خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.

Cinder

سرپرست بازنشسته فرهنگ و ادب
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
7,214
زمان حضور
0
نویسنده این موضوع
چنین توهین ها و رفتارهایی را به یاد ندارم
زادمهر: چه کسی گفته فوتبال مرگ و زندگی است؟
فضای زندگی امروز به گونه ای است که آدم ها انگار در فضایی شیشه ای زندگی می کنند و کوچکترین رفتار درست یا نادرست آن ها در معرض دید جامعه قرار می گیرد.

به گزارش" ورزش سه" در روزهای اخیر و در حالی که هنوز رقابت های لیگ برتر شروع نشده ، درگیری تندی میان هواداران تیم ها در فضای مجازی آغاز شده و مهمترین آن ها مباحثی است که در ارتباط با حرف های توهین آمیز مجری یک برنامه تلویزیونی درباره لوگوی باشگاه استقلال و همچنین پاسخ های توهین آمیز برخی دیگر به این اتفاق بوده است.

دکتر محمد زادمهر بازیکن سابق تیم ملی و پرسپولیس در ارتباط با اتفاق های اینروزهای فضای فوتبال ایران گفت:«من دورادور اخبار فوتبال را نگاه می کنم.» او افزود:« فوتبال ما با فوتبال روز دنیا اختلاف فرهنگی عمیق دارد. مثل این است که بنز و بی ام و که در خارج از ایران هست در ایران هم وجود دارد اما آنجا چگونه با این اتومبیل ها رانندگی می کنند و ما چگونه؟!»

مهاجم پرسپولیس در دهه 50 در ادامه گفت:« امروز بخشی از فضایی که در فوتبال ایران وجود دارد به خاطر رفتار غیر حرفه ای مدیران، بازیکنان و عوامل باشگاه ها است. این در حالی است که ما باید در فوتبال تابع قوانین و مقررات بین المللی باشیم. فوتبال زیر ذره بین فیفا قرار دهد و هر حرکتی از سوی ما توسط آن ها ضبط شده و تکرار اتفاقات می تواند در نهایت به ضررمان تمام شود. همه کسانی که در فوتبال هستند و یا ربطی به این موضوع دارند باید بدانند که هر حرکت یا حرفشان تبدیل به یک موضوع عمومی در سطح وسیع خواهد شد. درواقع امروز همه داریم در فضایی شیشه ای زندگی می کنیم و همه دارند همدیگر را می بینند. کسانی که راه درست را می روند و کسانی که راه اشتباه می روند هر دو دیده می شوند.»

زادمهر درهمچنین گفت:« متاسفانه تصمیمات غلط و بعضا احساسی نه فقط در فوتبال که در ورزش های دیگر به ما آسیب می زند. حرکتی که یک کشتی گیر نوجوان انجام داد باعث شد که مقام اول را از دست داده و در رتبه دوم قرار بگیرد. این اتفاقی است که در فوتبال هم رخ می دهد. ما باید این اصل را برای همیشه بپذیریم که به داور، تماشاگران،جامعه رسانه ای و در کل در تمامی روابط اجتماعی مان احترام بگذاریم. جامعه ما به تعامل بیشتری نیاز دارد. در سال های اخیر بیشتر اخبار فوتبال ایران درباره تنبیه و جریمه بوده است ، در این فوتبال که کارهای خوب هرچند اندک انجام می شود نیاز به تشویق کار خوب و ایجاد این فرهنگ است. البته که فشار مسایل اقتصادی هم بی تاثیر نیست و عدم آموزش و کمبودهای فرهنگی و متعاقب آن رفتار مربیان ، بازیکنان و جامعه رسانه ای دست به دست هم می دهند تا شاهد چنین اتفاقاتی باشیم.»

بازیکن سابق تیم ملی ایران اضافه کرد:« خیلی خوشحال هستم که فدراسیون محکم ایستاده تا شرایط ورزشگاه ها برای برگزاری مسابقات مهیا شود. همچنین فیفا تاکید دارد که بانوان باید در ورزشگاه ها حضور پیدا کنند و همه این ها یعنی ما باید به قوانین بین المللی فوتبال احترام بگذاریم.»

