خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.

Elaheh_A

کاربر نیمه حرفه‌ای
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
17,924
زمان حضور
59 روز 6 ساعت 34 دقیقه
نویسنده این موضوع
به نام خالق عشق
نام رمان: دختر توازن
نام نویسنده: الهه آذری مقدم
نام ناظر:Narin_F
ژانر:فانتزی، عاشقانه
جلداول
خلاصه: فرزند شب است، غرق در دنیای تاریک! فردی خطرناک و بی رحم! او هم روزی مثل ما بود؛ ولی حال توازن را در دست دارد؛ اما هیچکس نمی‌داند جز او! او را به موجودی تبدیل کرده که خونخوار و بی رحم است.
او می‌داند که عشقش دشمنش است ولی هنوز هم عاشق اوست؛ اگر عشقش اشتباه است پس چطور درخت عشاق این کار را کرد؟
کسی چه می‌داند دلیل این پیوند چیست؟ آرشام!
آری... او تنها کسی است که دلیلش رامی‌داند.

نقد و بررسی رمان دختر توازن | الهه آذری مقدم کاربر انجمن رمان ۹۸

• عالی
Reactions: ZaHRa، Reyhan.t، S.salehi و 9 نفر دیگر

Karkiz

حامی انجمن رمان ۹۸
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
7,047
زمان حضور
62 روز 14 ساعت 1 دقیقه
به نام آفریننده خورشید و ماه
نقد و بررسی رمان دختر توازن.

با خواندن دختر توازن، دانستم که فضایی متناسب با ژانر هاس و شخصیت‌ها‌ هم با یکدیگر انس گرفته‌اند و یک‌اثر زیبا و محلی برای نقش و هدفشون پدید آوردند. مسلما ژانر فانتزی طرفدار‌های خاص خودش را دارد و خوشبختانه این روزها شاهد رشد کمیک و داستان های تخیلی هستیم و حضور شما در این عرصه با وجود طرفداران این سبک مسرت بخش است. داستان پر فراز و نشیب که اگر به درستی بهش پرداخته نشود، سطحش را پایین می‌آورد. چند نکته باید در ژانر فانتزی رعایت شود:
1. می‌توانیم بگوییم خلق موضوع‌و ایده جدید باشه.
2. توصیفانت همه جانبه در تک‌تک‌ لحظات.
3. زاویه دید درست
4. باورپذیری
5. شخصیت پردازی
و..
البته در همه‌ی ژانر‌های دیگه این نکات صدق می‌کند اما چون فانتزی،‌ گونه و دنیایی‌ست که با تخیل و موجودات و اَشکال فرا طبیعی‌که معمولا با واقعیت آمبخته می‌شود و ایده‌های نو و جدید ازش به وجود می‌آید، از دیگر‌ ژانر‌ها، یکمی مجزا می‌شود. فانتزی سرشار از ایده‌های خارق‌العاده‌است.
