خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.

~ASAL~

مدیر آزمایشی طبیعت و جانداران
مدیر آزمایشی
  
عضویت
1/4/23
ارسال ها
847
امتیاز واکنش
1,008
امتیاز
133
زمان حضور
10 روز 6 ساعت 8 دقیقه
نویسنده این موضوع
امروزه یکی از بزرگ ترین معضلاتی که انسان ها را به خودش مشغول کرده است خطر انقراض حیوانات است از همین رو ما بعد از بررسی دقیق دلایل انقراض حیوانات می خواهیم در این مقاله روش های موجود برای جلوگیری از انقراض حیوانات را لیست کنیم.

روش های جلوگیری از انقراض حیوانات
یکی از معمول ترین روش هایی که برای محافظت از حیوانات در خطر انقراض استفاده می شود، ساخت پارک های محافظت شده در قلمروی آنها است. این پارک ها توسط نگهبانان مسلح به صورت دائمی محافظ می شوند تا حیوانات در خطر انقراض داخل پارک از دست شکارچیان غیر مجاز سود جو در امان بمانند. همچنین محققین و دامپزشکان می تواند از نزدیک بر روی این حیوانات مشاهدات انجام داده و تحقیقات خود را برای یافتن راه های جدید حفاظت از نسل این موجودات ادامه دهند. همچنین یکی دیگر از روش های محافظ از حیوانات در خطر انقراض، اقدام به جفت گیری آنها در شرایط حفاظت شده است. مثلا یک نژاد کرگدن سفید آفریقایی که در یک پارک محافظ شده زندگی می کند، با استفاده از دارو های بیهوشی و هلیکوپتر به پارک دیگری که در آن جفت های آماده جفت گیری حضور دارند برده می شود و تحت نظر دامپزشکان و دانشمندان اقدام به تولید مثل می کند.

عوامل موثر در انقراض حیوانات
عوامل مختلفی در انقراض حیوانات نقش دارند که عمدتا بیشتر آنها نتیجه اعمال انسان ها هستند. آلودگی و گرمایش زمین دو نمونه از این عوامل موثر هستند که هردو نتیجه پیشرفت صنعتی انسان ها هستند. انسان ها با سوزاندن سوخت های فسیلی مقدار بسیار زیادی از گاز های گلخانه ای را وارد جو زمین کرده و درجه حرارت زمین را بالا برده اند. همچنین پسماند های صنعتی و دیگر آلودگی های آنها نیز وارد طبیعت شده و زندگی انواع حیوانات و گیاهان را مختل کرده است. از دیگر عوامل موثر در انقراض حیوانات می توان به شکار های بی رویه اشاره کرد که در طول تاریخ انسان حیوانات مختلفی مثل بوفالو های آمریکایی یا سگ های آبی را بخاطر گوشت و پوستشان تا لـ*ـب مرز انقراض برده اند.


برای جلوگیری از انقراض حیوانات چه کنیم؟ 10 روش برتر برای نجات حیات وحش

 

~ASAL~

مدیر آزمایشی طبیعت و جانداران
مدیر آزمایشی
  
عضویت
1/4/23
ارسال ها
847
امتیاز واکنش
1,008
امتیاز
133
زمان حضور
10 روز 6 ساعت 8 دقیقه
نویسنده این موضوع
موضوعجلوگیری از انقراض حیوانات
عوامل انقراضآلودگی، شکار، بیماری و …
حیوانات در حال انقراضدلفین، یوزپلنگ، پاندا و …
تاثیر انقراضاثرات مخرب بر طبیعت و زندگی انسانی
جلوگیری از انقراضدست برداشتن از شکار و بی احترامی نکردن به محیط های زندگی حیوانات

حیوانات در معرض انقراض ایران
در سال های گذشته در ایران با از بین رفتن زیست گاه های طبیعی بسیاری از جانداران در معرض خطر انقراض قرار گرفته اند و حتی چند نمونه از آنها به انقراض کامل رسیده اند مثل شیر ایرانی و ببر مازندران که دلیل اصلی انقراض آنها شکار بی رویه بود. امروزه نیز در ایران بسیاری از گونه های جانوری در خطر انقراض قرار دارند و فعالان محیط زیست تلاش می کنند تا از آنها محافظت کنند. معروف ترین این حیوانات در معرض خطر یوز ایرانی است که به نوعی نماد ملی ما نیز شده است. این حیوان زیبا که برای هر ایرانی یاد آور عزت و سربلندی ایران است متاسفانه به دلیل از بین رفتن زیست گاه طبیعی اش در معرض خطر جدی است. دیگر حیوانی که به آن توجه می شود پلنگ ایرانی است که به علت سبک زندگی مرموز و گوشه گیرش کار تحقیق و تحت نظر گرفتن آن سخت است. همچنین گوزن زرد ایرانی و گور ایرانی دو نژاد از چهارپایانی هستند که به علت شکار های غیر قانونی و از بین رفتن زیست گاه های طبیعی اشان در خطر انقراض قرار دارند و جلوگیری از انقراض حیوانات در این مورد امری مهم است.

