خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.

• Zahra •

مدیر بازنشسته رمان ۹۸
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
11,557
زمان حضور
90 روز 22 ساعت 34 دقیقه
نویسنده این موضوع
رمان: دلاوران یال
نویسنده: zahra°ef
ژانر: فانتزی، عاشقانه
ناظر: Sara_Safari
خلاصه:
در گیتی به دور از بدی ها و پلیدی ها به نام پارامتیس، بزرگ خاندان اشرافی آنتوان، پیشگویی عظیمی را راهی سرزمین کرد. زمین و زمان در هم تنیده شده بودند و هنگامی که تاریکی بر تمام جهان سایه افکنده بود، دلاوران یال محیا نبرد بودند.

نقد و بررسی رمان دلاوران یال | zahra°ef کاربر انجمن رمان ۹۸

آخرین ویرایش:
Reactions: "Maryam"، MĀŘÝM، Nargesabd و 5 نفر دیگر

~HadeS~

مدیر بازنشسته رمان ۹۸
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
15,485
زمان حضور
123 روز 16 ساعت 51 دقیقه
به نام ایزد یکتا
نقد و برسی رمان دلاوران یال

اصلی‌ترین دلیلی که یک خواننده سمت رمان‌های فانتزی می‌رود دیدن دنیاهای جدید و فراواقعی + تجربه کردن زندگی شخصیت‌های رمان که نویسنده آن را خلق کرده. یعنی درواقع خواننده فانتزی پسند سه چیز از نویسنده انتظار دارد:
1-فضاسازی
2-شخصیت سازی
3-ایده نو
رمان دلاوران یال در هر سه مورد اصلی، هنوز به حد مطلوب نرسیده! البته این کمی به ژانر انتخابی شما هم مربوط می‌شود؛ معمولا نوشتن فانتزی برای نویسنده‌های حرفه‌ای هم دشوار است!
اصلی‌ترین ایراد دلاوران یال روی شخصیت‌سازی‌ کارکترها بوده. رمان‌هایی که کارکتر‌های زیادی دارند پردازش سختتری هم دارند! چون اگر نویسنده تسلط کافی روی شخصیت‌ها نداشته باشد شخصیت‌ها متشابه می‌شوند!
شخصیت‌های شما زیاد و با هم شباهت دارند.
یعنی در افکارها، در لحن حرف زدن، در اخلاق و ویژگی‌های همه کاکترها با هم تفاوتی ندارد!
وقتی شخصیت‌ها متشابه باشند، زمانی که ما یک مونولوگ از داستان را می‌خوانیم یادمان می‌رود از دیدگاه کیست و داستان را چه کسی تعریف می‌کند.
یا وقتی کارکترها حرف می‌زنند چون بین لحن حرف زدن آنها فرقی نیست نمی‌فهمیم کدام یک درحال صحبت است.
این تشابه باعث می‌شود خواننده شخصیت‌ها را درک نکند! وقتی شخصیت‌ها غیرقابل درک باشند و خواننده با آن‌ها ارتباط نگیرد داستان را هم درک نمی‌کند!
برای همین در همه رمان‌ها شخصیت پردازی جزو عناصر مهم حساب می‌شود.
ما زمانی یک انسان را درک می‌کنیم که از آن شناخت کامل داشته باشیم، نویسنده باید شخصیت رمانش را بشناسد که آن را به خواننده معرفی کند.
منظورم از معرفی هم این شکلی نیست:
حوصلم سر رفته بود از ساعت دوتا حالا تو اتاقم بودم. پاشدم رفتم طرف استبل.
خب خب بزارید یکم با محیط اشناتون کنم من آریان آنتوان از خاندان سلطنتی هستم. برایان داداشمه که دوسال ازم بزرگتره. اریکا دختر داییمه (داییم بچه سومیه ). ویلیامم پسر داییمه (داییم بچه دومیه). آدرین پسر خالمه (خالم بچه چهارمیه). مامان منو بری بچه اخریه. یه دایی دیگه هم دارم که بچه اولیه دوتا بچه داره. آرالیا که ازدواج کرده و یه پسر ناناز داره. آرادا هم ازدواج کرده.

