خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.

~BAHAR.SH~

مدیر بازنشسته رمان ۹۸
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
33,669
زمان حضور
151 روز 7 ساعت 55 دقیقه
نویسنده این موضوع

میدان ماره در شهر سیبیو رومانی

شهر سیبیو مرکز اقلیت ساکسون یا همون آلمانی ها در رومانی هم هست و دیدن مرکز شهر قرون وسطاییش که عمدتا توسط ساکسون ها ساخته شده جاذبه اصلی شهره.

کافه های شهر سیبیو در رومانی

دیوار شهر قرون وسطی سی بیو

برج و باروی سی بیو

شهر سی بیو

شهر سی بیو در رومانی

کلیسای جامع ارتودکس سی بیو

کوچه باریک و سرپوشیده در شهر سی بیو رومانی

مرکز شهر خودش به دو قسمت آپر تاون (Upper Town) و لاور تاون (Lower Town) تقسیم میشه. چندین کلیسای زیبا و دیوار قدیمی شهر که اطرافش یک پارک زیبا هست هم جزو دیگر جاذبه هاش هستند.

دیواره های آپر تاون شهر سیبیو

لاور تاون سیبیو

میدان ماره در شب

کلیسای اسفانتا تریم

شهر سیبیو در جنوب ترانسیلوانیای رومانی

شهر سیبیو در رومانی

روزی که من رسیدم سیبی ئو مراسم فارغ التحصیلی یکی از دانشگاه ها برگزار میشد و دیدن دانشجوهای رومانیایی با لباس فارغ التحصیلی و خانواده هاشون که در حال گرفتن عکس یادگاری در شهر بودند، برای من جالب بود.

عکس های یادگاری فارغ التحصیلی

صبحانه اسمارت هاستل. البته تخم مرغ و کالباس و بیکن خام بود و پختنش بر عهده خودم بود

منبع: سفرنامه سفر نوشت

سفرنامه رومانی

~BAHAR.SH~

مدیر بازنشسته رمان ۹۸
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
33,669
زمان حضور
151 روز 7 ساعت 55 دقیقه
نویسنده این موضوع
سفرنامه رومانی؛ روز ششم: شهر براشو

رومانی

شهر براشو (Brasov) که هفتمین شهر بزرگ رومانی هست و در جنوب شرقی منطقه ترانسیلوانیا قرار گرفته مقصد بعدی من در رومانی بود.

رومانی تا صد سال پیش یک کشور نبوده، سه تا منطقه بوده که در نهایت با هم متحد شدن و کشور رومانی متولد شد.

اولی منطقه پست و سرسبز دانوب که در حقیقت جلگه رودخانه دانوب و پایتخت رومانی بخارست هم اونجاست.

دومی منطقه مولداوی که نزدیک کشور مولداوی هست و فرهنگ و زبانش خیلی به مولداوی شبیه.

سومی که من تا الان همش اونجا رو دیدم منطقه ترانسیلوانیا (Transilvania) هست که کوهستانیه و مرکز و غرب کشور رومانی رو شامل میشه. این منطقه زیباترین قسمت رومانی هست و بیشتر شهرهاش توسط ساکسون ها یا همون آلمانی هایی که هشتصد سال پیش اینجا اومدند ساخته شده. الان فرهنگ و غذاش ترکیبی از آلمانی، رومانیایی و مجارستانی هست.

از سیبیو تا براشو بهترین وسیله مینی بـ*ـو*س هایی هست در روز چندین بار این مسیر رو در ۲ ساعت و ۳۰ دقیقه میرند. کرایه این مسیر ۳۰ لئو شد.

اگر قصد داشتم با قطار برم حداقل زمان ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه بود و بلیط قطار هم ۴۵ لئو میشد.

