خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.

Mahora

کاربر نیمه فعال
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
2,594
زمان حضور
15 روز 5 ساعت 46 دقیقه
نویسنده این موضوع
سلام به همگی:day_dreaming:
نقد دلنوشته:
نام:جیغ
نویسنده: مریم ن ج
مقدمه:
شب ها با صدای جیغ های ممتد قلبم نمی خوابم
اخر میدانی..
قلبم خود را در آن روز بارانی جای گذاشته است..

نقد و بررسی دلنوشته جیغ | mahora کاربر انجمن رمان ۹۸

Reactions: LUSIFER، دونه انار، Z.A.H.Ř.Ą༻ و 2 نفر دیگر

LIDA_M

کاربر حرفه‌ای
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
20,422
زمان حضور
78 روز 19 ساعت 52 دقیقه
به نام خدای لوح و قلم

نقد و بررسی دلنوشته ی "جیغ"
زندگی!
ز: زوزه‌ی گرگ ها
نون: ناله‌ی بی کس ها
دال: درد ناتوان ها
گ: گله‌ی فقرا
ی: یار های رفتنی
عجیب این روزها زندگی
معنای تازه اش را نشانم داده است..
بسیار عالی!
قطعه ی مورد علاقه‌ام در "جیغ"، این پست بود!
اینکه نگارشگر عزیز با دیدگاهی جدید به زندگی نگاه کرده و آن را بخش بخش کرده و به چیز های اخلاقانه تشبیه کرده و از آرایه های زیبایی استفاده کرده بود باعث شده بود این بخش خیلی زیبا و دلنشین بشود.

امروز چه روزیست..
نه توان اشک ریختن را دارم..
نه توان جیغ کشیدن را..
گوشه‌اش نشسته‌ام و به رویایت می‌اندیشم..
جمله ی "امروز چه روزیست" از نظر سطح و لغات انتخابی مناسب دلنوشته نیستند! چرا که این جمله خیلی ساده نگاشته شده و آوای خوبی ندارد.

نگارشگر با استفاده از خلاقیت و آرایه های زیبا مثل تشبیه و حتی مجاز میتوانست متن چشم نواز تری را تقدیم نگاه خواننده بکند.
به نظرم این متن کمبود آرایه داشت و اگر بود، زیبا تر و چشم نواز تر می‌شد!

کلمه ی "گوشه‌اش" کلمه ی جالبی نبود و آوای خوبی نداشت اما نگارشگر میتوانست کلمه ی "یک گوشه" یا کلماتی با توصیف احساسی بیشتر که متناسب با نثر و آوای زیبا تری داشته باشد استفاده کند.

این روزها مسکن عشق شده است..
این روزها دیگر کوه ها هم از دستم دلخورند..
حال نمیدانم..
یا دلشان از این همه غم گرفته است..
یا گوش هایشان رنجیده است..
"دلخورند" کلمه هماهنگی با متن نیست، به جای آن نگارشگر می‌توانست کلمه "دلگیر" را جایگزین کند.

ممکن است خواننده با خواندن جمله ی "یا گوش هایشان رنجیده است" گیج بشود بهتر است نگارشگر عزیز با توصیفات بیشتری و حتی استفاده از آرایه هایی مثل تشبیه و یا آرایه های آوایی مثل واج آرایی استفاده کرده و متن خود را دلنشین تر و چشم گیر تر بکند!
که البته اینکه نگارشگر از آرایه تشخیص در متن استفاده کرده بود زیبا بود و باعث کمی جلاء بخشی به متن میشد.

شب ها با صدای جیغ های ممتد قلبم نمی خوابم
میدانی..
اخر قلبم خود را آن روز بارانی جای گذاشته است
به نظرم این متن آنقدر که باید زیبا و دلنشین نیست!

جمله ی اول شما شاید دلنشین تر می‌‌‌شد اینگونه: "شب هایم، با وجود جیغ های ممتد قلبم آرامش ندارد؛ از این روی خواب از چشمان خسته ام رفته است" و یا جملاتی از این قبیل و با توصیف..!
و یا جمله ی پایانی را نگارشگر عزیز میتوانست با این جمله "قلبم، خود را در آن روزی که ابر ها هم به حال قلب شکسته ام گریه میکردند؛ جا گذاشته است" و جملاتی همانند این و با توصیف و آرایه ی تشخیص که من در متن مثال زده ام استفاده بکند!

