خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.
  • شروع کننده موضوع Cinder
  • تاریخ شروع

Cinder

سرپرست بازنشسته فرهنگ و ادب
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
7,214
زمان حضور
0
نویسنده این موضوع

1.از حس يه عقده ي محض/فقر سفره ي مغز از زمان جمله شدن/اثير نفرت نقطه شدن(علي سورنا-جايي به اسم آزادي)

متاسفانه اين آهنگ رو از علي سورناي عزيز دزديدن و پخش كردن،ما تو اينجا دو بيتش رو معني ميكنيم.در كل آهنگ در مورد جايي هست كه همه برابرن و آزادن و اولش ميخواد بگه تو جايي كه من ميگم از اين جور چيزا مثل حس يه عقده اي كه برات غيرممكنه،كمبود آگاهيت و نفرت داشتن از اينكه هميشه در كار گروهي يا زندگي آدم ها هميشه كوچكترين و آخرين نفر باشي(نقطه شدن=كوچك شدن و آخرين بودن)دور هستي.

2.عادات بد رو بذاريم كنار كه اشتباهات قبل/باعث حالات بد ميشن و احساسات كوچيك ميشن آلات قتل،حسرت،حس پيشرفت،اختلافات،رنگ بشر ، توي مشهد پي كم كردن احتمال مرگ و/چون كه نعشه ن بعضيا،اين شكلي نشديم،قدرت تام و ميخوايم،جري نخوري(هيچكس-بنگ)

در كل اين آهنگ پر از ايهام هاي خيلي باحاله و در مورد مواد مخدر بود اما در آخر آهنگ به بعضي از معضلات جامعه اشاره ميكنه و در اينجا اشاره داره به باور هاي غلط كه نه ولي يه جورايي مسخره كه هركي ميخواد احتمال مرگش كمتر بشه ميره زیارتدر صورتي كه انسان بايد هر چيزي رو كه ميخواد از خودش بخواد نه از کس دیگه ای كه البته اونم خالي از لطف نيست.(ما قصد توهین نداریم و مطمئنا سورنای عزیز هم چنین قصدی نداشته،اما این بیت مصداق بارز دانش آموزیه که درس نخونده توقع داره با نذر و نذورات نمره ی قبولی بگیره)در اين جا كلمه تام و جري ايهام داره هم به كارتون تام و جري هم تام=كامل و جري=جر خوردن پس ميشه اگه ميخوايم فرد كاملي باشيم نبايد زيردستي ها رو مورد لطمه قرار بديم يا اگه قدرت گربه رو ميخوايم پس نميتونيم هيچوقت جري رو يا موش رو بخوريم چون تام تا حالا نتونسته جري رو بخوره.

3.اومد دنيا وقتي بارون ميزد/سريع گذشت ولي آروم پيش رفت

ديد آدما چطور داغون ميشن/به خودش اومد و ديد دو روز بيشتر نيست(تي دي-ما-آلبوم دو به شك-به همراهي شايع)

اين آهنگ كلاً در مورد رپرهاست و زندگي اون ها،باران در اينجا ميتونيم بگيم كه غم و اندوه آسمان يا خدا از دست انسان هاست كه اون در همون زمان متولد شد و كلمه گذشت ايهام داره چون هم معنيش ميشه عفو و بخشش هم ميشه گذر عمر پس معنيش ميشه سريع بزرگ شد و همه رو هم بخشيد ولي زندگيش و عمرش آروم پيش رفت (منظور ميتونه پيشرفت كردن زندگي هم باشه)،ديد آدما به خاطر نرسيدن به رويا هاشون چطور سريع داغون ميشن پس رفت سمت رويا ها و آرزوهاش و شايد خيلي چيزارو از دست داد ولي فهميد دنيا دو روزه ارزش زيادي نداره پس بايد ريسك كرد.

