خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است. هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.

~حنانه حافظی~

کاربر نیمه حرفه‌ای
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
18,118
زمان حضور
40 روز 2 ساعت 2 دقیقه
نویسنده این موضوع
به نام خدا
نام رمان: صومعه شیطان (جلد دوم هنری جونز)
نام نویسنده: hanane.h.f.z
ژانر:فانتزی، علمی_تخیلی، ترسناک
نام ناظر: ~ROYA~
خلاصه:
با سقوط دوباره‌ی آخرین سقوط کننده، کفتارها وجب به وجب شهر را به کثافط کشیدند. سکوت او، آنها را به نقطه‌ی اوج رسانده است! تنها یک سقوط، باعث خیزش تاریکی‌ای به ژرفای بی‌نهایت شده . تاریکی که دیگر محارش سخت و دشوار است. اکنون او تنها زمینی‌ست که می‌تواند این حجم عظیم از کثافط را نابود کند؛ اما او دیگر هنری جونز یک سال گذشته نیست، او دیگر تبدیل به یک شیطان شده؛ شیطانی که دیگر جزوءیی از این تاریکی بی‌پایان است!
:گل:

نقد و بررسی رمان سومئه شیطان | hanane.h.f.z کاربر انجمن رمان ۹۸

آخرین ویرایش:
  • جذاب
Reactions: عسل شمس، *ELNAZ*، Z.A.H.Ř.Ą༻ و 7 نفر دیگر

LIDA_M

کاربر حرفه‌ای
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
20,422
زمان حضور
78 روز 19 ساعت 52 دقیقه
به نام خدا
نقد و بررسی رمان "صومعه شیطان"
قلم اصلی ترین نکته رمان و قلم خوب یک نیاز برای هر رمانی‌ست!
رمان "صومعه شیطان" قلم پخته‌ای داشت که نشان دهنده تجربه نویسنده بود. قلم هدف‌مند بود و انگار نویسنده می‌دانست که چه انتظاری از رمان دارد!
ولی آیا تنها قلم خوب کافی‌ست؟
خیر! قلم مهم است ولی برای یک رمان کافی نیست!
قلم، تقریبا مثل آب برای سوپ است! هیچ سوپی بی آب و هیچ آبی سوپ نمی‌شود! رعایت اصول هم مهم است!
در ابتدای رمان نویسنده ما را با شخصیتی به اسم راک آشنا می‌کند که در ظاهر پدر روحانی خوش‌قلبی است که در کلیسا خدمت می‌کند ولی همان گونه که در رمان هم ذکر شده در باطن فردی به ظاهر خداپرست!
نویسنده کمی در بد نشان دادن او زیاده روی کرده بهتر است این مورد اصلاح شود! شخصیت قابل پیش بینی بود که این خوب و بد است!
خوب، چون انتظار خواننده از شخصیت این‌گونه است و بد، چون شخصیت تاحدودی تکراری شده!
شخصیت هنری مانند قبل است فقط با کمی تغییر خلاقانه! نکته‌ای که بهتر است نویسنده به آن توجه کند کنترل به‌جای شخصیت است؛ هنری بعد آن، به عبارتی سقوط به گفته خود نویسنده شیطانی‌تر شده! بهتر است این تغییر بیشتر روی دیالوگ ها و فکر هایش اثر کند!
شخصیت برایان که در جلد اول شخصیت محوری تری بود؛ در این جلد نقشش کم‌رنگ‌تر شده که بهتر است در ادامه رمان کمی بیشتر شخصیت او را در رمان نشان دهید!
سوفیا نامزد برایان که شخصیتی ظریف و دوست‌داشتنی دارد! نقش او به درستی و زیبایی در رمان وارد شده و انتظار های مخاطب را برطرف می‌کند!
نویسنده توجه زیادی به شخصیت هنری نشان داده بود ولی نقش شخصیت های دیگر را کمی کم‌رنگ تر کرده بود مخصوصا ساموئل که اواخر پارت بیستم وارد شده و تاحدودی نقش او گنگ است!
همچنین ویکتوریا که در این جلد، یک شخصیت ناشناخته است!
ژانر فانتزی ژانر سنگینی‌ست که نیازمند اصل های مهمی مثل خلاقیت، شخصیت پردازی قوی و حرفه‌ای، توصیف قوی و حرفه‌ای، قلم خوب و هدف‌مند، ذهن بی‌پروا، ایده بدور از کلیشه و توجه به جزئی ترین چیزهاست!
درواقع تمامی ژانر ها نیازمند این اصول هستند، ولی فانتزی کمی بیشتر به آنها نیاز دارد چون تقریبا کل داستان برگرفته از تخیل است و همراه کردن خواننده با روند رمان چیز مهمی‌ست!
ژانر ترسناک در رمان قابل مشاهده است اما خیلی کم درحدی که این ژانر به خوبی رمان را پوشش نمی‌دهد! بهتر است نویسنده در پارت های بعدی بیشتر به جزئیات این ژانر بپردازد!
ژانر علمی_تخیلی هنوز وارد رمان نشده! البته نویسنده عزیز باید توجه داشته باشد این ژانر با ژانر فانتزی تفاوت های زیادی دارد!
مثل یک نمونه تفاوت که در ژانر علمی‌_تخیلی به موضاعاتی علمی مثل سفر به فضا، آینده یا گذشته با دیدگاهی تخیلی هست؛ ولی در ژانر فانتزی محدودیتی وجود ندارد و می‌تواند به هر موضوعی مربوط باشد از جادو گرفته تا موجودات بین ابعادی و فضایی!
اگر ژانر علمی_تخیلی در آینده قرار نیست به سبکی درست وارد رمان شود، بهتر است این ژانر را حذف کنید!
ایده کلی بدور از کلیشه نبود و صحنه هایی دژاوو مانند داشت ولی با این حال خوب و جذاب محسوب می‌شد!
ممکن است خواننده بعضی چیز های مهم از جلد یک را از یاد برده باشد؛ نویسنده عزیز بهتر است سعی کند بیشتر اطلاعات از جلد یک به خواننده بدهد!
جملاتی مثل "
شیاطین در همه جا وجود دارند؛ حتی در قلب به ظاهر پاک یک رئیس جمهور وظیفه شناس" از کسل کنندگی متن کم می‌کرد و جذاب بود نویسنده می‌تواند از جملاتی مثل این در ابتدای رمان هم استفاده کند تا به عبارتی تنوعی برای خواننده شود!
روند رمان جالب بود و تاحدودی جذاب مخصوصا ایده حمله موش ها و قسمتی که هنری به آنها شلیک می‌کرد!
توصیفات در آن صحنه خیلی جذاب بود ولی کاش کمی نویسنده توصیف مکان را بیشتر می‌کرد تا خواننده بتواند کاملا آن را تصور کند!
توصیفات با نگرشی کلی خوب و به‌جا بودند اما در توصیف مکان کم کاری شده بود!
اشکالی در توصیفات چهره وجود داشت که کمی هم در روند رمان تاثیر منفی گذاشته بود؛ به نظرم بهتر است نویسنده کم‌تر از پیشوند زنانه/مردانه استفاده کند!
مثلا در این قسمت:
"
دستم را از حصار دست‌های زنانه‌اش بیرون کشیدم"
به جای دست های زنانه می‌توانست از توصیفاتی مثل دست های کشیده و ظریفش یا دست سفید و لاغرش و... استفاده کند!
توصیف یک سال گذشته یک‌جا وارد رمان شده بودند و من به عنوان خواننده به یاد ندارم که آسم برایان وخیم‌تر شده بود و وقتی دوباره خواندم این را یادم آمد!
این‌گونه چیز ها بهتر است آرام و پخته وارد رمان شوند درست مثل حبوباتی که قبل ریخته شدن به سوپ یا آشی از قبل خیس می‌خورند و پخته می‌شوند!
نویسنده بهتر بود سعی کند حداقل آن توضیح خلاصه‌وار یک سال گذشته رو در رمان تکرار کند!
اسم رمان جذاب بود کنجکاو کننده ولی قابل ذکر است که نویسنده به‌جای "صومعه شیطان" از "سومئه شیطان" استفاده کرده بود!
خلاصه و مقدمه همان‌طور که انتظار می‌رفت نیاز رمان را برطرف می‌کرد!