آری!
میدانم نمی توانم برایت آن فرد رویاهایت باشم
آری میدانم که تو آن بالا بالا ها سیر میکنی و اندک نگاهی به فقیران زیر دستت نمی اَندازی
اما..
تو بگو چه کنم؟
با بیقراری های قلبم چه کنم؟

خوب دوستت دارم مگر حرام است؟
آری!
دوست داشتم یوسف بر زلیخا حرام است..
کلیک کنید تا باز شود...
این بخش میتوانست خیلی بهتر باشد اما اشکالات ریز زیادی که در این بخش دلنوشته وجود داشت باعث می‌شد آنقدر که باید به دل ننشیند!

این قسمت در متن شما کلیشه است. تو رفتی و من چه کنم یا تو بگو چه کنم و چیز هایی از این قبیل جزو کلیشه ها هستند. برای مثال ناگرشگر میتوانست با یک آرایه ی زیبا همانند مجاز، استعاره و... استفاده کرده؛ تا متن خود را زیبا تر و اثرگذار تر بکند.
من به شخصه این جمله ی "دوست داشتم یوسف بر زلیخا حرام است.." دوست داشتم اما نگارشگر میتوانست این جمله را به این صورت بنویسد: "دوست داشتن یوسف برای زلیخا حرام است" و جمله هایی از این قبیل با نگارش درست!

اسم دلنوشته ارتباط خوبی با متن داشت که اینکار باعث میشد تا کلمه ی "جیغ" اسمی مناسب برای دلنوشته باشد.
در متن دلنوشته از هیچگونه علائم نگارشی جز "..."، "!" و "؟" استفاده نشده بود!
که البته استفاده ی زیاد از ".." در متن دلنوشته در ذوق میزد.
استفاده نکردن و یا استفاده ی خیلی کم از آرایه‌های معنوی مثل کنایه، اغراق، حس‌آمیزی؛ تشخیص و تشبیه باعث جلاء نداشتن متن بود و کمبود آرایه‌های لفظی مثل سجع، واج‌آرایی و جناس به چشم می‌‌خورد. امید است نگارشگر در ادامۀ اثر یا آثار دیگر خود از این آرایه‌ها نیز بهره ببرد.
استفاده نکردن از آرایه که امری مهم در دلنوشته است، نداشتن علائم نگارشی، عدم توجه به نکات ریز و همین‌طور عدم استفاده از عناصر آوایی نقاط ضعف این اثر بود.
به طور کلی دلنوشتۀ "جیغ" دارای متنی زیبا و محتوای حزن‌انگیزیست ولی علی‌رغم محتوا نگارشگر شاهکار روی کاغذ ارائه نمی‌شود!

البته چیزی که یک شعر یا دلنوشته را متفاوت می‌سازد، صرفا فقط تناسب و آرایه‌های آن نیست؛ طرز دیدگاه نگارشگر هم هست.
مجموعا نظر من این است که نویسنده سعی کند در انتخاب کلمات بیشتر دقت کند و دایره لغتش را گسترده سازد. استدلال‌ها و افکار نویسنده خوب است و کمی نیاز به بهتر شدن دارد فقط باید روی پیاده کردن آن‌ها روی دلنوشته تلاش کند.
با تشکر از نقد پذیری شما

قلمتان مانا

Reactions: دونه انار، Z.A.H.Ř.Ą༻، حنانه سادات میرباقری و 2 نفر دیگر

Mahora

کاربر نیمه فعال
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
2,594
زمان حضور
15 روز 5 ساعت 46 دقیقه
نویسنده این موضوع
مرسی لیدا جون واقعا نقد زیبا و دلپذیری بود که باعث شد انرژی بگیرم و روی دلنوشته‌ام کمی کار کنم امیدوارم بهتر پیش پیش رفت کنی عزیزم:shameb:

Reactions: دونه انار، Z.A.H.Ř.Ą༻، حنانه سادات میرباقری و 2 نفر دیگر
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
بالا