خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.
وضعیت
موضوع بسته شده است.

*ELNAZ*

کاربر نیمه حرفه‌ای
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
24,414
زمان حضور
54 روز 7 ساعت 10 دقیقه
نویسنده این موضوع
با سلام خدمت همه‌ی کاربران عزیز رمان۹۸:گل:
شاید خیلی عزیزان براشون جالب باشه که طراحی روی چوب با چه وسیله ای و چگونه انجام میشه! من قصد دارم تو این تاپیک به این موضوع بپردازم.
توی این تاپیک فقط و فقط خودم پست ارسال می‌کنم؛ پس لطفا اسپم ندهید!:گل:
این نوشته‌ها اختصاصی انجمن رمان ۹۸ هست و هر گونه کپی از آن بدون ذکر منبع شرعا حرام است و پیگیرد خواهد داشت.

♧[تیم آموزش تالار هنر]♧

آموزش قدم به قدم طراحی روی چوب | *ELNAZ* کاربر انجمن رمان ۹۸

• تشویق
Reactions: M O B I N A، Armita.M، ~ریحانه رادفر~ و 5 نفر دیگر

*ELNAZ*

کاربر نیمه حرفه‌ای
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
24,414
زمان حضور
54 روز 7 ساعت 10 دقیقه
نویسنده این موضوع
خب بریم سراغ آموزش!

•اولین قدم برای این کار انتخاب چوبی که قراره روش طرح بزنیم.
حالا چوبی که انتخاب میکنیم
باید چه جوری باشه؟ ترجیحا تکه چوبی نرم انتخاب می‌کنیم؛ چون چوب نرم برای حکاکی مناسب است و احتمال شکستن یا ترک برداشتنش کمتر از بقیه چوب هاست.
بهتره چوب گردوی سفید، کاج یا چوب روسی را برای این کار انتخاب کنیم. همچنین باید اضافه کنم به این نکته هم دقت داشته باشید که تکه چوبی که انتخاب می‌کنید باید سالم باشه و هیچ گونه ترک، غده، جوش یا گره نداشته باشه!

اگر تجربه حکاکی روی چوب رو دارید می‌تونید از چوب سخت هم استفاده کنید؛ چوب افرا، بلوط و گیلاس از گزینه‌های مناسبی برای حکاکی هستن. در حین کار هم دقت کافی باید داشته باشید و به آرامی روی چوب حکاکی کنید؛ تا از آسیب به چوب جلوگیری بشه! (اگه قبلا روی چوب کار نکردید از چوب هایی پیشنهادی که بالا در اولین دفعه گفتم استفاده کنید.)
اینم باید ذکر کنم که قبل از حکاکی دقت داشته باشید که چوب کاملا تمیز و خشک باشه.

•حالا که چوبمون رو انتخاب کردیم می‌ریم سراغ قدم دوممون. یعنی کشیدن طرح روی چوب!
اگر می‌خواید طرح رو خودتون بکشید، بهتره اون رو مستقیما روی چوب بکشید.
برای ترسیم طرح خود روی چوب از مداد استفاده کنید که اگه در صورتی نیاز به تغییری داشتید اون رو اصلاح یا پاک کنید!
کار طراحی رو با کشیدن خط‌های بیرونی شروع کنید؛ تا شکل کلی آن رسم بشه! قسمت‌هایی که نیازه به صورت اریب برش بدید رو می‌تونید جداگانه مشخص کنید؛ تا بتونید بعدا به راحتی اون رو تشخیص دهید!
یه نکته هم باید بگم که اگه تکه چوب انتخابیتون تیره رنگه، از مداد سفید برای رسم طرح خودتون استفاده کنید.
اگر نمی‌خواید طرح رو خودتون ترسیم کنید و می‌خواید طرح آماده‌ای رو روی چوب منتقل کنید، باید از کاربن استفاده کنید.
پس از کشیدن طرح روی چوب، اون رو محکم روی میز کار ببندید. بهتره برای بستن قطعه چوب روی میز کار از C-clamp (گیره C) استفاده کنید. با توجه به ابعاد قطعه چوب ممکنه به تعداد گیره بیشتری نیاز داشته باشید!

