بستن اطلاعیه

*فراخوان*

سلام مهمان عزیز

از لینک زیر دیدن فرمایید:

فراخوان: تکمیل کادر انجمن

ماه

شروع موضوع توسط *Ghazale* ‏19/9/18 در انجمن هوا فضا

 1. *Ghazale*

  *Ghazale* مدیر آزمایشی تالار پزشکی وسلامت مدیر آزمایشی

  تاریخ عضویت:
  ‏9/8/18
  ارسال ها:
  2,460
  تشکر شده:
  8,917
  امتیاز دستاورد:
  308
  شغل:
  پزشک
  محل سکونت:
  دختر کارون
  خانه‌های ماه
  نوشتار اصلی: خانه‌های ماه
  خانه‌های ماه، تقسیم‌بندی حرکت شبانه‌روزیِ ماه نسبت بر روی دائرةالبروج است که به ۲۸ خانه تقسیم شده‌است.

  رخگردی
  نوشتار اصلی: رخ‌گرد
  رخگردی یا لیبراسیون پدیده پدیدار شدن ۹ درصد از گوشه‌های نیمه ناآشکار ماه بصورت متناوب در زمانبندی گردش ماهانه ماه است.

  سَمتِ پنهانِ ماه
  نوشتار اصلی: سمت پنهان ماه
  سَمتِ پنهانِ ماه نیمکره‌ای از کرهٔ ماه است که به‌طور دائمی از کرهٔ زمین روی‌گردان است. سمتِ رو به زمین از کرهٔ ماه را سمت پیدای ماه می‌نامند. سمت پنهان ماه نخستین بار در سال ۱۹۵۹ توسط کاوشگر لونا ۳ شوروی عکس‌برداری شد و نخستین رؤیت مستقیم با چشم انسان در سال ۱۹۶۸ و در جریان مأموریت آپولو ۸ صورت گرفت. تا امروز جمعاً ۲۴ انسان موفق به مشاهدهٔ عینی سمت پنهان ماه شده‌اند. این افراد فضانوردان مأموریت‌های آپولو ۸ و آپولو ۱۰ تا ۱۷ بوده‌اند.
   
  نگین نوروزی از این پست تشکر کرده است.
 2. *Ghazale*

  *Ghazale* مدیر آزمایشی تالار پزشکی وسلامت مدیر آزمایشی

  تاریخ عضویت:
  ‏9/8/18
  ارسال ها:
  2,460
  تشکر شده:
  8,917
  امتیاز دستاورد:
  308
  شغل:
  پزشک
  محل سکونت:
  دختر کارون
  برنامه‌های اکتشافی

  انسان تاکنون ۷۳ مأموریت فضایی به سوی ماه انجام داده‌است. تغییرات دمایی زیاد بر سطح ماه، تابش‌های زیان بار کیهانی و بارش انواع شهاب‌سنگ‌ها اسکان انسان در ماه را با دشواری‌هایی روبه‌رو می‌کند. پژوهشگران آژانس فضایی ژاپن موفق به کشف حفره‌ای گدازه‌ای در کره ماه شده‌اند که به باور آن‌ها این حفره مکانی مناسب برای ساخت اقامتگاه‌های فضایی در آینده‌ای نه چندان دور خواهد بود.

  سفر به ماه با فناوری‌های کنونی سه روز به درازا می‌کشد و ماه تنها کره خارج از زمین است که انسان‌ها بر آن گام نهاده‌اند. در سال ۱۹۶۹ سازمان ناسا اعلام کرد که نخستین فضانوردان به نام‌های نیل آرمسترانگ و باز آلدرین در قالب پروژه آپولو بر سطح ماه فرود آمدند.

  پروژه‌های ماه در ایران

  ایرانی‌ها اگرچه تاکنون به ماه، فضاپیما ارسال نکرده‌اند، اما فعالیت‌های رصدی زیادی در این زمینه انجام داده‌اند. تصویر برداری از ماه آن هم با زمینه‌های هنری و نجومی از طرفداران زیادی در ایران برخوردار است. گروه دیگری ماه را همواره زیر نظر دارند و هر رویدادی را که به نحوی با آن در ارتباط باشد از نظر دور نمی‌دارند. تعداد بسیار زیادی هم هلال اول و آخر ماه را برای تصحیح تقویمهای اسلامی به صورت دائم رصد می‌کنند. در این میان رصدخانه کوثر هم با همکاری ماه‌شناسان داخلی و خارجی، دائرةالمعارف تصویری ماه را اجرا نموده‌است. در ماه تاکنون ۶ پروژهٔ آپولو و ۵ پروژهٔ لونا انجام شده‌است و ۵ بار هم کاوشگران در ماه فرود آمده‌اند. کاوشگران ماه را به قسمت‌های مختلفی تقسیم کرده‌اند که به نام خلیج شبنم، خلیج رنگین کمان، دریای سرما، دریاچهٔ رؤیا، دریای آرامی، دریای رگبارها، اقیانوس توفان، دریای بخارها، دریای بحران، دریای آسایش، دریا ی باوری، دریای شهر، دریای ابر هاو دریای رطوبت.
   