می‎‌توان گفت "صومعه شیطان" اثر خیلی خوبی بود اما اشکالاتی داشت که رفع شدنشان اثر را بهتر می‌کرد!
با تشکر از انتقاد پذیری شما
LIDA
کادر نقد رمان98

• جذاب
Reactions: Mahla_Bagheri، ~HadeS~، زینب نامداری و 7 نفر دیگر

~حنانه حافظی~

کاربر نیمه حرفه‌ای
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
18,118
زمان حضور
40 روز 2 ساعت 2 دقیقه
نویسنده این موضوع
به نام خدا
سلام لیدای عزیز، خیلی از شما متشکرم که وقت گران‌بهای خود را صرف مطالعه‌ی رمان صومعه شیطان کردی و با تمام اشکالات ریز و درشتش، نقدش کردی!
نقد بسیار دلپذیری بود!
باید خدمت شما عرض کنم که ژانر عملی_تخیلی در پارت گذاری‌های آینده، وارد رمان می‌شود. و من اصلا قصد نداشتم و ندارم و نخواهم داشت که ژانر ترسناک را وارد رمان کنم چون هیچ استعدادی در بیان ترس یا نوشتن متنی که هیجان خواننده را افزایش بدهد ندارم!
بله قبول دارم که در مونولوگ‌ها بیش از اندازه راک را ترسناک یا به ظاهر خداپرست جلوه داده‌ام! شاید به این منظور این گونه راک را جلوه داده ام تا خوانندگان منتظر هر حرکتی از جانب او باشند! شایدهم یک اشکال بزرگ است! که در آینده، در پارت های بعدی مشخص خواهد شد!
در پارت‌های آینده اشاره‌ی بیشتری به جلد اول و وقایع آن می‌کنم!
و تمام سعی‌ام را می‌کنم تا در پارت‌های آینده رمان را بدور از هرگونه کلیشه ادامه دهم، متوجه‌ی کلیشه ای بودن وقایع نشده بودم که با نقد شیرینت من را آگاه کردی!
و حتما حتما سعی می‌کنم در پارت های بعدی از تکرار کلمه‌‎ی زنانه/ مردانه جلو گیری کنم! و جملات تاثیرگذار بیشتری را وارد متن رمان کنم!!
و باید در رابـ*ـطه با توصیفات مکان هم خدمت لیدای عزیز عرض کنم که تمام سعی‌ام را می کنم تا توصیفات را بی نقص تر و کامل تر وصف کنم!
توصیفات چهره؟ متوجه منظورت نشدم عزیزم!( تو پروفم برام بیشتر راجب این موضوع توضیح بده:sigb::گل:)
ممنون از نقد زیبای شما
:گل:

• جذاب
Reactions: Mahla_Bagheri، زینب نامداری، ɢнαzαʟ و 6 نفر دیگر
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
بالا