خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.

ASaLi_Nh8ay

مدیر بازنشسته رمان ۹۸
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
13,283
خیابآن بَهآر | کوچه اُردی‌بهشت | پِلآکِ 1
زمان حضور
82 روز 4 ساعت 42 دقیقه
نویسنده این موضوع
به نام خدای زیبای تو

نام دلنوشته: بانو
نام نگارشگر: ASaLi_Nh8ay
ژانر: مناسبتی_تراژدی

مقدمه:
همه سیاه بر تن پوشانده‌اند.
اندوهگین شده‌اند.
می‌گویند بانو رفته است...
محال است؛ آری دروغ است.
ولیکن حقیقت داشت.
او رفته بود.
به دیاری والاتر کوچ کرده بود.
آرام به خوابی عمیق فرو رفته بود.
بی‌صدا خوابیده بود.

لینک:

نقد و بررسی دلنوشته بآنو | ASaLi_Nh8ay کاربر انجمن رمان ۹۸

Reactions: دونه انار و حنانه سادات میرباقری

Armita.M

دستیار تالار هنر
دستیار مدیر

امتیاز واکنش
17,018
زمان حضور
70 روز 22 ساعت 25 دقیقه
به نام او
نقد دلنوشته‌ی بانو آرام بخواب

به عنوان خواندن و جذب گیرایی هر دلنوشته، خواننده به مقدمه آن دقت می‌کند. وجود مقدمه در هر دلنوشته ای موضوع حیاتی و مهم است. اگر بخواهم مقدمه‌ی دلنوشته را نقد کنم:
همه سیاه بر تن پوشانده‌اند.
اندوهگین شده‌اند.
می‌گویند بانو رفته است...
محال است؛ آری دروغ است.
ولیکن حقیقت داشت.
او رفته بود.
به دیاری والاتر کوچ کرده بود.
آرام به خوابی عمیق فرو رفته بود.
بی‌صدا خوابیده بود.
با دید اول فرضیه مرگ و فوت بانو در ذهنم ساخته شد. مقدمه بی‌ربط نبود و ارتباط معنایی خوبی با کل دلنوشته دارد و این موضوع جای تحسین دارد.سبک دلنوشته سبک نثر مانند است است که حرف‌هارا به طور گفتاری روزمره بیان می‌کند. یکی از طبقه بندی های مشهور و پرکاربرد متن های ادبی، طبقه بندی دوگانه ای است که براساس آن متن ها به دو روش اصلی شعر و نثر تقسیم میشوند. استفاده نثر در دلنوشته موضوع جذابی است که امروزه بهره‌ی زیادی در استفاده از آن میبرند.
زنده ماندن نیاز به غرامت دارد.
اگر غرامت ندهیم؛ کالبدمان را زیر خرمنی از خاک دفن می‌کنند.
زندگی کردن در دنیایی که از ما بها می‌طلبد، چقدر ارزش دارد؟
حال از بهر چه باید زندگی کنیم؟
بی شک، این قطعه از دلنوشته یکی از بهترین نقاط دلنوشته است. بهره بردن از آرایه کنایه انتخاب درستی است که نگارشگر آن را رعایت کرده.
تظاهر به شادی، کمرم را شکست.
بعد از تو چه سخت شده است نقش بازی کردن.
غم و فوت عزیزان قطعا یکی از سخت‌ترین لحظات زندگی است اما ما در دلنوشته درخواست دید نویی در متن هارا داریم..
دلنوشته گاها تکراری و تنها از غم و دلتنگی بیان شده است. نیاز است که دید نویی در آن ایجاد شود تا خواننده را به وجه بیاورد. منظورم چیست؟ منظورم دیدگاهی نو و نحوه‌ی گفتاری نو است. همه‌ی ما روزانه حرف‌هایی در دل داریم و آن را به طور متفاوتی به روی قلم میآوریم و هرچه متفاوت‌تر.. جذاب و خواندنی تر!
حریف حرف‌هایشان نمی‌شوم.
می‌گویند: "من عامل تمام دردها هستم!"
من چه گناهی داشتم جز آن که می‌خواستم به اجبار تو را زنده نگه دارم؟
وجود زیاد فعل متن را یکم زده می‌کند. اگر قرار است به طور سوالی و مخاطب مانند به دلنوشته پر و بال هم دهیم، نکات ریزی هم در آن باید رعایت کنیم! اینکه خود سوال بپرسیم و خود جواب را دهیم گاها عجیب است!
زندگی یک بازی‌ست که برای برخی رو به اتمام است و برای برخی درحال شروع شدن.
یکی توشه‌ی سفری ابدی جمع آوری می‌کند و یکی آماده‌ی آغاز بازی در این جهان فانی می‌شود.
یکی خسته راهی می‌شود؛ یکی با روحی سرشار از اشتياق؛ یکی با گریه و زاری؛ یکی با خنده و شادی و..
بهتر است که برای ساخت یک دلنوشته عالی و زرین شده، از آرایه‌های متفاوت استفاده کنیم.. آرایه کنایه در این قطعه استفاده شده که جلوه‌ی خوبی به آن داده است. البته در اکثر قطعات دلنوشته آرایه خاصی دیده نمیشد و از ظرافت دلنوشته کاسته می‌شد. در این قطعه اگر از آرایه مبالغه و تشبیه که جزو ساده و قابل استفاده ترین آرایه‌های دنیای ادبیات است، استفاده میشد؛ به راستی قطعه‌ی خارق العاده‌ای را شاهد بودیم.
از دست دادن بعضی از آدم‌ها، آدمی را سست می‌کند و زمین می‌زند.
چه بخواهند و چه نخواهند به یاد عزیزشان می‌افتند و غرق در غم می‌شوند.
گاه مثل دیوانگان فریادی سر می‌دهند و از خدا می‌خواهند که عزیزشان را به آنها بازگرداند اما...
گاه سکوت می‌کنند و به عکسی که به یادگار مانده است، خیره می‌شوند.
زیاد فکر کردن، آدم را نابود می‌کند و فکر نکردن هم آخر نامردی‌ست!
این قطعه انشا مانند دلنوشته، قطعه‌ی جذابی بود ولیکن نبود آرایه‌های مناسب از کیفیت آن می‌کاست! به خوبی فهم میان متون درک می‌شود و از کلمه‌های قلمبه‌‌ی بی‌معنا استفاده نشده و است این نقطه‌ی مثبتی در دلنوشته بانو است!
درکل، دلنوشته بانو آرام بخواب دلنوشته معمولی در سطح خوب است. درخواست من این است نگارشگر تمرکز را روی آرایه‌های پراستفاده ببرد تا از ظرافت دلنوشته کاسته نشود. زاویه دید نو و دیدگاه متفاوت را دلنوشته به چشم بکشد و از کلیشه نویسی دوری کند.

به امید موفقیت شما
تیم نقد رمان ۹۸
Armita

نقد و بررسی دلنوشته بآنو | ASaLi_Nh8ay کاربر انجمن رمان ۹۸

• عالی
Reactions: دونه انار، ASaLi_Nh8ay و Tavan
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8