خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.

M O B I N A

سرپرست بخش فرهنگ و ادب
عضو کادر مدیریت
کاربر V.I.P انجمن
سرپرست بخش
ناظر کتاب
منتقد انجمن

امتیاز واکنش
64,122
زمان حضور
272 روز 9 ساعت 46 دقیقه
نویسنده این موضوع
عزیزان دل، درود!
امیدوارم ایام به کامتون باشه.
با توجه به حرفه‌ی حساس ویراستاری، شما عزیزانی که برای این عنوان اعلام آمادگی می‌کنید؛ گاهاً به مشکل بر می‌خورد.
بنده تصمیم گرفتم آموزش این حرفه رو برای شما قرار بدم.
امیدوارم مفید واقع شه!
توجه داشته باشید، این آموزشات توسط بنده و ویژه‌ی انجمن۹۸ تایپ می‌شه و هرگونه کپی برداری از متون پیگیری جدی بنده رو به همراه داره.
*تیم مدیریت انجمن۹۸*

ویــژه آموزش ویراستاری | رمان 98

• جذاب
Reactions: JANSAKHT، الهه سادات، Delvin22 و 10 نفر دیگر

M O B I N A

سرپرست بخش فرهنگ و ادب
عضو کادر مدیریت
کاربر V.I.P انجمن
سرپرست بخش
ناظر کتاب
منتقد انجمن

امتیاز واکنش
64,122
زمان حضور
272 روز 9 ساعت 46 دقیقه
نویسنده این موضوع
مفهوم علائم نگارشی:
هر نویسنده در تلاش است برای ارائه‌ اثری تمیز و بی‌نقص، زمینه‌ای مهم در خواندن و نوشتن رعایت اعلام نگارشی‌ست که می‌بایست به مفهوم این عمل دقت کرد.
اعلام نگارشی گاه در قالب تعجب، مکث، پرسش، به اتمام رسیدن جمله و... به کار می‌آیند.
اگر در خواندن دقت کنید، می‌بیند یک (،) متن شما را نیز تغییر داده، ولیکن شما را در خواندن به اشتباه می‌اندازد!
زین پس، برای کیفیت بالای اثر، خوانش درست خواننده باید اوصول نویسندگی و هم‌چنین اعلام نگارشی و در آخر ویراستاری را در یاد حک کنیم که در ادامه این زمینه (مفهوم و ‌کاربرد اعلائم نگارشی) را آموزش خواهم داد.

نقطه:
هر جمله پایانی به ریش خود بسته، و آخر هر جمله با توجه به مفهوم جمله می‌بایست برایش اعلائمی نگارشی نهاد. در جمله‌هایی که در مثال خبری‌یست یا امری از نقطه استفاده می‌شود. مثال:
- باشه، اومدم.
- بشین، باهات کار دارم.

کما:
کما یا به عبارتی "ویرگول" نشانه‌ی درنگ یا مکثی کوتَه در جمله می‌باشد، یا زمانی برای درست ادا کردن جمله به کار می‌رود.
برخی جملات برای بهتر و زیبا تر بیان شدن نیاز به مکث دارند، اما مکث (،) با نشانه‌ی (.) متفاوت است و در مواقع خاص به کار بردنش الظامیست و در برخی مواقع (،) معنی یک جمله را وارونه می‌کند، لذا در به بردن (،) دقت نمایید. مثال:
- بخشش لازم نیست، اعدامش کنید.
- بخشش، لازم نیست اعدامش کنید.
و جمله‌ای معروف برای شناختن کما!
جا به جا در جمله در قالب کما دقتی خاص نیاز دارد تا خواننده در خوانش به اشتباه نیوفتد.
مثال مکث:
- باشه عزیزدل، تو برو من هم میام.
- سلام، خوبی؟
- حال می‌خواست لـ*ـب ز لـ*ـب گشاید، این دیار برایش زیادی تلخ نبود؟

نقطه ویرگول:
با توجه به این‌که هر جمله پایانی دارد، برخی جملات به پایان می‌رسند اما دنباله‌ای به نوای جمله اضاف می‌شود از (؛) برای ادامه‌ی جمله استفاده می‌شود. درواقع زمانی که جمله به اتمام رسیده اما منظور جمله کامل نشده و نیاز به ادامه و مکثی دارد مانند نمونه عمل می‌کنیم:
- ظرف‌ها رو شستم تموم؛ می‌خوام غذا درست کنم.
توجه داشته باشید به جمله‌ی اولی که به پایان رسیده نقل‌قول وصل می‌شود.

