خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.

Amerətāt

اخراج شده
کاربر اخراج شده
کاربر رمان ۹۸
امتیاز واکنش
41,678
زمان حضور
107 روز 3 ساعت 31 دقیقه
نویسنده این موضوع
نقد و بررسی رمان به فاصله یک رویا
به نام آنکه جان را فکرت آموخت
چراغ دل به نور جان برافروخت

*نکته: این نقد بخشی از رمان رو لو می‌دهد!
خب باید در ابتدا نکته‌ای را یادآور شوم و قید کنم که نقد هر رمانی با رمان دیگر متفاوت است. چرا که رمانی سطح بالا به تناسب نویسنده با تجربه‌اش بسیاری از اصول اولیه را در برگرفته اما یک نویسنده تازه کار با رمانی سطح پایین در ابتدا باید اصول نویسندگی را بیاموزد و رعایت کند. حال باید به جرعت بگویم که بعد مدت ها به نویسنده‌ای برخوردم که نقد رمانش برایم چالش برانگیز بود. رمان به فاصله یک رویا، به خوبی چارچوب یک رمان را حفظ کرده بود و این مرا مجاب کرد که ریزبینانه بنگرم. نویسنده از کلیشه‌ها دوری کرده بود و در عین حال بسیاری از معزل های اجتماعی فراموش شده را به خواننده نشان داد. به ویژه موضوع آسیب دیدگان زلزله بم که یک اتفاق ناگوار فراموش شده بود. لحن و نثر رمان یکدست و زیبا بود و با اینکه اصولا نویسنده‌ها لحن ادبی را برای رمان اجتماعی و عاشقانه انتخاب نمی‌کنند، نویسنده این رمان، با آوردن طنز هایی کوتاه و دلنشین، لحنی خودمانی برای خواننده فراهم کرده بود. ولی در نهایت این بحث، نکته‌ای را گوشزد کنم که نویسنده باید تمرکز بیشتری بر ژانر عاشقانه داشته باشد و در ادامه کمی بیشتر احساسات وابستگی امیرعلی را شرح دهد. همانطور که پیش‌تر گفتم، به فاصله یک رویا ایده جالبی داشت و واقعا ماجرای در کما بودن امیر علی یا همان سبحان مرا شگفت زده کرد. در واقع هم مرا شگفت زده کرد و هم کمی گیج کرد. در واقع اگر در سیر داستان، کمی بیشتر نشانه هایی از در کما بودن امیرعلی به نویسنده نشان داده می‌شد، بهتر بود. در کل نویسنده باید بیشتر به وقفه های زمانی دقت می‌کرد. به طور مثال وقتی که امیرعلی بیهوش شد و یا از بم به تهران آمد من ابتدا گیج شدم. چه شد؟! کِی آمد؟ کی آمد؟ در واقع به جز یکبار، وقفه های زمانی رعایت نشده بود و من به نویسنده عزیز توصیه می‌کنم که حتما وقفه هارا رعایت کند. این رمان نسبتا از توصیفات و احساسات خوبی برخوردار بود ولی حس کردم نویسنده به دیالوگ‌ها کم لطفی کرده. زیرا اکثر دیالوگ‌ها با مونولوگ‌ها ترکیب شده بودند و هیچ احساسی قبل اکثر دیالوگ‌ها وجود نداشت. همچنین در کل حجم دیالوگ‌ها هم کم بود. بنابراین توصیه دیگرم این است که کمی شرایط فرد سخن گو و گفتگو بین شخصیت‌هارا را در رمان را بیشتر شرح دهید تا با خواننده همزاد پنداری کند‌. همچنین اگر نویسنده توضیحات ظاهر را بیشتر جلوه دهد، شخصیت‌ها در ذهن ماندگارتر می‌شوند. جز توصیفات، موضوع دیگری که محور اصلی رمان است و باعث ماندگاری یک شخصیت می‌شود، شخصیت پردازی است. نویسنده تا حد زیادی شخصیت پردازی خوبی انجام داده بود اما هنوز هم جا برای بهتر شدن داشت. به طور مثال اگر نویسنده از اخلاق و سلایق امیر علی بیشتر بگوید و بین سبحان و برادرهایش تمایز بیشتری ایجاد کند، نقص کارش برطرف می‌شود. در واقع حس می‌کنم، نویسنده تمرکز اصلی خود را بر روی شخصیت امیرعلی گذاشته بود و توصیفات شخصیت های دیگر را نادیده گرفته‌ بود‌. در کلام های آخر بار دیگر شگفتی خود را از دیدن آرایه‌هایی زیبا و همچنین به تصویر کشیدن زیبای ترس های یک آدم بیان می‌کنم و در کمال احترام به نویسنده توصیه می‌کنم که اگر دایره کلماتش را گسترش دهد و از تکرار کلمات بپرهیزد می‌تواند قلم بسیار زیباتری داشته باشد. رمان، ایده و سیر خوبی دارد منتها باید به ریز نکاتی که قید کردم توجه کند تا بتواند رمان بهتری ارائه دهد.
قصد من به هیچ‌وجه تخریب نبود و امیدوارم درپیشرفت نویسنده موثر بوده باشم.
نکته: این رمان تا پست ۳۴ توسط بنده نقد شده است.
"موفقیت این نیست که هرگز اشتباه نکنیم،
بلکه این است که یک اشتباه را دوباره تکرار نکنیم"
پایان.
۱۴۰۰/۳/۱۹
حنانه سادات میرباقری
کادر نقد انجمن رمان 98
مرسی از نقدت حنانه‌ی عزیز:roseb:
حتما نکات بیان شده اصلاح میشه، ممنون از اینکه با وجود درگیری با امتحانات به سرعت نقد رو گذاشتی و بازم معذرت بابت عجول بودنم:sissyb:
با آرزوی درخشش شما در آزمون تیزهوشان:boonb:

