خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.

Essence

مدیر تالار طراحی و تایپوتریلر
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار انجمن
طراح انجمن
نویسنده انجمن

امتیاز واکنش
5,127
زمان حضور
11 روز 15 ساعت 40 دقیقه
نویسنده این موضوع
به نام خدا
سلام.
برای من توی این ده و اندی سال زندگی هیچ چیزی به اندازه‌ی طراحی گرافیک جذاب نبوده، هر چند حتی رشته‌م ربطی بهش نداره. بنابراین، تصمیم گرفتم بخشی از این مقدار کم دونسته‌ها درباره‌ی طراحی گرافیکی رو توی این تاپیک به کسایی تقدیم کنن که مثل من بهش علاقه دارن.

نکته‌ی اول: این تاپیک اختصاصی انجمن رمان 98 هستش، پس صرفاً فقط مطالعه‌ش آزاده.
نکته‌ی دوم: طرح‌های نمونه با فتوشاپ ساخته شدن. (اصلاً از فتوشاپ دوست داشتنی‌تر داریم؟)
نکته‌ی سوم: کاش اخلاق توی بحث گرافیک به من این اجازه رو می‌داد که طرح‌های حرفه‌ای‌تری رو به عنوان نمونه معرفی کنم.
نکته‌ی مهم: من پاسخگوی هر سوالی درباره‌ی این تاپیک و موارد مربوط هستم.

حالا شروع می‌کنیم:

عکس نوشته‌ی ابتدایی

سطح: خیلی ساده
طرز طراحی: شما با هر برنامه‌ای که مناسب نوشتن متن روی عکس باشه می‌تونید همچین تایپوگرافی‌های بعضاً جذابی رو طراحی کنید.

سایه‌دار و برجسته
سطح: ساده
طرز طراحی: نرم‌افزار باید یکم پیش‌رفته‌تر از حالت معمولی باشه. با مجموعه‌ای از تنظیمات ساده به راحتی این تایپوگرافی شکل می‌گیره.

توجه: توی این تایپوگرافی مقدار برجستگی کمه اما به چشم میاد. توی نمونه‌ی بعدی واضح‌تره.

گرادیانت (طیف رنگ)
طرز طراحی: اینم فقط با چند تنظیم ساده ایجاد می‌شه. طیف رنگ، یعنی دو یا چند رنگ در کنار هم دیگه به یک آیتم اضافه می‌شن. مثلا توی این نمونه:

طیف رنگ سفید بالا به سمت رنگ طوسی پایین جریان پیدا کرده. با کمی ترکیب رنگ می‌شه طیف‌های زیبایی ساخت.

پترن (بافت)
طرز طراحی: فقط با حوصله، سلیقه و محک زدن ویژگی‌هایی که نرم‌افزار در اختیار شما قرار داده، به راحتی می‌شه یه بافت مناسب به تایپوگرافی داد و جذاب‌ترش کرد.دقت کنید که پترن‌های مخصوصی برای این شیوه طراحی استفاده می‌شه، نه هر عکسی.

چینش جمله
سطح: کمی سخت
طرز طراحی: تا این‌جا توی تایپوگرافی به نسبت پیش‌رفته، به تعداد کلمات محدود اشاره کردیم. اما گاهی باید یک جمله کامل به حالت تایپوگرافی در بیاد، که این کار واقعاً زمان‌بره. ولی همیشه لازم نیست شما از تنظیمات خیلی خاصی برای طراحی متن استفاده کنید. بعضی مواقع خیلی آسون به تایپوگرافی‌های خوبی می‌رسید؛ موضوع قابل توجه نحوه چیدن کلمات و به خصوص انتخاب فونت مناسب متن و جمله‌ست.

کالی گرافی
سطح: دشوار
طرز طراحی: از این‌جا به بعد باید در کنار تنظیمات متن، از ابزارهای برنامه کمک بگیرید. بخش مورد نیاز رو ترسیم کنید، اون بخش رو به حالت انتخاب در بیارید، رنگ یک قسمت رو عوض کنید، سایه بزنید، و صادقانه بگم پاک کنید و از اول تلاش کنید تا به طرحی برسید که بتونه قانعتون کنه. کالی گرافی حرفه‌ای، همیشه جای پیش‌رفت داره.

امیدوارم تا اینجا این تاپیک مفید واقع شده باشه.
با احترام، مدیریت تالار طراحی:
Essence

معرفی چند نوع تایپوگرافی + آموزش | انجمن رمان 98

آخرین ویرایش:
  • تشویق
  • عالی
Reactions: rana_5687، MaRjAn، M O B I N A و 4 نفر دیگر

Essence

مدیر تالار طراحی و تایپوتریلر
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار انجمن
طراح انجمن
نویسنده انجمن

امتیاز واکنش
5,127
زمان حضور
11 روز 15 ساعت 40 دقیقه
نویسنده این موضوع
فقط نشون دادن به خودی خودش شاخ نیست.
حالا در حد نیاز اولیه، باید بگم چطور با فتوشاپ یه تایپوگرافی خیلی ساده طراحی کنیم.

وارد فتوشاپ بشین و بعد از ایجاد فایل جدید، نوار بزار معمولاً سمت راست رو نگاه کنید. ببینید من روی کدوم ابزار کلیک کردم:

وقتی ابزار فعال شد روی پروژه خالی کلیک کنید. متن پیش فرض رو پاک کنید و هر چیزی که می‌خواید بنویسید.
باید پنل بالا برای تنظیم متن فعال بشه:

کارهای مورد نیازتون رو انجام بدید تا به تنظیمات پیشرفته برسیم.
باید پنل Layers فعال باشه، یا توی ریبون window بالای صفحه تیکش زده بشه.

دو بار روی لایه مد نظر کلیک کنید تا قسمت استایل لایه باز بشه:

من به هر بخشی که مهم بود اشاره کردم. شما برای زدن یه تایپوگرافی خیلی ساده فقط به همین چندتا نیاز دارین؛ و البته با یکم کنجکاوی بیشتر، می‌شه طرح رو زیباتر هم کرد.
من چندتا تنظیم ساده روی این عبارت داشتم. شما هم به راحتی می‌تونید تایپوگرافی طراحی کنید! فقط با کمی حوصله، و کم و زیاد کردن مقدار این همه آپشن که فتوشاپ در اختیارتون گذاشته.

برجستگی + سایه + رنگ دور

گرادیانت

پترن

تایپوگرافی نه کار راحتیه، نه کار سختیه، نه مهارت خاصی لازم داره.
فقط علاقه، سلیقه و حوصله نیاز داره=)

معرفی چند نوع تایپوگرافی + آموزش | انجمن رمان 98

• تشویق
Reactions: SaRDaR SaRlaK، MaRjAn، M O B I N A و 4 نفر دیگر
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
بالا