خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.

parädox

اخراج شده
کاربر اخراج شده
کاربر رمان ۹۸
امتیاز واکنش
37,849
زمان حضور
60 روز 11 ساعت 10 دقیقه
نویسنده این موضوع
«بسم رب العشق»

نام اثر: دالان عشق
نویسنده: مه.دخت
مقدمه:
وین راه، مملوء گشته است ز تلاطم
بیم دارم ز روزی که بگردد ویران‌گرِ احلامم
گر دالان تعشق‌ام شود مخروب و منهدم،
دیگر جانی نمی‌ماند درین بنلاد و بنیادم!

نقد و بررسی دلنوشته دالان عشق | مهتا کاربر انجمن رمان ۹۸

• عالی
Reactions: FaTeMeH QaSeMi، P.E.G.A.H، YeGaNeH و 4 نفر دیگر

goli.e

کاربر نیمه فعال
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
3,631
زمان حضور
48 روز 13 ساعت 42 دقیقه
به نام آنکه هستی نام ازو یافت
نقد و بررسی دلنوشته دالان عشق
اثر
parädox
ژانر عاشقانه چیست؟
یکی از انواع چهارگانه‌ی ادبی (در کنار ادب حماسی، ادب تعلیمی، ادب نمایشی) شعر غنایی است که آینه‌ی عواطف، آرزوها و لـ*ـذت‌های شاعر است. به عبارتی لـ*ـذت‌ها، شادی‌ها، دنیای آرمانی، یأس‌ها و ناامیدی‌ها تمام چیزهایی هستند که محتوای غنایی را تشکیل می‌دهند. این نوع ادبی به‌ویژه در حالت امروزی‌اش که به نام ژانر «عاشقانه» شناخته می‌شود، از محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین گونه‌های ادب فارسی است.

ژانر عاشقانه از کجا آمده است؟
در ادبیات فارسی، ادبیات عاشقانه جزو زیرمجموعه‌ی ادبیات غنایی قرار می‌گیرد. «غِنا» در لغت به معنای آوازِ خوش، سرود و نغمه است و در اصطلاح به نثر یا نظمی گفته aمی‌شود که بیانگر عواطف و احساسات شخصیِ شاعر یا نویسنده باشد. یکی از زمینه‌های مهم شعر غنایی، بُعد اجتماعیِ آن است.
در ادبیات جهان، آثار ادبی عاشقانه تاریخچه‌ای بسیار قدیمی دارند و ریشه‌ی آن‌ها به یونان باستان بازمی‌گردد. بیش از بیست رمان عاشقانه از ادبیات یونان باستان موجود است ولی بیشترشان ناتمام و ناقص‌اند. از آن میان، تنها می‌توان از پنج رمان عاشقانه نام برد که تقریباً کامل به دست ما رسیده‌اند: کاریاسو کالیرو، داستان‌های افسسیان، دافنیس و کلوی، لوسیپی و کلیتوفن و نیز داستان‌های اوتوپیایی.

تراژدی چیست؟
در زمان قدیم تر لفظی که حاکی از فعل و عمل بود را دران و یا همان درام می‌نامیدند.
یک تفاوت مهم تراژدی و حماسه این است که گرچه در حماسه امور خارق العاده رخ می‌دهند اما در تراژدی امور خارق‌العاده و غیر معقول رخ می‌دهند. مثل جنگ انسان و خدایان.
تراژدی تقلید اعمال و رفتارهای انسانی‌ست. تراژدی جنگ عقل و میل است.
تراژدی انتقال عواطف غلیظ و شدید به خواننده است. تراژدی برانگیختن حس رنج و همدردی مخاطب با آثار است.
در آغاز کلام باید علت توضیحات بالا را شفاف سازی نمود. علت این که هریک از ژانر های بالا را توضیح دادم برای این بود که دقیقا نمیدانستم هدف نویسنده برای نگارش چیست.
آیا میخواهد متنی سرشار از عشق را به قلم آورد؟ یا دردو غم عشاق را به تصویر بکشد؟
شاید هم میخواهد سختی پیمودن کوره راه دوست داشتن را بازگو کند؟
هدف اثر عاشقانه است؟ یا تراژدی؟ شاید هم مفهومی از هردو.
نکته ای که باید به تمامی نویسندگان یاد آور شد این است که حتما حتما ژانر انتخابی را در مقدمه ذکر کنید. زیرا زمانی که قرار است یک منتقد، ویراستار و... آن را بررسی کند، باید اساس و پایه کار را بداند و بداد بر طبق اصول کدام بخش کار خود را انجام دهد. یک منتقد میتوانداثر شمارا فقط یک اثر عاشقانه ببیند و مثلا بر همان اساس ایراداتی بیشمار را از آن بیابد. یا یک منتقد دیگر آن را فقطتراژدی دانستهبه عنوان یک اثر تراژدی انتظارات بیشتری داشته باشد و یا حتی یک منتقد دیگر اثر را عاشقانه_تراژدی تلقی کرده و آن را یک اثر کاملا موفق و متناسب معرفی کند. برای همین تفاوت دیدگاه هاست که نویسنده باید ژانر انتخابی خود را ثبت کند تا پایه و زیر بنای مراحل بازبینی، نقد،ویرایش و... را محکم سازد.
حالا که با همچین موردی روبه رو شده ایم فرض را بر ژانر عاشقانه میگذاریم و نقد اثر را با توجه به آن جلو میبریم.
برای یک اثر عاشقانه میتوان گفت همانند بسیاری از آثار با کلیشه های عاشقانه روبه روییم.
برای مثال:​