  نگین نوروزی از این پست تشکر کرده است.
 3. *Ghazale*

  *Ghazale* مدیر آزمایشی تالار پزشکی وسلامت مدیر آزمایشی

  تاریخ عضویت:
  ‏9/8/18
  ارسال ها:
  2,460
  تشکر شده:
  8,917
  امتیاز دستاورد:
  308
  شغل:
  پزشک
  محل سکونت:
  دختر کارون
  ماه در ادبیات و اساطیر

  ماه را در فارسی ماج و ماس و مج و مهیر نیز گفته‌اند. صورت‌های این واژه در زبان‌های ایرانی کهن‌تر مانگ بوده‌است.در ادبیات عرفانی همچنین گوهر شب‌چراغ کنایه از ماه است.

  در ستاره‌شناسی قدیم گفته می‌شد که خانهٔ ماه سرطان است و شرف او در ثور است و این‌که ماه در فلک اول است و یکی از کواکب یا سیارات سبعه است. در ادبیات فارسی تابان، شب‌گرد، ناشسته‌رو، مهرپرور از صفات و شمع، چراغ، مشعله، شعله، نقره چنبر، دایره، شیشه، ساغر، پیمانه، قرص، ترنج، سیب، نسرین، صندل، پنبه، گوی، کف، پنجه از تشبیهات ماه است.

  در اساطیر میان‌رودان خدای ماه را ایزدبانو سین می‌نامند.

  توصیف ماه در شاهنامه فردوسی:

  چراغست مر تیره‌شب را بسیچ به بد تا توانی تو هرگز مپیچ
  چو سی روز گردش بپیمایدا شود تیره‌گیتی بدو روشنا
  پدید آید آنگاه باریک و زرد چو پشت کسی کو غم عشق خوَرد
  چو بیننده دیدارش از دور دید هم اندر زمان او شود ناپدید
  دگر شب نمایش کند بیشتر ترا روشنایی دهد بیشتر
  به دو هفته گردد تمام و درست بدان بازگردد که بود از نخست
  بود هر شبانگاه باریک‌تر به خورشید تابنده نزدیک‌تر
  بدینسان نهادش خداوند داد بود تا بود هم بدین یک نهاد
   
  نگین نوروزی از این پست تشکر کرده است.
 4. *Ghazale*

  *Ghazale* مدیر آزمایشی تالار پزشکی وسلامت مدیر آزمایشی

  تاریخ عضویت:
  ‏9/8/18
  ارسال ها:
  2,460
  تشکر شده:
  8,917
  امتیاز دستاورد:
  308
  شغل:
  پزشک
  محل سکونت:
  دختر کارون
  پانویس و منابع