4.به دنياي من بيا/من اون سبيم كه تو هنوز گاز نزدي آدم(بهرام-ريشه-آلبوم اشتباهخوب)

تو اين آهنگ سعي داره خودش و دنياش رو معرفي كنه و ميگه بايد دنياي منو ببيني و اين اشتباهخوب و اين ريسك رو انجام بدي تا از دنياي زيبايي كه تو ذهن خودت ساختي(تشبيه شده به بهشت)فاصله بگيري و با ريسك كردن و حس كردن من(تشبيه به ميوه ممنوعه)به دنيايي بياي كه پليدي ها و زشتي ها نيز تو اون وجود دارن(تشبيه شده به دنيا)پس بدونيم كه بهرام يك ميوه ممنوعه هست و بايد حرفاي ساده ولي عميقش رو از ته دلت حس كني تا به دنياي اون بياي.

5. بالاخره با پولاي خردم يه خونه رو پيش خريد كردم جنوب شهر/شبا تو كوچه اش ميزنه سپوره گشت و فشار كمه كرما مثه سیخ تو جونتن/چندتاشون كارگراي ته تكيلان،چند تاشون تو مغزم شنبه سمينار دارن(شايع-كرم-آلبوم كرم)

اين آهنگ نيز بسيار مفهوميه و در اون در مورد پس از مرگ بحث ميكنه و ميگه با پولام تونستم قبل از مرگم يه قبر رو بخرم تو جنوب شهر و منظورش از كرم ها همون كرم هايي هستن كه بعد از مرگ تو بدن در ميان و كرم هاي تكيلا مارك مزكال تكيلا چند كرم داخلش قرار داره كه باعث محبوبيت اين نوشيدني از سال 1940 شده.

6. تا بشه …تابش تابش لغاتم واضح تر واسه خلق ساكت تر/نبينم زر تفت ميدي تو بشكن،تصوير غلط ذهنت چون تشنم / اراجيف تو مثل بنزين،اينه فدايي بدون ايربك / يكي ميگه قهرمان دوم،اون ميگه سه س فكره چاره كن / پنجه نره سمت شيشه،خرج هفته نشه فقط حشيشت / نوحه گوش كن دهن بسته تا مغزت تميز شه،نه اه خستم از بس مزخرف شنيدم پس مخزن پره پره(فدايي-چي شنيدي-آلبوم عدل-به همراهي هيچكس)

من پيشنهادم اينه كه آلبوم عدل فدايي رو اگه نشنيدين يه بار بشنويد،در كل اين آهنگ بسيار مفهوميه چون پر از خلاقيته. تو اين قسمت سه بار ميگه تابش يعني تا بشه=تا اينكه ، تابش=تاب خوردن ، تابش=تابش نور پس ميشه تا اينكه تاب خوردن تابش نور لغاتم واضح تر بشه و باز كلمه خلق ايهام داره به خلق اثر و يا مردم و ميگه نبينم حرف مفتي برام آماده ميكني تو بايد تصوير غلطتت از من رو بشكني و در ادامه در مورد دو نفر ميگه اولي فدايي رو قهرمان ميدونه اما دومي ميگه اون يه فرد معتاده و بهش نصيحت ميكنه كه مواد نكشه و بره نوحه گوش كنه و در بررسي ايهام ها در اين بيت پنجه نره سمت شيشه دو منظور متفاوت داره هم ميتونه بگه دستت نره سمت مواد مخدري مثل شيشه يا به دعوا نكردن و شيشه ها رو نشكوندن سپس اگه بيشتر ريز بشيم ميبينيم اومده اعداد يك تا ده رو تو اين قسمت آورده مثل نوحه كه عدد 9 هست يا دهن كه عدد 10 هست.

7. خدا زد در گوشم،كه نپره هوشم/گفت دنيا شيشست من ضربدر روشم(امير از اپيكورباند-هاليوود-آلبوم متفقين vol 1)

در كل شيشه و ضربدر ايهام داره و ميگه خدا با بازي زمونه بيدارم كرد كه از خواب غفلت بيدار شم و بهم گفت كه دنيا مثله يه شيشه از هم ميپاشه و من اون رو نگه ميدارم و نميذارم از هم بپاشه.(نوار چسب هايي كه تو زمان جنگ به شيشه ها ميزدن تا وقتي موج صوتي به شيشه ها زد اون ها پخش نشن برن تو چش و چال مردم!)يا ميتونه بگه دنيا مثله مواد مخدره و آدم ها به اون وابسته ميشن و خدا ضربدريه كه ميخواد تلنگر بزنه تا بگه وابسته زمين نشين.

