام شخصیت اصلی را هم نمی‌دانم!
نفس بود یا عسل؟ نادیا؟ بگذریم! حتی نمی‌دانم سحر آن دختر محجبه بود یا ساحل...
نویسنده‌ی عزیز بهتر است تعداد کارکترها را کم کنید یا توصیفات ظاهری آنهارا به خوبی وارد رمان کنید.
این مورد همان شخصیت پرازی نادرستی‌است که در ابتدای نقد به آن رجوع کرده بودم.
درمیان این‌همه نکات منفی باید بگویم متن مقدمه بسیار به دلم نشست!
متن مقدمه کاملا ژانر‌ها را در بر دارد و به دل هرکس می‌نشیند.
به‌نظرم نویسنده‌ای که بتواند چنین متنی بنویسد قطعا می‌تواند اشکالات رمانش را برطرف کند.
حرف از اشکال شد باید بگویم نوشتن دیالوگ‌های زشت رمان را نه تنها بامزه نمی‌کند بلکه آن را زشت می‌کند!
امیدوارم توانسته باشم تمامی نکات منفی را گفته باشم و از نقد تندم عذرخواهی میکنم!

دنیای تراژدی دنیای زیبایی‌ست، دنیایی‌ست که هرکس می‌تواند به راحتی با آن انس بگیرد به شرطی که راه‌های نویسندگی را درست رفته باشیم.
#الهه_آذری_مقدم
به امیدموفقیت‌های روز افزون سرکارخانم nefes_rad

تیم نقد انجمن رمان 98
4/7/00
#الهه_آذری_مقدم
" سپاس بابت انتقاد پذیری شما "

نقد و بررسی رمان هویت مستور | nafes_rad کاربر انجمن رمان ۹۸

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7