خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.
وضعیت
موضوع بسته شده است.

FaTeMeH QaSeMi

مدیر ارشد رمان ۹۸
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد انجمن
گوینده انجمن
کپیست انجمن
امتیاز واکنش
43,153
زمان حضور
105 روز 9 ساعت 46 دقیقه
نویسنده این موضوع
نام اثر : گمشده‌جان نام نویسنده: فاطمه‌قاسمی
مقدمه :
گمشده‌جان
مرا به یاد می‌آوری؟
من تورا سال‌ها پیش، میان دفترخاطراتم جاگذاشتم؛ به خیال اینکه فراموشت کنم؛ اما حالا بعد سال‌ها آمده‌ام اعترافی جان‌سوز کنم.
گمشده‌جان
من از دیار گرگ‌هایم، همان گرگ‌های که وجود عشق را ذره ذره می‌درند.
و اینک باید به یادت بیاورم؛ توبه گرگ مرگ است.

نقد و بررسی دلنوشته گمشده‌جان | فاطمه قاسمی کاربر انجمن رمان ۹۸

Reactions: ح. عبدالهی، Z.A.H.Ř.Ą༻، hoosin1387 و 5 نفر دیگر

yeganeh yami

کاربر نیمه حرفه‌ای
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
17,400
زمان حضور
92 روز 19 ساعت 14 دقیقه
«بسم رب القلم و مایسطرون»
«نقد و بررسی دلنوشته گمشده جان»
«به قلم گیرای فاطمه قاسمی »
*آن‌چه از دل بر آید بر دل نشیند.
به راستی تک تک کلماتی که بر صفحه نقش می‌بندد تلألو احساسات و عواطف خالق آن‌هاست. چه بسا کج سلیقگانی که تنها ابعاد منفی را می‌بینند و در یک کلمه می‌گویند: «بد بود!» و چه زیادند چاپلوسانی که با بستن چشمانشان بر روی نقصان کار سد راه پیشرفت می‌شوند.
خالق این اثر ظرافت احساسات خویش را در کلمات گنجانده و متاسفانه در این امر موفق نبوده!
وی می‌توانست با استفاده از کلمات بهتر و گزینش لغات دلنشین‌تر بر فصاحت کلام خویش بیفزاید. برای مثال در قسمتی از دلنوشته می‌خوانیم:

گمشده‌جان
علاقه‌ما، چون پل پوسیده‌ای بر روی دره‌ی جدایی است.
اگر بریزد دیگر وصال امکان پذیر نیست و من سال‌هاست از ترس ریختن پل، به عابریان چیزی از وجود پل نگفته‌ام، که مبدا کسی جز من بر روی پل قدم بگذارد و فرو بریزد پل پوسیده‌را.
علی رغم دلنشینی معنا و استفاده از آرایه‌های معنوی مناسب و به جا، نتوانسته با استفاده مناسب از کلمات فضاسازی درست و به جایی داشته باشد.
مثلا به جای «و من سال‌هاست از ترس ریختن پل به عابران چیزی از وجود پل نگفته‌ام...» می‌توانست از جملۀ « و من سال‌هاست لـ*ـب دوخته و از وجود این پل نیم مخروبه سخنی نرانده‌ام...» یا مانند این.
نکتۀ بعدی که در همین قسمت کوتاه به چشم می‌خورد شیوۀ بلاغی غلط در پایان متن است!
«و فرو بریزد پل پوسیده را» جای فعل و مفعول تغییر کرده‌است اما هیچ نیازی به این کار نبوده. زیرا متن نه دارای وزن است و نه ترتیت خاص و معین افعال. پس این عمل جزء اضافات است.

در بخش دیگری می‌خوانیم:
گمشده‌جان
امروز باران‌غم ز چشم‌هایم بارید و سیلی از خاطرات‌را بر لبانم روانه ساخت.
می‌ترسم دهان باز کنم تا از تو بگویم؛ و باری دیگر مردم این شهر به یادم آورند؛ که رویای بودنت، تا به ابد رویا خواهد ماند.​
سوال در ذهن مخاطب جان می‌گیرد: اگر سیل در خط اول استعاره از اشک است پس چرا در خط دوم استعاره از سخن است؟!
این تضاد معنایی خوش آیند نیست.

گمشده‌جان
تمام دلخوشیم شده از تو نوشتن، شاید روزی نوشته‌هایم به دستت رسید و فهمیدی، گوشه‌ای از این کره‌خاکی، دختری انتظار لحظه‌‌ای با توبودن، فرتوتش کرده و عاجزانه وجودت را می‌طلبد.​
در این قسمت شاهد به تصویر کشیدن زیبای انتظار هستیم. دختری که انتظار لحظه‌ای با یار بودن فرتوتش کرده است. اما باز هم همان ایراد قبلی!
زیباتر نبود اگر بجای فهمیدی از ترکیب از وجودم باخبر شدی استفاده می‌شد؟
یا بجای مصدر بودن از گذراندن عمر یا حیات استفاده می‌شد؟
در کل این اثر نویسنده با دیگر آثارش بسیار تفاوت دارد و مشخص است نگارشگر قلمش را برای خوب نوشتن با ذهن و دلش همراه کرده است.
در دیگر آثار ما شاهد اشتباهات متعدد در زمینه اوزان جملات، اشتباهات نگارشی بسیار و همین‌طور ایرادات معنوی پیش پا افتاده بودیم ولی شهامت نگارشگر در نوشتن باعث رشد چشم‌گیر وی شده است. از این بابت تبریک می‌گویم.
اما هنوز کاستی‌های فراوانی به چشم می‌خورد. که با تجربه، مطالعه و بازخوانی چند باره اثر مسلماً رفع خواهد شد.

