خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.

FatiShoki

دوستدار انجمن رمان ۹۸
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
2,994
زمان حضور
12 روز 19 ساعت 14 دقیقه
نویسنده این موضوع
«امیدم به اون بالایی هست»

عنوان: فرزند ابلیس
نویسنده: فاطمه شکرانیان (ویدا)
ژانر: #ترسناک #فانتزی
هدف: غلبه بر فوبیایی که دارم و همچنین یک سرگرمی و هیجان برای خواننده‌های عزیز.
منتقد: Afsa

خلاصه:
به خون همه‌شون تشنه بودم! می‌فهمی چی میگم؟ من رو نگاه کن! آفرین! یه کتاب پیدا کردم و به خون خودم هم تشنه شدم. میگم من رو نگاه کن! پشت سرت ایستادم! این کتاب رو می‌خوای؟ می‌خوای بفهمی کدوم شی*طان تسخیرت کرده؟ فقط چهار تا قتل و چهار تا روح به من بفروش! با من عهد ببند تا فرزند ابلیس بشی.

نقد و بررسی رمان فرزند ابلیس | فاطمه شکرانیان (ویدا) کاربر انجمن رمان ۹۸

• جذاب
Reactions: Afsa، MĀŘÝM، ZaHRa و 2 نفر دیگر

Z.A.H.Ř.Ą༻

مدیر ارشد رمان ۹۸
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد انجمن
ناظر کتاب
منتقد انجمن

امتیاز واکنش
41,494
زمان حضور
293 روز 10 ساعت 47 دقیقه
بسم رب القم
نقد و برسی فرزند شیطان
می‌گویند قرار گرفتن دو ژانر ترسناک و فانتزی در یک دیگر باعث انفجار عظیمی می‌شود. حجم عظیمی از حس ترس و وحشت و خارج شدن از جهان مادی.
پنج عنصر اصلی یک داستان ترسناک عبارتند از:
۱- زمینه چینی
۲- ترس
۳- تعلیق
۴- راز آلودگی
۵- خیال پردازی
نویسنده فرزند شیطان از قوه تخیل خوبی برخوردار است اما در روند داستان کاستی های زیادی شده است‌
نویسنده درواقع به جای زمینه چینی و آماده کردن خواننده همه چیز را آماده تحویل خواننده داده است. اما اثری برای خواننده مجذوب است که از همان ابتدای شروع داستان، سیر داستان، توسط پیشامد و رویداد و عارضه های متنوعی، توصیف و وصف شده باشند.
ترس نیروی محرک وحشت! حسی که خیلی کم و شاید اصلاً به عنوان خواننده تجربه نکردم. که این به خاطر سیر تند رمان و توصیفات کم رمان بود. اتفاقات خیلی سریع و پشت سر هم اتفاق می‌افتند. در یک رمان ترسناک توصیفات از اهمیت بسیاری برخوردار است. چیزی که من در رمان دیدم یک نویسنده گزارشگر بود تا یک نویسنده خلاق و فیلمبردار!
بیشتر سعی کنید فیلمبردار باشید تا گزارش گر!
حس ترس، تنفر، انزجار، بوی خون و لمس خون را با کلمات قوی و قدرتمند و توصیفات به خواننده هدیه بدهید. فراموش نکنید که خواننده شخصیت خوش‌شانس ضعیف دوست ندارد.
توصیفات مکان، چهره، فضا، حالات و احساسات شخصیت ها!
پس این ها کجا رفتند؟
فقط موهای قرمز و چشمان آبی کفایت نمی‌کند.
عجول نباشید!
توصیفات صحنه های ترسناک برای القای حس ترس و تجسم صحنه ها کافی نیست.
اجازه بدهیدکلمات راه خودشان را پیدا کنند و ترس را خلق کنند. عجله کردن در نوشتن باعث شده که از همه چیز سرسری عبور کنید و به دنبال یه اتفاق جدید باشید.
تعلیق، اگر بتوانید که تعلیق را همراه با ترس در خواننده حفظ و ایجاد کنید در واقع برنده شما هستید.
رازآلودگی، متأسفانه اصلا در رمان وجود ندارد. یعنی نقطه اوجی وجود ندارد.
چرا؟
چون نویسنده ایجاد گره نمی‌کند. همه چیز را دو دستی به خواننده تحویل می‌دهد و تمام می‌شود‌.
خیال پردازی، همانطور که گفتم نویسنده قوه تخیلی قوی دارد اما در نوشتن آن ها و خلق کردنشان کوتاهی کرده است. در ژانر فانتزی که به تازگی وارد رمان شده است هم همین است. فانتزی دارک نیاز به یک فضای سرد و تاریک و خفقان آور دارد‌.
ایده رمان در باب ژانر ترسناک مطلوب است اما نیاز به نوگرایی و خلاقیت دارد. ولیکن در باب فانتزی دارک امیدوارم که وارد کلیشه های تکراری پری و شیاطین نشود و راه خودش را پیدا کند.
شخصيت پردازی فرزند ابلیس ضعیف است!
شخصیت پردازی خفیف و سست است؛ به طور جد اطلاعاتی از شخصیت ها نداشتیم.
صرافت، هنجار، اذهان و تعلقات و... شخصیت ها باید قدم به قدم ذکر شوند. متأسفانه نمی‌شود با شخصیت ها احساس راحتی کرد و آن ها را در ذهن تصور کرد.
ارزش اصلی شخصيت پردازی در ژانر ترسناک در مقام تحقق خارجی آن شخصیت است.

کلاً نوشتن ژانر ترسناک و القای حس ترس کار هر کسی نیست ولیکن این برای نویسنده هایی صدق می‌کند که اطلاعات کافی ندارند. نه برای نویسنده فرزند ابلیس که هم اطلاعات خوبی دارد و هم قلم خیلی خوبی دارد. بنابراین همه‌ی این مشکلات ریشه در عجله و هیجان نویسنده دارد.
فراموش نکنید که در وصف کردن توصیفات باید وصف صورت بگیرید و نه با مثال و تمثیل!
مورد بعدی عدم تعادل بین مونولوگ و ديالوگ ها که گاهی اوقات واقعاً کسل کننده هستند. درواقع مکالمات بین شخصیت‌ها و حتی مونولوگ‌ها حس و حال آن فضا و مکان را منتقل نمی کردند. با توجه به ژانر هایتان همه چیز را انتخاب کنید تا دچار سردرگمی و هیجان نشوید.
مورد بعدی خلاصه رمان بود که اطلاعات خیلی کاملی از رمان و ایده به ما می‌دهد و این اشتباه است.
اگر قرار است یک رمان کامل و مر مخاطب داشته باشید پس باید خلاصه جداب و گیرا و رمز آلودی هم داشته باشید.
به صورت کلی می‌توانم بگویم نویسنده قلم خیلی خوبی دارد اطلاعات و ایده‌ی خوبی هم دارد اما عجول و هیجان زده است. به عنوان یک خواننده رمان خود را بخوانید و به عنوان نویسنده آن را ویرایش کنید‌. تا بهترین شدن فقط یک قدم راه است که بستگی به تلاش و روحیه کمال گرا نویسنده دارد.
موفق و مؤید باشید.
سپاس بابت انتقاد پذیری شما
Zahra
تیم نقد انجمن رمان ۹۸

نقد و بررسی رمان فرزند ابلیس | فاطمه شکرانیان (ویدا) کاربر انجمن رمان ۹۸

• عالی
Reactions: Matiᴎɐ✼، دلدار، Afsa و 5 نفر دیگر
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7