خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.

parädox

اخراج شده
کاربر اخراج شده
کاربر رمان ۹۸
امتیاز واکنش
37,849
زمان حضور
60 روز 11 ساعت 10 دقیقه
نویسنده این موضوع
باسلام خدمت دوستان عزیز98ـی

با اولین سوال کافه روانشناسی در خدمت شما هستم:batting_eyelashes:

اکثر شما عزیزان محصل هستید و یکی از دغدغه‌های اصلی‌تون گذروندن دوران تحصیل‌تون به نحو شایسته است...

حتما برای شما هم پیش اومده که وقتی درسی رو مطالعه می‌کنید دچار افت تمرکز می‌شید و افکاری ذهن‌تون رو مغشوش می‌کنه(متاسفانه:shyb:)
راه حل شما برای رفع این آفت چیه؟

پ.ن: می‌تونید راهکاری که خودتون استفاده می‌کنید، راهکار علمی که شنیدید و یا بهتون توصیه شده رو برامون بنویسید.

یادمون باشه ک همه‌ی ما مثل هم نیستیم و مسلما راه حل مشکلمون هم مثل هم نخواهد بود.:ywink:

پیشنهادی قهوه‌ای با چاشنی افکار مزاحم حین مطالعه☕️

• عالی
Reactions: Mrs.hosseiny، . faRiBa .، P.E.G.A.H و 17 نفر دیگر

Amerətāt

اخراج شده
کاربر اخراج شده
کاربر رمان ۹۸
امتیاز واکنش
41,678
زمان حضور
107 روز 3 ساعت 31 دقیقه
با سلام خدمت همه‌ی عزیزان
و تشکر از مهتای عزیز بابت این ایده عالی.
به نظر بنده در وهله‌ی اول تا جایی که امکانش هست، باید افکار مزاحم رو دور کرد. اون فکر می‌تونه خواهر من باشه، موبایلم باشه یا سریال موردعلاقه‌ام.
در واقع هر چی دم دستمون نباشن این موارد فکر ما هم کمتر سر وقتشون میپره. یعنی ترجیحا تلویزیون صداش کم باشه یا اگ خاموش ک چ بهتر، موبایل خاموش بشه و ... کلا در دسترس نباشن چون نگاه کردن به این موارد هم ناخودآگاه حواس ما رو جلب می‌کنه.
این نکته اول.
نکته‌ی دوم راهکاری هستش که خودم استفاده میکنم، وقتی ذهنمون خیلی پرش می‌کنه و همزمان داری جزوه و کتاب رو نگاه می‌کنی و میخونی ولی چیزی نمیفهمی، میشه بلند بلند خوند و هر کلمه رو برای خودمون توضیح بدیم.
اینجوری ناخواسته درگیر همون کتاب و جزوه مون میشیم نه افکار مزاحم.

• عالی
Reactions: . faRiBa .، P.E.G.A.H، آیدا رستمی و 13 نفر دیگر

فاطمه بیابانی

ناظر کتاب
ناظر کتاب

امتیاز واکنش
8,697
زمان حضور
65 روز 16 ساعت 0 دقیقه
پیرو حرف دوست عزیزم باید بگم پرش افکار اون هم برای دانش اومزان کنکوری خیلی زیاده؛ تا جایی که ممکنه این پرش باعث بشه اون انگیزه واسه درس خوندن رو از ما بگیره.
من خودم حدود چند روزی همین طوری بودم، انگیزه نداشتم و تا کتاب رو می‌دیدم پرتش میکردم یه کناری.
اما یک هفته تمام روی برگه فقط هدم رو نوشتم و هی نگاهش کردم، هی نوشتم و هی نگاهش کردم. با خودن گفتم هدف من اونقدر بزرگه که ارزش داره این خوشی‌های زود گذر رو واسش کنار بگذارم.
و حالا شروع کردم به درس خوندن. روش خودم، که خیلی هم خوب یاد میگیرم بلند درس خوندن و توضیح دادن برای یک دوست خیالی، یا حتی عروسک توی اتاقمه.
شاید مسخره بیاد اما براش مسائل رو حل میکنم و توضیح میدم، اینجوری هیچ وقت فراموشش نمیکنم.
:bunnyb::bunnyb::bunnyb:

• جذاب
Reactions: عروس شب، . faRiBa .، paeez81 و 10 نفر دیگر

دخترک شکلاتی

عضو جدید انجمن
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
132
زمان حضور
18 ساعت 32 دقیقه
باسلام خدمت دوستان عزیز98ـی

با اولین سوال کافه روانشناسی در خدمت شما هستم:batting_eyelashes:

اکثر شما عزیزان محصل هستید و یکی از دغدغه‌های اصلی‌تون گذروندن دوران تحصیل‌تون به نحو شایسته است...