جاده های رومانی در مسیر سیبیو به براشو
هاستلی که در براشو رزرو کرده بودم یوگند اشتوب (JugendStube) بود. وقتی رفتم داخل اصلا از محیطش و اتاق هاش خوشم نیومد. چون پولی برای رزرو نداده بودم، خیلی راحت اومدم بیرون و رفتم یک هاستل دیگه.

هاستل بعدی بوئمیا (Boemia) بود. بسیار تمیز و مرتب و مکانش هم با مرکز شهر قدیم فاصله ای نداشت. برای یک تـ*ـخت در اتاق ۶ تخته و دو شب ۱۱۴ لئو پرداخت کردم.

لابی هاستل بوئمیا در شهر براشو رومانی
هاستل یک صبحانه ساده هم داشت. یک روز برای براشو کافی بود و روز دوم قصد داشتم قلعه دراکولای معروف رو ببینم که نزدیک شهر براشو هست.

تقریبا همه دیدنی های شهر براشو در نزدیکی شهر قدیم هست و نیازی به استفاده از حمل و نقل عمومی نیست. تنها استفاده من از حمل و نقل عمومی برای ایستگاه راه آهن و ترمینال اتوبوس رانی بود که هر دو کنار هم هستند.

میدان شهرداری (Council Square) زیباترین میدان شهره که ساختمان قدیم شهرداری وسطش قرار گرفته.

میدان شهرداری و کلیسای سیاه در پشت آن

میدان شهرداری شهر براشو رومانی

میدان شهرداری شهر براشو رومانی

میدان شهرداری شهر براشوو

ناهار سوپ مرغ به همراه خوراک مرغ و قارچ شد ۱۶ لئو

الان این ساختمان تبدیل به موزه شده. کوچه های سنگفرش، کلیسای سیاه، خیابان طناب (Rope Street) که باریکترین خیابان رومانی هست، کلیسای سنت نیکولاس، اولین مدرسه رومانیایی، اولین مدرسه آلمانی، برج و باروی شهر و کافه های فراوان مرکز شهر از دیگر جاذبه های براشو هستند. تقریبا همه این ها توسط ساکسون ها ساخت شدند.

کوچه های سنگفرش و کافه های شهر براشوو

خیابان معروف به خیابان طناب در شهر براشو رومانی که سومین خیابان باریک اروپا هست

ساختمان وسطی موزه اسباب بازی هست

سفرنامه رومانی

~BAHAR.SH~

مدیر بازنشسته رمان ۹۸
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
33,669
زمان حضور
151 روز 7 ساعت 55 دقیقه
نویسنده این موضوع

ساختمان صورتی مهدکودک، بعدی دبستان و آخری مدرسه راهنمایی که حدود پانصد سال پیش توسط ساکسون های مقیم براشوو ساخته شدند و همچنان هم همون کاربری رو دارند و زبان تدریس در اونها آلمانی هست.

آرامستان شهر براشوو

کلیسای جامع سنت نیکولا در براشوو

میدان یونیری یا اتحاد در محله رومن های شهر براشوو

دروازه سنت کاترینا که بر روی خرابه های صومعه سنت کاترینا ساخته شده. معشـ*ـوقه دراکولا زمانی در این صومعه زندگی میکرده.

هر روز ساعت ۶ عصر یک تور پیاده روی مجانی از کنار فواره وسط میدان شهرداری شروع میشه که بیش از دو ساعت طول میکشه. تور شهرگردی عالی نبود ولی ارزش وقت گذاشتن رو داشت.

فواره وسط میدان شهرداری شهر براشو، جایی که هر روز ۶ عصر تور شهرگردی رایگان برگزار میشه
براشو به تقلید از هالیوود چند سال پیش اسمش رو بالای تپه مشرف به شهر نوشت که الان خودش جاذبه توریستی شده.

