خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.

ترنم واژه ها

عضو تازه وارد انجمن
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
489
زمان حضور
2 روز 6 ساعت 7 دقیقه
نویسنده این موضوع
«به نام خداوند رنگین کمان»

نام اثر: اِرمیا
نویسنده: ترنم واژه ها(ترنم اکبری)
ژانر: عاشقانه
مقدمه:
تو...آره با خودِ خودتم ارمیا!
انگار قوطی از مورفینی که میان رگ‌هایم تزریق شده‌ای و مرا به خنده‌های گاه بی‌گاه می‌اندازی و در خلسه‌ای بدون دقدقه و فکر و در انتها خوابی به راحتی حل کردن شکر در چای داغ می‌اندازی.
«ارمیا به معنی آرامش دهنده»
«پ ن: امروز در تاریخ ۲۰ فروردین تولدت تنها یادگاری که میتونم بزارم برات این از بودنت تو زندگیم بنویسم»

نقد و بررسی دلنوشته ارمیا | ترنم واژه ها کاربر انجمن رمان ۹۸

Reactions: YeGaNeH، MĀŘÝM، Z.A.H.Ř.Ą༻ و یک کاربر دیگر

Z.A.H.Ř.Ą༻

مدیر ارشد رمان ۹۸
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد انجمن
ناظر کتاب
منتقد انجمن

امتیاز واکنش
43,280
زمان حضور
293 روز 10 ساعت 47 دقیقه
بسم رب القلم

نقد و برسی دلنوشته ارمیا

دلنوشته ها عموماً مونولوگ های ادبی هستند که؛ با آرایه های ادبی و لفظی مزین شده اند.
در کنار آرایه ها فن های نوشتاری نظیر: فضاسازی، متن آرایی، انتخاب کلمات و...
دلنوشته ارمیا، اگرچه با آرایه های زیادی مزین نشده بود و همه چیز سطح ابتدایی و ساده‌ای داشت اما؛ دلنویس تلاش کرده که با اندک فضاسازی انتقال احساسات را راحت‌تر کند. و شوق و دوق خود را نسبت به وجود فرد خاص نشان دهد.
دلنوشته‌ای در وصف مهربانی‌ها و... شخص عزیزی که برای دلنویس بسیار حائز اهمیت است.
در ادامه بیشتر برسی خواهیم کرد:

مقدمه:
تو...آره با خودِ خودتم ارمیا!
انگار قوطی از مورفینی که میان رگ‌هایم تزریق شده‌ای و مرا به خنده‌های گاه بی‌گاه می‌اندازی و در خلسه‌ای بدون دقدقه و فکر و در انتها خوابی به راحتی حل کردن شکر در چای داغ می‌اندازی.

مقدمه به عنوان جذاب ترین و گیرا ترین قسمت هر دلنوشته باید به گونه ای باشد که در نگاه اول مخاطب را شیفته و مجذوب کند. مقدمه دلنوشته ارمیا، حرف تازه ای برای گفتن نداشت. همان جمله ها و کلمات همیشگی؛ درصورتی که دلنویس انتخاب های بهتر و مناسب تری داشت.
مثلا کلمات جدید تر و ترکیبات وصفی احساسی نو و استفاده از آرایه ها که زیبایی متن را چند برابر می کنند. متن مقدمه فضاسازی ضعیفی داشت که با استفاده از آرایه ها این مشکل حل خواهد شد.
گاهی برای ابراز احساسات ساده نویسی بهترین راه است اما؛ در دلنویسی خیر!
نمی‌گویم متن بالا آرایه نداشت اما؛ تکرار و کلیشه دارد. مانند تشبیه قوطی مورفین

آن لاخ لاخ موهای خرمایی رنگ را میبینی، که با ظرافت کنار یکدیگر جا خوش کرده اند؟

گاهی دلم می‌خواهد دستم را لابه لایشان فرو کنم و و آن پیچ خم را بدرم و بعد با تبسم به آنها که در وزش باد درهم پیچ می‌خورند بنگرم و دوباره با ذوق آن کار را تکرار کنم.
گفت بودم موهایت بوی خوشی دارند؟!
خوش بویی به گل‌های شب بو و یاس!

