خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.

FaTeMeH QaSeMi

مدیر ارشد رمان ۹۸
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد انجمن
گوینده انجمن
کپیست انجمن
امتیاز واکنش
43,155
زمان حضور
105 روز 9 ساعت 46 دقیقه
نویسنده این موضوع
بسم الله الرحمان الرحیم
نام رمان : نسیان وصال
نام نویسنده : فاطمه قاسمی
نام ناظر : ~ROYA~
ژانر: عاشقانه
خلاصه :
بی تقصیر است و دور از عزیزانش!
مقصر نبود و نباید به جای دیگری مجازات می‌شد. من هم مقصر نبودم.
اما اتفاقی بود که افتاده بود. باید تلاشم را می‌کردم بلند می‌شدم.
او فراموش کرده بود، من که به یاد داشتم!
او سفری رفت و از یاد برد. حالا من به دنبالش می‌روم تا به یاد آورد همه چیز را.
باید به او بفهمانم که گم کرده راه و هدفش را، و شیرینی به نام حلما را!
#رمان-نسیان-وصال
#فاطمه_قاسمی

نقد و بررسی رمان نسیان وصال | فاطمه قاسمی کاربر انجمن رمان ۹۸

• جذاب
Reactions: ~HadeS~، Karkiz، Whisper و 7 نفر دیگر

Z.A.H.Ř.Ą༻

مدیر ارشد رمان ۹۸
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد انجمن
ناظر کتاب
منتقد انجمن

امتیاز واکنش
43,287
زمان حضور
293 روز 10 ساعت 47 دقیقه
بسم رب القلم

نقد و بررسی رمان نسیان وصال

نثرادبی دیروز سرشار از سجع، جناس، ایهام و دیگر آرایه های بدیعی در کنار آرایه های بیانی است؛ اما در نثر ادبی امروز نویسنده می کوشد تا با بهره گيری از واژه های خوش آهنگ تصویر های بدیع و بافت و ساختار، روان و زیبا و تاثیر گذار با مخاطب ارتباط برقرار کند.
در رمان نسیان وصال، نثرادبی باعث افزایش کشش و جاذبه ی متن شده بود؛ اما کاستی هایی هم وجود داشت که در ادامه به آن ها میپردازیم.
سیر رمان تند است. ابتدا متوجه شدیم که حسام دوماهی است که غیب شده و گویا برای اخذ قرارداد قرار بوده است به ترکیه برود.
بعد از دوماه یک دفعه پدر حلما یادش می آید که تماس بگیرد و از حسام خبر بگیرد؛ چرا همان دوماه پیش و زمانی که حسام غیب شد تماس نگرفتند؟ این قسمت از لحاظ باور پذیری سخت است. بعد از دوماه تازه یادش افتاده تماس بگیرد؟
بعد حسام وارد مرز ترکیه شده و بعد غیب شده، در این صورت پلیس اینترپل وارد عمل می شود.
زمانی که ذهن درگیر گم شدن حسام است خبر می رسد که حسام درون ماشینی سوخته و جنازه سوخته اش را قابل تشخیص نیست آورده اند. بعد دوباره متوجه شدیم که حسام زنده است و ترکیه است و فراموشی گرفته است. همه این اتفاقات خیلی سریع رخ دادند برای همین است که می گویم سیر تنداست.
در قسمتی از رمان از زبان حسام در ترکیه، شبی که دزد به خانه حسام می رود: اول اینکه حسام ترکی بلد نیست پس حتماً دزده فارسی صحبت می کرده که حسام تمام حرف هایش با تلفن را متوجه می شود؛ فکر نمی کنید عکس‌ العمل حسام نسبت به دزد اصلا قابل باور نیست؟ معمولا وقتی دزد میرود خانه کسی آن شخص باید بترسد یا استرس و اضطراب داشته باشد و یا حتی زنگ بزند به پلیس!
در قسمتی زمانی که حلما در راه برگشت در خیابان غرق در فکر بود که یک دفعه کامران برادرش پیدایش می شود. تمامی موارد را با جزئیات بگویید. مثلا کامران رفته بود دنبال حلما که اورا دیده‌ یا گذری از آنجا رد می شده یا هرچیز دیگری. جزئیات فراموش نشود.
در قسمتی نویسنده زیاده گویی هایی داشته که اگر آن هارا حذف کنیم آسیبی به داستان و ماهیت آن نمی رسد. مثلاً کلکل بچه ها در دانشگاه؛ با حذف این قسمت و جایگزین کردن بخش های دیگر، کیفیت رمان افزایش پیدا می کند.
درمورد ژانر رمان که عاشقانه است، انتقال احساسات به خوبی انجام شده بود؛ اما کلیشه هایی وجود دارد. بارها در رمان های عاشقانه ای که خوانده ام این ایده را مشاهده کردم که شخصیت مرد داستان در ماشین می سوزد و همه فکر می کنند او مرده است بعد یک یهو میبینم زنده است و شخص دیگری جای او سوخته! و همچنین فراموشی گرفتن حسام!
این موارد تکراری و کلیشه هستند. خواننده به دنبال کشف گره های جدید و نو است. خصوصاً در ژانر پرطرفداری مثل عاشقانه!
ایده رمان ایده خوبی است و نیاز به پردازش و خلاقیت و حذف کلیشه ها دارد. همان کلیشه هایی که در بالا گفتم. بهتر است موارد گفته شده ویرایش شود.
عاشقانه یک ژانر بسیار شخصیت محور است، بنابراین زوج داستان باید خواننده را مجذوب خود کنند.
شخصیت پردازی نسیان وصال ضعیف بود. ما عملاً اطلاعاتی از شخصیت ها نداشتیم.
افکار و عقاید و ظاهر و احساسات و... شخصیت ها تمامی مبهم بودند. مشکل دیگر مونولوگ ها بیشتر از دیالوگ ها بودند.
مکالمات بین شخصیت ها نقش بسیار مهمی در توسعه شخصیت های داستان دارند زیرا این فرصت را به خواننده می دهد که انگیزه ها و اعمال شخصیت ها را با دقت بیشتری برسی کند. ظاهر و رفتار شخصیت خود را توصیف کنید و افکار و عقاید وانگیزه های شخصیت هارا به نمایش بگذارید.
شناسنامه رمان خوب بود.زاویه دید اول شخص بود که خوب بود.
به طور کلی نویسنده باید زیاد بخواند و زیاد بنوسید؛ آثار نویسنده‌های معروف را بخوانید.
برای شخصیت های خود ویژگی ها واعمالی در نظر بگیرید.وموارد گفته شده را ویرایش و رعایت کنید.
قلمتان مانا
سپاس از انتقاد پذیری شما
کادر نقدر رمان۹۸
Zahra

نقد و بررسی رمان نسیان وصال | فاطمه قاسمی کاربر انجمن رمان ۹۸

آخرین ویرایش:
  • جذاب
Reactions: MĀŘÝM، S.salehi، Ryhwn و 12 نفر دیگر
shape1
shape2
shape3
shape4