اطلاعات آریان را به این سادگی لو ندهید! تصور کنید شما جای او هستید و اصلا خبر ندارید داخل یک رمان هستید و آدم‌هایی شما را مطالعه می‌کند.
بگذارید خواننده از طریق مکالمه آریان با برایان متوجه شود آن‌ها برادرند.
برای همه شخصیت‌ها، دایی، مادر، برادر، آدرین، ویلیام، اریکا ویژگی‌های منحصر به فرد بذارید! اخلاقشان را بسازید، طرز حرف زدنشان، تیکه کلام‌هایشان، اعتقادات، افکار، باورها، نفرت‌ها، علایق، ویژگی‌های ظاهری و... در هر کدام مشخص کنید.
مثلا ما از طریق یک تیکه کلام هم می‌فهمیم کدام شخصیت حرف می‌زند، یا از طریق طرز تفکر می‌فهمیم از دیدگاه کدام شخصیت بیان می‌شود!
اجازه دهید وقتی در قالب یک شخصیت فرو می‌رود خودتان را کنار بذارید و شخصیت درون شما نفوذ کند!
شخصیت سازی خوب کافی است؟ خیر!
در کنار شخصیت سازی به فضاسازی قوی در یک رمان فانتزی هم نیاز داریم!
فضاسازی یعنی انتقال کردن حال و هوای رمان به خواننده. این کار را هم از طریق توصیفات انجام می‌دهیم!
توصیفات مکان، چهره، احساسات_حالت.
توصیفات مکان در رمان شما انجام شده، اما چهره و احساسات؟ کم!
فراموش نکنید تنها یک بار ذکر کردن چهره کسی یا یک مکان کافی نیست؛ خواننده چند صفحه بعد از یاد می‌برد، اما اونقدر هم تعریف نکنید که مخاطب کلافه شود! تعادل را حفظ کنید.
به فضاسازی دلاوران یال یک چیز ضربه بزرگی زد! باورپذیری!
بله، رمان‌های فانتزی هم به باورپذیری نیاز دارند. مثلا در رمان‌های شما که نام شخصیت‌ها خارجی است از لفظ‌های ایرانی مثل:
ماشالا هزار ماشالا، فرشته‌ای بودم بر خودم ، خداییش، زهرم ترکید، خبر مرگت، اوه اوه باید فاتحمو بخونم، از این زرا نزن و...
اگر آن‌ها از خانواده سلطنتی باشند، باید بگویم کردار و گفتار آدرین و برایان و بقیه شخصیت‌ها شایسته یک خانواده سلطنتی نیست. طرز سخن گفتن شخصیت‌ها مناسب یک خانواده سلطنتی نیست.
لوکیشن، فرهنگ، زمان رخدادها را مشخص کنید و طبق آن بنویسید!
من اعتقاد دارم در رمان‌های فانتزی، حتی بیشتر از شخصیت پردازی فضاسازی مهم است! از مفهوم هم مشخص است "فانتزی" یعنی درک یک دنیای فراواقعی! درک یک دنیای جدید و ناشناخته که تا به حال کسی در آنجا زندگی نکرده!
برای همین هم تصور کردن آن خیلی سخت است، پس فضاسازی به داد می‌رسد!
ما گفتیم درک یک دنیای جدید و ناشناخته!
متاسفانه دیگر دختری برگزیده که برای نجات سرزمینی انتخاب می‌شود دیگر جدید و ناشناخته نیست...
البته بگویم من تا جایی که خواندم این را می‌گویم، بلکه شما طرح جدیدی ریختید و من نمی‌دانم.
من وقتی اسم دلاوران یال را می‌بینم یاد فیلم‌های مارول می‌افتم! هیجان زده می‌شوم چون اسم حرفه‌ای و نو است! انتظار یک رمان در سبک‌های تاریخی، جنگی و فانتزی دارم اما وقتی سراغ خلاصه رفتم انتظارم برطرف نشد.

اگر نقدم طولانی شد قصدم فقط کمک کردن به نویسنده بود؛ چون احساس می‌کنم دلاوران یال ارزش این همه حرف و آموزش را دارد! نویسنده پتانسیل هم دارد فقط چون هنوز تجربه زیادی ندارد و ژانر سختی را انتخاب کرده کمی در رمان ضعف داشته.

سپاس بابت انتقاد پذیری شما
Hades
کادر نقد رمان 98

نقد و بررسی رمان دلاوران یال | zahra°ef کاربر انجمن رمان ۹۸

• جذاب
Reactions: LIDA_M، زینب نامداری، MĀŘÝM و 10 نفر دیگر
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8