خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.
وضعیت
موضوع بسته شده است.

M O B I N A

سرپرست بخش فرهنگ و ادب
عضو کادر مدیریت
کاربر V.I.P انجمن
سرپرست بخش
ناظر کتاب
منتقد انجمن

امتیاز واکنش
64,014
زمان حضور
272 روز 9 ساعت 46 دقیقه
نویسنده این موضوع
به نام ایزد توانا

درود ویژه خدمت کاربرهای عزیز انجمن رمان ۹۸
و این آموزش فیلترینگ برای علاقه‌مندان ویراستاری که اکثراً درش به خوبی عمل نمی‌شه؛ به این دلیل بنده تصمیم گرفتم یکم موضوع رو باز و آموزش بدم.
توجه داشته باشید، متن‌ها به دست خود بنده تایپ می‌شه و اگر کپی‌برداری ببینم حتی با ذکر منبع و نام‌ مدرس به‌شدت بدخورد می‌کنم، پس اونایی که حرفه‌تون اسکی‌بازیه... مواظب خودتون باشید!
اول این‌که هر شهر، کشور قوانین خاص خودش رو داره. قوانین کشور ما زیر دست "جمهوری اسلامی" اداره می‌شه و این قانون تحت یک‌سری محدودیت‌ها رعایت می‌شه که در ادامه تک‌تکشون رو مطرح و نحوه‌ی سانسور رو آموزش می‌دیم. اول باید بدونیم چه چیزایی رو باید سانسور کرد!
به لیست زیر دقت کنید:
*الفاظ‌های رکیک
*الفاظ فیلتری
*تجـاوز
*تمکین
*نام بردن قرص‌های ممنوع فروش
*نام انواع مواد مخرد
*الکلیجات
*راوبط مذکر و مونث
خب کار ما با این 8 دسته هست.‌ خب الان مسئله چیه؟ این هشت نقطه رو باید تو رمان‌ها سانسور کنیم، با چه‌ اصول و چه‌جوری؟
*الفاظ‌های رکیک و فیلتری:
الفاظ رکیک چیه؟ بچه‌ها ناسزاهای داغون حتماً حتماً باید سانسور شه.
پ.ن: باارزش پوزش
اصولاً کلمات زیر بیشتر تو رمان‌ها استفاده می‌شه و جایگذاریش رو بلد نیستید. (هـرزه، حرومـزاده، تجـاوز، لاشـی، لاشـخور و...)
و الفاظ‌های فیلتری که باید جایگذاری بشن (تخـت، تجـاوز، سـکسی، سیـنه، انـدام، کـاندوم، بـغل، بـوسه و رابـطه احساسی و...)
*تجـاوز: تجــاوز عمل واقعیه که تو رمان‌های اجتماعی زیاده و البته نتیجه‌ی گزارش‌های جامعه هم هست، پس طبیعیه فردی بخواد در این باره چیزی بنویسه؛ اما اصلاً با این موضوع تو رمان باید چه‌کار کرد؟ همون‌جور که مطرح کردم، تجـاوز عملیست واقعی، فقط و فقط صحنه‌های فیلتری باید سانسور بشه، فراموش نکنید اگر نویسنده خیلی خیلی ماجرا رو باز کرده بود و دیدید ناجوره احتیاج هست یکم صحنه‌ها رو مبهم کنید و سلام.
*تمکین:
حکم تکمین هم یک عمل واقعیه، بیشتر این کلمه تو دادگاه‌ها استفاده میشه. ببینید این رو هم نباید سانسور کرد، فقط و فقط دیالوگ‌هایی که خیلی کار رو فیلتری می‌کنه باید مبهم کنید و صحنه‌های فیلتری هم سانسور.
*نام بردن قرص‌های ممنوع فروش:
خب چه قرص‌هایی باید ببینیم فروششون ممنوعه، مثل قرص‌های غیر قانونی سقط جنین، کاربوپیلا، برنج و... آوردن اسمشون ممنوعه! اسم قرص رو جایگذاری می‌کنید با چه کلمه‌ای؟ "قرص" همین! قرص‌هایی که تو بازار فروششون مجازه نام‌بردنشون هیچ مانعی نداره.
*نام انواع مواد مخرد:
نام بردن مواد مخرد (حشیش، گل، شیشه، هروئین، ککائین و شیره و...) اصولاً ممنوعه ولی زیاد روش زوم نکنید؛ بیشتر روی صحنه‌های تزریغ خیلی شفاف تو بدن کلید کنید.
*الکلـیجات:
الکـل‌ها چین؟ (شـراب، ویـسکی، شامـپایین و...) تمامیه این‌ها نام بردنشون ممنوعه. دقت کنید؛ نام بردنشون! خوردنشون به هیچ عنوان ممنوع نیست و سانسور نمیشه.
*روابط مذکر و مونث:
مهم‌ترین و گسترده ترین بخش ماجرا روابط مرد و زن هست. اول توجه کنید چه نسبتی با هم دارن؟ زن و شوهرن؟ خواهر برادرن؟ پدر و دختری و مادر پسری؟ دوست دختر دوست پسر؟ و... و هر کدوم اصول خاص خودش رو داره. مثلاً ما بالا گفتیم بـ*ـو*سه باید سانسور بشه، اما نکه پدره گونه دخترش رو ببوسه ما سانسورش کنیم؛ نه! این چیزا کاملاً طبیعیه و همچنین برعکس. اما زن و شوهر، محرمن دیگه، پس مانعی بینشون نیست اما بـ*ـو*سه‌های فیس تو فیس باید سانسور شه و البته دختر پسرهای نامحرم، بـ*ـو*سه‌های فیس تو فیس و صحنه‌های رابـ*ـطه کاملاً ممنوع و باید سانسور بشه.
این بود ممنوعه‌ها و فیلتریگ‌ها در رمان نویسی
و اما سوال پرتکرار کاربرها این‌که چجوری سانسور کنیم؟ آری؛ مسئله این است!
تا من هستم سوالی براتون باقی نمونه، همه رو براتون توضیح میدم.
از بخش اول شروع می‌کنیم، الفاظ رکیک و فیلتری. خب، اول از همه باید بدونیم معانی این کلماتی که بالا گفتم چی هست و مفهومشون چیه؟ خیلی ساده، تو دیالوگ یا حالا مونولوگ طرف اومده گفته تو هـرزه‌ای تو فلانی! و ما گفتیم هـرزه بایستی سانسور شه. مفهوم؟ خب، پس میایم میگیم معنی بد*کاره چیه؟ بدکار! هـرزه رو پاک و بدکار رو جایگزین می‌کنیم! به همین سادگی و آب خوردن!
نکته‌ی بعدی این‌که خیلی از الفاظ‌ها مثل تخـت، سیـنه و... رو نمیشه سانسور کرد، و اما هم نمیگیم هر جا این کلمه‌ها رو دیدید بیاید سانسور کنید. توجه کنید؛ هر جا که تـ*ـخت در جای بدی واقع شد باید مفهوم جمله ویرایش بشه و همچنین بقیه‌ی کلمات.
تجـاوز و تکمین هم عرض کردم، صحنه‌های فیلتری باید ویرایش بشه و در اصل پاک بشه! پاک کنید و تمام. اما ریتم متن بهم نریزه و باعث نشه خواننده تو خماری بمونه که ای وای چه اتفاقی افتاد؟
قرص‌ها هم خیلی ساده، نام بردن قرص‌های ممنوعه باید جایگذاری شن‌. پاک می‌کنید و جایگذارید می‌کنید "قرص" تمام!
بچه‌ها الکـلیجات خوردنشون اصلاً اصلاً مانعی نداره و نباید سانسور شه. فقط و فقط کلمه‌ها و نام نوشیدنی‌های الـکلی ویرایش میشه و جاش می‌ذارید "نوشیدنی" همین!
رابـ*ـطه‌های مذکر و مونث هم توضیح دادم چه جاهایی باید سانسور شه، وقتی مثلاً یارو اومده گفته:
*درون آ*غو*ش مردونش و مزه‌مزه کردن آ*غو*شش و تنش؛ هوش از سرم برده بود و هر لحظه حریص‌تر میشدم.*
خب این باید ویرایش بشه جوری که صحنه ریتمش رو از دست نده. به جمله‌ی ویرایش شده من نگاه کنید:
*درون آ*غو*ش مردونه‌ش و آرامشی که هر لحظه مزه‌مزه می‌کردم گواهی حال خوب رو می‌داد و...*
سانسور در این حد! همین! خیلی راحت و آسوده.
امیدوارم متوجه فیلتریگ و ممنوعه‌ها شده باشید؛ سوالی بود به پروفایل بنده رجوع کنید.
یا حق، بدرود.

تیم مدیریتی رمان 98

ویــژه آموزش فیلترینگ و ممنوعه‌ها | انجمن رمان ۹۸

• تشویق
Reactions: Mitra_Mohammadi، الهه سادات، 66_Fatemeh_ rashmani و 15 نفر دیگر
وضعیت
موضوع بسته شده است.
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7