خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.

آیاز

همراه رمان ۹۸
کاربر رمان ۹۸
 
عضویت
11/2/23
ارسال ها
102
امتیاز واکنش
1,453
امتیاز
153
سن
27
محل سکونت
سرزمینِ تایک
زمان حضور
2 روز 6 ساعت 38 دقیقه
نویسنده این موضوع
نام رمان: شرط نابودی
نویسنده: آیاز کاربر انجمن رمان ۹۸
ناظر: Matiᴎɐ✼
ژانر رمان: عاشقانه، جنایی-پلیسی

خلاصه: می‌خواهم از کسانی بگویم که گناهکار یا بیگناه فرقی نمی‌کند همگی به درد کشیدن و سرانجام به مرگ محکوم هستند!
زخم می‌زنند و زخمی می‌شوند قربانی می‌کنند و خود قربانی می‌شوند!
شاید عشق بتواند درمانی برای جسم نه بلکه روح بیمارشان شود‌ اما نباید عاشق شوند! عشق برای‌ آنان یک اشتباه است، شاید آخرین اشتباه! اینجا برای عشق باید تقاص داد حتی به قیمت جان... .
اینجا هر که برای رسیدن به هدف‌های خود، باید شلیک روح دیگری شود!
کلماتی چون وحشت، مصیبت و جنایت طنین انداز گوشت می‌شود و برق از سر هر کسی می‌رباید
انسان‌هایی که برای زنده ماندن دست و پا می‌زنند میان آتشی که زبانه‌هایش نه تنها جسم بلکه روح‌ و دنیایشان را هم خواهد ‌سوزاند... .
با این حال، در حال تقلا برای پیروزی هستند.
چیزی که در انتظارشان هست، مقصدی تاریک و راهی پر از ریسک و نابودی... .


نقد و بررسی رمان شرط نابودی | آیاز کاربر انجمن ۹۸

 
 • تشکر
 • تشویق
 • عالی
Reactions: السا بانو، ستوده سلحشوریان، Matiᴎɐ✼ و 6 نفر دیگر

Z.A.H.Ř.Ą༻

مدیر ارشد رمان ۹۸
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد انجمن
ناظر کتاب
منتقد انجمن
 
 
عضویت
16/10/20
ارسال ها
1,518
امتیاز واکنش
40,866
امتیاز
418
محل سکونت
رمان ۹۸
زمان حضور
273 روز 8 ساعت 48 دقیقه
بسم رب القم

نقد و برسی رمان شرطی نابودی

اثری در ذهن خواننده پا برجا می‌ماند که؛ خواننده برای خواندن و رسیدن به پایان اشتیاق داشته باشد. نویسنده متأسفانه نتوانسته با؛ پردازش هنرمندانه نسبت به موضوع موفق به طراحی و خلق حادثه‌ای نو شود ولیکن؛ نمی‌توانم بگویم رمان شرط نابودی به عنوان یک رمان در ژانر جنایی - پلیسی توانسته خیلی موفق عمل کند و حس کنجکاوی خواننده و همراهی او را تا پایان داستان داشته باشد.
ایده در باب ژانرها حرف تازه‌ای برای گفتن ندارد ولیکن؛ نویسنده می‌توانست حداقل با قلم خود و توصیفات و شخصیت پردازی و عناصر رمان نویسی از کلیشه بودن ایده صرف نظر کرد.
و در باب ژانر ها خیلی ضعیف عمل کرده است و بر خلاف شروع هیجان انگیز رمان؛ ادامه آن فاقد هرگونه هیجان و ترس و اضطراب و کنجکاوی ژانر جنایی- پلیسی بود‌. توصیفات رمان اعم از توصیفات ظاهر، مکان و فضا و شخصیت ها همان توصیفات کلیشه‌ای و تکراری همیشگی بودند و چندان ماندگاری خاصی ندارند. توصیفات ضعیف و تند بیان می‌شدند و عملاً هیچ اطلاعاتی از فضا و حال و اوضاع رمان در دسترس نبود. شخصيت پردازی هم شخصیت‌های تازه‌ای نبودند.
افکار و عقاید و ظاهر و احساسات و... شخصیت ها تمامی مبهم بودند. مشکل دیگر مونولوگ ها بیشتر از دیالوگ ها بودند.
مکالمات بین شخصیت ها نقش بسیار مهمی در توسعه شخصیت های داستان دارند زیرا این فرصت را به خواننده می دهد که انگیزه ها و اعمال شخصیت ها را با دقت بیشتری برسی کند. ظاهر و رفتار شخصیت خود را توصیف کنید و افکار و عقاید وانگیزه های شخصیت هارا به نمایش بگذارید.
این موارد شاید در زمان خود بهترین بوده‌اند اما؛ در حال حاضر خیر!
نویسنده همیشه به دنبال داستانی است که او را در حیات شخصیت ها پنهان کند. سیر رمان کمی کند است که این باعث شده رمان خسته کننده به نظر بیاید. اما متوجه این موضوع شدم که قلم نویسنده پتانسیل بسیار خوبی برای بیان جزئیات دارد ولیکن؛ به نظر می‌رسد در نوشتن عجول و سخت است. پیشنهاد می‌کنم کمی خود را در نوشتن رها کنید تا شاهد تأثیرات قلم خود باشید. زاویه دید اول شخص بود که خوب بود. البته چون هنوز به طور حد وارد گره رمان نشدیم می‌شود کمی معقولانه در نظر گرفت و دقیقاً به خاطر همین امر که می‌گویم سیر رمان کند است. و به موضوعاتی پرداخته شده که بر کلیشه بودن و تکرار بیش از حد افزوده شده است. به طور کلی رمان از سطح متوسط رو به پایین برخوردار است اما نیاز به اصلاح و ویرایش دارد با توجه به مواردی که در بالا گفته شد امید می‌رود که نویسنده با قلم خوب و اطلاعات کافی در باب ژانر ها و عناصر مهم اقدام به ویراش رمان خود کند تا رمانی بدون نقص داشته باشد.
با تشکر از انتقاد پذیری شما
Z.A.H.Ř.Ą༻