حتما برای شما هم پیش اومده که وقتی درسی رو مطالعه می‌کنید دچار افت تمرکز می‌شید و افکاری ذهن‌تون رو مغشوش می‌کنه(متاسفانه:shyb:)
راه حل شما برای رفع این آفت چیه؟

پ.ن: می‌تونید راهکاری که خودتون استفاده می‌کنید، راهکار علمی که شنیدید و یا بهتون توصیه شده رو برامون بنویسید.

یادمون باشه ک همه‌ی ما مثل هم نیستیم و مسلما راه حل مشکلمون هم مثل هم نخواهد بود.:ywink:
خب من خودم وقتایی که اینطور میشم سعی میکنم اون فکرارو دور کنم و اگه موفق نشم به چای پناه میبرم و دوباره درسم رو از سر میگیرم
و اینکه من خودم باید دور و برم سر و صدا باشه تا بتونم با تمرکز درس بخونم و ذهنم جای دیگه نره

• جذاب
Reactions: . faRiBa .، paeez81، Fatemeh14 و 9 نفر دیگر

Jãs.I

مدیر بازنشسته رمان ۹۸
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
7,526
زمان حضور
60 روز 20 ساعت 41 دقیقه
باید تا جای ممکن چیزایی كه باعث می‌شن تمرکز بهم بریزه و حواس آدم رو پرت کنه، از دسترس خارج کرد. به طور معمول اون چیز موبایلمون هستش؛ البته موارد دیگه هم هستن.
حین مطالعه تلویزیون رو خاموش کن، موبایلت رو بذار کنار و از هرچیزی که باعث میشه حواست پرت بشه دوری کن.
یه عده از افراد با هر صدای کوچیکی تمرکزشون بهم می‌ریزه؛ بنابر تیپی که دارن.
این افراد باید جایی درس بخونن که سکوت مطلق باشه. یه عده هم می‌گن با موسیقی راحت‌تر یاد می‌گیرن؛ این اشتباهه. چون کیفیت یادگیری رو پایین میاره. (بیاین خودمون رو گول نزنیم که موسیقی باعث افزایش یادگیری میشه.:tongueym:)
حین درس خوندن نباید دراز بکشی و درس بخونی. یه کاغذ کنار دستت باشه مخصوص مواقعی که یه لحظه یه فکری به ذهنت خطور می‌کنه که ربطی به درس نداره؛ اون موقع روی کاغذ فکرت رو بنویس یا به موازات عمق اون افکار روی کاغذ خط خطی کن تا ذهنت خالی بشه.

• جذاب
Reactions: عروس شب، . faRiBa .، paeez81 و 8 نفر دیگر

bitter sea

حامی انجمن رمان ۹۸
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
6,408
زمان حضور
99 روز 1 ساعت 52 دقیقه
خب خیلی افکار‌ها هستن، که شاید مواقعی که ما درس یا.... می‌خونیم مزاحم افکار یا همون ذهن رو مشغول کنه!
خب من خودم مواقعی که اینطوری میشم سعی می‌کنم ذهنم رو خلسه کنم و به هیچ چیز فکر نکنم و ذهنم رو خالی از هر چیزی کنم؛ اما سعیم رو می‌کنم که فقط و فقط به درس فکر کنم!
راه حل دیگش اینه که مکانی اروم و ساکت!
وقتی توی یک مکان ساکت باشی و هیچ چیز در دسترس نباشه، افکار مزاحم کمتر به سراغ ذهن میان و کمتر مشکل ایجاد می‌کنند!