8.چي ميگه؟شيره ولي فلكه / ميزنه زنگو چيزي كه ميخوره تركه (هيچكس-چي شنيدي-آلبوم عدل-به همراهي فدايي)

اين هم يه بيت ديگه از هيچكس و ميگه اگه شيره،شير فلكه ي آبه و وقتي زنگ بخوره ترك ميخوره يا خاله زنكه و وقتي زنگ ميزنه و حرفامون رو ميشنوه از سنگيني حرفامون ترك ميخوره.

9. دانشجو روشن فکر،مامان جون مشوق،بعد میخواد سـ*ـیاسی شه پَ ک*ن رو دشکه (حصین-صبح،ظهر شب)

دانشجو روشن فکر که با شاهین هستش،مامان جون مشوق،با سروش هیچکسه،چون سروش تو آهنگ یه روز خوب میاد میگه موذن اذان بگو، خدا بزرگه بلا به دور، مامـان امشب واسمون دعا بخون،بعد میخواد سـ*ـیاسی شه پَ ک*ن رو تشکه هم که با بهرامه

تفسير تكسهاي مفهومي رپ

Reactions: Agrin، ^moon shadow^ و !Shîma!

Cinder

کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
7,214
زمان حضور
0
نویسنده این موضوع

• دلگیر از این مردابم أ وقتی که تووش قاصدک دیدم (صادق-رستاخیز)
    در نگاه اول شاید کلمه ها بی ربط و بدون معنی به نظر برسه اما وقتی دقیق تر میشیم میفهمیم که قاصدک نماد آرزو و مرداب نماد جایی است که آرزوها تو اون میمیرن مثل اینکه وقتی بچه بودیم قاصدکی که پیدا میکردیم اون رو فوت میکردیم و در کنارش آرزویی میکردیم همچنین در این بیت مرداب به دنیا تشبیه شده است پس صادق میخواد بگه که از این دنیا دلگیرم از وقتی که آرزوهام توش مردن.

• از اون دنیا به این دنیا از اینجا به یه دنیای گه تر فقط سلولم میشه بزرگ تر (بهرام-سوز)
    میشه به دو طریقه تفسیرش کرد:1.بهرام داخل رحم قرار داره و وقتی میاد توی دنیای جدید فقط سلول های بدنش بزرگ تر میشه و دنیاش کثیف تر و سخت تر میشه یا اینکه محیط یا سلولی که توش زندانی بوده بزرگ تر میشه 2.دنیاهای بهرام در واقع فصل های زندگیش باشن که منظورش از فصل زندگی (نوجوانی و جوانی و میانسالی و …) این ها باشه که هر کدوم از دنیای (فصل) قبلی بدتره.

• میپرم (بهرام-برش)
    تا حالا دیدید که یک کلمه تفسیر بخواد؟در آلبوم بهرام میبینید چون در کاور آلبوم میشه عکس یک پرنده رو دید که زخمیه و قطعاً نمیتونه پرواز کنه پس پریدن کنایه از آزادییه اون پرندس و بهرام خودش رو به اون پرنده تشبیه میکنه که در واقع نمیتونه و نباید هم بپره و با یه جور مردن (تغییری عظیم که به مرگ تشبیه میشه) از دست شیطان راحت میشه ، روح بهرام مثل اون پرنده آزاد میشه و جسمش که توش شیطان بوده در حال سقوطه و در اصل بهرام آزاد شده اینم بگم که میشه جور دیگه هم گفت مثلا اگر تو عکسایی که خود بهرام تو پیج اینستاش گذاشته دقت کنید میبینید طرز رشد یه پرنده رو نشون میده و جالب اینجاست که تموم اینکار هارو از طریق مرور خاطرات و زندگی میکنه و از این خاطرات خلاص میشه،خوب حالا من یه سوالی از شما میپرسم که چرا بهرام در آهنگ برش خودکشی میکنه اما در واقعیت خودکشی نکرده و خواسته اینجوری منظورشو برسونه؟جوابش اینه که این یه خودکشی ذهنیه و در تصور خودشه و بهرام در ذهنش و افکارش یک خودکشی ذهنی میکنه تا به آرامش برسه ، درواقع خودکشی مسیریه که بهرام انتخاب کرده ، مسیری که بیشتر به خودکشی شبیهه ، ولی ضروری ، و گواهش اینه که که توو ترک بعدی آلبوم فضای آهنگ و رپ کردن بهرام کاملا از ترک های قبلی متفاوت میشه.

