خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.

زینب باقری

همراه رمان ۹۸
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
1,962
زمان حضور
21 روز 12 ساعت 29 دقیقه
نویسنده این موضوع
به نام خدا
نام رمان: در همسایگی هرماس
نام نویسنده: زینب باقری کاربر انجمن رمان ۹۸
نام ناظر: Ryhwn
نام منتقد: فاطمه باقری
ژانر: فانتزی، ترسناک
خلاصه:
بالاخره می‌تواند کاری را انجام دهد که دوست دارد؛ همان‌کاری که به‌خاطر آن زنده است.
اما چه فایده؟ او حالا به فراموشی سپرده شده!
چگونه یادِ خود را در اذهان دیگران زنده کند؟ هیچ ایده‌ای در سرش نیست.
باید خطر کند. باید برای مدتی با زندگی آرامَش وداع کند؛ شاید هم برای همیشه!
این‌ یک‌ قصه یا افسانه‌ی ترسناک قدیمی نیست! این‌بار واقعیت به سراغ او آمده.
تشخیص دوست از دشمن در این کلبه‌ی تاریک، کار ساده‌ای نیست...
سلام، از اینکه رمان مرا می‌خوانید و نقد می‌کنید پیشاپیش متشکرم.:aiwan_light_heart:

نقد و بررسی رمان در همسایگی هرماس | زینب باقری کاربر انجمن رمان۹۸

آخرین ویرایش:
Reactions: رز سیاه، FaTeMeH QaSeMi، ~XFateMeHX~ و 8 نفر دیگر

فاطمه باقری

دوستدار انجمن رمان ۹۸
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
1,902
زمان حضور
57 روز 12 ساعت 12 دقیقه
بسم رب القلم

«نقد رمان در همسایگی هرماس»

چیزی که نمی تواند گفته شود می تواند نوشته شود؛ چرا که نویسندگی عملی خاموش است؛ اقدامی از سر به دست.
(هرنا مولر)

در سیر داستان در همسایگی هرماس، هم شاهد سوپرایز ها و هم شاهد ناکامی هایی بودیم.

بگذارید بیشتر توضیح بدهم: در قسمت اول وقتی ما خلاصه ی داستانمان را می خوانیم:
«این افسانه قدیمی یا یک قصه ی ترسناک نیست»
در اینجا یک سوال برای خواننده پیش می آید:
این که در ژانر نویسی قصه ی ما، ژانر فانتزی در کنار ژانر ترسناک به چشم می خورد که بدیهی است، با خواندن کلمه ی فانتزی، ما به یاد قصه و افسانه می افتیم که در این قسمت نقشی که ژانر فانتزی ایفا می کند از بین رفته و این با گفته ی نویسنده ی عزیز که «واقعیت ها به سراغ شخصیت داستان آمده» و سیر فانتزی ای که داستان دنبال می کند در تضاد است، و این تضاد باعث سردرگمی و ذهن پرسوال خواننده از داستان می شود.
توصیه می کنم که این بخش را اصلاح کرده و کمی بیشتر در خلاصه به ژانر فانتزی هم بپردازند.
بد نیست که به یک نکته ی مهم دیگر در اینجا بپردازم که: سه عنصر از مهم ترین عناصر داستان نویسی که می تواند داستان شما را پرکشش و جذاب نشان دهد، توصیفات، شخصیت پردازی و خط سیر کاراکتر های مورد نظر در داستان هست. داستان در همسایگی هرماس تا حدی از پس این موارد بر آمده بود، اما باز هم مشکلاتی در کارش دیده می شد.

در بحث توصیفات باید گفت که تا حدی خوب بود، اما چیزی که کار را کمی مشکل کرده بود، درست قرار نگرفتن این نکته در صحنه های مختلف بود. به طور مثال در قسمت اول داستان می بینیم که طهماسب، شور و اشتیاق خاصی برای حضور در آن جلسه ی مهم دارد اما وقتی حضور آن مرد مرموز احساس می شود، طهماسب ری اکشن خنثی ای از خود نشان می دهد؛ بهتر بود که به جای آن به استرس و ترس طهماسب دامن می زدید و فضا را کمی برای او رعب آور تر جلوه می دادید.