جلوگیری از منقرض شدن حیوانات در جهان
همانطور که در بالاتر گفتیم، بهترین و کارآمد ترین روش حفاظت از حیوانات در خطر انقراض که توسط محققین پیشنهاد می شود، حفاظت محیط زیست آنها است. حیوانات برای تولید مثل و چیدا کردن غذا نیاز به قلمرو دارند و دانشمندان نیز می نیز می توانند این حیوانات را در محیط زیست های حفاظت شده مثل پارک های ملی و حفاظت شده بهتر تحت نظر بگیرند. اما یکی دیگر از بزرگ ترین خطراتی که حیوانات را تهدید می کند گرانش زمین است که حتی انسان ها را نیز درگیر خود کرده و تا کنون هنوز هم راه حل درستی برای متوقف کردن آن پیدا نشده و هر ساله شدید تر می شود. یکی از راه هایی که برای کم کردن سرعت گرمایش زمین پیشنهاد شده است استفاده کمتر از سوخت های فسیلی و پایین آوردن سطح گاز های گلخانه ای در جو زمین است.


برای جلوگیری از انقراض حیوانات چه کنیم؟ 10 روش برتر برای نجات حیات وحش

 

~ASAL~

مدیر آزمایشی طبیعت و جانداران
مدیر آزمایشی
  
عضویت
1/4/23
ارسال ها
847
امتیاز واکنش
1,008
امتیاز
133
زمان حضور
10 روز 6 ساعت 8 دقیقه
نویسنده این موضوع
جلوگیری از انقراض حیوانات کمیاب
هنگامی هست که تعداد یک گونه جانوری به قدری کم می شود که محافظ از آنها در پارک های ملی نیز سخت می شود. دانشمندان در این مواقع از راه های دیگری استفاده می کنند. یکی از این راه ها نگهداری از این حیوانات در باغ وحش ها و محیط های حفاظت شده مشابه به آن است. محققین و دانشمندان در این شرایط حیوانات را تحت نظارت شدید قرار می دهند و تمام تلاش خود را معطوف به ایجاد شرایط تولید مثل و افزایش تعداد این جانداران می کنند تا بتوانند در آنده این حیوانات را در زیست گاه های طبیعی خودشان رها سازی کنند تا جمعیت طبیعی آن منطقه به حالت اولیه خود برگردد.

جلوگیری از انقراض حیوانات چه فایده ای برای انسان ها دارد؟
خب شاید این سوال برای شما پیش بیاید که اصلا چرا باید از جانوران در معرض خطر انقراض محافظت کنیم و این کار چه سودی برای ما دارد. در جواب این سوال باید گفت که حیوانات و گیاهان در خیلی از موارد برای انسان ها مهم هستند و از دست رفتن یک گونه گیاهی یا جانوری می تواند عواقب بدی را برای انسان ها در بر داشته باشد. مثلا ممکن است در یکی از گیاهان در حال انقراض ماده جدیدی کشف شود که بتواند به انسان ها برای درمان بیماری سرطان کمک کند و از بین رفتن این گونه می تواند فرست بزرگی را از انسان ها بگیرد. همچنین هر گونه جانوری دارای ژن ها اطلاعات مخصوص به خود است و برای دانشمندان علم ژنتیک و زیست شناسی مهم است که این ژن ها برای آیندگان نیز نگهداری شوند.


برای جلوگیری از انقراض حیوانات چه کنیم؟ 10 روش برتر برای نجات حیات وحش

 

~ASAL~

مدیر آزمایشی طبیعت و جانداران
مدیر آزمایشی
  
عضویت
1/4/23
ارسال ها
847
امتیاز واکنش
1,008
امتیاز
133
زمان حضور
10 روز 6 ساعت 8 دقیقه
نویسنده این موضوع
راه های حفاظت از حیوانات
هر کدام از ما انسان های معمولی نیز می توانیم در راه محافظت از جانوران در خطر انقراض سهیم باشیم و به پژوهشگراه و فعالان محیط زیست کمک کنیم. برای حفاظت از حیوانات در خطر انقراض حتما نیاز نیست که کار های خارق العاده انجام دهیم و می توانیم با انجام چند کار کوچک و ساده در این عمر سهیم باشیم. در ادامه به معرفی بعضی از این راه های ساده می پردازیم.

