خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.

ɌởⲘⅉŋ

عضو تازه وارد انجمن
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
687
زمان حضور
2 روز 19 ساعت 57 دقیقه
نویسنده این موضوع
نام رمان: دژاووی ترس
نام نویسنده : رومینا وحیدپور
ژانر : ترسناک
خلاصه:

فرد دوست‌ داشتنی‌اش مرگ را می‌پذیرد.
خبر را می‌شنود، اما با قدم‌های لرزان می‌گذرد؛ انکار جرعت پیگیری‌اش را ندارد
ترس از ترس... .
نمراتی که شاید سلب شوند را جبران کند با دیگری، دیداری با حسام، و نگاهی که گذرا و به اجبار، به اطراف می‌‌اندازد.

نقد و بررسی رمان دژاووی ترس | ɌởⲘⅉŋ کاربر انجمن رمان ۹۸

Reactions: cute_girl، MĀŘÝM، Nargesabd و 2 نفر دیگر

~HadeS~

مدیر بازنشسته رمان ۹۸
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
15,485
زمان حضور
123 روز 16 ساعت 51 دقیقه
«به نام ایزد یکتا»
نقد و برسی رمان دژاووی ترس

هدف یک رمان ترسناک چیست؟ انتقال حس ترس.
که تاحدودی نویسنده در رابـ*ـطه با ژانر موفق بود! کم و بیش می‌توان حال و هوای ترسناک رمان را درک کرد.
اما در نقاطی از صحنه های ترسناک و کلیشه استفاده شده مثل خانه‌های خرابه و... به طوری که خواننده می‌تواند پیشبینی کند قرار است بعد از این چه اتفاقی رخ بدهد! بهتر است این مشکل رفع شود چه بسا برای یک رمان ترسناک، قابل پیشبینی بودن یک نمره منفی است.
"دژاوو" کلمه فرانسوی به معنای "چیزی که قبلا دیده یا تجربه شده" است. هنوز مشخص نیست ارتباط این کلمه با رمان چیست و فکر کنم بی‌ربط هم نباشد.
اما نام دژاووی ترس تکراری است و با رمان دژاسو مشابه! پیشنهاد می‌کنم روی اسم تجدید نظر کنید.
رمان از شخصیت‎های زیادی برخوردار بود نظیر متین و نیما و مهران و فرزاد و... که به گمانم شخصیت‌های پسر کمی دخترانه بودند! یعنی لحن حرف زدن و افکار مخصوصا در متین مشابه یک پسر جوان نبود.
یک پسر از وسیله شخصی پسر دیگه استفاده نکنه؟ موردی کمیابه!
شاید بخواهید متین را شخصی وسواسی نشان بدهید ولی برای این راه‌های متفاوتی وجود دارد.
غیر از این بقیه شخصیت‌ها پردازش کافی نداشتند به دلیل شلوغی رمان از نظر کارکتر! درواقع شخصیت‌ها از نظر نقاطی متفاوند اما شخصیت‌های اضافی تلنبار شده تفاوت‌ها را می‌پوشانند.

مثلا از نظر من مهران شخصیتی بیهوده بود که صرفا جهت اینکه خودکشی‌ای در رمان وقوع پیدا کند وجود داشت!
شاید هم هدف نویسنده از این خودکشی متفاوت است، نمی‌دانم!
دیالوگ‌های نه چندان طنز در رمان وجود داشت که کلیشه واضحی حساب می‌آیند اما جوری نیست که خواننده را اوایل زده کند و یا حتی بهتر است بگویم جذب می‌کند! اما جلوتر که می‌رویم جذبه این قضیه از دست می‌رود و زننده می‌شود.

نکته دیگر هم تعادل دیالوگ و مونولوگ بود! تعداد دیالوگ‌ها زیاد است و نویسنده فرصتی برای خواننده قائل نشده که بیشتر با شخصیت‌ها آشنا شود و افکار آن را تحلیل کند؛ بلافاصله به مکالمه بین آنها پرداخته!
ضعف در مونولوگ‌ها باعث شده دیالوگ‌ها برای خواننده گیج کننده باشد.
دیالوگ‌ها و مونولوگ‌ها مکمل همند! بنابراین تعادلی برقرار نباشد، نویسنده نمی‌تواند داستان و شخصیت‌ها را روی رمان پیاده کند!
مونولوگ‌ها بخش بزرگی از توصیفات را دربر می‌گیرد، و چه چیزی مهمتر از توصیفات در رمانی ترسناک؟!
ژانر ترسناک به توصیفات قوی نیاز دارد چون ما همانند فیلم تصویر و صداگذاری تاثیرگذاری نداریم؛ با نوشتار خواننده به سختی می‌ترسد پس به توصیفات احساس + مکان + چهره قوی نیاز داریم!
توصیفات عملا نباید ساده باشند، من اگر بنویسم "ترسیدم" به خواننده حس خاصی نمی‌دهد و حتی با پوزخندی ریز رد می‌شود!
اگر من پر و بال بیشتری بدهم و یه جمله ساده را به حالتی خوفناک و مرموز در بیاورم می‌توانم حسی به خواننده منتقل کنم.
انتخاب زاویه دید اول شخص برای رمان مناسب بود، معمولا بهترین زاویه دید با ژانر ترسناک اول شخص است اما می‌دانیم که این دیدگاه باید از طرف قلم نویسنده بیشتر شکل بگیرد. با رعایت تعادل مونولوگ و دیالوگ زاویه دید هم قالب می‌گیرد!
مجموعا دژاووی ترس، ترسناک است اما کافی نیست! و از نظر نگارشی و اصول نقدی هم نیاز به ویرایش دارد. با این حال ارزش مطالعه برای ترسناک پسندان را دارد!
پ.ن: بابت تاخیر عذر می‌خوام:cofee:

«سپاس بابت انتقاد پذیری شما
Hades
تیم نقد رمان 98»

نقد و بررسی رمان دژاووی ترس | ɌởⲘⅉŋ کاربر انجمن رمان ۹۸

• جذاب
Reactions: زینب نامداری، MĀŘÝM، LIDA_M و 6 نفر دیگر
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7