ژانر ترسناک از ابهام و تاریکی ویژه ای برخوردار هستش؛ یعنی اتفاقات به صورت ضربه ای و ناگهانی وارد داستان شده و خواننده را در شوک فرو می برند که باعث اشتیاق بیشتر برای دنبال کردن پارت های بعدی داستان، از طرف خواننده می شود. به معنای دیگر بهتر است که اتفاقات به صورت قطره چکانی،‌ در لحظه های اوج، وارد داستان شوند، تا هیجان داستان را افزایش دهند.
فلش بک نویسنده ی محترم کمی این امر را مشکل کرده؛ البته این احتمال را باید در نظر گرفت که ممکن است نویسنده از این کار قصدی داشته و این فلش بک برای کامل کردن آن نقطه ی اوج و ضربه ی نهایی, لازم بوده باشد.
اما توصیه می کنم که اگر اتفاقات فلش بک را در خط سیر داستان پخش کنند بهتر باشد.
در بحث شخصیت ها هم متاسفانه درگیر کلیشه بودیم: اتفاقاتی ترسناک و بی مقدمه که برای اعضای نزدیک خانواده ی کاراکتر اصلی رخ می دهد، و یا دوری غیر قابل باور طهماسب از همسرش که او در انگلستان است و طهماسب در ایران، که جدا توصیه می کنم که به حذف کلیشه هایی از این دست در داستان اقدام فرمایید.
اما با همه ی این موارد باز هم شاهد پختگی قلم نویسنده و برخی از توصیفات ایشان که در لحظه هایی درست گنجانده شده بود، بودیم که باید به ایشان تبریک گفت.
در آخر این که رمان در همسایگی هرماس راه زیادی برای شکوفایی اثر خود دارد.

با تشکر از انتقاد پذیری شما

F_B_T از تیم نقد انجمن

• جذاب
Reactions: رز سیاه، MaRjAn، FaTeMeH QaSeMi و 9 نفر دیگر

زینب باقری

همراه رمان ۹۸
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
1,962
زمان حضور
21 روز 12 ساعت 29 دقیقه
نویسنده این موضوع
خیلی ممنونم:hearteyes::love_struck:
رمان رو طبق فرمایشاتتون ویرایش می‌کنم ان‌شاءالله
در قسمت اول رمان دلیل بی‌تفاوت بودن طهماسب نسبت به پیرمرد مرموز این است که طهماسب از ماجرا خبری ندارد و پیرمرد را یک مرد معمولی می‌داند و تصویر شیطانی او را در آینه ندیده.
ان‌شاءالله بهتر باشین:star::rose:

• جذاب
Reactions: رز سیاه، FaTeMeH QaSeMi، ~XFateMeHX~ و 6 نفر دیگر

M O B I N A

سرپرست بخش فرهنگ و ادب
عضو کادر مدیریت
کاربر V.I.P انجمن
سرپرست بخش
ناظر کتاب
منتقد انجمن

امتیاز واکنش
64,121
زمان حضور
272 روز 9 ساعت 46 دقیقه
به نام خدا
نقد رمان؛ در همسایگی هرماس
با نام‌و یاد خودا شروع میکنم، اول باید بگویم که این رمان، یکی از بهترین رمان‌های بود که خوانده از ژانر‌های ترسناک!
اما نقاطی از رمان ظعیف یود، خلاصه رمان به شدت مهم است، و خواننده را جذب می‌کند، ولی اگر روی خلاصه‌ی رمان کمی کار می‌شد؛ زیبا تر به نظر می‌اومد! و من با خواندن رمان متوجه شدم که نویسنده خلاقیت این‌را دارد!
شخصیت‌های رمان باور کردنی و نقش پررنگی داشتندو نویسنده شخیص‌هارا به خوبی بیان کرده بودو به خوبی به آن‌ها پرداخته بود، مخصوصا شخصیت مه‌لقا که زنی بود که چند سال متتظر مانده بود تا همسرش حرف دلش را به او بزند! همچنین در توصیف مکان، تمام شیء‌ها، مکان‌ها(مخصوصا چهره‌ی گرگ) ... به خوبی‌و زیبایی به آن پرداخته شده بود، ولی اگر در توصیف چهره‌ی انسان‌ها کمی بیشتر توضیح می‌داد؛ توصیفات کامل بود‌و خواننده می‌توانست به خوبی چهره‌ی انسان‌هاو همین‌طور اشخاص را به خوبی تجسم کند؛ ماننده توصیف رنگ چشم، مو، پوست‌و... .
باید در دیالوگ‌ نویسی سعی کنیم که تمامیه دیالوگ‌ها یک‌جاو یک‌سره نباشد تا حوصله آدم‌را سر ببرد، اما در این قطعه‌ی رمان؛ به خوبی دیالوگ‌ها بیان شده بودو خواننده از خواندن دیالوگ‌ها خسته‌و زننده نمی‌شد!
زبان سوم شخص، طوری است که هر نویسنده‌ای نمی‌تواند به خوبی‌ آن‌را بنویسدو بیان کند؛ اما قلم نویسنده قوی بودو من از خواندن رمان لـ*ـذت بردم!
یا علی
انجمن98