توجه به محصولاتی که خریداری می کنیم
یکی از ساده ترین روش ها برای محافظ از محیط زیست و جانداران در خطر انقراض استفاده نکردن از محصولاتی است که تولید آنها به حیات وحش ضرر می زند یا آلودگی های آن محصوص برای محیط زیست خطر داشته باشد. مثلا خیلی از محصولات شونده در فرمول های خود از موادی استفاده می کنند که برای محیط زیست ضرر دارند و این مواب همراه با فاضلاب وارد آب دریا ها میی شوند و زندگی حیوانات دریایی را به خطر می اندازند.


برای جلوگیری از انقراض حیوانات چه کنیم؟ 10 روش برتر برای نجات حیات وحش

 

~ASAL~

مدیر آزمایشی طبیعت و جانداران
مدیر آزمایشی
  
عضویت
1/4/23
ارسال ها
847
امتیاز واکنش
1,008
امتیاز
133
زمان حضور
10 روز 6 ساعت 8 دقیقه
نویسنده این موضوع
صرفه جویی در مصرف انرژی
با صرفه جویی کردن در مصرف انرژی های مختلف مخصولا انرژی الکتریکی می توان از سوختن بیش از حد سوخت های فسیلی مثل نفت و ذغال سنگ که گاز های بسیاری وارد جو زمین می کنند جلو گیری کرد. این عمر همچنین باعث کند شدن سرعت گرمایش زمین می شود و از محیط زیست بسیاری از حیوانات محافظت می کند.

بازیافت
بازیافت کردن محصولات مختلف باعت جلوگیری از ورود بسیاری از زباله ها به محیط زیست می شود. این زباله ها مخصوصا زباله های پلاستیکی به علت پایداری زیادی که دارند به مدت های بسیاری طولانی در طبیعت باقی می مانند و تجزیه نمی شوند و محیط زیست جانداران را آلوده کرده و زندگی آنهارا در معرض خطر قرار می دهند و برای جلوگیری از انقراض حیوانات باید این نکته را به خوبی به یاد داشته باشیم.

چرا باید از حیوانات محافظت کنیم؟
ما انسان ها به عنوان موجمود برتر و دارای عقل باید نسبت به دیگر حیوانات احساس مسئولیت کرده و از انها در برابر مشکلاتی که اکثرا خودمان برایشان به وجود آورده ایم محافظت کنیم. یکی از دلایل مهمی که مارا وادار به محافظت از حیوانات می کند، حفظ تعادل زنجیره غذایی و به هم نخوردن آن است. هنگامی که یک گونه جانوری از بین می رود، تمام جانداران در زنجیره های بالا و همچنین پایین خود را تحت تاثیر قرار می دهد. با حذف یک گونه از زنجیره غذایی گونه ای که شکار آن گونه به حساب می آمده است دچار افزایش شدید در جمعیت می شود و تعادل کل زنجیره را به هم می زند.

سوالات متداول
چرا باید از انقراض حیوانات جلوگیری کرد؟
چون با از بین رفتن یک گونه جانوری تعادل در محیط زیست به هم می خورد و کل زنجیره غذایی تحت تاثیر از بین رفتن آن یک گونه می شود و عواقب جلران نا پذیری را در پی خواهد داشت.

روش های جلوگیری از انقراض جیوانات چیست؟
محافظت از گونه های در خطر انقراض در پارک های ملی یا محافظت شده همچنین نگهداری از این گونه ها در مراکز تحقیقاتی و باغ وحش ها برای انجام مطالعات بیشتر و کمک به تولید مثل آنها.

چگونه می توانبم از انقراض حیوانات جلوگیری کنیم؟
ما می توانیم با صرفه جویی در مصرف انرژی و همچنین بازیافت کردن از ورود گاز های گلخانه ای به جو زمین و همچنین ورود زباله ها به محیط زیست حیوانات و آلودگی آن جلوگیری کنیم.

چه حیواناتی در ایران در معرض خطر انقراض هستند؟
یوز ایرانی شناخته شده ترین گونه در ایران است که به علت از بین رفتن زیست گاه طبیعی اش در معرض خطر انقراض است. از دیگر گونه ها می توان به پلنگ ایرانی، گوزن زرد و گور ایرانی اشاره کرد که در معرض خطر انقراض هستند.

منبع: بیتوته. انیمالز


برای جلوگیری از انقراض حیوانات چه کنیم؟ 10 روش برتر برای نجات حیات وحش

 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
بالا