خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.

~ASAL~

مدیر آزمایشی طبیعت و جانداران
مدیر آزمایشی
  
عضویت
1/4/23
ارسال ها
847
امتیاز واکنش
1,008
امتیاز
133
زمان حضور
10 روز 6 ساعت 8 دقیقه
نویسنده این موضوع
گربه ها ممکن است به اندازه بعضی از آدم‌ها عمر نکنند، با این حال می‌توانند به مدت زیادی زنده بمانند و گاهی دهه دوم یا سوم زندگی خود را نیز ببینند. میانگین عمر یک گربه 15 سال است و معمولا عمر طولانی‌تری نسبت به سگ‌ها دارند. دیدن یک گربه با حدود سن 20 سال موضوع غیر عادی نیست، با این حال باید توجه داشت که فاکتورهای زیادی در طول عمر گربه تاثیر خواهند گذاشت.

تاریخچه گربه های اهلی
هزاران سال است که گربه‌ها به عنوان حیوانات خانگی نگهداری می شوند. اصالتا حضور آن‌ها ازمناطق شرقی شایع شد و در ابتدا این موجودات برای کمک به کنترل جمعیت جوندگان کوچک اهلی می‌شدند. با گذشت زمان نگهداری گربه‌ها در سرتاسر دنیا افزایش یافت و نهایتا ما برای بعضی خصوصیات هر نژاد دست به پرورش آنها زدیم که نتیجه آن ایجاد شدن گونه‌های متفاوتی بود. اصل و نسب نژادهای اولیه این گربه ها از چهار منطقه بود: دریای عربستان، مدیترانه شرقی، آسیای جنوبی و اروپای غربی. این چهار منطقه معرف گربه‌هایی با شناسه‌های ژنتیکی مختلف هستند که اساس آن منطقه، نوع و گونه های نژادی است .


نژادهای گربه و طول عمرشان
با اینکه نمیتوان طول عمر دقیقی برای یک گربه مشخص کرد، اما معمولا بعضی نژادها نسبت به دیگر نژادها عمر طولانی‌تری دارند. گربه‌های دو نژاد سیامی (Siamese) و منکس (Manx) معمولا برنده رقابت زندگی طولانی‌تر هستند، اما مواردی با سنین 20 یا 30 سالگی از نژادهای دیگر هم ثبت شده است.
گربه سیامی
نژادهای دورگه نیز مانند نژاد گربه های اصیل دارای پتانسیل زندگی بیشتر از مقدارهای میانگین ثبت شده هستند.

تغذیه گربه‌ها و طول عمر
اولویت اول غذای گربه ها گوشت است، به همین دلیل آن‌ها را حیواناتی اجبارا گوشت خوار در نظر می‌گیرند که این امر باید در رژیم غذایی این موجودات لحاظ شود.
تحقیقات زیادی درباره شناسایی رژیم غذایی مناسب برای گربه خانگی صورت گرفته که از این سو گزینه های زیادی را به صاحبان گربه‌ها عرضه می‌کند. با این حال باید توجه داشت که تمام غذاها یکسان نیستند. کربوهیدرات‌ها و لاکتوز ترکیباتی هستند که گربه‌های بالغ قادر به هضم مقدار زیادی از آنان نبوده و نیازی به وجودشان در رژیم غذایی نیست.
وجود کربوهیدرات‌ها حتی می تواند منجر به کاهش هضم پروتئین شود بنابراین آنان در حقیقت برای گربه‌ها مضر هستند. از طرف دیگر، پروتئین‌ها بسیار برای گربه‌ها حائز اهمیت هستند چرا که گربه ها به دلیل سیستم گوارشی منحصر به فردشان در مقایسه با سگ‌ها، به پروتئین بیشتری نیاز دارند. بنابر شورای تحقیقات ملی، گربه های بالغ باید روزانه به ازای هر کیلو گرم وزن، حداقل 140 گرم پروتئین مصرف کنند. این بدین معنی است که یک گربه متوسط 4 کیلویی به مصرف روزانه حداقل 500 گرم پروتئین نیازمند است.
آمینواسیدهای ضروری نیز بسیار برای گربه ها مهم است. تائورین (Taurine)، متیونین (Methionine) و سیستئین (Cysteine) از این قبیل آمینو اسیدهای ضروری‌اند که بدون آنها ممکن است ویتامین های مهم و مقدار مورد نیاز پروتئین، کاهش و در نتیجه سلامت گربه افت پیدا کند.