علامت تعجب:
علامت تعجب برای جملاتی به کار می‌رود که در آن چاشنی تعجب به کار گرفته شده اما در مواقعی استثنا هم جملاتی نیازمند علامت تعجب می‌شوند که حداقل یک صفت تعجبی مانند: (چه، عجب، و...) داشته باشند.‌ مثال:
- چه گل زیبایی!
- عجب امروز کسل کننده‌ست!

علامت سوال:
علامت سوال برای جملاتی به کار می‌روند که چاشنی پرسش را در خود جای داده اند و حداقل یک صفت پرستی دارند. مثال:
- چه رنگی رو دوست داری؟
- از کدوم طرف برم؟

نقل‌قول:
نقل‌قول معمولا برای گفتن دیالوگ یا شروع سخنی جدید به کار می‌رود. مثال:
چشمان آبی رنگش را روی هم گشود و با هجوم عظیمی از درد نفس گیرش چشم باز کرد و لـ*ـب گشود:
- باشه.

ادامه دارد...

Reactions: -FãTéMęH-، الهه سادات، 66_Fatemeh_ rashmani و 11 نفر دیگر

M O B I N A

سرپرست بخش فرهنگ و ادب
عضو کادر مدیریت
کاربر V.I.P انجمن
سرپرست بخش
ناظر کتاب
منتقد انجمن

امتیاز واکنش
64,122
زمان حضور
272 روز 9 ساعت 46 دقیقه
نویسنده این موضوع
و اما می‌رسیم به نشانه‌های غیره مانند:

()
(***)
(«»)
(*)
(-)

کمانه یا گریزنما:
گاه برای جدا کردن جملات، گاه برای جدا کردن کلمات و یا گاه برای توضیحی خارج از متن به کار می‌رود!
سه ستاره:
سه ستاره در رمان یا داستان زمانی به کار می‌رود که نویسنده می‌خواهد پرشی کوتاه در اثرش داشته باشد که این عمل تنها با سه ستاره انجام می‌گردد.
گیومه:
گیومه گاه بعد از (:) به کار می‌رود یا در مواقع خاص جملات انگیزشی در گیومه قرار خواهند گرفت.
خط تیره:
خط تیره سرچشمه‌ی آغاز دیالوگ می‌باشد. اشتباه ما این هست که خط تیره را با خط فاصله اشتباه می‌گیریم! برای دیالوگ تنها از (-) استفاده می‌شود.
و اما می‌رسیم به طرز صحیح نوشتاری:

شکسته نویسی:
اگر جمعاً بخواهیم به شکسته نویسی در رمان‌ها بنگریم، اکثراً این چنین اشکالاتی در رمان و متون موج می‌زند. اما در نوشته‌های کتاب و مقاله‌های چاپ شده معضل شکسته نویسی کاملاً رعایت شده، بنابراین با توجه به آداب نویسندگی این موردها در دست شما ویراستارها بایستی ویرایش شود. شکسته نویسی معمولاً به واو چسبیده کلمات می‌گویند! یعنی چه؟ به مثال توجه کنید:
چشمامو ×
لباسمو ×
شبامو ×
کردمو ×
مثال صحیح در متون:
چشمام و √
لباسام و √
شبام و √
کردم و √
دقت داشته باشید که:
اصولاً بیشتر رمان‌ها با نثر محاوره یا عامیانه تایپ می‌شوند، این دو نثر تفاوت‌هایی نیز با هم دارند که در زمینه‌ی شکسته نویسی اشاره‌ای به این دو نثر خواهیم کرد.
و اما شکسته نویسی در نثر عامیانه:
چشمام و √
لباسام و √
شبام و √
کردم و √
شکسته نویسی در نثر محاوره:
چشم‌هام رو
لباس‌هام رو
شب‌هام رو

حشویات:
در زبان روزمرگی ما، بعضی حروف به آوای زیبای اصلی خود تلفظ نمی‌شوند؛ صحیح! اما در نوشتن چه نثر ادبی، چه محاوره و چه عامیانه می‌بایست تلفظ صحیح کلمه را نوشت. چه در مونولوگ و چه در دیالوگ! به مثال زیر دقت کنید:
- لنتی این چه غلطی بود کردی؟ ×
- من برم، فلا! ×
مثال صحیح:
- لعنتی این چه غلطی بود کردی؟ √
- من برم، فعلا! √

ادامه دارد...