• جذاب
Reactions: . faRiBa .، paeez81، Fatemeh14 و 5 نفر دیگر

mohammad amin-80

عضو جدید انجمن
کاربر رمان ۹۸
  100000000

امتیاز واکنش
3,627
زمان حضور
23 روز 16 ساعت 27 دقیقه
با سلام خدمت همه عزیزان باید بگم که این پرش افکار یا همون فکرای مزاحم برا من خیلی اتفاق میوفته چون در کنار درس مشغول به کار هم هستم و مسعولیتهایی بر عهده ام هستش که هر لحظه ذهنمو احاطه میکنه ولی شاید باورتون نشه من بیشتر درسامو سرکار میخونم یعنی جایی که بیشترین پرش افکار رو دارم اما هر چی میخونم رو مینویسم و از همکارم که توی اتاق منه میخوام که کتاب یا جزوه دستش باشه و من براش توضیح بدم که هر جا گیر میکنم ایشون مرا از رو کتاب همراهیم میکنن... تا حالا هم به نظر خودم موفق بودم

Reactions: . faRiBa .، paeez81، Fatemeh14 و 3 نفر دیگر

سیده کوثر موسوی

مدیر بازنشسته رمان ۹۸
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
19,803
زمان حضور
76 روز 6 ساعت 20 دقیقه
اول برای اینکه موقع خوندن کلافه نشيم باید هر چیزی که مربوط به درسی که می خواي بخوني رو در مکان مطالعه ات بزاری گوشی ها رو خاموش کنید و یکجایی بزارید.
کتاب ها رو باز کنید و درس بخونيد اگر در حین درس افکار مختلف اومد سراغتون به نظرم نباید کنارشون بزنیم چند دقیقه با افکارتون همراهی کنید به نظرم سبک تر میشید دوباره با یک نفس عمیق شروع به درس کنید اگر دوباره اومدند برید قدم بزنید سیب بخورید با مامانتون حرف بزنید مطمنا الان ديگه از افکار خلاص شدید انرژی هم گرفتید و درس تون رو کامل میخونید :aiwan_light_give_rose:
موفق باشید :aiwan_light_girl_pinkglassesf::happy-danceb:

Reactions: . faRiBa .، paeez81، Fatemeh14 و 3 نفر دیگر

Erarira

مدیر بازنشسته رمان ۹۸
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
4,479
زمان حضور
21 روز 6 ساعت 15 دقیقه
یه نکتۀ مهم اینه که حین مطالعه به خصوص اگه قبلا سابقۀ مطالعۀ طولانی نداشتین، حتما به توانایی‌تون توجه کنین.
یه راهکار امتحان پس داده تکنیک پومودور هست که توی اون شما تو بازه‌های 20 - 5 درس می‌خونین.
یعنی به ازای هر 20 دقیقه مطالعه 5 دقیقه استراحت.
این به خصوص برای عزیزانی که مدت طولانی پشت میز نشستن سختشونه جواب می‌ده و با استمرار توی انجامش می‌تونین افزایش فوق‌العاده‌ای تو ساعت مطالعه‌تون داشته باشین.

همیشه یادتون باشه برنامه‌ریزی درسی‌تون رو منطبق با خودتون انجام بدین. اگه می‌دونین توی یه روز بیشتر از سه ساعت نمی‌خونین، خب پس برای هشت ساعت برنامه نریزین که بعدش مجبور باشین به خودتون فشار بیارین. اینجوری به احتمال بسیار زیاد همون اول راه تسلیمین و همون دفعاتی هم که می‌خونین به خاطر عادت نداشتن مدام حواستون پرته و تحمل نشستن ندارین.
تکنیک پومودور هم مثل روش‌های دیگه مزایا و معایب خودش رو داره، اما چیزی که مسلمه اینه که شما بیست دقیقه با کیفیت مشغول اون کار می‌شین و چون می‌دونین به زودی تموم می‌شه، بازدهیتون بالا می‌ره.

• عالی
Reactions: Amerətāt، . faRiBa .، کوثر پورخضر و 4 نفر دیگر

*~sarina~*

کاربر نیمه حرفه‌ای
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
21,579
زمان حضور
55 روز 20 ساعت 30 دقیقه
خب عجب سوال جالبی:l1b:
البته هر کس یه نظر خاصی رو داره:bathtub:و باید در نظر بگیریم همه مثل هم نیستن
من وقتی اینجوری میشم توی اتاقم درو میبندم شروع میکنم خوندن ۱۰ دقیقه وسط خوندنم بلند میشم و یه قدمی میزنم تو اتاق تا فکرای اضافی از سرم بیرون بره:l1b:گاهی وقتا هم با میوه خوردن وسط درس خوندنم همه فکرای الکی از ذهنم میپره:consolingb:

Reactions: Amerətāt، . faRiBa .، Fatemeh14 و 3 نفر دیگر
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
بالا