و ژانر عاشقانه که در زمان مناسبش قرار می‌گیرد و پا به مکانش می‌گزارد، نکته مثبتی می‌بود؛ و در اصل از کلمات و بحث‌های حشو و کلیشه‌ای که بسیار بسیار تبریک می‌گویم که از آن به قدر کمی استفاده شده و بهتره‌است که در همین حد بماند و از استفاده زیاده‌ آن پرهیز شود.
دختر‌توازن قابلیت داشتن سطح‌مطلوب را دارد اما به عبارتی بهره گرفتن از اثرهای دیگر، جلوی پیشرفت داستان نویسی را از او می‌گیرد.
دخترانی که ماهیت خودشان را از آغاز می‌دانند و اما اگاهی کاملی از درک خودشان ندارند، جالب و همین رمان را به سمت جدیدی سوق می‌دهد و همین‌طور شروع و شخصیت‌ها با معرفی‌شان.
نام مناسب یک رمان فانتزی که در برگیرنده یکی از ژانرهای اصلی است و کمی نشان دهنده اصل موضوع که این مورد آنچنان مهمی نیست.
خلاصه و مقدمه نیز نقش خود را اجرا کردنند.
در اثر وقتی بحث کاراکتر‌ها به موضوع و هدف اصلی سوق داده می‌شود، بهتر است بیشتر بهش پرداخته شود. یعنی می‌شود با راز های پشت پرده که هر یک، در بخش های مختلف رمان آشکار می‌شند یا توصیف همان لحظات با هماهنگی؛ به طور مثال وقتی الهه گوی را به دست می‌گیرد، اتفاقاتی پی در پی آن صحنه پیش بیاید یا سوالاتی که با خود درباره گوی مطرح می‌کند، شکلی به خود بگیرد یا خلق پدیده‌های جدید...
و حتما تکه‌هایی از موضوع، در همه بخش‌های رمان دیده شود.
در ادامه و شروع، در مکانی که لرد حضور داشت و برخورد خشن‌ آن با سایر افراد حاضر در کنار او؛ خب! پس نشان دهنده یک امر مهم که ضروری‌است؛ ما نیازمند "حس‌آمیزی" هستیم. حس آمیزی به دو دسته تقسیم میشود که من یک سوی آن را، توضیح می‌دهم.
در تمامی نقاط یک اثر، حس‌و‌ وصف وجود دارد و حس آمیزی در قسمتی از توصیف‌حالات و احساسات قرار دارد که بدون آن، اثر ضعف نشان می‌دهد.
چیزی که در این اثر به صورت تمام و کمال انجام نشده بود. ما هم با خواندن و هم با تصور کردن، مخاطب یک داستان می‌شویم.
توصیفات مکان و حالات و ظاهر که به قدر متوسط جای دارند.
مکان در توصیفات کمترین درصد را داشت. صرفا نباید تک‌تک نقاط مختلف یک مکان رو توصیف کنیم بلکه باید نقاطی که بتواند تفاوت این مکان رو از مکان قبلی نشون دهد و همین‌طور خواننده را با خودش همراه کند و مخاطب بداند و خودش را هم با احساسات کاراکتر، وقف بدهد.
و همچین در دید کاراکتر گوینده، باشد.
در توصیف‌های حالت، یه نکته بسیار مهم دارد که با حرکات و رفتار های شخصیت ها، حس امیزی درصد زیادی رو با خودش می‌اورد. به مثال زیر توجه کنید:

با ترس بهش گفتم:
-...

و

دستام می‌لرزید، دهنم خشک شده بود و قلبم دیوانه‌وار می‌تپید. با لحن لرزانی گفتم:
-...

خب؛ شما با کدام‌یک از موارد بالا توانستید ارتباط بیشتری بگیرید و احساسش را حس کنید؟
قطعا مثال دومی؛ پس متوجه شدید که نوشتن حرکات و رفتار بهتر از نوشتن "ترسیدم" هست.
و توصیف ظاهر که در تکرار و ماندگار نبود!
توصیف باید آرام آرام باشد. به صورت قطره چکانی، یعنی چه؟ یعنی شما، اول مثلا درمورد چشم بگویید و بعد درمورد مو و...این از این دومی...
یه‌بار توصیف می‌کنند و تمام... این هم غلط است، توصیف کردید؟ بازم تکرار کنید!
تکرار کنید تا تو ذهن من خواننده بماند، این از توصیف ظاهر.
درضمن شما سعی کنید توصیف ظاهر را برای همه انجام بدین، چه کاراکترهای اصلی و چه فرعی؛ اما بیشتر برای شخصیت‌های اصلی چون آن‌ها مهم‌اند.
و اشاره به اینکه در زمان‌های مختلف، هر یک از کاراکتر ها مشعول به انجام چه کاری هستن، نیز خالی از لطف نیست و تاثیر پذیری خوبی دارد.
باور پذیری که در این اثر رعایت شده بود؛ اندازه و توقع بی‌جا نداشتن که دور از ذهن انسان باشد، بود.
چیزی که میتواند بسیار تاثیر گذار باشد، شخصیت پردازی. یک اثر با ماندگاری چهره‌ رفتاری در دهن باقی می‌ماند که متاسفانه به شخصیت‌ها اجازه نمایان شدن خود را نداده‌است. آدمی، بی‌شمار اخلاق و رفتارها، عادت‌ها، ویژگی‌هایی اعم از: مغرور، صبور، متعصب، عصبانی، خودپسند، خجالتی، شجاع، فداکار، مستقل، بی‌خیال،مهربان، سخت‌کوش، تنبل، درون‌گرا و برون‌گرا و... دارد که هر‌کدام در موقعیت‌های مختلف، عکس‌العمل‌های متفاوتی انجام می‌دهند که می‌توانیم آن‌هارا هم در اثر جا دهیم و قوت ببخشیم. و برای هر کاراکتر، شخصیتی زیبا بسازیم؛ چون شخصیت، سیر و روند رمان را مشخص می‌کند و صرفا گفتن اینکه احساس می‌کنم شخصی خیـ*ـانت‌کار درست نیست. باید با رفتار و عملی که در حین اتفاقات است، متوجه شویم.
شما می‌توانید با تحقیق در قواعد فانتزی نویسی، پیشرفت کنید.

