خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.

ronak.a

کاربر فعال انجمن
کاربر رمان ۹۸
  
عضویت
8/6/20
ارسال ها
732
امتیاز واکنش
6,160
امتیاز
188
سن
20
محل سکونت
اتاقم
زمان حضور
27 روز 12 ساعت 21 دقیقه
نویسنده این موضوع
چند روز پیش بود که اینتل در رویداد سالانه Architecture Day رسماً از تراشه قدرتمند Ponte Vecchio رونمایی کرد. پونته وکیو یکی از بلندپروازترین تراشه‌هاست که از ریزمعماری گرافیک Xe HPC استفاده می‌کند. این شتاب‌دهنده قرار است با بکارگیری چند چیپ و پردازنده‌های موازی در یک سیستم، بار محاسباتی و تجزیه و تحلیل AI پردازنده‌های گرافیکی اینتل در دیتاسنترها را به دوش بکشد.

اینتل به دنبال آن است که با Ponte Vecchio در بازار تراشه‌های سیلیکونی AI، گوی سبقت را از شرکت انویدیا برباید. شتاب دهنده Ponte Vecchio که اینتل از آن به عنوان پیچیده‌ترین SOC تاریخ یاد می‌کند، دارای 100 میلیارد ترانزیستور است که تقریبا دو برابر مقدار موجود در پردازنده گرافیکی دیتاسنتر پرچمدار انویدیا یعنی A100 است.

100 میلیارد ترانزیستور این تراشه بین حداقل 47 ماژول پردازشی جداگانه تقسیم می‌شود که با استفاده از پنج فرایند تولید مختلف ساخته شده‌اند. معمولاً ماژول‌های پردازشی SOC در یک طراحی مسطح دو بعدی کنار هم چیده می‌شوند اما تراشه پونته وکیو، ماژول ها را بر روی یکدیگر در یک ساختار عمودی و سه بعدی ایجاد می‌کند که با تکیه بر فناوری اختصاصی Foveros اینتل ایجاد شده است.

بخش عمده‌ای از قدرت پردازش پونته وکیو از مجموعه‌ای از ماژول‌ها به دست می‌آید که به کاشی‌های محاسبه‌ای (Compute Tiles) ملقب هستند. هر Compute Tile دارای هشت هسته Xe است؛ هسته‌های پردازنده گرافیکی که به طور خاص برای اجرای بار کاری AI بهینه شده‌اند.


هر هسته Xe به نوبه خود شامل هشت موتور برداری و هشت موتور ماتریسی است. ماژول‌های پردازشی نیز به طور خاص برای اجرای مجموعه‌ای محدود از عملیات ریاضی ساخته شده‌اند که مدل‌های هوش مصنوعی از آن برای تبدیل داده‌ها به خروجی استفاده می‌کنند.

همراه با انتشار جزئیات فنی، اینتل اذعان کرد که نسخه اولیه تراشه سیلیکونی Ponte Vecchio قدرت محاسباتی بیش از 45 ترافلاپ یا حدود 45 تریلیون عملیات در ثانیه را از خود نشان داده است.

آزمایشگاه ملی Argonne که به عنوان نخستین مشتری این تراشه قلمداد می‌شود، قرار است تراشه‌های Ponte Vecchio را در ابر رایانه 500 میلیون دلاری Aurora خود قرار دهد. ابر رایانه Aurora هنگامی که کاملاً عملیاتی شود می‌تواند قدرت محاسباتی یک اگزافلاپ معادل یک کوینتیلیون محاسبه در ثانیه ارائه دهد.

منبع: شهر سخت افزار


اینتل از جزئیات تراشه هوش مصنوعی Ponte Vecchio پرده برداشت؛ قدرت محاسباتی تا 45 ترافلاپ

 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
بالا