  ^ ابن سینا، حدود یا تعریفات با مقدمه و تعلیقات مترجم همراه با متن عربی، ترجمهٔ محمد مهدی فولادوند، دوم. تهران: انتشارات سروش ۱۳۶۶
  کتاب اطلس منظومه خورشیدی نوشته پاتریک مور[۴][۶][۷][۸]
  ↑ ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ ۱٫۳ ۱٫۴ ۱٫۵ Wieczorek, M.; et al. (2006). "The constitution and structure of the lunar interior". Reviews in Mineralogy and Geochemistry. 60 (1): 221–364. doi:10.2138/rmg.2006.60.3.
  ↑ ۲٫۰ ۲٫۱ Lang, Kenneth R. (2011), The Cambridge Guide to the Solar System, 2nd ed. , Cambridge University Press.
  ↑ Morais, M.H.M.; Morbidelli, A. (2002). "The Population of Near-Earth Asteroids in Coorbital Motion with the Earth". Icarus. 160 (1): 1–9. Bibcode:2002Icar..160....1M. doi:10.1006/icar.2002.6937.
  ↑ ۴٫۰۰ ۴٫۰۱ ۴٫۰۲ ۴٫۰۳ ۴٫۰۴ ۴٫۰۵ ۴٫۰۶ ۴٫۰۷ ۴٫۰۸ ۴٫۰۹ ۴٫۱۰ Williams, Dr. David R. (2 February 2006). "Moon Fact Sheet". NASA (National Space Science Data Center). Retrieved 31 December 2008.
  ↑ Smith, David E.; Zuber, Maria T.; Neumann, Gregory A.; Lemoine, Frank G. (1 January 1997). "Topography of the Moon from the Clementine lidar". Journal of Geophysical Research. 102 (E1): 1601. Bibcode:1997JGR...102.1591S. doi:10.1029/96JE02940.
  ↑ ۶٫۰ ۶٫۱ Matthews, Grant (2008). "Celestial body irradiance determination from an underfilled satellite radiometer: application to albedo and thermal emission measurements of the Moon using CERES". Applied Optics. 47 (27): 4981–93. Bibcode:2008ApOpt..47.4981M. doi:10.1364/AO.47.004981. PMID 18806861.
  ↑ ۷٫۰ ۷٫۱ A.R. Vasavada, D.A. Paige, and S.E. Wood (1999). "Near-Surface Temperatures on Mercury and the Moon and the Stability of Polar Ice Deposits". Icarus. 141 (2): 179–193. Bibcode:1999Icar..141..179V. doi:10.1006/icar.1999.6175.
  ↑ ۸٫۰ ۸٫۱ Lucey, P.; Korotev, Randy L.; et al. (2006). "Understanding the lunar surface and space-Moon interactions". Reviews in Mineralogy and Geochemistry. 60 (1): 83–219. doi:10.2138/rmg.2006.60.2.
  ↑ ۹٫۰ ۹٫۱ ۹٫۲ ۹٫۳ ۹٫۴ ۹٫۵ The Universe (season 1) - History Channel در یوتیوب. A look at the formation of the Moon. 2007
  ↑ کرهٔ ماه چگونه به‌وجود آمد؟
  ↑ زمین‌شناسی (به انگلیسی)، بازدید: مارس ۲۰۰۹.
  ↑ Moon Fact Sheet - the NSSDC! - NASA nssdc.gsfc.nasa.gov/planetary/factsheet/moonfact.html
  ↑ آسیموف، ایزاک، ماه زمین، ترجمه محمدرضا غفاری، تهران: دفتر نشر فرهنگ اسلامی، چاپ ششم ۱۳۷۴، ص۳۱
  ↑ Astronomy answers
  ↑ کنجکاو، کشف مکانی برای سکونت در ماه، از: خبرگزاری مهر: کد خبر: ۰۲۷۴۰ تاریخ انتشار: ۱۳ دی. ۱۳۸۸
  ↑ ۱۶٫۰ ۱۶٫۱ لغتنامه دهخدا: ماه
   
  نگین نوروزی از این پست تشکر کرده است.
 5. *Ghazale*

  *Ghazale* مدیر آزمایشی تالار پزشکی وسلامت مدیر آزمایشی

  تاریخ عضویت:
  ‏9/8/18
  ارسال ها:
  2,460
  تشکر شده:
  8,917
  امتیاز دستاورد:
  308
  شغل:
  پزشک
  محل سکونت:
  دختر کارون
  سکونت در ماه

  310px-Mooncolony-1.jpg
  تصور ناسا از یک پایگاه بر روی ماه.
  سکونت در ماه طرحی است پیشنهادی برای ساخت کوچ‌نشین‌های دائمی انسانی بر روی سطح کرهٔ ماه. هواداران اکتشافات فضایی ایجاد سکونت‌گاه‌های انسانی بر روی ماه را به عنوان یک گام منطقی در جهت گسترش جوامع انسانی در فضای فرازمینی می‌دانند. ساخت کوچ‌نشین در قطب‌های کره ماه بهترین گزینه به نظر می‌آید زیرا با این کار از شب‌های طولانی و سرد ماه پرهیز می‌شود و از نور خورشید می‌توان بهترین استفاده را کرد.

  انسان تاکنون ۷۳ مأموریت فضایی به سوی ماه انجام داده‌است. پژوهشگران آژانس فضایی ژاپن موفق به کشف حفره‌ای گدازه‌ای در کره ماه شده‌اند که به باور آن‌ها این حفره مکانی مناسب برای ساخت اقامتگاه‌های فضایی در آینده‌ای نه چندان دور خواهد بود.

  این حفره عمودی که در منطقه آتشفشانی تپه‌های ماریوس قرار گرفته‌است با لایه‌ای نازک از مواد آتشفشانی پوشیده شده و بدین‌وسیله از برخوردهای کیهانی که در ماه رواج فراوانی دارند و از آب و هوا و حرارت غیر قابل تحمل کره ماه در امان است. هر نوع حفره گدازه‌ای در این کره می‌تواند به عنوان پناهگاهی بالقوه استفاده شود و فضانوردان را از تغییرات شدید آب و هوایی و از برخوردهای کیهانی حفظ کند.