(جانانم، ل*ختی از زندگیت را به من به امانت می‌دهی؟
هیس جانانم، هیس؛ هیچ نگو، بگذار تنها چشمان‌مان سکوت بین‌مان را برهم زند..
مرا دعوت کن به نوشیدن جرعه‌ای از قهوه نگاهت؛
دستانت را قلاب کن در این ابریشم مو، که بی‌نهایت بهانه تو را می‌گیرد؛
شانه هایت را تجویز بنما تا مسکن غم درونم شود،
بگذار پیراهن مردانه‌ات میزبان اشک هایم شود،
اندک زمانی به من ببخش تا عطر وجودت التیامی شود بر این تن رنجور،
جان جانانم آرامش گمشده ام شو...! )

در متن بالا کلیشه های فوق العاده قدیمی را مشاهده میکنیم: ابریشم مو ها، عطر وجود، پیراهن تن،آرامش گرفتن از یار، غرق شدن در نگاه ها. همه و همه از کلیشه های ژانر عاشقانه هستند.
میتوانستید کمی بیشتر خلاقیت در نگارش این متن به کار ببرید. پیشنهاد می‌شود به دنبال نکاتی باشید که هم عاشقانه است و هم کمتر کسی به آن ها توجه میکند و درباره آن ها مینویسد مثلا: قهقهه های از ته دل هنگام برف بازی، اندوه از دعوا های شبانه، لبخند از آشتی های ثانیه ای، هدایای ریز و درشت، مرور خاطرات با یادگاری ها... همه و همه از نکاتی است که علاوه بر مورد توجه بودن اصلا به آن پرداخته نمیشود و کمتر کسی به آن توجه میکند.​

( "من"
بندبند احساسش به تاراج رفته،
دگر جانی در "من"نمانده،
اشک ها را ریخته،
غم ها را کشیده،
رنجش ها را چشیده،
لآقل بازگرد،
من را به من بازگردان!
بعد از "تو" دگر،
"منی" نمانده،
جانِ جانانم...! )

در اینجا نیز موضوعی تکراری را شاهدیم اما نحوه نگارش متفاوت است و باعث میشود که این متن تا حدودی به صورت کلیشه به چشم نیاید و کمی جلوه بهتری داشته باشد.
در حالت کلی دلنوشته ای به نسبت قابل قبول دارید.
اثر از فضا سازی و حس آمیزی خوبی برخوردار است و در اثر استفاده از تشبیه، کنایه، تناسب، کلمات وصفی جدید استفاده شده است.
دیدگاهتان نسبت به موضوع انتخابی نسبتا جدید است اما نحوه نگارش با آن تناسب ندارد.
پیشننهاد میشود برای نگارش از موضوعاتی که از ید عموم افراد پنهان است استفاده کنید و کمی خلاقیت بیشتری به خرج دهید.
.
.
.
تشکر بابت انتقاد پذیری شما
تیم نقد رمان 98
goli.e

نقد و بررسی دلنوشته دالان عشق | مهتا کاربر انجمن رمان ۹۸

• جذاب
Reactions: FaTeMeH QaSeMi، YeGaNeH، S.salehi و 5 نفر دیگر

parädox

اخراج شده
کاربر اخراج شده