خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.

~حنانه حافظی~

کاربر نیمه حرفه‌ای
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
18,109
زمان حضور
40 روز 2 ساعت 2 دقیقه
نویسنده این موضوع

نام رمان: هنری جونز (فرشته‌ی جهنمی)
نام نویسنده:hanane.h.f.z
نام ناظر: ~ROYA~
ژانر: ترسناک، علمی_تخیلی
خلاصه: هشت‌صد سال از فرستاده شدن هنری‌جونز به زمین می‌گذرد؛او دائم مشغول از بین بردن موجوداتی که بدون فرمان خداوند به زمین آمده اند است.هنری‌جونز هشت‌صد سال پیش بخاطره سرپیچی از فرمان خداوند به زمین تبعید شده است!او دو راه بیشتر ندارد؛یا طلب آمرزش کند ، یا تا آخر‌الزمان در زمین بماند و موجودات غیرارگانیک را به دنیای خودشان بازگرداند!

:گل:

نقد و بررسی رمان هنری‌ جونز | hanane.h.f.z کاربر انجمن رمان ٩٨

• جذاب
Reactions: Afsa، MĀŘÝM، FaTeMeH QaSeMi و 3 نفر دیگر

Amerətāt

اخراج شده
کاربر اخراج شده
کاربر رمان ۹۸
امتیاز واکنش
41,677
زمان حضور
107 روز 3 ساعت 31 دقیقه
بنام خداوند لوح و قلم
نقد رمان هنری جونز
اول از هر چیز باید بابت ایده‌ی جذاب و به دور از هر کلیشه‌ات بهت تبریک بگم. بدون شک اگر سنت رو توی پروفت نمی‌زدی نمیتونستم باور کنم که این قلم برای نوجوان پانزده ساله باشه. خب تعارف بسه بریم سر اصل مطلب:smileb:
اول از خلاصه، جالبه و کنجکاوی خواننده رو برای ادامه القا میکنه ولی تکراری که رخ داده می‌تونه اصلاح بشه ؛ در خلاصه دوبار گفته شده که هشتصد ساله که هنری جونز به زمین اومده که تاکید روی این موضوع به نظر نمیاد اهمیت چندانی داشته باشه و فکر می‌کنم یک بار بیانش کافی باشه.
مقدمه به نوعی هنری جونز رو ناجی انسان‌ها معرفی می‌کنه ولی اواخر پارت دهم نظر هنری جونز نسب به انسان‌ها متفاوت به نظر میاد و گویی خشمی نسبت به انسان‌ها داره، خب این دو مورد با هم تناقضی ندارند ولیکن کمی تعجب برانگیز بود.
شخصیت پردازی عالی بود، رفتارهای سرد هنری و دلسوزی‌ها و رفاقت نیکولاس، تا حدودی ما می‌تونستیم رفتارهای بعدی شخصیت‌ها رو حدس بزنیم.
دیالوگ‌هایی که بین هنری و نیک رد و بدل می‌شد، جذاب بود و با وجود سادگی معانی عمیقی داشتن. باز هم اعجاز بر انگیزه این سبک از نوشتن با وجود سن کمت.
در مورد نیک یک سوالی برای من پیش اومد؛ اینکه گفته شد نیک بیست و هفت سال سن داره، با این وجود اون اتفاقی که برای خانواده دیمن در بیست و سه سال پیش اتفاق افتاده خبر داره، یعنی وقتی چهار ساله بود! ایا نیک انسان ماورایی یا قدرت خاصی دارد که به عنوان عقاب انتخاب شده، اصلا جریان عقاب راهنما چیست؟ بهتره در پارت‌های بعدی کمی راجع به اینها توضیح داده بشه.
نکته‌ایی هم ‌که قبلا بهت گفتم راجع به غلط های نگارشی رو که می‌دونی دیگه.
سخن پایانی و مهم ترین بخش نقد، چرا برایان این قدر مظلومه؟:broken_heart::l2b:
در کل سبک را پسندیدم و بسیار به قلم شما که در آینده ان شا‌الله صد ها برابر بهتر میشه امید دارم.
اینها نکاتی بود که بنظرم مهم اومدن.
پاینده باشی دوست خوب من:گل:

Reactions: Kameliaparsa، MĀŘÝM، Afsa و 2 نفر دیگر

~حنانه حافظی~

کاربر نیمه حرفه‌ای
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
18,109
زمان حضور
40 روز 2 ساعت 2 دقیقه
نویسنده این موضوع
سلام عزیزم
ممنون بابت نقدت بسیار کوتاااه و مفید بود :l2b:
علامتای نگارشی و غلط املایی ها انشاالله تا چند روز آینده اصلاح میشه و در پارت‌های بعدی حتما راجب عقاب راهنما یه توضیح کوتاه میدم (از قبل قرار بوده که توضیح بدم اینو گفتم تا فکر نکنی چون شما گفتی قراره توضیح بدم:l3b:)راجب سن نیکولاس و سن برایان باید بگم که خودم متوجه‌ی این موضوع نشده بودم حتما حتما درستش میکنم واقعا شرمندم:sigb: و اون خشمی که هنری در پارت دهم نسبت به انسان ها داشت باید بگم که هنری فقد نسبت به مقام‌های عالی رتبه‌ی آمریکا این خشم رو داشت ولی با مردم عادی رفتار خوبی داشت دلیل این خشمش هم بی‌اعتنایی های دولت نسبت به وضعیت کشور بود. یکی از اهدافم اینکه دیالوگ‌هارو پر معناتر و صحنه ها و فضای رمان رو افزایش بدم...!
ممنون بابت نقدت عزیزدلم :):گل:

Amerətāt

آخرین ویرایش:
Reactions: MĀŘÝM، Afsa، FaTeMeH QaSeMi و 2 نفر دیگر

LIDA_M

کاربر حرفه‌ای
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
20,420
زمان حضور
78 روز 19 ساعت 52 دقیقه
به نام خدای لوح و قلم
نقد و بررسی رمان هنری جونز