• عالی
Reactions: رز سیاه، MaRjAn، FaTeMeH QaSeMi و 5 نفر دیگر

زینب باقری

همراه رمان ۹۸
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
1,962
زمان حضور
21 روز 12 ساعت 29 دقیقه
نویسنده این موضوع
به نام خدا
با نام‌و یاد خودا شروع میکنم، اول باید بگویم که این رمان، یکی از بهترین رمان‌های بود که خوانده از ژانر‌های ترسناک!
اما نقاطی از رمان ظعیف یود، خلاصه رمان به شدت مهم است، و خواننده را جذب می‌کند، ولی اگر روی خلاصه‌ی رمان کمی کار می‌شد؛ زیبا تر به نظر می‌اومد! و من با خواندن رمان متوجه شدم که نویسنده خلاقیت این‌را دارد!
شخصیت‌های رمان باور کردنی و نقش پررنگی داشتندو نویسنده شخیص‌هارا به خوبی بیان کرده بودو به خوبی به آن‌ها پرداخته بود، مخصوصا شخصیت مه‌لقا که زنی بود که چند سال متتظر مانده بود تا همسرش حرف دلش را به او بزند! همچنین در توصیف مکان، تمام شیء‌ها، مکان‌ها(مخصوصا چهره‌ی گرگ) ... به خوبی‌و زیبایی به آن پرداخته شده بود، ولی اگر در توصیف چهره‌ی انسان‌ها کمی بیشتر توضیح می‌داد؛ توصیفات کامل بود‌و خواننده می‌توانست به خوبی چهره‌ی انسان‌هاو همین‌طور اشخاص را به خوبی تجسم کند؛ ماننده توصیف رنگ چشم، مو، پوست‌و... .
باید در دیالوگ‌ نویسی سعی کنیم که تمامیه دیالوگ‌ها یک‌جاو یک‌سره نباشد تا حوصله آدم‌را سر ببرد، اما در این قطعه‌ی رمان؛ به خوبی دیالوگ‌ها بیان شده بودو خواننده از خواندن دیالوگ‌ها خسته‌و زننده نمی‌شد!
زبان سوم شخص، طوری است که هر نویسنده‌ای نمی‌تواند به خوبی‌ آن‌را بنویسدو بیان کند؛ اما قلم نویسنده قوی بودو من از خواندن رمان لـ*ـذت بردم!
یا علی
انجمن98
سلام خیلی ممنونم:aiwan_light_give_rose:روی توصیفات چهره بیشتر کار می‌کنم:batting_eyelashes:

• جذاب
Reactions: رز سیاه، FaTeMeH QaSeMi، ~XFateMeHX~ و 3 نفر دیگر

سوفیا

عضو تازه وارد انجمن
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
725
زمان حضور
4 روز 14 ساعت 20 دقیقه
سلام و احترام خدمت نویسنده عزیز
نظرات بقیه منتقدان محترم رو مطالعه کردم، بنده منتقد نیستم اما اونچه که با خوندن رمان متوجه شدم رو عرض می کنم.
وقتی سخن از رمان به میان میاد ما خوانندگان هیچ تصویری نداریم پس باید طوری نوشته بشه که بتونیم تصورش کنیم. خوشبختانه رمان شما این ویژگی رو داشت اما طبق فرمایشات یکی از منتقدین کاش کمی چهره هی شخصیت ها رو بیشتر توصیف می کردید مثلا من الان هیچ تصوری از چهره طهماسب و مه لقا ندارم، در توصیف صحنه ها عالی عمل کردید اما در توصیف چهره ها کمی ضعیف تر بودید... وقتی رمان رو مطالعه می کردیم احساس می کردم طرز نوشتن و لهجه ی داستان تقریبا به صورت انگلیسی بود، من احساس کردم دو فرد انگلیسی در ایران زندگی می کردن، شاید خودتون اینجور علاقه دارید
از همه ی اینها که بگذریم واقعا تحت تاثیر قلم پخته شما قرار گرفتم حقیقتا که همه چیز عالی بود، مطمعنا با کمی بیشتر دقت کردن میتونید به چاپ کتاب هاتون بپردازید. ژانر ترسناک مناسب بود اما فانتزی خیر...
پیشنهاد می کنم یا کمی بیشتر این ژانر رو به کار ببرید یا اینکه این ژانر رو از خلاصه حذف کنید
این رمان کاملا مناسبه برای کسانی که علاقه ای به داستان های عاشقانه ندارند با خوندن چند سطر از رمان متوجه میشیم که هدف نویسنده به هیچ وجه به کار گرفتن روابط احساسی نیست.
از خوندن رمانتون به سطح بالای قدمتون پی بردم،تبریک میگم به این حجم از پختگی و مسلط بودنتون... برای شما موفقیت هر چه بیشتر رو ارزو دارم قلمتان سبز
"سوفیا"

• عالی
Reactions: رز سیاه، MaRjAn، MĀŘÝM و 4 نفر دیگر

زینب باقری

همراه رمان ۹۸
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
1,962
زمان حضور
21 روز 12 ساعت 29 دقیقه
نویسنده این موضوع
خیلی ممنونم بابت وقتی که گذاشتید:aiwan_light_heart::batting_eyelashes:
بله کاملا موافقم در توصیف چهره ضعیف عمل کردم و فکر کنم به خاطر اینه که اولین رمانمه:happy:ان‌شاءالله با تمرین و مطالعه‌ی بیشتر درستش می‌کنم:aiwan_light_heart:ژانر فانتزی به زودی وارد رمان می‌شود:coolym:

Reactions: رز سیاه، Z.A.H.Ř.Ą༻، MĀŘÝM و 2 نفر دیگر
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
بالا