نقد و بررسی رمان به فاصله‌ی یک رویا | M£R کاربر انجمن رمان۹۸

• جذاب
Reactions: parädox، حنانه سادات میرباقری، MĀŘÝM و یک کاربر دیگر

سوفیا

عضو تازه وارد انجمن
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
725
زمان حضور
4 روز 14 ساعت 20 دقیقه
به نام ان که در هر چه از دست دادم و هر چه به دست اوردم یافتمش
نقد رمان به فاصله یک رویا
من جزو خواننده هایی هستم که حتما باید در خوانندن رمان تصویری از ان در ذهنم داشته باشم وگرنه ان را بدون قید و شرط کنار می گذارم؛ درستش هم همین است، یک رمان تقریبا مانند یک فیلم است با این تفاوت که در فیلم انچه که نوشته می شود را به اجرا در می اورند پس ان کس که می نویسد کاری سخت در پیش دارد.نام رمان برایم قابل قبول بود راستش به فاصله یک رویا نامی بسیار ساده است، من اطمینان دارم که شما با یک تفکر ساده این نام را انتخاب کرده اید اما چون با متن داستان همخوانی دارد برایم جذاب بود، انچه که من نقد می کنم بیشتر مربوط به بدنه است، بعد از مدت ها با رمانی روبه رو شدم که کلیشه نبود، قبل از این هر چه می خواندم همان چند پارت اولیه همه چیز را حدس می زدم اما می شود گفت باید منتظر ادامه داستان باشیم. توصیف جزئیات چه زیبا نوشته شده بود، رک می گویم من اهل خواندن چنین موضوعاتی نیستم اما قلم شما انچنان پخته بود که ترغیب شدم به ادامه دادن... این را به عنوان یک نکته مثبت در نظر می گیرم. پوئن مثبت دیگر قلم شما در خلق صحنه های احساسی و غمناک بود من واقعا تحت تاثیر قرار می گرفتم، به عبارت دیگر این صحنه ها مصنوعی نبودند. باید بگویم در شکل گیری شخصیت سبحان موفق بودید اما در شکل گیری شخصیت نیلوفر از نظر من خیر؛ حس می کردم فقط دوست دارید در تمام داستان یک جور رابـ*ـطه عاشقانه را بگنجانید اما این که چه طور جذاب باشد را... نمی دانم شاید هم من اشتباه میکنم، درست است که شما رمانی را روایت می کنید که موضوعات اجتماعی دارد اما این نباید نقطه ضعفی برای شما باشد، مثلا من هیچ درکی از نیلوفر داستان نداشتم بر خلاف دختر کوچک که توانستم با او ارتباط بگیرم،اگر نتوانید این ژانر عاشقانه را به خوبی پیش ببرید بخشی از جذابیت داستان از بین خواهد رفت. به طور خلاصه بگویم رمان به فاصله یک رویا داستان ضعیفی نبود اما همین مسائلی که گفتم خوب است رعایت شود، همین که چنین موضوع سختی را انتخاب کردید نشان دهنده ی جسارت و شهامت شما در نوشتن است و به نظر می رسد روایت گر داستان جذابی باشد. به امید درخشش بیشتر شما
سوفیا

