خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.

goli.e

کاربر نیمه فعال
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
3,621
زمان حضور
48 روز 13 ساعت 42 دقیقه
نویسنده این موضوع
به نامش و درپناهش
نام دلنوشته: ریتم عشق بد است
نویسنده: goli.e
منتقد Z.A.H.Ř.Ą༻
ژانر: عاشقانه
مقدمه: تو برایم همانند ققنوس می‌ماندی. همانقدر اسطوره! همانقدر خاص و نایاب! و همانقدر یاری رسان!
اما زمانی رسید که همانند زال، پرت را برای کمک آتش زدم، اما نیامدی!
و من ماندم میان کوهی از درد و گمشده در خاطراتی که جان میکاهد مرورشان!​

نقد و بررسی دلنوشته ریتم عشق بد است | goli.e کاربر انجمن رمان ۹۸

Reactions: FaTeMeH QaSeMi، دونه انار، Reyhan.t و 2 نفر دیگر

Z.A.H.Ř.Ą༻

مدیر ارشد رمان ۹۸
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد انجمن
ناظر کتاب
منتقد انجمن

امتیاز واکنش
41,494
زمان حضور
293 روز 10 ساعت 47 دقیقه
بسم الله الرحمن الرحیم

نقد و برسی دلنوشته

ریتم عشق بد است

مقدمه: تو برایم همانند ققنوس می‌ماندی. همانقدر اسطوره! همانقدر خاص و نایاب! و همانقدر یاری رسان!
اما زمانی رسید که همانند زال، پرت را برای کمک آتش زدم، اما نیامدی!
و من ماندم میان کوهی از درد و گمشده در خاطراتی که جان میکاهد.
قبل از شروع هر چیزی باید بگویم که نمی‌دانم چرا همیشه مجبور هستم در نقد مقدمه هر دلنوشته ای یادآور خاص بودن و دقت و ظرفیت بیش از حد آن نسبت به سایر متن های دیگر دلنوشته شوم. شاید به این خاطر است که دلنویس قبل از درخواست نقد می‌تواند سری به سایر نقد ها بزند؛/
مقدمه به عنوان جذاب ترین و گیرا ترین قسمت هر دلنوشته باید به گونه ای باشد که در نگاه اول مخاطب را شیفته و مجذوب کند. مقدمه دلنوشته ریتم عشق بداست؛ حرف تازه ای برای گفتن نداشت. همان جمله ها و کلمات همیشگی؛ درصورتی که دلنویس انتخاب های بهتر و مناسب تری داشت.
مثلا کلمات جدید تر و ترکیبات وصفی احساسی نو و استفاده از آرایه ها که زیبایی متن را چند برابر می کنند. در مقدمه ناهماهنگی بین جمله ها و کلمات به خوبی مشخص است و نتیجه ای دریافت نمی‌شود. بهتر بود دلنویس کمی ظرافت و دقت و حوصله به خرج دهد. عجله کردن در نوشتن جمله های احساسی مانند عجله کردن در نوشتن امتحان ریاضی است!

باز هم شب شد
موسیقی درحال بخش
پنجره باز و پرده ها رقصان در نسیم شبانگاهی
و من خیره به نور ماه در تب و تاب دستان همیشه گرمت
و در تزلزل میان فکر کردن و نکردن به جعد موهای خرمایی رنگت
گویی شب هایم طلسم شده است
یک دم هم بی خیال تو نمیگذرد...
می‌توانم بگویم در این متن کمی آرایه دیده می‌شود اما بازهم ناهماهنگی در آن موج می‌زند. همان کلیشه های قبلی و دریغ از حس تازگی!

ای دلکم
دلخوش نباش
که شاید یوسف گم گشته به کنعان باز نگردد
اما تو غم مخور چون سر شوریده تو به سامان خواهد رسید
فقط کافیست صبور باشی
زمانی که همچو صوفیان از بند افکار بیهوده رها شوی
همچون پرنده ای سبک بال تمام هستی را پرواز خواهی کرد.
خوب است که جمله ها و کلماتی که استفاده می‌کنیم راه و مقصد مشخصی داشته باشند و بدانیم که به کجا می‌روند. پندآموز و دلگرم کننده!
بهتر بود شعر را بدون تغیر می‌نوشتید و سپس خودتان با کلمات خودتان آن را بال و پر می‌دادید.

