خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.

Whisper

ویراستار برتر رمان ۹۸
کاربر V.I.P انجمن
ویراستار انجمن
مدیر آزمایشی

امتیاز واکنش
11,243
زمان حضور
95 روز 18 ساعت 49 دقیقه
نویسنده این موضوع
رمان: گل سوری
نویسنده: زمزمه کاربر رمان ۹۸
ناظر: Mahla_Bagheri
ژانر: جنایی_پلیسی، عاشقانه، اجتماعی
خلاصه:
آن‌گاه که به سمتم آمدی، نمی‌دانستم هدفت چیست!
قصدت محّبت است؛ یا سواستفاده از من؟!
منی که در دنیای خود غرق بودم؛ منی‌ که تنها بودم، غرق چشمان معصوم و‌ نگاه مهربانت شدم!
مرا شیدای خودت کردی!
اما من؛ هربار که به تو نزدیک می‌شوم، به طوری ازت دور می‌شوم!
دست سرنوشت است یا دست دیگری؟ تو بگو!

نقد و بررسی رمان گل سوری | ~Najwa_m~ کاربر انجمن رمان ۹۸

• تشویق
Reactions: MaRjAn، عروس شب، ɢнαzαʟ و 7 نفر دیگر

Z.A.H.Ř.Ą༻

مدیر ارشد رمان ۹۸
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد انجمن
ناظر کتاب
منتقد انجمن

امتیاز واکنش
43,280
زمان حضور
293 روز 10 ساعت 47 دقیقه
بسم رب القلم

نقد و برسی رمان گل سوری
من از خودم می پرسم چرا حقیقت باید ساده باشد. تجربه من کاملاً خلاف این را به من یاد داده است. حقیقت تقریباً هیچوقت ساده نیست و اگر چیزی بیش از حد واضح و آشکار به نظر می رسد، اگر عملی به ظاهر از منطق ساده ای پیروی می کند، معمولاً انگیزه های پیچیده ای پشت سر آن‌است.
《 تکه ای از کتاب تونل اثر ارنستو ساباتو 》
دقیقاً در داستان رمان گل سوری هم مشاهده می شد؛ که‌نزدیک شدن یاسر به رز گرچه خیلی ساده و کاملاً حقیقی به نظر می رسد؛ اما حقیقت همیشه ساده، واضح و آشکار نیست و یا آن چیزی که ما می‌بینیم نیست.
گل سوری داستان دختری به نام رز بود که پدر و مادر خود را از دست داده است و همراه خواهر و شوهر خواهرش و خواهر زاده هایش زندگی می کند؛ که شوهر خواهرش در کار خلاف است؛ البته هنوز به طور جد مشخص نشده چه خلافی، وسپس به طور اتفاقی با پسری به نام یاسر آشنا می شود که گرچه برای رز اتفاقی بوده است؛ اما از طرف یاسر اتفاقی از پیش برنامه ریزی شده بود.
درباره ی ایده ی رمان نمی شود گفت ایده کلیشه است بلکه‌ایده ی رمان کم و بیش مطلوب است؛ اما نیاز به ابتکار بیشتری دارد.
در باب ژانر باید بگویم که هیچ کدام از ژانر ها هنوز به طور جد وارد عرصه رمان نشده اند که پیش بینی می شود در ادامه رمان آن را مشاهده می کنیم.
شخصیت پردازی گل سوری خفیف و سست است؛ به طور جد اطلاعاتی از شخصیت ها نداشتیم.
صرافت، هنجار، اذهان و تعلقات و... شخصیت ها باید قدم به قدم ذکر شوند؛ اما آنقدر خوب به پردازش شخصیت آروین پرداخته شده بود که کاملا می شد با شخصیت احساس راحتی کرد و اورا در ذهن تصور کرد.
رمان شما نباید محصور یک شخصیت خاص باشد. به عنوان یک رمان جنایی- پلیسی، باید با تمام زندگی وارد بحث شد؛ باید دید که یک آدم واقعی در دنیای خلاف و جنایات چگونه زندگی ای دارد، چه لحنی دارد، چه افکاری دارد؛ که این موارد بادیدن فیلم هایی در این ژانر و خواندن کتاب های خوب میسر می باشد. ارزش شخصیت پردازی به پرداخت ارزش ها در مقام تحقق خارجی است والا پیام غیر مستقیم رمان این که ما برای یک نوع آدم، یک نسخه داریم و بس!
سیر رمان کمی کسل کننده بود؛ البته این به خاطر این است که هنوز اول داستان هستیم و وارد قسمت های هیجان انگیز داستان نشده ایم.
اما اثری برای خواننده مجذوب است که از همان ابتدای شروع داستان، سیر داستان، توسط پیشامد و رویداد و عارضه های متنوعی، خصوصا در ژانر جنایی- پلیسی، احاطه شده باشند.
البته که عارضه ها به شخصیت ها اجازه می دهند متحول شوند و رشد کنند.
توصیفات کم بود؛ توصیفات مکان، چهره، ظاهر واحساسات کم بود.
در توصیف رابـ*ـطه هم باید وصف صورت بگیرد؛ نه اینکه با مثال یا تمثیل سعی در نشان دادن داشته باشیم. به سبکی باید قدم به قدم توصیفات را وارد رمان کنید تا برای مخاطب تصویر و آن را تجربه کند؛ بیشتر سعی کنید فیلمبردار باشید تا گزارش گر!
مثلاً در پارت آخر هنگامی که رز به همراه خانواده اش به مزار پدر و مادرش می روند؛ در آن‌جا دایی اش را می‌بینند؛ اما هیچ توصیف احساساتی در این باب صورت نگرفته بود. خیلی خشک و جدی برخورد می کردند.
درواقع مکالمات بین شخصیت‌ها و حتی مونولوگ‌ها حس و حال آن فصا و مکان را منتقل نمی کردند.
کمی با احساس تر و لطیف تر احساسات را بیان کنید.
انتخاب صحیح زاویه دید و نثر حس خوبی را منتقل می کرد و نثر روان و قابل فهم بود.
تناسب بین دیالوگ و مونولوگ ها مشخص بوداما بهتر است کمی دیالوگ ها را بیشتر کنید؛ چرا که مکالمات بین اشخاص این فرصت را به خواننده می‌دهد که انگیزه و اعمال شخصیت هارا به دقت بیشتری برسی کند؛ درواقع دیالوگ ها نقش بسیار پر رنگی در توسعه شخصیت هادارند.
شناسنامه اثر متناسب با اثر بود.
واما اختتامیه نقد
گل سوری از سطح مطلوبی در باب ایده برخوردار است اما در باب شخصیت پردازی سست و خفیف عمل کرده است؛ اما می شود با رعایت نکات گفته شده این ضعف را برطرف کرد و به سطح خوبی رسید.
سپاس از انتقاد پذیری شما
قلمتان مانا
تیم نقد رمان ۹۸
Zahra

نقد و بررسی رمان گل سوری | ~Najwa_m~ کاربر انجمن رمان ۹۸

آخرین ویرایش:
  • عالی
Reactions: ~HadeS~، FaTeMeH QaSeMi، LIDA_M و 7 نفر دیگر

Whisper

ویراستار برتر رمان ۹۸
کاربر V.I.P انجمن
ویراستار انجمن