تیم نقد انجمن رمان۹۸


نقد و بررسی رمان شرط نابودی | آیاز کاربر انجمن ۹۸

 
 • عالی
 • تشکر
Reactions: Matiᴎɐ✼، SelmA، Maryam Sadeghi و 3 نفر دیگر

~MOBÍNA~

سرپرست بخش فرهنگ و ادب+منتقد آزمایشی
عضو کادر مدیریت
سرپرست بخش
ناظر کتاب
کاربر V.I.P انجمن
کاربر ویژه انجمن
 
 
عضویت
3/4/21
ارسال ها
21,401
امتیاز واکنش
50,124
امتیاز
508
سن
18
محل سکونت
~BUSHEHR~
زمان حضور
216 روز 13 دقیقه
به نام خداوند لوح و قلم
نقد اثر شرط نابودی از آیاز
از بدو تشکیل و وقوع تاریخ، هیچ نهضتی نتوانسته جنایت‌ها را بر خلاف عرف جوامع تعبیر کند و از این پس هم موفق نخواهد بود. ژانر جنایی-پلیسی نیز از اجتماع نشات گرفته و فراخ گردیده‌است، پس؛ اجرای صحیح این قالب، بر منظره‌ی طراحی ادارک‌ها و القای احساسات در اثر بسیار تاثیر دارد. بر این باور، چشمی از اجتماع در این‌ ژانر پدیدار می‌شود.
در یک‌‌ جنایت، اوج خشم و اهانت در کاراکترها بر پایه‌ی مقدوری صدق می‌کند و متاسفانه، اثر از این باب با تضعیف‌هایی مواجه بود. از این پس، با توجه به پلات و ایده‌ی اثر، می‌توان حکایت‌های صحت‌بخشی را در اجتماع مورد عنایت قرار داد‌ و این نظر، با دیدگاه وجود اثراتی، چون؛ فقر، عرض بین یک‌تبار در اثر نیز، ژانر اجتماعی را می‌طلبد؛ ولاغیر!
نقاهت دیگری که بر این بابِ‌منتخب حکم بلاعرض می‌کند، انتخاب خبط ژانر می‌باشد. با توجه به پلات رمان، قالب جنایی-مافیایی منزلت مهتری خواهد داشت و با عقیده‌ی نویسنده و رویدادها هم‌خوانی بهتری دارد.
از این روی می‌توان پرداخت، ارتباط توصیفات شخصیت‌ها بر تعادل رفتاری نیز، در جایگاه خود و اجرای صحیح ژانر، نقش بسزایی دارند. توصیفات برای برای تجسم تخیل خواننده است و این عمل خطیر صحیح، لیک؛ ساخت شخصیت در اعمال ژانر هم کمک بسیاری خواهد کرد.
توصیفات در اثر کاملاً مشهود بوده و توصیفات به‌راحتی صورت خواهند گرفت، منتها؛ ملاک تنها تجسم تصویری در ذهن آدمی نیست و بلکه نویسنده با نگاشتن و توصیف این قفره، می‌بایست این باب را در ذهن و دیدگاه خواننده ابدی سازد و شوربختانه این اثر از توصیفات عملاً تکراری برخوردار است و ترجیحاً ملاک می‌باشد؛ توصیفات در بهر پراکندگی در متون قابل ارتکاب باشند و با اندکی خلاقیت، بازی با جملات و بهره‌گیری از توصیفات غیر مستقیم به‌صورت تشریحِ شخصیت‌ها، مکان و زمان آن بند می‌باشد‌.