عشق دردی‌ست بی درمان
مبتلا که شوی دیگر راه درمانی ندارد
واگیردار نیست اما امکان ابتلا به آن بالاست
نه قرصی برای کم کردن علائمش هست
نه شربت تلخی برای بهبودی
باید بر صندلی ننویی‌ات کنج پنجره به شهر خیره شوی
تا بلکه زود تر از موعود این بیماری قلبت را از پای در آورد.
با دیدن این متن با خودم گفتم، یعنی یک شخصی که خودش منتقد است، چرا از این کلیشه ها دوری نمی‌کند؟
دلنوشته ها عملا ادبی هستند و با زیبایی هر چه کامل تر با آرایه های ادبی صبیح شده اند. در دلنوشته فضاسازی بسیار حائز است که متأسفانه فضاسازی این دلنوشته ضعیف بود؛ که آن هم به خاطر نبود آرایه ها است. همانطور که گفتم آرایه ها زینت بخش دلنوشته هستند ولی متاسفانه دلنویس از آرایه های ادبی استفاده نکرده بود.
متن دلنوشته تناسب نثری نداشت. دلنویس در بسیاری از جاهای از کلمات آمیانه استفاده کرده بود که این نشانگر عجله و بی دقتی می باشد‌. موضوع دلنوشته، موضوع جدیدی نبود؛همان بحث لیلی و مجنون همیشگی بود.
در دلنوشته ما به دنبال موضوع جدید نیستیم؛ اما دنبال ترکیبات جدید و دیدگاه های نو و جدید هستیم.
اما دلنویس می‌توانست با استفاده از مترادف کلمات و ساخت ترکیبات وصفی جدید و بهره بردن از آرایه های ادبی همچو تشبیه، استعاره، تشخيص... نگاه مطبوع و ظریف تری به دلنوشته ببخشد.در بعضی موارد دلنویس زیاده روی کرده است و جزئیات غیر ضروری را بیان کرده است؛ که اثر با حشور همراه شده است. این زیاده روی در اکثر متن ها دیده می شود. برای دلنوشته مرز مشخصی ارائه نشده است و به همین علت نمی توان کسی را محکوم کرد که از قواعد دستوری و نگارشی پیروی نمی کند اما مهم ترین و اصلی ترین جزء دلنوشته آرایه‌ های ادبی هستن که کمبود آن به شدت در این دلنوشته احساس می شود. مورد بعدی اسم دلنوشته بود. اسم دلنوشته ویژگی های یک اسم مطلوب و جذاب را نداشت. طولانی بودن اسم و نداشتن جذابیت و هماهنگی بین کلمات باعث از بین رفتن خاصیت چشمگیر جذابیت اسم می‌شود. به شخصه با انتخاب ژانر برای دلنوشته مخالف هستم. چون هر چیزی که از دل برون آید نیاز به ژانر و سطح بندی ندارد. اما انتخاب ژانر عاشقانه مناسب دلنوشته شما نیست. بیشتر ژانر تراژدی به دلنوشته شما نزدیک هست.
ودر آخر دلنوشته ریتم عشق بد است؛ با ویرایش صحيح موارد گفته شده در بالا و استفاده از آرایه های ادبی می تواند به سطح مطلوبی برسد. دایره لغات خود را افزایش دهید، متن های ادبی و دلنوشته های نویسنده های خوب را بخوانید. با آرایه ها آشنا شوید آن هارا بشناسید و از آن ها برای خلقی نو بهره ببرید.

قلبی خاکی داشتم ، آدما خیسش کردند
گِل شد ، بازی کردند ، خشک شد ، خسته شدند
زدند شکستند ، خاک شد ، پا رویش گذاشتند ، رد شدند…

تیم نقد ادبی رمان۹۸
Zahra

نقد و بررسی دلنوشته ریتم عشق بد است | goli.e کاربر انجمن رمان ۹۸

• عالی
Reactions: Parmida_viola، FaTeMeH QaSeMi، دونه انار و 4 نفر دیگر
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
بالا