• زندگی با شرف که ساده ( کساده) نون میشه (فدایی – جنایی)
    از نظر من یکی از برتری های رپ کردن نسبت به دکلمه کردن و … ، همین ایهام تلفظیه که جدیداً تووی رپ پارسی زیاد میبینیم ، یکی از مثال ها همین قسمت هست ، اگه شعر رو با که ساده نون نمیشه در نظر بگیریم مصرعمون به این معنیه که اگه بخوای با شرف زندگی کنی نمیتونی خودتو سیر کنی ، اگه کِساده برداشت کنیم هم که به معنای اینه که افرادی که با شرف زندگی میکنن خیلی کم هستن. به شخصه از این قسمت واقعا لـ*ـذت بردم

• (بهرام-جنگ)
    درسته که این ترک یه ترک خالیه ولی من باید یه سری توضیحاتی در موردش بدم.در کاور آلبوم عکس یک چشم رو میبینیم که در مثلثی قرار داره که برعکس هستش و دلیل وجودش رو نمیدونم اما از یک چیز مطمئنم که بهرام از این کارش قصدی داره که تو عقل ما نمیگنجه و اینم مطمئنم که بهرام فراماسون و ایلومینات نیست.حالا در تیزر خود آلبوم فیلم یک چشم رو میبینیم که با خوندن بهرام میترسه و همش به این ور و اون ور نگاه میکنه و اگر در مثلث فراماسون ها نگاه کنیم میبینیم که چشم که نماد شیطانه در بالای هرم قرار داره و بهرام در کاور آلبوم میاد چشم راست رو در پایین مثلث قرار میده و مثلث رو بر عکس میکنه و در این ترک میاد نوای همون تیزر رو استفاده میکنه و با رپ کردنش هشدار یه جنگ رو به شیطان میده.جالبه نه؟!! پس اشتباهخوب یه عمر تفسیره که نصفشو نمیتونیم بفهمیم.

• حرفام نقده نسیه نی ،تو گوش خریدار و بیار،من مسیرو قیر،تنها باش چون واست مفیده مثه من یکی که سایش سفیده (حصین-تنهایی)
    حرفام نقده و نسیه نمیدم و تو باید گوش خریدار رو بیاری تا من حرفام رو به تو بزنم و مسیر رو با قیر برات صاف و هموار کنم و سعی کن تو این مسیر تنها باشی مثه من که حتی سایه هم ندارم و به سایه خودمم اعتماد نمیکنم.

• یه دلگرمی تووم لایِ رفیقامه ، و الا ایران به پول جایزه میداد ، حتی چشای تو به پول جایزه میداد ، من با خودم کشیدم جلو آینه سیگار ، باز هی جلو آینه سیگار (شایع-دو به شک)
    میگه دل گرمیش به رفیقاشه (حصین) که یه ذره بهش جون میدن و اون امیدوار میکنن ولی به خدا که ایران و حتی چشای شما به چیزای رنگ و لعابدار که با پول باشن یا به نفعتون باشن امتیاز میدین و قبول میکنین و با فهمیدن این ،خودش و میبینه که چه طور داره همینطور از خودش میزنه برای رپ ،و سیگار میکشه تا آروم شه و مدام خودش رو راهنمایی میکنه تا ذهنشو رشد بده و جسمشو فدا کنه ولی باز جلو آینه یه سیگار هس که دودش تصویر آینه رو کدر و مات میکنه و باعث میشه اون چیزی که بخواد نشه، میشه به بیت «به چشم بصیرت به خود در نگر تو را تا در آیینه زنگار نیست» از پروین اعتصامی هم اشاره کرد.

• زندگی تو شهر گُخ منو مایید،انداختنم زندان که بکشنم پایین ، همه میگفتن باید ساخت ، آره باید ساخت ، از منو زندگیم فیلم ، اینا رو گفتم که بدونی ، تو رستمی تووی شاهنامه خالی (بهرام-نگاه)
    زندگی کردن تو شهر مخ منو …ایید و اشاره داره به دورانی که تو زندان بوده و میخواد بگه من عقب نکشیدم و انقدر تلاش کردم خواستن از زندگیم فیلم بسازن و اینا رو میگم که بدونی تو هم یه انسان قوی هستی که میتونی خودت داستان و سرنوشتت رو بسازی و پیروز باشی.