میدان شهرداری شهر براشوو و تابلوی شهر روی کوه که با تقلید از هالیوود ایجاد شده

آبخوری هایی که همه جای شهر براشو میشه دید

کلاهشون رو خیلی دوست داشتم

سفرنامه رومانی

~BAHAR.SH~

مدیر بازنشسته رمان ۹۸
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
33,669
زمان حضور
151 روز 7 ساعت 55 دقیقه
نویسنده این موضوع

ساختمان های رنگی شهر براشوو رومانی

برای رسیدن به بالای کوه میشه یک ساعتی پیاده روی کرد. اگر خوش شانس یا بدشانس باشید میتونید توی جنگل مسیر خرس رو هم ببینید!

راه دیگه استفاده از تله کابین هست که بلیط رفت و برگشتش ۱۶ لئو میشه. از اون بالا میشه منظره زیبایی از شهر رو دید.

من اون بالا نرفتم چون گزینه بهتری برای دیدن شهر از بالا پیدا کردم. دو تا برج روی تپه های کنار دیوار شهر قدیم هست به اسم های برج سفید و برج سیاه. حدود ۱۵ دقیقه از مرکز شهر تا اونجا پیاده روی هست. از کنار این دو برج منظره بسیار زیباتری از شهر رو میشه دید.

منظره شهر براشو از کنار برج سیاه

کلیسای سیاه از کنار برج سیاه براشوو

منظره شهر براشو از کنار برج سفید شهر

نهر آبی که اطراف شهر قدیم قرون وسطایی براشو و کنار دیوارهای شهر جریان داره

میدان شهرداری و ساختمان قدیم شهرداری براشوو در شب بارانی

شب بارانی در شهر براشو در منطقه ترانسیلوانیای رومانی

نماد شهر براشوو یک تاج با ریشه های درخت زیرش هست که همه جای شهر میشه دیدش.

نقشه شهر قدیم شهر براشو که شبیه تاج بوده

منبع: سفرنامه سفرنوشت

سفرنامه رومانی

~BAHAR.SH~

مدیر بازنشسته رمان ۹۸
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
33,669
زمان حضور
151 روز 7 ساعت 55 دقیقه
نویسنده این موضوع
سفرنامه رومانی؛ روز هفتم: قلعه دراکولا و قلعه راشنو

رومانی

یکی از پربازدیدترین جاذبه های رومانی قلعه بران (Bran Castle) یا همون قلعه دراکولا (Dracula Castle) هست.

علاوه بر قلعه، طبیعت سرسبز، کوهستانی و آبشارهای اطراف شهر بران هم معروف هست و در تابستان علاقه مندان خودش رو داره.

قلعه دراکولا در شهر بران کشور رومانی
برای رفتن از براشو به بران، اول با یک اتوبوس داخل شهری رفتم به ترمینال اتوبوس رانی شماره دو شهر براشو (Autogara 2 Brasov).

از اونجا هر یک ساعت یک اتوبوس به سمت شهر بران میره و قیمت بلیطش هم ۷ لئو هست. اگر ترافیک نباشه این مسیر ۳۰ کیلومتری حدود ۴۵ دقیقه طول میکشه.

ایستگاه اتوبوس در شهر بران ۴ دقیقه تا قلعه فاصله داره و بعد از عبور از بین بازارچه صنایع دستی که خیلی هاشون ارتباطی با دراکولا داشتند به ورودی قلعه رسیدم.

بلیط قلعه دراکولا گرونه و ۳۵ لئو بود. اگر کارت دانشجویی بین المللی داشته باشید ۱۵ لئو تخفیف میدند.

قلعه دراکولا

قلعه دراکولا در کشور رومانی

بهترین زمان دیدن قلعه ۹ صبح هست که خلوته ولی من نتونستم زودتر از ۱۱ برسم. قلعه کوچکه و تعداد بازدید کننده بسیار زیاد.

قلعه کوروین که قبلا دیده بودم زیباتر بود ولی خوب این قلعه بدلیل اسمش معروف شده. البته قلعه بران یکی از قلعه هایی بوده که دراکولا استفاده میکرده و دو تا قلعه دیگه به اسم های پوناری (Poenari Castle) و هونیاد (Hunyad Castle) هم زیاد مورد استفاده دارکولا بودند.