نویسنده دنیایی که خلق کرده را هدایت نمیکند! این شخصیت ها هستن که هدایت گر آن دنیا هستند.
گاهی نویسنده ها شخصیت پردازی را آنقدر که باید جدی نمیگیرند. شخصیت پردازی برای درک و شناخت کافی خواننده باید قوی، درست و به یادماندنی باشد!
نویسنده با درک بهتر شخصیت ها توانسته بود شخصیت سازی قوی و زیبایی را تقدیم نگاه خواننده ها بکند.
شخصیت اصلی یعنی هنری جونز فردی خشن، سرکش، مغرور ولی مهربان بود که عاشقانه مخلوق خود را دوست داشت!
شخصیت با حالتی خلاقانه و جزئی به راحتی در ذهن حک شده بود!
شخصیت اصلی شخصیتی بود که از کار های خود پشیمان بود درسته؟؟
کمی بیشتر این پشیمانی را در رمان نشان دهید!
شخصیت نیکولاس یا همان عقاب راهنما شخصیتی نسبتا کم رنگ اما به یاد ماندنی بود!
نیکلاس شخصیتی مهربان داشت که مدام هنری را سرزنش می‌کرد. نویسنده میتوانست شخصیت اورا پررنگ تر هم بکند!
انتظار میرفت در بیشتر مواقع همراه هنری باشد و حتی با اون به جن گیری هم برود!
برایان شخصیت خیلی کم رنگی داشت نویسنده میتوانست با پررنگ تر کردن برایان یک شخصیت جذاب دیگر را هم تقدیم نگاه خوانندگان بکند!
قوی ترین نکته در شخصیت پردازی داشتن لقب و یک عادت رفتاری در شخصیت ها بود!
ضعیف ترین نکته هم کم رنگ بودن شخصیت های دیگر بود!
برای آنها تکیه کلام یا عادت رفتاری در نظر گرفته نشده بود که اگر گرفته میشد رمان زیبا تر جلوه میکرد!
کمی هم توصیفات ظاهری بیشتری به رمان اضافه کنید تا تصور شخصیت ها برای خواننده آسان تر شود!
ایده ی رمان شما خوب، مطلوب و تقریبا بدور از کلیشه بود اما مرا یاد کتاب "فرشته ی جنهمی" می‌انداخت و انگار یک الهام ریزی از آن برداشته شده!
متوجه ارتباط رمان با ژانر ترسناک نشدم و فکر میکنم بعد ها وارد قسمت های ترسناک رمان بشیم!
ژانر ترسناک ژانریست که آسون گرفته بشه و نویسنده با چند احضار روح و چیز هایی از این قبیل سعی برنوشتن رمان ترسناک بکنه که امیدوارم همچین چیزی در نظر نویسنده نباشه!
برخلاف ژانر ترسناک همان طور که انتظار می‌رفت در رمان نقش پررنگی نداشت ژانر علمی_تخیلی به خوبی قابل مشاهده بود!
گاهی نویسنده سوژه ها را فراموش میکرد بیشتر از سوژه ها استفاده کنید تا حس ترس در خواننده ایجاد بشود!
به نظرم بهتر بود از یک شهر خیالی استفاده کنید نه شهر لس آنجلس مخصوصا با توصیفات تندی که در رمان گفته شده!
به نظرم ایده ی آب مقدس و سلیب کمی کلیشه شده نویسنده ی خلاق میتوانست به ایده های دیگری نیز بپردازد!
معماهای خوبی در رمان مشاهده می‌شد که به خوبی جای گذاری شده بودند!
بعضی اتفاقات کمی سیر تندی داشتند برای مثال ماجرای آسانسور و یا آن پیرزن را نویسنده میتوانست با اضافه کردن ریز جزئیات خلاقانه آن صحنه ها را جذاب تر و به یادماندنی تر میکرد!
توصیفات رمان زیبا بود و به جا اما کم!
نویسنده میتوانست از توصیفات حرفه ای تر و بیشتری برای تصور راحت خوانندگان در رمان به کار ببرد!
به کار بردن اسم شخصیت برای اسم رمان کمی کلیشه ای شده است!
نویسنده میتوانست با ذهن خلاق خود یک اسم جدید و زیبا را برای رمان خود برگزیند!
البته ناگفته نماند که درون پارانتز از اسم فرشته ی جهنمی استفاده کرده بودید!
زاویه دید انتخابی رمان اول شخص بود که به نظرم زاویه ی دید مطلوبی برای رمان محسوب میشد!
قلم نویسنده خوب و مطلوب بود اما غلط های املایی و اشتباهات تایپی ضعفعی برای قلم محسوب میشد! من دوگانی جزئی در قلم نویسنده مشاهده کردم گویا نویسنده گاهی از متن کتابی به سمت عامیانه نوشتن میرفت که امیدوارم با یک ویرایش این مشکل را حل کند!
نثر رمان روان بود البته همون طور که گفتم دارای اشتباهات تایپی، املایی و نگارشی بود!
روند رمان جالب بود ولی نویسنده میتواند با اضافه کردن ریز جزئیات خلاقانه روند رمان را جالب تر و زیبا تر بکند!
نویسنده بودن کار دشواریست، باید در دنیایی دیگر، درون چندین انسان زندگی کنید. شما یک نویسنده هستید یعنی توانایی این کار دشوار را دارید.