محمد زادمهر که در 29 سالگی و در اوج به دلیل تحصیل در رشته پزشکی از فوتبال خداحافظی کرد در رابـ*ـطه با مشکلات حاشیه ای فوتبال و توهین هایی که بین هواداران دو تیم رد و بدل می شود گفت:« در دورانی که ما بازی می کردیم من ندیدم که اینگونه کسی به دیگری توهین کند. همه ما این را می دانستیم که باید به حریف احترام بگذاریم و این موضوع روی سکوها هم وجود داشت. امروز اما با وجود اینکه بحث های زیادی درباره مسایل فرهنگی فوتبال می شود ، اما مشکلات اساسی وجود دارد دلیلش هم این است که فوتبال را با میدان جنگ اشتباه گرفته ایم. این یک اصطلاح غلط در فرهنگ فوتبال ایران است که می گوید فوتبال بازی مرگ و زندگی است. فوتبال مرگ و زندگی نیست. فوتبال یا ورزش به فرد برد و باخت را آموزش می دهد. اما متاسفانه فوتبال جنگ شده و عده ای ارتش درست کرده اند.»

او گفت:« بحث فرهنگی خیلی مهم است و اگر هرکسی کار خودش را به بهترین نحو انجام دهد خیلی از مشکلات حل خواهد شد. ما یادگرفته بودیم که با فوتبال به سلامتی رسیده و با آن دوستان خوبی پیدا کنیم؛ اما امروز بازیکنان فقط برای پول فوتبال بازی می کنند.»

دکتر زادمهر در ادامه با اشاره به تفاوت های فرهنگی فوتبال ایران در حال حاضر و زمانی که او فوتبال بازی می کرد گفت:« در دورانی که من بازی می کردم هرگز بی احترامی از سوی رقیبان و بازیکنان ندیدم. خب آن زمان تحصیلکرده ها در فوتبال بودند. آقای دکتر اکرامی و برومند و همایون خان بهزادی معلم و استاد بودند و فلسفه شان اول تحصیل و ادب و بعد فوتبال بود. در تیم پرسپولیسی که من در آن بازی می کردم 9 بازیکن لیسانسه بودند و دو بازیکن دیگر هم لیسانس نداشتند ، از نظر شخصیتی و تجربی دکترا داشتند. درون دروازه سه دروازه بان داشتیم ؛ بهرام مودت(لیسانس) حسین قره خانلو (فوق لیسانس) و هادی طاووسی(لیسانس) در خط دفاعی دو دفاع راست تیم ابراهیم آشتیانی و محمد دادکان ، در خط دفاعی جعفر کاشانی ، دکتر ذوالفقارنسب، جواد الله وردی و یعقوب فاطمی مقدم ،در دفاع چپ رضا وطنخواه و فریدون معینی ، در خط میانی محمد مایلی کهن، صفر ایرانپاک و حمید درخشان، خود من کسانی بودیم که تحصیلاتمان لیسانس به بالا بود. در این فضا احترام متقابل بود و خبری از شوخی های بی مورد، حرف های توهین آمیز و تحقیرکننده نبود. رابـ*ـطه با تیم حریف احترام متقابل بود چرا که فلسفه این بود که از فوتبال لـ*ـذت ببریم. »

سرپرست سابق پرسپولیس گفت:« دیوید بکهام فرزندش را به استارباکس برد و به دو محافظ فرزندش نفری 100 دلار داد اما به فرزندش 50 دلار ...وقتی از او پرسیدند گفت که فرزندانش باید یادبگیرند که زندگی را مثل دیگران لمس کنند. آن ها از کودکی به فرزندانشان رفتار اجتماعی را یاد داده و روابطشان را مدیریت می کنند.»

زادمهر: چه کسی گفته فوتبال مرگ و زندگی است؟

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
بالا