میز کار جناب کنت دراکولا

اتاق خواب جناب کنت دراکولا

قلعه دراکولا در شهر بران

سفرنامه رومانی

~BAHAR.SH~

مدیر بازنشسته رمان ۹۸
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
33,669
زمان حضور
151 روز 7 ساعت 55 دقیقه
نویسنده این موضوع
حالا که اومدم شهر بران قدری بیشتر از دراکولا براتون تعریف کنم. شهر بران در مرز منطقه ترانسیلوانیا هست. در گذشته مرز بین امپراطوری مجارستان و عثمانی بوده. پدر دراکولا در قرن ۱۵ میلادی حکمران منطقه والاچیا و عضوی از گارد شاهنشاهی مجارستان به نام گارد اژدها بوده.

وقتی پدرش با پرچم اژدها وارد ترانسیلوانیا میشه، مردمی که تا به حال اژدها ندیده بودند لقب دراکول (شیطان) رو به پدرش میدند. لقب دراکولا از همین جا میاد، ولاد دراکولا یعنی ولاد فرزند دراکول.

سال ها بعد عثمانی ها این منطقه رو تصرف می کنند و پدرش رو به عنوان حکمران ابقا می کنند ولی ولاد دراکولا رو بعنوان گروگان به سرزمین عثمانی میبرند و دراکولا اونجا بزرگ و کاملا با فرهنگ عثمانی آشنا میشه.

وقتی پدرش میمیره، عثمانی ها ولاد دراکولا رو به عنوان حکمران جدید به جای پدرش منصوب میکنند. دراکولا خیلی زود از پرداخت مالیات به عثمانی ها خودداری کرد و عملا از سلطه اون ها خارح شد.

اولین لشکر ۲۰۰۰ نفری عثمانی ها که برای تنبیه ولاد دراکولا اعزام شد شکست خورد و به دستور دراکولا همگی در طول جاده ای که از سرزمین عثمانی میامده به سیخ کشیده شدند!

به سیخ کشیده شدن به این صورت بوده که یک میله یا تیرک چوبی بلند رو وارد مقعد مجرم می کردند. بعد میله و شخص رو عمودی می کردند و به مرور بدلیل وزن مجرم این میله داخل بدنش فرو میرفته.

حدود دو روز طول میکشیده که مجرم بمیره و در طول این مدت زجر میکشیده و آه و ناله میکرده. یک عملیات به سیخ کشیده شدن موفق عملیاتی بوده که میله از انـ*ـدام حیاتی مجرم عبور نکنه و بیشترین زمان زنده بودن و زجر کشیدن رو داشته باشه.

ولاد دراکولا ابداع کننده این مجازات نبوده و اون رو از عثمانی ها یاد گرفته بود. بعد از به سیخ کشیدن ۲۰۰۰ نفر به ولاد به سیخ کشنده (Vlad Impaler) هم معروف شد. تا سال ۱۴۷۷ میلادی که دراکولا کشته شد داستان ها و افسانه های بسیاری از خشونت، خونریزی و ترسناکی او در سرتاسر اروپا ساخته شد.

صد سال پیش یک نویسنده ایرلندی کتابی مینویسه به اسم دراکولا که منشا همه داستان ها و فیلم های ترسناکی که ما از دراکولا دیدیم میشه.

نویسنده ایرلندی دوستی مجارستانی داشته که میگند داستان ولاد دراکولا رو براش تعریف کرده و از همین برای نوشتن کتاب استفاده کرده. در هر صورت اسناد تاریخی هیچکدام آشامیدن خون توسط کنت دراکولا رو تایید نمی کنند.