این متن هم از نظر فضاسازی ضعیف است و متن آرایی نشده است.
درست است که متن آرایه استعاره و تشبیه دارد اما؛ جذابیت و زیبایی و ماندگاری خیر!

صخره‌های سفید مرجانی که در میان امواج گلبهی لبانت گیر کرده‌اند.
هربار که به خنده باز می‌شوند رخ نمایان می‌کنند؛
من تازه می‌توانم بگویم مرجان‌های آن دریا چقدر زیباست و هرلحظه خواهان آن خنده‌های گاه بی‌گاه باشم.

می‌توان گفت این پست یکی از زیباترین پست‌های دلنوشته ارمیا هست که حس نوگرایی دلنویس را تحسین می‌کنم. تشبیه دندان‌ها به صخره‌های سفید مرجانی و تشبیه دهان به دریا
چینش و انتخاب درست کلمات باعث گیرایی متن شده است.

گویی مرا به خلسه‌ای به شیرینی مربا می‌اندازد، و آرامش را میان سلول‌های من می‌فرستد؛ حصارت را می‌گویم!
آندی بعد زمان به احترام صدای ضربان قلبت که در گوشم می‌پیچد می‌ایستد!

باز هم حصار و ترکیب آرامش و خلسه!
سعی کنید در عین سادگی نوگرایی داشته باشید. از مترادف کلمات استفاده کنید یا آرایه‌های بیشتری استفاده کنید.

دلنوشته ارمیا که حاصل مونولوگ گویی نگارشگراست؛ از نظر استفاده از آرایه های ادبی و فضاسازی سطح متوسطی دارد. اگرچه موضوع دلنوشته موضوعی جدید نبود اما کم لطفی‌های نویسنده در توصیفات باعث کاهش کیفیت اثر شده است.
دلنوشته ها عملا ادبی هستند و با زیبایی هر چه کامل تر با آرایه های ادبی صبیح شده اند. در دلنوشته فضاسازی بسیار حائز است که متاسفاته فضاسازی این دلنوشته ضعیف بود؛ که آن هم به خاطر نبود آرایه ها است.
در دلنوشته ما به دنبال موضوع جدید نیستیم؛ اما دنبال ترکیبات جدید و دیدگاه های نو و جدید هستیم.
دلنویس می‌توانست با استفاده از مترادف کلمات و ساخت ترکیبات وصفی جدید و بهره بردن از آرایه های ادبی همچو تشبیه، استعاره، تشخيص... نگاه مطبوع و ظریف تری به دلنوشته ببخشد

ودر آخر دلنوشته ارمیا با ویرایش صحيح موارد گفته شده در بالا و استفاده از آرایه های ادبی می تواند به سطح مطلوبی برسد. دایره لغات خود را افزایش دهید، متن های ادبی و دلنوشته های نویسنده های خوب را بخوانید. با آرایه ها آشنا شوید آن هارا بشناسید و از آن ها برای خلقی نو بهره ببرید.

در این تنگی جهان؛ که همه به ستوه آمده‌ایم.
میان تمامی برف و بوران‌های روزانه حتی در اوج گرمای ظهر تابستان، میان انسان‌های با روپوش راست‌گویی... خیالم آسوده است،
برای پشتوانِ‌ای همچون تو!

سپاس بابت انتقاد پذیری شما:گل:
تیم نقد ادبی رمان۹۸
zahra

نقد و بررسی دلنوشته ارمیا | ترنم واژه ها کاربر انجمن رمان ۹۸

• عالی
  • تشویق
Reactions: YeGaNeH، ترنم واژه ها، SelmA و 2 نفر دیگر
shape1
shape2
shape3
shape4