مهم: پیش از هرکاری باید موارد و نکات ایمنی رو رعایت کنید. حین کار حتما از دستکش و عینک ایمنی استفاده کنید تا از پرت شدن براده‌های کار یا خاک اره جلوگیری کنه. سعی کنید پرژه خودتون رو در محلی انجام بدید که تهویه مناسب داشته باشد یا حتما از ماسک استفاده کنید تا مشکل تنفسی برای شما ایجاد نشه!
•حالا قدم سوم. با چه وسیله ای این کارو رو انجام میدیم؟ با وسیله ای به اسم درمل!

راجب درمل هم باید بگم که دستگاهی با سری چرخانه که سری‌های اون قابلیت تعویض دارن. سری‌های متنوع درمل با ابعاد مختلف برای کار روی مواد گوناگون مناسبه. اگر می‌خواهید نوشته، طراحی و … را روی چوب یا مواد دیگر حکاکی کنید، درمل دستگاهی مناسب!

آخرین ویرایش توسط مدیر:
  • جذاب
Reactions: M O B I N A، Armita.M، • Zahra • و 2 نفر دیگر

*ELNAZ*

کاربر نیمه حرفه‌ای
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
24,414
زمان حضور
54 روز 7 ساعت 10 دقیقه
نویسنده این موضوع
پس انجام مراحل که در بالا گفتم نوبت به آماده سازی درمل می‌رسه.
درمل رو مانند مداد در دست بگیرید و انگشت‌های خود رو حداقل 2.5 سانتی متر (پیشنهادی من ۳ سانتی متره) بالاتر از قسمت چرخنده اون بگیرید.

درمل رو جوری نگه دارید که دسترسی‌تان به کلید روی اون راحت باشه. درمل رو با زاویه 30 یا 45 درجه نسبت به چوب بگیرید تا بیشترین کنترل رو هنگام حکاکی داشته باشید. هر چه دقت و کنترلتون بیشتر باشه کار بهتر و زیباتری در آخر به دست میاد.
اضافه کنم که هرگز به قسمت چرخنده درمل زمانی که روشنه دست نزنید! چون ممکنه باعث صدمات جدی بشه!(دیدم که میگم)

•کار حکاکی روی چوب رو به آرامی، دقت زیاد و با خط‌های کوتاه شروع می‌کنیم. موتور درمل بسیار کوچکه به همین دلیل نمی‌تونیم به صورت مداوم از اون استفاده سنگین کنیم؛ چون ممکنه دچار آسیب جدی بشه و بی درمل بشیم!
هنگام کار با درمل اون رو به آرامی درون بافت چوب فرو می‌بریم و سعی میکنیم کار حکاکی رو در جهت بافت چوب انجام بدیم. اگه کار حکاکی رو به صورت آهسته و با فشار ملایم انجام بدیم از آسیب به دستگاه یا برش اشتباه می‌تونیم به راحتی جلوگیری کنیم!
قسمت‌های بزرگ رو با سری دندان شمشیری حکاکی بکنید. این سری که گفتم دندانه‌های بسیار تیزی داره که کار باربرداری رو در حجم و سرعت بسیار بالا می‌تونه انجام بده.
سری دندان شمشیری رو روی میز نصب می‌کنیم و با چرخاندن اون در جهت عقربه‌های ساعت سری رو محکم می‌کنیم.
بهتره قبل از برش تکه چوب اصلی، سری جدید رو روی تکه چوبی دیگر امتحان کنید.
در ادامه لبه‌های تیز طرح رو با استفاده از سری باید صاف کنیم. خط‌های بیرونی رو به آرامی و با فشار بسیار آهسته می‌تراشیم و کار حکاکی رو بسیار با دقت و صبورانه انجام میدیم تا از هرگونه خطای احتمالی جلوگیری بشه و نتیجه کار شما خراب نشه!
کیت درمل‌های استاندارد 3-4 سری مختلف دارن که برای کار حکاکی مناسب هستن.
از سری‌های بزرگ برای خارج کردن قسمت‌های بزرگ و برای حکاکی ظریف و کوچک از سری کوچک استفاده می‌کنیم!
برای صاف کردن و به نوعی سنباده زنی طرح از سری الماسه استفاده باید بکنیم. چون سری الماسه بافتی خشن داره و مانند سنباده لبه‌های تیز کار رو گرد می‌کنه. اگه از چوب نرم استفاده دارید می‌کنید، حین کار با سری الماسه خیلی دقت کنید تا لبه کار از بین نره!