یک شخصیت در زندگی خود، حیاتی دموکراسی را از سر می‌گذراند و این وقوع بر دست خلق کننده حاصل می‌شود‌، اکنون؛ شخصیت‌ها نیز شایسه هستند، لیک؛ خوب مطلق نیستند!
صنع یک شخصیت بر اثر ساختاری، چون؛ اعمال، سخن‌ها، توصیفات ظاهری و... شکل خواهد گرفت.
نویسنده با شرح برخی نکات کاراکتر و مطرح عقاید فرد، علایق و سلایق این باب می‌توان شخصیتی بی‌نقص، پر لعاب و بدون کاستی مصنوع کند. برای مثال، سارا در نقش کاراکترهای اصلی، نقش بی‌وجود و کم‌رنگی در خلق و خوی خود به کام گرفته است و این نظر، مَرمّت و نوسازی نیاز دارد.
ایده پسندیده است، اما؛ حس و گمان‌های کلیشه‌ای در قاب این حکایت قابل حدس است و لیک نویسنده‌ی عزیز؛ تا حدی توانسته با قلم خود، افکار خواننده را از این لحاظ منحنی کند.
البته ایده‌های کلیشه‌ای نیز جذابیت‌های خودشان را داشته و در هیچ‌صورتی نمی‌توان این دوست‌داشته‌ها را تکذیب کرد‌ و در این صورت، چنان‌چه قلم نویسنده تاب و خوی خاص خود را داشته باشد، موفقیت بسیاری در آینده کسب خواهد کرد، اما؛ اثر تک بحث دیگریست!
تعادل بر روی سیر، در جایگاه خود، امر مهمی‌ است که در این زمینه، تعادل خوب است، ولکن؛ اندکی در قالب اجرایی زمان رویدادها کندی قابل بیان است. این‌گاه، با رتوش برخی قوائد و تعادل بر سیر، از این نظر موفق خواهید شد.
اثر شرط‌نابودی شروعی پسندیده دارد، ولکن؛ زاویه‌دید در طول نگاشتن به حالتی غلط مورد منتخب قرار گرفته. ادامه‌ی تمامیه رویدادها بر دوش شخصیت‌های بسیاری بوده که از این نظر، اول شخص برای اثر تکذیب و بر نثر سوم شخص تایید است.
برای اثری جذاب، باید دقت را خرید و خلاقیت‌ها را بلعید.
اکنون ابهام‌های ریزی، چون؛ پراکندگی نثرهای محاوره و ادبی در هم، جایگذاری نادرست افعال در نثر محاوره، اصول نگاشتنِ محاوره را دور از آدابش می‌سازد و بدین‌گاه برای جذابیت‌ها باید کوشید.
شرط‌نابودی بر مبنای خود، جذابیت‌هایی دارد، ولکن؛ با اندکی براقیت بر تکرارهای مکرر قوائد نویسندگی در طول نگاشتن، نقص‌ها را تکذیب و اثر ماندگاری بر قلب دولتی حکاکی خواهد کرد.

پادشاهی بر اصول نگاشتن زیباست، ولکن؛ زمانی که این زیبایی‌ها به گوشِ خواننده برسند و زیبایی‌های این حکایت را ببلعند!
باتشکر از انتقاد پذیری شما
~MOBÍNA~
تیم منتقدان رمان۹۸


نقد و بررسی رمان شرط نابودی | آیاز کاربر انجمن ۹۸

 
 • تشکر
 • عالی
Reactions: YeGaNeH، آیاز، Matiᴎɐ✼ و یک کاربر دیگر
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
بالا