«با آرزوی بهترین‌ها»
«یگانه یامی»
«تیم نقد قطعات ادبی انجمن رمان98»

• تشویق
Reactions: LIDA_M، آروین، FaTeMeH QaSeMi و 2 نفر دیگر

FaTeMeH QaSeMi

مدیر ارشد رمان ۹۸
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد انجمن
گوینده انجمن
کپیست انجمن
امتیاز واکنش
43,153
زمان حضور
105 روز 9 ساعت 46 دقیقه
نویسنده این موضوع
«بسم رب القلم و مایسطرون»
«نقد و بررسی دلنوشته گمشده جان»
«به قلم گیرای فاطمه قاسمی »
*آن‌چه از دل بر آید بر دل نشیند.
به راستی تک تک کلماتی که بر صفحه نقش می‌بندد تلألو احساسات و عواطف خالق آن‌هاست. چه بسا کج سلیقگانی که تنها ابعاد منفی را می‌بینند و در یک کلمه می‌گویند: «بد بود!» و چه زیادند چاپلوسانی که با بستن چشمانشان بر روی نقصان کار سد راه پیشرفت می‌شوند.
خالق این اثر ظرافت احساسات خویش را در کلمات گنجانده و متاسفانه در این امر موفق نبوده!
وی می‌توانست با استفاده از کلمات بهتر و گزینش لغات دلنشین‌تر بر فصاحت کلام خویش بیفزاید. برای مثال در قسمتی از دلنوشته می‌خوانیم:

علی رغم دلنشینی معنا و استفاده از آرایه‌های معنوی مناسب و به جا، نتوانسته با استفاده مناسب از کلمات فضاسازی درست و به جایی داشته باشد.
مثلا به جای «و من سال‌هاست از ترس ریختن پل به عابران چیزی از وجود پل نگفته‌ام...» می‌توانست از جملۀ « و من سال‌هاست لـ*ـب دوخته و از وجود این پل نیم مخروبه سخنی نرانده‌ام...» یا مانند این.
نکتۀ بعدی که در همین قسمت کوتاه به چشم می‌خورد شیوۀ بلاغی غلط در پایان متن است!
«و فرو بریزد پل پوسیده را» جای فعل و مفعول تغییر کرده‌است اما هیچ نیازی به این کار نبوده. زیرا متن نه دارای وزن است و نه ترتیت خاص و معین افعال. پس این عمل جزء اضافات است.

در بخش دیگری می‌خوانیم:

سوال در ذهن مخاطب جان می‌گیرد: اگر سیل در خط اول استعاره از اشک است پس چرا در خط دوم استعاره از سخن است؟!
این تضاد معنایی خوش آیند نیست.

در این قسمت شاهد به تصویر کشیدن زیبای انتظار هستیم. دختری که انتظار لحظه‌ای با یار بودن فرتوتش کرده است. اما باز هم همان ایراد قبلی!
زیباتر نبود اگر بجای فهمیدی از ترکیب از وجودم باخبر شدی استفاده می‌شد؟
یا بجای مصدر بودن از گذراندن عمر یا حیات استفاده می‌شد؟
در کل این اثر نویسنده با دیگر آثارش بسیار تفاوت دارد و مشخص است نگارشگر قلمش را برای خوب نوشتن با ذهن و دلش همراه کرده است.
در دیگر آثار ما شاهد اشتباهات متعدد در زمینه اوزان جملات، اشتباهات نگارشی بسیار و همین‌طور ایرادات معنوی پیش پا افتاده بودیم ولی شهامت نگارشگر در نوشتن باعث رشد چشم‌گیر وی شده است. از این بابت تبریک می‌گویم.
اما هنوز کاستی‌های فراوانی به چشم می‌خورد. که با تجربه، مطالعه و بازخوانی چند باره اثر مسلماً رفع خواهد شد.

«با آرزوی بهترین‌ها»
«یگانه یامی»
«تیم نقد قطعات ادبی انجمن رمان98»
سلام عزیزدلم
ممنونم یگانه جان برای نقد درست و به‌جات جانا:گل:
مچکرم از شما و تیم نقد، که بانقد کردنتون باعث پیشرفت‌می‌شید.:loveb:

• عالی
Reactions: ح. عبدالهی، hoosin1387، آروین و یک کاربر دیگر
وضعیت
موضوع بسته شده است.
shape1