Reactions: -FãTéMęH-، الهه سادات، 66_Fatemeh_ rashmani و 9 نفر دیگر

M O B I N A

سرپرست بخش فرهنگ و ادب
عضو کادر مدیریت
کاربر V.I.P انجمن
سرپرست بخش
ناظر کتاب
منتقد انجمن

امتیاز واکنش
64,122
زمان حضور
272 روز 9 ساعت 46 دقیقه
نویسنده این موضوع
غلط املایی‌ها:
در متون رمان، نویسندگانی از روی عادت یا ندانستن حقیقی نوشتاری برخی کلمات را اشتباه روا می‌کنند، و ویرایش این کلمات و درست نویسی آن بر عهده‌ی ویراستار نیز می‌باشد.
کلماتی که معمولاً در متون اشتباه هستند:
بزار
مصافر
صفره
صَفر
صِفر
هین
گزاشت
بهر
و... کلماتی از این قبیل
اما املای این کلمات در ادبیات پارسی کهن ایران نیز این‌گونه نمی‌باشد. حال به املای درست کلمات دقت کنید:
- بذار
- مسافر
- سفره
- سفر
- صفر
- حین
- گذاشت
- بحر
و...
درست نویسی «می» و «نمی» کاری:
اول توجه داشته باشید کلمات و افعالی که بعد از می و نمی دو حروف در ادامه دارند، فاصله‌ای نمی‌دهیم، مثال:
- می‌شم
- می‌شه
- می‌رم
- می‌گم
- می‌آم
این کلمات نیز صحیح نمی‌باشند، به املای صحیح کلمات نگاه کنید:
- میشم
- میشه
- میرم
- میگم
- میام
و اما در کلماتی و افعالی که بعد از می و نمی بیش از دو حروف در ادامه دارند نیز نیم فاصله می‌گیرند. مثال:
- نمیکنم
- میرفتم
- میدونی
- نمیدونی
- میخواست
و اما طرز صحیح کلمات:
- نمی‌کنم
- می‌رفتم
- می‌دونی
- نمی‌دونی
- می‌خواست
نکته: دقت داشته باشید عزیزان، برای فاصله‌ی می و نمی از نیم فاصله استفاده می‌کنیم نه یک فاصله‌ی کامل!
درست نویسی اعداد:
در ویراستاری اعداد هم به طرز خاص خودشان نوشته می‌شوند.‌
اعداد بدون (واو) با حروف، مثال:
- یک، دو، سه، چهار، پنج و...
نکته: کلماتی که در وسط آن‌ها واو وجود دارد نیز به حروف نوشته می‌شوند، پس به این نکته دقت کنید.
مانند عدد: ۱۲
اعداد (واو) دار با عدد، مثال:
- ۲۶
- ۳۵
- ۱۶
- ۷۸۹
و...
و اما علامتی که در رمان برخی نویسندگان اشتباه تایپ می‌کنند نیز نشانه‌ی درصد است. درست نویسی درصد:
- ده درصد
- ۲۰ درصد
و...
چرا نشانه‌ی ٪ نباید آورده شود؟
در حقیقت صحیح نوشتاری اعداد درصدی با نشانه‌ی آن است، اما با یک فاصله ممکن است ٪ اشتباه طرف چپ عدد واقع شود، ولیکن استفاده از نشانه‌ی ٪ صحیح است اما طرف راست عدد.
کسره‌ها، اِ و ه:
اشتباه زیادی که نویسندگان در زمینه‌ی درست نویسی اِ و ه می‌کنند تشخص علامت گذاری اشتباه آن‌هاست.
زمانی که به یک کلمه پسوندی اضافه می‌شود از اِ یا کسره استفاده می‌کنیم‌. (البته استثناعاتی هم موجود است.)
مثال درست:
- رفیقِ من √
- عزیزِ من √
- شبایِ تیره‌یِ من √
مثال غلط:
- رفیقه من ×
- عزیزه من ×
- شبای تیرِیه من ×
و اما درست نویسی (ه)
درست:
- دوستِ منه گلناز √
- عزیزِ منه شهیار √
- امشب، از اون شب‌های تیره‌ی منه √
غلط:
- دوست منِ گلناز ×
- عزیز منِ شهیار ×
- امشب، از اون شب‌های تیره‌‌ی منِ ×

