خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.

-FãTéMęH-

مدیر ارشد رمان ۹۸
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد انجمن
  
عضویت
28/5/23
ارسال ها
4,065
امتیاز واکنش
14,433
امتیاز
373
زمان حضور
60 روز 11 ساعت 1 دقیقه
نویسنده این موضوع
هشت پا جزء نرم تنان و بی مهرگان است و در نقاط مختلف اقیانوس و در صخره های مرجانی و بسـ*ـتر دریا یافت می شوند. هشت پا یکی از عجیب ترین جانورانی است که تا به حال مشاهده کرده اید. یکی از ویژگی های عجیب هشت پا ، مربوط به حیاتی ترین قسمت بدن یعنی قلب آن ها بر می گردد.قلب یکی از اصلی ترین اعضای بدن بسیاری از جانداران محسوب می شود که وظیفه خون رسانی را بر عهده دارد، برخی جانوران بیش از یک قلب در بدن خود دارند . آیا می دانید هشت پا چند قلب دارد و قلب او چگونه کار می کند؟

چرا هشت پا سه قلب دارد؟
هشت پاها دارای هموسیانین در خون خود هستند که هموسیانین نمی تواند مانند هموگلوبین، اکسیژن را منتقل کند.وجود سه قلب در بدن هشت پا سبب شده است هموسیانین ، قادر به حرکت سریع تر و جذب اکسیژن بیشتری شده و خون در بدن هشت پا باقدرت و شدت بیشتری حرکت کند. این ویژگی هشت پا کمک می کند او فعال و پرتحرک باشد و به بخش های مختلف اقیانوس سرک بکشد.
هشت پا بی مهره ای دارای سه قلب و خون آبی رنگ
هشت پا دارای یک سر، هشت پا ( بازو ) و سه قلب است که یکی از آن ها ( قلب سیستمیک ) است که خون را در بخش های مختلف بدن پمپاژ کرده و دو قلب دیگر ( قلب منشعب ) است که صرفا خون را به آبشش های هشت پا رسانده و اکسیژن گیری می کنند.

هشت پاها دارای هموسیانین غنی از مس در خون خود هستند که این موضوع باعث شده است خون این جانوران آبی رنگ باشد. هموسیانین قابلیتی کمتری از هموگلوبین دارد و این ماده نمی تواند مانند هموگلوبین، اکسیژن را منتقل کند. هموسیانین همانند ضد یخ در خودرو ها عمل کرده و به هشت پا این امکان را می دهد که در دمای زیر صفر درجه نیز زنده بمانند، به گونه ای که خون آن ها منجمد نشود.


رازهای جالب هشت پایی که 3 تا قلب داره

 

-FãTéMęH-

مدیر ارشد رمان ۹۸
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد انجمن
  
عضویت
28/5/23
ارسال ها
4,065
امتیاز واکنش
14,433
امتیاز
373
زمان حضور
60 روز 11 ساعت 1 دقیقه
نویسنده این موضوع
علاوه بر این خون هشت پا بسیار چسبناک است و او برای پمپاژ آن به اطراف بدن نیاز به فشار خون قوی دارد. رگ های خونی هشت پا با آنچه در سایر بی مهرگان یافت می شود بسیار متفاوت است. رگ های او با اندوتلیوم سلولی پوشانده شده است که منحصر به خودش است .

هشت پا باهوش ترین بی مهره
هشت پا یکی از بزرگترین، سریع ترین و باهوش ترین بی مهرگان محسوب می شود و این مثالی است که نشان می دهد حیوانات دریایی تا چه اندازه و به طرز شگفت انگیزی باهوش هستند و می توانند حتی بازی کنند . هشت پا دستگاه عصبی بسیار پیشرفته ای دارد و می تواند موضوعات گوناگونی را یاد بگیرد. هشت پا قادر به حل پازل و تشخیص اشکال و طرح ها است. هشت پا دارای حافظه بلند مدت و حافظه کوتاه مدت است. این جانور در طول عمل جراحی درد را حس می کند و نیاز به بیهوشی دارد.

منبع: نمناک


رازهای جالب هشت پایی که 3 تا قلب داره

 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
بالا