قلعه دراکولا در شهر بران رومانی

قلعه دراکولا در شهر بران کشور رومانی

ابزار شکنجه در قلعه دراکولا

صنایع دستی و سوغاتی شهر بران هم بوی خون آشام و دراکولا میداد

بعد از دیدن قلعه بران برگشتم به ایستگاه اتوبوس و منتظر اتوبوسی شدم که به سمت شهر براشو می رفت.
وسط راه و در شهر راشنو (Rasnov) از اتوبوس پیاده شدم. شهر راشنوو دقیقا بین براشوو و بران قرار گرفته و فقط ۱۵۰۰۰ نفر جمعیت داره.

میدان مرکزی شهر راشنو و برج ساعت

پیتزای خوشمزه در شهر راشنو. باورش سخت بود پیتزا در یک مکان توریستی و رستوران خوب فقط ۱۳ لئو باشه

شهر راشنو و دشت ها و مزرعه های اطرافش در منطقه ترانسیلوانیای کشور رومانی

شهر راشنوو در منطقه ترانسیلوانیا کشور رومانی

منبع: سفرنامه سفرنوشت

سفرنامه رومانی

~BAHAR.SH~

مدیر بازنشسته رمان ۹۸
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
33,669
زمان حضور
151 روز 7 ساعت 55 دقیقه
نویسنده این موضوع
چند ساعت وقت گذاشتن برای دیدن شهر راشنو و قلعه راشنو واقعا ارزشش رو داشت. قلعه راشنو یادگار ساکسون ها و بالای تپه هست و برای رفتن به اون میشه از قطار برقی یا اتوبوس توریستی استفاده کرد.

انتخاب من پیاده روی نیم ساعته از میان جنگل بود. ورودی قلعه ۱۲ لئو بود و توسط دانش آموزانی که اردو اومده بودند تسخیر شده بود.

قلعه قرون وسطی راشنو در بالای کوه

قلعه راشنوو در کشور رومانی

یکی از برج های قلعه شهر راشنوو

خانه ساکسون ها در قلعه راشنو

یکی از ورودی های قلعه راشنو

فضای قلعه راشنو بدلیل پیوندی که با طبیعت داشت، منظره فوق العاده زیبای دشت و کوه های اطراف و همچنین اجرای موسیقی توسط یکی از غرفه دارهای اونجا بسیار بسیار دوست داشتنی تر از قلعه دراکولا بود.

یکی از اتاق های قلعه دست این دو مرد بود که به سختی میتونستند چند کلمه انگلیسی صحبت کنند. در جوانی جهانگرد بودند و اونجا پر بود از عکس هاشون به جاهای مختلف و یادگاری هاشون. با موسیقی که می نواختند حال و هوای خاصی به قلعه داده بودند. باورش سخت بود ۸۰ سال سن دارند.

با نواختن موسیقی حال و هوای خاصی به قلعه داده بود

ورودی اتاق دو مرد مسن که ساکن قلعه بودند

شهر راشنو رومانی و دشت های اطرافش از فراز قلعه

بالای قلعه راشنو

دیوارهای بلند و مستحکم قلعه راشنوو در کشور رومانی

بعد از به اشتراک گذاشتن موسیقی به صورت زنده در اینستاگرام، به همراه دوستان هنگ کنگی که از تور شهرگردی دیروز باهاشون آشنا شده بودم از قلعه پایین اومدیم و با تاکسی که هم قیمت اتوبوس ما رو به براشو میبرد راهی جاده شدیم.

شهر راشنو و دشت ها و مزرعه های اطرافش در منطقه ترانسیلوانیای کشور رومانی

همسفران هنگ کنگی من که بعد از بیست سال زندگی در امریکا خودشون رو امریکایی میدونستند

منبع: سفر نامه سفر نوشت

سفرنامه رومانی

~BAHAR.SH~

مدیر بازنشسته رمان ۹۸
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
33,669
زمان حضور
151 روز 7 ساعت 55 دقیقه
نویسنده این موضوع
سفرنامه رومانی؛ روز هشتم: شهر سینایا و قلعه پِلِش

رومانی

دیگه نوبت شهر بخارست پایتخت رومانی رسیده بود. ولی نمیشد از شهر سینایا (Sinaia) و قلعه های معروفش گذشت.