ادامه دارد...

• جذاب
Reactions: -FãTéMęH-، الهه سادات، 66_Fatemeh_ rashmani و 10 نفر دیگر

M O B I N A

سرپرست بخش فرهنگ و ادب
عضو کادر مدیریت
کاربر V.I.P انجمن
سرپرست بخش
ناظر کتاب
منتقد انجمن

امتیاز واکنش
64,122
زمان حضور
272 روز 9 ساعت 46 دقیقه
نویسنده این موضوع
نیم فاصله‌ها:
با توجه به این‌که (می و نمی) از برخی کلمات نیز فاصله می‌گیرند، محدود حروف‌هایی هم از کلماتی خاص فاصله می‌گیرند.
(جات، ها، جا، این، هایی، تر و ترین و...) از کلمات نیم فاصله می‌گیرند.
مثال درست:
- سبزی‌جات
- لباس‌ها
- چشم‌هام
- لـ*ـب‌هام
- این‌جا
- زیباتر
- زیباترین
مثال غلط:
- سبزیجات
- لباسها
- لباس ها
- چشم هام
- لـ*ـب هام
- اینجا
- این جا
- زیبا تر
- زیبا ترین
پس شد چی؟ کلماتی که (ها، تر، ترین، جات، هایی، می و نمی و..) دارند یک نیم فاصله می‌گیرند.
توجه داشته باشید کلماتی که به اصتلاح ذاتاً چسبیده به هم هستند رو نیم فاصله نمی‌دیم!
مثلا: (بیشتر، کمتر، میام، میری و...)
کلماتی از این قبیل رو برای نیم فاصله و فاصله مجاز نمی‌دونیم.
ذکر شماره‌ی پارت:
برخی نویسندگان در پست‌گذاری شماره‌ی پارت را ذکر می‌کنند، اما وقتی رمانی برای ویرایش دست شما می‌دهیم باید شماره‌ی پارت ها را ویرایش و پاک کنید.
ویرایش مکان و زمان:
تاجایی که می‌شود این قسمت را ویرایش نکنید اما اگر مشاهده کردید نویسنده زیاد از حد قلمی ضعیف دارد جزییاتی نیز به رمان اضاف کنید. مثلا اگر مکان زیاد از حد مبهم بود ما بین دیالوگ‌ها چهره‌ی شخصیت را توصیف نمایید.
فیلترینگ در ویراستاری:
ویراستاری انجمن۹۸ با سایر انجمن‌های غیره نیز تفاوت دارد، اگر در متون کلمات فیلتری مشاهده شد بایستی ویرایش شود.
( چه نوع جملاتی یا چه اشاره‌هایی؟ (بـ*ـو*سه و بـ*ـغل با جنس مخالف، درصورت نامحرم بودن باید ویرایش بشه، اگر محرم بودن مشکلی نیست؛ ولی بـ*ـو*سه‌ی فیس تو فیس رو باید سانسور کنید! جای اون جمله، جمله‌ی دیگری جایگزین کنید. یا صحنات رو خیلی مبهم کنید!)
*باعرض پوزش!
کلماتی که باید سانسور و جایگزین شوند:
انواع مش.ـوبات الکـ... ـلی ( ویس.کی، الکـل، شــراب، شام.پاین و...)
اگر نویسنده گفت م..ـشروب شما بگید نوشیدنی وسلام!
انواع نام بردن موادها (گل، هروئین، شیشه، شیره، حشیش و...) غیر مجازه، جایگذاری کنید با کلمات "مواد یا مواد مخدر"
کلمات فیلتری مانند:
- سـ*ـینه، تـ*ـخت، بـ*ـغل، ل.خت، س.کسی و... انواع عضوهای ممنوعه باید از ریشه ویرایش بشه!
اما در مواقع استثنا تـ*ـخت و بـ*ـغل و سـ*ـینه و... رو می‌شه استفاده کرد. دقت کنید که تا جایی که ممکنه سانسور کنید مثلا اگر پسره دختره رو بـ*ـغل کرده بود شما ویرایش کنید:
(درون حصار دست‌های مردونه‌ش گم بودم و غرق آرامش!)
نام بردن انواع قرص و دارو (برای افتادن بچه، خودکشی و...) مجاز نیست.‌ تنها ویرایش می‌کنید و جایگذاری می‌شه (قرص) همین!)
درست نویسی اعلائم‌های نگارشی:

(.):
- سلام. √
- سلام . ×
(،):
- سلام، خوبی؟ √
- سلام،خوبی؟ ×
- سلام ،خوبی؟ ×
(؛):
- چرا؛ اَه باشه! √
- چرا ؛ اه باشه! ×
- چرا ؛چرا اه باشه! ×
(؟):
- نمیای؟ √
- نمیای ؟ ×
نکته:
اگر بعد از جمله باز هم کلماتی مورد نیاز بود تایپ‌ شوند، با یک فاصله کامل کلمه را تایپ می‌کنیم:
- نمیای؟ نیا! √
(-):
نکته:
خط تیره هم اعلائمی نگارشی نیز می‌باشد، بنابراین بعد از خط تیره یک فاصله قرار می‌گیرد و بعد ادامه دیالوگ
- کجایی پس؟ √
-کجایی پس؟ ×
(!):
- تو چه زیبایی! √
- تو چه زیبایی ! ×
نکته:
اگر بعد از جمله باز هم کلماتی مورد نیاز بود تایپ‌ شوند، با یک فاصله کامل کلمه را تایپ می‌کنیم:
- چه قشنگه! مگه نه؟ √
(:):
با توجه به این بعد از هر نقل‌قول دیالوگی قرار می‌گیرد باید به صورت زیر نقل قول را بنویسم:
(گفت:
- باشه، اومدم.) √
(گفت :
- باشه، اومدم.) ×
درست نویسی افعال:
در متون رمان برخی مواقع افعال اول جمله‌ دیار می‌شوند در صورتی که این عمل از نظر ادبیات پارسی نیز نادرست هستند و می‌بایست آن را ویرایش کرد که این وظیفه ویراستار است.
مثال غلط:
- رفتم من. ×
- در حینی که می‌پوشیدم پالتم رو گفتم: ×
ویرایش شده:
- من رفتم. √
- در حینی که پالتوم‌ رو می‌پوشیدم گفتم: √
درست نویسی دیالوگ‌ها:
در برخی رمان‌ها برای اگاهی بیشتر خواننده از نام شخصیت در شروع دیالوگ استفاده می‌‌کنند که این کار اشتباه است!
و می‌بایست ویرایش شود، جای هر نام برای آگاهب بیشتر می‌شود توصیفی از شخصیت کرد که خواننده بفهمد نویسنده از چه شخصی سخن می‌گوید. این‌گونه دیگر نیازی به نام گذاری نیست.
مثال غلط:
شهیار:
- من اومدم، بریم. ×
مثال صحیح:
شهیار در حالی که تبسم روی لـ*ـب‌های برجسته‌اش هویدا بود لـ*ـب زد:
- من اومدم، بریم‌. √
و این هم از پارت آخر

عزیزان تمامیه نکات مو به مو برای آموزن ویراستاری می‌بایست رعایت شود در غیر این صورت نمره‌ای مثبت کسب نخواهید کرد!
سوالی بود به پروفایل بنده مراجعه نمایید.

کادر مدیریت انجمن۹۸

آخرین ویرایش:
Reactions: -FãTéMęH-، الهه سادات، 66_Fatemeh_ rashmani و 13 نفر دیگر
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
بالا