میانگین طول عمر گربه چند سال است؟

 

~ASAL~

مدیر آزمایشی طبیعت و جانداران
مدیر آزمایشی
  
عضویت
1/4/23
ارسال ها
847
امتیاز واکنش
1,008
امتیاز
133
زمان حضور
10 روز 6 ساعت 8 دقیقه
نویسنده این موضوع
سلامت گربه ها و طول عمرشان
امکان به خطر افتادن سلامتی گربه به دلیل عدم تغذیه مناسب و سالم حتما وجود دارد، اما انگل‌ها و بیماری‌ها نیز می توانند بر سلامت آنها تاثیر گذار باشند. بعضی از بیماری‌ها می توانند عوارض بلند مدتی داشته و بر طول عمر گربه نیز تاثیر بگذارند.

شیوه زندگی گربه‌ها و طول عمر
بعضی از گربه ها در خانه و بعضی دیگر خارج از محیط خانه زندگی می‌کنند که در این بین بعضی گربه ها هم هستند که زمانشان را هم درون خانه و هم خارج از آن صرف می‌کنند.
خطرات روزانه که یک گربه خارج از خانه ممکن است تجربه کند خیلی بیشتر از گربه های خانگی است و معمولا منجر به کوتاه‌تر بودن طول عمرشان می شود. تصادف با وسایل نقلیه، آسیب دیدن توسط حیوانات وحشی، خوردن سموم، پیدا کردن غذا و در معرض بیماری‌ها و انگل‌ها بودن، از جمله مواردی هستند که یک گربه خارج از خانه با آنها روبه رو می‌شود. هرچه یک گربه زمان بیشتری را خارج از خانه بگذراند، ریسک آسیب دیدگی و یا ابتلا به بیماری در او بیشتر خواهد شد. به علت وجود پناهگاهی امن مانند خانه، گربه‌های خانگی در معرض خطرات کمتری هستند. وسایل نقلیه و حیوانات وحشی تهدیدی برایشان ایجاد نمی کنند، رژیم غذایی آن‌ها معمولا کنترل شده است و سموم، انگل ها و بیماری های کمتری جان آنان را به خطر می‌اندازد، به خصوص هنگامی که به واکسن و داروهای پیشگیری مجهز شده باشند.
گربه خانگی
تمامی موارد ذکر شده برای گربه سانان بزرگ‌تر همچون شیرها، ببرها، پلنگ‌ها و دیگر گربه‌های وحشی یکسان است. این نوع گربه سانانی که در باغ وحش‌ها زندگی می کنند، معمولا طول عمر بیشتری از همسانان خود در حیاط وحش دارند.


رکورد مسن ترین گربه

کتاب رکورد های جهانی گینس این مقام را به گربه ای با طول عمر 38 سال و 3 روز داده است. کریم پاف گربه مو کوتاه اهلی بود که بعضی اوقات توسط غذاهای عجیبی مانند اسفناج، تخم مرغ و خامه غلیظ مورد تغذیه قرار می‌گرفت. او در سال 1967 به دنیا آمد و در سال 2005 در شهر آستون ایالت تگزاس از دنیا رفت. راز زندگی بلند مدت او مشخص نیست، اما ترکیب مراقبت مهربانانه صاحبش، ژن خوب و محیط زندگی امن می تواند نکاتی کلیدی عمر بسیار طولانی این حیوان باشد.


منبع: پت‌ها


میانگین طول عمر گربه چند سال است؟

 
آخرین ویرایش:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
بالا