• صبح شده ! کارد و پنیر رو میزه ، تو جیب نی ، میگی کره کو ، همه میشنون ، همه میشنون ، لقمت هم بگیر ، نه بربری نی ، بربری نی از کوره در بره ، همه می بینن (هیچکس-تف)
    یه بیت پُر از ایهام ، کارد:کارد میوه خوری ، کارد جیبی | پنیر :پنیر خوراکی ،کوکائین | کره : کره خوراکی ، بعد از مصرف حش یش یا گل چون انرژی زیادی از دست میره و چربی های کبد سوخته میشه فرد مصرف کننده گرسنه میشه که واسه رفع این گرسنگی مواد غذایی چرب رو ترجیح میدن که اصطلاحاً بهش میگن کره خوری | بربری: نان بربری،نیرویی در بازی کلش آو کلنز به نام بربر | از کوره در اومدن بربر: یکی نون تازه از کوره در اومده ،دوم اینکه بین کلش بازها به ساختن نیرو پختن میگن ، مثلا میگن 10 تا بربر گذاشتم بپزن حالا این بیت با توجه به اینها معانی مختلفی داره.

تفسير تكسهاي مفهومي رپ

Reactions: Agrin، ^moon shadow^ و !Shîma!

Cinder

کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
7,214
زمان حضور
0
نویسنده این موضوع

• رض – غزل آلا
گفتیم شنیدیم طعمشو چشیدیم ، این دیوارو تا سقف بشه بچینیم

این قطعه در زادروز تشکیل تشکل دیوارمنتشر شد ، کاری بسیار زیبا از رض و نوید.

در این قطعه کلمه ی “دیوار” دارای ایهام بین تشکل دیوار و دیواری به معنای هیپ هاپ میباشد ،

(کروس کار با صدای رض نیز بیان کننده ی همین موضوست “یه دیواره یه دیواره که پتشتش هیچی نداره” که بیان کننده ی این است که سودی از هیپ هاپ عاید آرتیست نخواهد شد)

مصرع دوم این بیت را نیز میتوان به دو صورت برداشت کرد

پیشرفت هیپ هاپ تا بالاترین نقطه و اوج آن و رشد تشکل دیوار

• جیدال و تهم – نقد
صورت لش و موها مثِ بیتلا بلند

بیتلز نام یک گروه راک انگلیسی متشکل از جان لنون، پل مک‌کارتنی، جورج هریسون، و رینگو

که از مشخصه های ظاهری آنها میتوان به موهای تقریبا بلند اشاره کرد ، این گروه یکی از موفق ترین گروه های موسیقی جهان بوده که میتوانید با جستجوی نام آنها مطالب زیادی در موردشان مطالعه کنید.

• جیدال و تهم – نقد
درویش مرویش هم نیستم ولی، چند سالی هست که توو خط عرفانم

در این بیت کلمه ی “عرفان” دارای ایهام میباشد ، اولی به معنای میستیسیزم ، و در معنای دوم اشاره به عرفان ، رهبر گروه پایدار که جیدال یکی از اعضای این گروه بوده و خود را ادامه پیرو خط فکری او میداند.

• امیر علی اسنیف و تن به ده – درو ببند
همه شبیه همن أ دَم بی هدفن ، ملیجکن با یه باد میشن سریع عوض خب طبیعتا

مَلیجک نام مستعار میرزا محمدخان گروسی میباشد ، او در ابتدا فرزند یک چوپان بود و به خاطر نسبت برادری که با یکی از سوگلی های ناصرالدین شاه داشت توانست به دربار راه پیدا کرده و جزو غلام بچگان ناصر ادین شاه شود اما کم کم به اون نزدیک شد و توانست در دربار برای خود مقامی پیدا کند

به نظر میرسد در این بیت “ملیجک” نماد انسانی ضعیف و چاپلوس است که سعی دارد با استفاده از دیگران برای خود مقامی دست و پا کند

لازم به ذکر است ترک فوق در واقع یک دیس بک به امیر علی A2 و اعضای تیک تاک میباشد که در بخشی از آهنگ به آن اشاره میشود.