آخرین ویرایش:
  • عالی
Reactions: *ELNAZ*، parädox، MĀŘÝM و یک کاربر دیگر

Amerətāt

اخراج شده
کاربر اخراج شده
کاربر رمان ۹۸
امتیاز واکنش
41,678
زمان حضور
107 روز 3 ساعت 31 دقیقه
نویسنده این موضوع
به نام ان که در هر چه از دست دادم و هر چه به دست اوردم یافتمش
نقد رمان به فاصله یک رویا
من جزو خواننده هایی هستم که حتما باید در خوانندن رمان تصویری از ان در ذهنم داشته باشم وگرنه ان را بدون قید و شرط کنار می گذارم؛ درستش هم همین است، یک رمان تقریبا مانند یک فیلم است با این تفاوت که در فیلم انچه که نوشته می شود را به اجرا در می اورند پس ان کس که می نویسد کاری سخت در پیش دارد.نام رمان برایم قابل قبول بود راستش به فاصله یک رویا نامی بسیار ساده است، من اطمینان دارم که شما با یک تفکر ساده این نام را انتخاب کرده اید اما چون با متن داستان همخوانی دارد برایم جذاب بود، انچه که من نقد می کنم بیشتر مربوط به بدنه است، بعد از مدت ها با رمانی روبه رو شدم که کلیشه نبود، قبل از این هر چه می خواندم همان چند پارت اولیه همه چیز را حدس می زدم اما می شود گفت باید منتظر ادامه داستان باشیم. توصیف جزئیات چه زیبا نوشته شده بود، رک می گویم من اهل خواندن چنین موضوعاتی نیستم اما قلم شما انچنان پخته بود که ترغیب شدم به ادامه دادن... این را به عنوان یک نکته مثبت در نظر می گیرم. پوئن مثبت دیگر قلم شما در خلق صحنه های احساسی و غمناک بود من واقعا تحت تاثیر قرار می گرفتم، به عبارت دیگر این صحنه ها مصنوعی نبودند. باید بگویم در شکل گیری شخصیت سبحان موفق بودید اما در شکل گیری شخصیت نیلوفر از نظر من خیر؛ حس می کردم فقط دوست دارید در تمام داستان یک جور رابـ*ـطه عاشقانه را بگنجانید اما این که چه طور جذاب باشد را... نمی دانم شاید هم من اشتباه میکنم، درست است که شما رمانی را روایت می کنید که موضوعات اجتماعی دارد اما این نباید نقطه ضعفی برای شما باشد، مثلا من هیچ درکی از نیلوفر داستان نداشتم بر خلاف دختر کوچک که توانستم با او ارتباط بگیرم،اگر نتوانید این ژانر عاشقانه را به خوبی پیش ببرید بخشی از جذابیت داستان از بین خواهد رفت. به طور خلاصه بگویم رمان به فاصله یک رویا داستان ضعیفی نبود اما همین مسائلی که گفتم خوب است رعایت شود، همین که چنین موضوع سختی را انتخاب کردید نشان دهنده ی جسارت و شهامت شما در نوشتن است و به نظر می رسد روایت گر داستان جذابی باشد. به امید درخشش بیشتر شما
سوفیا
سلام و ممنون بابت نقد و وقتی که گذاشتی سوفیا جان:aiwan_light_yes3:
خیلی خوشحالم که رمان به خوندن و دنبال ترغیبت نموده و اینکه کلا کلیشه زدایی همیشه دغدغه‌ام بوده، در ادامه رمان هم هر جا احساس کردید بوی کلیشه اومد بسیار ممنون میشم بهم گوشزد کنید:bookreadb:
و اما نکات گفته شده.
راجع به اسم، حقیقتا خیلی تلاش کردم ک اسمی ک به کل قضیه مربوط باشه بذارم.
در مورد کم کاری شخصیت نیلوفر باید بگم که دلیل داره و در ادامه داستان متوجه خواهید شد.

Reactions: LIDA_M، MĀŘÝM، سوفیا و یک کاربر دیگر
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
بالا