"مردم می‌توانند عاشق کتاب‌های من باشند یا از آنها متنفر باشند ولی هرگز نمی‌توانند مرا متهم به تلاش نکردن بکنند"

ممنون از نقد پدیری شما:گل:
Fatemeh Zare
کادر نقد انجمن رمان۹۸

آخرین ویرایش:
  • جذاب
Reactions: S.salehi، ɢнαzαʟ، MĀŘÝM و 6 نفر دیگر

Elaheh_A

کاربر نیمه حرفه‌ای
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
17,924
زمان حضور
59 روز 6 ساعت 34 دقیقه
نویسنده این موضوع
به نام آفریننده خورشید و ماه
نقد و بررسی رمان دختر توازن.

با خواندن دختر توازن، دانستم که فضایی متناسب با ژانر هاس و شخصیت‌ها‌ هم با یکدیگر انس گرفته‌اند و یک‌اثر زیبا و محلی برای نقش و هدفشون پدید آوردند. مسلما ژانر فانتزی طرفدار‌های خاص خودش را دارد و خوشبختانه این روزها شاهد رشد کمیک و داستان های تخیلی هستیم و حضور شما در این عرصه با وجود طرفداران این سبک مسرت بخش است. داستان پر فراز و نشیب که اگر به درستی بهش پرداخته نشود، سطحش را پایین می‌آورد. چند نکته باید در ژانر فانتزی رعایت شود:
1. می‌توانیم بگوییم خلق موضوع‌و ایده جدید باشه.
2. توصیفانت همه جانبه در تک‌تک‌ لحظات.
3. زاویه دید درست
4. باورپذیری
5. شخصیت پردازی
و..
البته در همه‌ی ژانر‌های دیگه این نکات صدق می‌کند اما چون فانتزی،‌ گونه و دنیایی‌ست که با تخیل و موجودات و اَشکال فرا طبیعی‌که معمولا با واقعیت آمبخته می‌شود و ایده‌های نو و جدید ازش به وجود می‌آید، از دیگر‌ ژانر‌ها، یکمی مجزا می‌شود. فانتزی سرشار از ایده‌های خارق‌العاده‌است.
و ژانر عاشقانه که در زمان مناسبش قرار می‌گیرد و پا به مکانش می‌گزارد، نکته مثبتی می‌بود؛ و در اصل از کلمات و بحث‌های حشو و کلیشه‌ای که بسیار بسیار تبریک می‌گویم که از آن به قدر کمی استفاده شده و بهتره‌است که در همین حد بماند و از استفاده زیاده‌ آن پرهیز شود.
دختر‌توازن قابلیت داشتن سطح‌مطلوب را دارد اما به عبارتی بهره گرفتن از اثرهای دیگر، جلوی پیشرفت داستان نویسی را از او می‌گیرد.
دخترانی که ماهیت خودشان را از آغاز می‌دانند و اما اگاهی کاملی از درک خودشان ندارند، جالب و همین رمان را به سمت جدیدی سوق می‌دهد و همین‌طور شروع و شخصیت‌ها با معرفی‌شان.
نام مناسب یک رمان فانتزی که در برگیرنده یکی از ژانرهای اصلی است و کمی نشان دهنده اصل موضوع که این مورد آنچنان مهمی نیست.
خلاصه و مقدمه نیز نقش خود را اجرا کردنند.
در اثر وقتی بحث کاراکتر‌ها به موضوع و هدف اصلی سوق داده می‌شود، بهتر است بیشتر بهش پرداخته شود. یعنی می‌شود با راز های پشت پرده که هر یک، در بخش های مختلف رمان آشکار می‌شند یا توصیف همان لحظات با هماهنگی؛ به طور مثال وقتی الهه گوی را به دست می‌گیرد، اتفاقاتی پی در پی آن صحنه پیش بیاید یا سوالاتی که با خود درباره گوی مطرح می‌کند، شکلی به خود بگیرد یا خلق پدیده‌های جدید...
و حتما تکه‌هایی از موضوع، در همه بخش‌های رمان دیده شود.
در ادامه و شروع، در مکانی که لرد حضور داشت و برخورد خشن‌ آن با سایر افراد حاضر در کنار او؛ خب! پس نشان دهنده یک امر مهم که ضروری‌است؛ ما نیازمند "حس‌آمیزی" هستیم. حس آمیزی به دو دسته تقسیم میشود که من یک سوی آن را، توضیح می‌دهم.
در تمامی نقاط یک اثر، حس‌و‌ وصف وجود دارد و حس آمیزی در قسمتی از توصیف‌حالات و احساسات قرار دارد که بدون آن، اثر ضعف نشان می‌دهد.
چیزی که در این اثر به صورت تمام و کمال انجام نشده بود. ما هم با خواندن و هم با تصور کردن، مخاطب یک داستان می‌شویم.
توصیفات مکان و حالات و ظاهر که به قدر متوسط جای دارند.
مکان در توصیفات کمترین درصد را داشت. صرفا نباید تک‌تک نقاط مختلف یک مکان رو توصیف کنیم بلکه باید نقاطی که بتواند تفاوت این مکان رو از مکان قبلی نشون دهد و همین‌طور خواننده را با خودش همراه کند و مخاطب بداند و خودش را هم با احساسات کاراکتر، وقف بدهد.
و همچین در دید کاراکتر گوینده، باشد.
در توصیف‌های حالت، یه نکته بسیار مهم دارد که با حرکات و رفتار های شخصیت ها، حس امیزی درصد زیادی رو با خودش می‌اورد. به مثال زیر توجه کنید:

با ترس بهش گفتم:
-...

و

دستام می‌لرزید، دهنم خشک شده بود و قلبم دیوانه‌وار می‌تپید. با لحن لرزانی گفتم:
-...

خب؛ شما با کدام‌یک از موارد بالا توانستید ارتباط بیشتری بگیرید و احساسش را حس کنید؟
قطعا مثال دومی؛ پس متوجه شدید که نوشتن حرکات و رفتار بهتر از نوشتن "ترسیدم" هست.
و توصیف ظاهر که در تکرار و ماندگار نبود!
توصیف باید آرام آرام باشد. به صورت قطره چکانی، یعنی چه؟ یعنی شما، اول مثلا درمورد چشم بگویید و بعد درمورد مو و...این از این دومی...
یه‌بار توصیف می‌کنند و تمام... این هم غلط است، توصیف کردید؟ بازم تکرار کنید!
تکرار کنید تا تو ذهن من خواننده بماند، این از توصیف ظاهر.
درضمن شما سعی کنید توصیف ظاهر را برای همه انجام بدین، چه کاراکترهای اصلی و چه فرعی؛ اما بیشتر برای شخصیت‌های اصلی چون آن‌ها مهم‌اند.
و اشاره به اینکه در زمان‌های مختلف، هر یک از کاراکتر ها مشعول به انجام چه کاری هستن، نیز خالی از لطف نیست و تاثیر پذیری خوبی دارد.
باور پذیری که در این اثر رعایت شده بود؛ اندازه و توقع بی‌جا نداشتن که دور از ذهن انسان باشد، بود.
چیزی که میتواند بسیار تاثیر گذار باشد، شخصیت پردازی. یک اثر با ماندگاری چهره‌ رفتاری در دهن باقی می‌ماند که متاسفانه به شخصیت‌ها اجازه نمایان شدن خود را نداده‌است. آدمی، بی‌شمار اخلاق و رفتارها، عادت‌ها، ویژگی‌هایی اعم از: مغرور، صبور، متعصب، عصبانی، خودپسند، خجالتی، شجاع، فداکار، مستقل، بی‌خیال،مهربان، سخت‌کوش، تنبل، درون‌گرا و برون‌گرا و... دارد که هر‌کدام در موقعیت‌های مختلف، عکس‌العمل‌های متفاوتی انجام می‌دهند که می‌توانیم آن‌هارا هم در اثر جا دهیم و قوت ببخشیم. و برای هر کاراکتر، شخصیتی زیبا بسازیم؛ چون شخصیت، سیر و روند رمان را مشخص می‌کند و صرفا گفتن اینکه احساس می‌کنم شخصی خیـ*ـانت‌کار درست نیست. باید با رفتار و عملی که در حین اتفاقات است، متوجه شویم.
یک مورد دیگه هم درباره شخصیت‌پردازی هم هست و این، تک بعدی بودن شخصیت‌هاست. ما باید بتونیم کمی بیشتر به درون شخصیت‌ها نفوذ کنیم و آنها را بشناسیم، تک بعدی بودن شخصیت‌ها این حس را به ما القا می‌کند که آنها صرفا زاده‌ی ذهن نویسنده هستند و بس! درحالی که شخصیت‌ها نباید فراواقعی جلوه کنند و شما می‌توانید با توصیف بیشتر، آنها رو از تک بعدی بودن در بیارید.
شخصیت‌های اصلی که هر یک دید طنزی داشتند و با شوخی و خنده جلو می‌رفتند. نمی‌گویم اشتباه است! نه این یک چیز سلیقه‌ای هست اما احساس می‌کنم بهتر است دربین این الهه کمی جدی‌تر باشد. قطعا نجات دادن ملکه و از بین بردن ساحره راه دراز و سختی در پیش داره جا داره کمی کاراکترها جدی‌تر باشند. این مسئله حتی باورپذیری رمان را هم تحت تأثیر قرار داده که امیدوارم با پیشنهادم، این مشکل رفع بشود!
فانتزی‌ای که نوشتید، کمی از چارچوب قوانین فانتزی‌نویسی خارج است که پیشنهاد می‌‌کنم با خواندن مقاله‌های فانتزی نویسی، رمان بعدی را در چارچوب قوانین بنویسید.

"مردم می‌توانند عاشق کتاب‌های من باشند یا از آنها متنفر باشند ولی هرگز نمی‌توانند مرا متهم به تلاش نکردن بکنند"

ممنون از نقد پدیری شما:گل:
Fatemeh Zare
کادر نقد انجمن رمان۹۸
خیلی متشکرم از نقد زیبای شما، تمام تلاشم رو میکنم که بعداز نقد، از پارت اول تا جایی که نوشتم رو با توجه به توصیه‌های شما ویرایش کنم.:rose:

• عالی
Reactions: S.salehi، ɢнαzαʟ، MĀŘÝM و 4 نفر دیگر

LIDA_M

کاربر حرفه‌ای
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
20,422
زمان حضور
78 روز 19 ساعت 52 دقیقه
رمانت رو نه به عنوان منتقد بلکه به عنوان یه دوست نقد میکنم فیظ* (یا هر چی) ببری :blissb:

خب تو دوراهی بودم الان حل شد:blissb:
ایدت جدیده و تقریبا بدور از کلیشه عافرن:lollipop1b:
قلمت خوبه اما غلط های املایی و تایپیت زیادی تو ذوقه و اینکه توی رمان از پارانتز هایی مثل (درسته؟؟) یا (درست ننوشتم) استفاده نکن :blissb:
اگه از درست بودن کلمه ای مطمئن نیستی از نت یا یه نفر کمک بگیر :aiwan_light_smoke:
علائم نگارشی هم یکم مشکل داشتی :sorrow:
از کلمه ی "خب" هم استفاده نکن:aiwan_light_smoke:
آقا خلاصه ما رفتیم نشستیم و آقا نیوان و این دختره‌ی تفلون همون مونا اومدن.
آق پسرم تو بیا و تو این جملت تجدید نظر کن :aiwan_light_smoke:
از تکرار کلمات به پرهیز یا پسرم:lollipop1b:
یوهوهاها؟؟؟
مدل جدید خنده ی شیطانی بامزه بود^^:l3b:
از شکستن کلمه هات پرهیز بفرما پسرم :aiwan_light_smoke:
از کلمه ی "آقا جونم براتون بگه" هم پرهیز کن پسرم :blissb:
مگه داری داستان تعریف میکنی بچه :aiwan_light_dash2:
زرید چیه ؟؟:sorrow:
راستی؟؟
از هر دو پرهیز بشه :blissb:
شخصیتت هات زیاده هاا
نمیشه یه زاویه ی دید داشته باشی :sorrow:
شخصیت پردازی خوبی داریا ولی برای شخصیتت هات یه تیکه کلوم بزاری خلی خوبس :blissb:
سیر بعضی اتفاقاتت خیلی تنده:sorrow:
گاماس گاماس پیش برو :sorrow:
در کل رمانت رمان خیلی خوبی بود اما مشکلات خودش رو داشت که حلش باید بکنی
و نقطه ی آخر توصیفات اضافه تر بفرما یا پسرم :sorrow:

* خودم عمدا اینجوری نوشتم تا به در ذوق بودنش پی ببری :blissb: مگرنه میدونم فیظ فیض هس :blissb:

• تشویق
Reactions: Reyhan.t، S.salehi، MaRjAn و 4 نفر دیگر

Elaheh_A

کاربر نیمه حرفه‌ای
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
17,924
زمان حضور
59 روز 6 ساعت 34 دقیقه
نویسنده این موضوع
رمانت رو نه به عنوان منتقد بلکه به عنوان یه دوست نقد میکنم فیظ* (یا هر چی) ببری :blissb:

خب تو دوراهی بودم الان حل شد:blissb:
ایدت جدیده و تقریبا بدور از کلیشه عافرن:lollipop1b:
قلمت خوبه اما غلط های املایی و تایپیت زیادی تو ذوقه و اینکه توی رمان از پارانتز هایی مثل (درسته؟؟) یا (درست ننوشتم) استفاده نکن :blissb:
اگه از درست بودن کلمه ای مطمئن نیستی از نت یا یه نفر کمک بگیر :aiwan_light_smoke:
علائم نگارشی هم یکم مشکل داشتی :sorrow:
از کلمه ی "خب" هم استفاده نکن:aiwan_light_smoke:

آق پسرم تو بیا و تو این جملت تجدید نظر کن :aiwan_light_smoke:
از تکرار کلمات به پرهیز یا پسرم:lollipop1b:
یوهوهاها؟؟؟
مدل جدید خنده ی شیطانی بامزه بود^^:l3b:
از شکستن کلمه هات پرهیز بفرما پسرم :aiwan_light_smoke:
از کلمه ی "آقا جونم براتون بگه" هم پرهیز کن پسرم :blissb:
مگه داری داستان تعریف میکنی بچه :aiwan_light_dash2:
زرید چیه ؟؟:sorrow:
راستی؟؟
از هر دو پرهیز بشه :blissb:
شخصیتت هات زیاده هاا
نمیشه یه زاویه ی دید داشته باشی :sorrow:
شخصیت پردازی خوبی داریا ولی برای شخصیتت هات یه تیکه کلوم بزاری خلی خوبس :blissb:
سیر بعضی اتفاقاتت خیلی تنده:sorrow:
گاماس گاماس پیش برو :sorrow:
در کل رمانت رمان خیلی خوبی بود اما مشکلات خودش رو داشت که حلش باید بکنی
و نقطه ی آخر توصیفات اضافه تر بفرما یا پسرم :sorrow:

* خودم عمدا اینجوری نوشتم تا به در ذوق بودنش پی ببری :blissb: مگرنه میدونم فیظ فیض هس :blissb:
مرسی از نقد زیبات پدرم، بنده حتما حتما بعداز نقد همش رو درست میکنم.:aiwan_light_heart:

پدر یه جوری گفتی نقدت میکنم گفتم دوصفحه حرف زدی¡¡¡¡:neutral:

Reactions: S.salehi، MaRjAn، ɢнαzαʟ و 3 نفر دیگر
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
بالا