سینایا بین راه براشو و بخارست بود. از براشو تا سینایا قطارهای متعددی در روز هست. فاصله دو شهر با قطار یک ساعت و بلیط قطار ۱۷ لئو بود.

واگن که من توش بودم پر بود از بچه های ۴-۵ ساله که برای بازدید شهر سینایا برده میشدند. دوستان هنگ کنگی که دو روز گذشته دیده بودمشون رو امروز هم توی قطار دیدمشون و کل روز رو با هم بودیم.

قطار براشو به سینایا
وقتی به سیانا رسیدم کوله بزرگ رو تحویل امانات دادم و مشغول شهرگردی شدم. هزینه امانت گذاشتن بار ۱۰ لئو هست و قسمت امانات تا ۷ شب فقط کار میکنه.

در اواخر قرن ۱۹ چارلز اول پادشاه رومانی شهر سینایا رو به عنوان اقامتگاه تابستانی انتخاب کرد و دستور ساختن قصر پِلِش (Peles Castle) رو داد.

از قلعه پلش به عنوان زیباترین قلعه اروپا هم نامبرده میشه و به نظرم نه تنها از بیرون زیباست، ۱۶۸ اتاق و تالارش هم با دکوراسیون و دقتی که در ساختش شده اثر هنری هستند.

کاخ پلش در کشور رومانی

حوض آرزوها جلوی کاخ پلش

قصر پلش در شهر سینایا کشور رومانی

کاخ پلش در کشور رومانی

پله های ورودی قصر پلش

کاخ پلش در کشور رومانی

کاخ پلش در کشور رومانی

کاخ پلش در شهر سینایا رومانی

سفرنامه رومانی

~BAHAR.SH~

مدیر بازنشسته رمان ۹۸
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
33,669
زمان حضور
151 روز 7 ساعت 55 دقیقه
نویسنده این موضوع

اتاق جنگ کاخ پلش

اتاق جنگ کاخ پلش در رومانی

اتاق جنگ کاخ پلش در رومانی

دکوراسیون چوبی و گرانبهای کاخ پلش

پنجره های رنگی کاخ پلش

ورودی کاخ پلش ۳۰ لئو هست و برای دیدن طبقه دوم کاخ باید ۴۰ لئو دیگه هم پرداخت کنید. تازه اجازه عکاسی هم ندارید و مجوز عکسبرداری ساده هم ۳۵ لئو هست.

البته برای عکس گرفتن خیلی سخت گیر نیستند و از اونجایی که بازدید به همراه گروه شلوغ و راهنما هست در بین جمعیت میشه عکس گرفت.

قصر پلش در رومانی

اتاق موسیقی قصر پلش

سالن ناهارخوری کاخ پلش رومانی

منبع: سفر نامه سفر نوشت

سفرنامه رومانی

~BAHAR.SH~

مدیر بازنشسته رمان ۹۸
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
33,669
زمان حضور
151 روز 7 ساعت 55 دقیقه
نویسنده این موضوع

قصر پلش و راهنمای تور

تالار ورودی قصر پلش در شهر سینایا کشور رومانی

فرش ایرانی در قصر پلش

تالار صبحانه قصر پلش در رومانی

کوهستان و جنگل اطراف کاخ پلش

کاخ پِلیشور (Pelisor Castle) یا پِلِش کوچک در فاصله کمی از قصر پلش ساخته شده و محل زندگی ملکه رومانی بوده. این کاخ هم زیبایی خودش رو داره.

ورودی پلیشور ۲۵ لئو هست و مجوز عکاسی ۳۵ لئو! قصر پلیشور خلوت تره و بدون مجوز عکس گرفتن قدری سخت.

قصر پلیشور

سفرنامه رومانی

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
بالا