حین کار با درمل خاک اره و براده زیادی ایجاد می‌شه که بهتره حین حکاکی هر 5 دقیقه یکبار خاک اره و براده‌ها رو پاک کنیم تا طرح به خوبی نمایان بشه و قسمت‌هایی که نیاز به برش دارن به خوبی مشخص شوند!
برای پاک کردن خاک اره‌ها از دمنده استفاده نکنید! چون ممکنه براده و خاک چوب‌‌ها در هوا پخش بشه. می‌تونید قطعه چوب رو برعکس کنید و با ضربه زدن به اون خاک اره رو از روی طرح کنار بزنید.
بعد از اتمام کار حکاکی، روی کار رو با سنباده 150 سنباده می‌زنیم. لازمه ذکر کنم که کاغذ سنباده رو بیشتر روی قسمت‌هایی که تیزه بزنید تا تمام قسمت‌های اون صاف و نرم بشه!

•در صورت نیاز می‌تونید از سری توپی شکل برای ایجاد پس زمینه و بافت استفاده بکنید. این سری با ایجاد برجستگی و فرورفتگی درون بافت چوب می‌تونه به کار شما ظاهری متفاوت بده.
نکته: اگه ترجیح می‌دید بافت چوب صاف و یکدست باشه نیازی به انجام این مرحله نیست!

لازمه اضافه کنم اگه می‌خواید
قسمت‌هایی از چوب تیره‌تر باشه؛ می‌تونید با استفاده از مشعل مخصوص که آهن گرما دیده، قسمت‌هایی از کار رو تیره کنید تا جلوه‌ای متفاوت بگیره!
اگه نیازه که قسمت‌هایی از چوب کاملا تیره به نظر برسه فقط کافیه مشعل مخصوص رو درون اون قرار بدید و تا زمانی که کاملا داغ بشه صبر کنید. مشکل داغ رو به آرامی درون بافت چوب میبریم و در جهتی که می‌خوایم میچرخونیم.

اینم اضافه کنم تا یادم نرفته که قسمت‌هایی از چوب که سوخته رو بدبختانه نمی‌تونیم از بین ببریم یا به حالت قبلی خودش برگردونیم!
برای اینه که میگم
هیچ وقت به سری داغ دستگاه دست نزنید چون ممکن است موجب سوختگی شدید بشه!
در این مرحله می‌تونید طرح مورد نظر خود را با رنگ دلخواه رنگ آمیزی کنید. در پایان با استفاده از پلی‌اورتان یا هر نوع روغن پرداخت دیگه ای یک لایه نازک و شفاف روی کار میزنیم تا دوام و زیبایی کار چند برابر بشه!

امیدوارم این بخش از آموزش ها براتون مفید بوده باشه. هر گونه سوالی بود در پروف یا شخصی جوابگو هستم!

آخرین ویرایش:
  • تشویق
  • عالی
  • جذاب
Reactions: M O B I N A، Armita.M، • Zahra • و یک کاربر دیگر
وضعیت
موضوع بسته شده است.
shape1
shape2
shape3
shape4