  تصاویر فرستاده‌شده از کاوشگر هندی «چاندرایان یک» نشان می‌دهد که بیش از ۴۰ یخچال طبیعی در دهانه‌های قله‌های قطب شمال کره ماه وجود دارند که قطر دهانه آن‌ها از ۲ تا ۱۵ کیلومتر متغیر است.
   
  نگین نوروزی از این پست تشکر کرده است.
 6. *Ghazale*

  *Ghazale* مدیر آزمایشی تالار پزشکی وسلامت مدیر آزمایشی

  تاریخ عضویت:
  ‏9/8/18
  ارسال ها:
  2,460
  تشکر شده:
  8,917
  امتیاز دستاورد:
  308
  شغل:
  پزشک
  محل سکونت:
  دختر کارون
  پیشینه

  برپایی اقامتگاه‌های دائمی انسانی بر سیاره‌ای به جز کرهٔ زمین یکی از موضوعات رایج در داستان‌های علمی-تخیلی بوده‌است. با پیشرفت فناوری و نگرانی درباره آینده انسان بر روی زمین، این استدلال که کوچ انسان به فضا هدفی دست‌یافتنی و سودمند خواهد بود با پذیرش بیشتری روبه‌رو شده‌است. به خاطر نزدیکی کره ماه به زمین این کره نامزد اصلی برای آغاز چنین کوچی در نظر گرفته شده‌است.

  اندیشه برپایی شهرک‌هایی بر روی ماه به دوران پیش از اکتشافات فضایی می‌رسد. کنستانتین تسیولکوفسکی (۱۸۵۷-۱۹۳۵) از نخستین کسانی بود که چنین اندیشه‌ای را پیش کشید. از دههٔ ۱۹۵۰ به این‌سو طرح‌ها و مفاهیمی در این پیوند از سوی دانشمندان و مهندسان و دیگران پیشنهاد شده‌است.

  آرتور سی. کلارک، نویسنده سرشناس داستان‌های علمی-تخیلی، در سال ۱۹۵۴، پایگاهی انسانی را بر روی ماه پیشنهاد کرد که از محفظه‌هایی بادشدنی با هوا تشکیل شود و برای عایق‌بندی آن از گرد و غبار سطح ماه استفاده شود. در این طرح، یک فضاپیما فضانوردان را از زمین به ماه می‌رساند و آنان محفظه‌هایی به شکل کلبه‌های اسکیموها و یک دکل رادیویی بادشدنی را بر روی ماه برپا می‌کنند.

  پس از این مرحله، برپایی گنبدی بزرگ‌تر برای گسترش زیستگاه، نصب دستگاه‌های پاک‌ساز هوا که با جلبک کار می‌کنند و استقرار رآکتوری هسته‌ای برای تأمین نیرو، از گام‌های نخستین بعدی خواهند بود. ساکنان این کوچ‌نشین قادر خواهند بود با توپ‌خانه‌های الکترومغناطیسی بار و سوخت را به سوی فضاپیماهای میان‌سیاره‌ای آینده شلیک کنند.
   
  نگین نوروزی از این پست تشکر کرده است.
 7. *Ghazale*

  *Ghazale* مدیر آزمایشی تالار پزشکی وسلامت مدیر آزمایشی

  تاریخ عضویت:
  ‏9/8/18
  ارسال ها:
  2,460
  تشکر شده:
  8,917
  امتیاز دستاورد:
  308
  شغل:
  پزشک
  محل سکونت:
  دختر کارون
  منابع

  ↑ کنجکاو، کشف مکانی برای سکونت در ماه، از: خبرگزاری مهر: کد خبر: ۰۲۷۴۰ تاریخ انتشار : ۱۳ دی.۱۳۸۸
  ↑ کنجکاو، کشف مکانی برای سکونت در ماه، از: خبرگزاری مهر : کد خبر: ۰۲۷۴۰ تاریخ انتشار : ۱۳ دی.۱۳۸۸
  ↑ امید به کشف آب و امکان زندگی انسان در کره ماه. در: رادیو فردا، بازدید: آوریل ۲۰۱۰.
  Wikipedia contributors, «Colonization of the Moon,» Wikipedia, The Free Encyclopedia, (accessed January ۱۹، ۲۰۱۰).
   
  نگین نوروزی از این پست تشکر کرده است.
بارگذاری...