• آرتا – PSSt
اونموقع که توو کوچه با توپ بازی میکردی من توپامو میدادم باش بازی میکردن

بررسی ادبی : کلمه ی توپ در مصرع اول و دوم دارای جناس تام هستند

در مصرع اول به معنای توپ ورزشی (فوتبال ، بسکتبال و …) و در مصرع دوم به معنای بیض* میباشد

• آرتا – PSSt
هر چی خوب باشه من اونو برمیدارم ، خالکوبی نه ولی تتوشو در میارم

لازم به توضیح است در اشعاری که به صورت آهنگ خوانده میشوند میتوان ایهام تلفظی استفاده کرد

این نوع ایهام در ادبیات فارسی تعریف نشده است (به دلیل اینکه در اشعاری که به صورت مکتوب باشند نمیتوان از این ایهام استفاده کرد) اما شاهد استفاده از آن به دفعات در رپ فارسی هستیم

به این ترتیب مصرع دوم را میتوان به این دو صورت نوشت

خالکوبی نه ولی تتوشو در میارم

خالکوبی نه ولی ته تووشو در میارم

که در مورد اول به معنای خالکوبی و در مورد دوم به معنای عمق موضوع است

• هرت – داریوش
شهر هرته ، زحمات پرته ، پا برهنه بین طبقات لیله

برق و هرتزه ، فقراتت له

شهر هرت کنایه از بی قانونیست ، در اینجا شهر هرت نماد جامعه ی ایران است که داریوش در این ترک سعی کرده به صورت نا مستقیم به گوشه ای از مشکلات آن اشاره کند

بیت بالا نیز پیرو پاراگراف فوق ، بیان کننده ی آن است که جایگاه افراد در جامعه به تلاش آنها بستگی نداشته و به صورت یک بازی بین طبقات جامعه جا به جا میشوند

• بن – قامت
خیلیا فکر میکردین مُردم ، توو دنیایِ تاریکِ افسرده ام

حالا من أ مرگ برگشتم ، وایسا آسیاب به نوبت

یکی از معدود افرادی که توانسته تا به حال با علی سورنا همکاری داشته باشد بنیامین است (در ترک بخشیده نمیشی)، او که بعد از مدتی سکوت به هیپ هاپ بازگشته در این ترک حملات تندی را به علی سورنا و تشکل دیوار میکند ، برای مثال در بیت زیر

اخماتو وا کن لاشی دیگه ناراحتی نداره

پایگاهتونو گ*ییدم ، با خودتم گوشات أ چی فراره؟

مصرع اول به سورنا اشاره دارد که معمولا تصاویر منتشر شده از او همراه با یک اخم قدیمی میباشد ، در مصرع دوم نیز پایگاه اشاره به تشکل دیوار دارد که در گذشته و تمام آثار سورنا از این تشکل منتشر شده و در حال حاظر نیز رابـ*ـطه ی علی با این گروه بسیار خوب بوده به طوری که او در توییتر خود به آن اشاره کرده و گفته است: اگر قرار باشد به تشکلی بپیوندم قطعا آن تشکل دیوار است..

• آیین – بند ناف
خودمونی باشه با سه تا عدد فرد اول

میکنن دفنم ، مُردم الان یه هفته ـَس

میکنن دفنم ، توو رحمم

این ترک در واقع زندگی یک انسان از تولد تا مرگ را بیان میکند.

ذر مصرع اول سه عدد فرد اول در واقعا 3 و 5 و7 هستند که این سه عدد بخشی از مراسم خاک سپاری هستند (شب هفت ، سوم و …)

در پایان ترک میبینید که شاعر در هنگام مرگ خود را در رحم فرض میکند ، رحم را میتوان به دو صورت برداشت کرد ، کفن و قبر که در هنگام مرگ مانند رحمی انسان را در خود حبس میکنند

و در حالت دوم روایت شدن این شعر از زبان یک نطفه ، در اینصورت آنچه در این شعر روایت شده از زبان یک نطفه روایت شده است که قبل از به دنیا آمدن سقط شده است

تفسير تكسهاي مفهومي رپ

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
بالا