با تشکر از نقد پذیری شما

قلمتان مانا

آخرین ویرایش:
  • جذاب
Reactions: Kameliaparsa، MĀŘÝM، Afsa و 3 نفر دیگر

~حنانه حافظی~

کاربر نیمه حرفه‌ای
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
18,109
زمان حضور
40 روز 2 ساعت 2 دقیقه
نویسنده این موضوع
به نام خدای لوح و قلم
نقد و بررسی رمان هنری جونز

نویسنده دنیایی که خلق کرده را هدایت نمیکند! این شخصیت ها هستن که هدایت گر آن دنیا هستند.
گاهی نویسنده ها شخصیت پردازی را آنقدر که باید جدی نمیگیرند. شخصیت پردازی برای درک و شناخت کافی خواننده باید قوی، درست و به یادماندنی باشد!
نویسنده با درک بهتر شخصیت ها توانسته بود شخصیت سازی قوی و زیبایی را تقدیم نگاه خواننده ها بکند.
شخصیت اصلی یعنی هنری جونز فردی خشن، سرکش، مغرور ولی مهربان بود که عاشقانه مخلوق خود را دوست داشت!
شخصیت با حالتی خلاقانه و جزئی به راحتی در ذهن حک شده بود!
شخصیت اصلی شخصیتی بود که از کار های خود پشیمان بود درسته؟؟
کمی بیشتر این پشیمانی را در رمان نشان دهید!
شخصیت نیکولاس یا همان عقاب راهنما شخصیتی نسبتا کم رنگ اما به یاد ماندنی بود!
نیکلاس شخصیتی مهربان داشت که مدام هنری را سرزنش می‌کرد. نویسنده میتوانست شخصیت اورا پررنگ تر هم بکند!
انتظار میرفت در بیشتر مواقع همراه هنری باشد و حتی با اون به جن گیری هم برود!
برایان شخصیت خیلی کم رنگی داشت نویسنده میتوانست با پررنگ تر کردن برایان یک شخصیت جذاب دیگر را هم تقدیم نگاه خوانندگان بکند!
قوی ترین نکته در شخصیت پردازی داشتن لقب و یک عادت رفتاری در شخصیت ها بود!
ضعیف ترین نکته هم کم رنگ بودن شخصیت های دیگر بود!
برای آنها تکیه کلام یا عادت رفتاری در نظر گرفته نشده بود که اگر گرفته میشد رمان زیبا تر جلوه میکرد!
کمی هم توصیفات ظاهری بیشتری به رمان اضافه کنید تا تصور شخصیت ها برای خواننده آسان تر شود!
ایده ی رمان شما خوب، مطلوب و تقریبا بدور از کلیشه بود اما مرا یاد کتاب "فرشته ی جنهمی" می‌انداخت و انگار یک الهام ریزی از آن برداشته شده!
متوجه ارتباط رمان با ژانر ترسناک نشدم و فکر میکنم بعد ها وارد قسمت های ترسناک رمان بشیم!
ژانر ترسناک ژانریست که آسون گرفته بشه و نویسنده با چند احضار روح و چیز هایی از این قبیل سعی برنوشتن رمان ترسناک بکنه که امیدوارم همچین چیزی در نظر نویسنده نباشه!
برخلاف ژانر ترسناک همان طور که انتظار می‌رفت در رمان نقش پررنگی نداشت ژانر علمی_تخیلی به خوبی قابل مشاهده بود!
گاهی نویسنده سوژه ها را فراموش میکرد بیشتر از سوژه ها استفاده کنید تا حس ترس در خواننده ایجاد بشود!
به نظرم بهتر بود از یک شهر خیالی استفاده کنید نه شهر لس آنجلس مخصوصا با توصیفات تندی که در رمان گفته شده!
به نظرم ایده ی آب مقدس و سلیب کمی کلیشه شده نویسنده ی خلاق میتوانست به ایده های دیگری نیز بپردازد!
معماهای خوبی در رمان مشاهده می‌شد که به خوبی جای گذاری شده بودند!
بعضی اتفاقات کمی سیر تندی داشتند برای مثال ماجرای آسانسور و یا آن پیرزن را نویسنده میتوانست با اضافه کردن ریز جزئیات خلاقانه آن صحنه ها را جذاب تر و به یادماندنی تر میکرد!
توصیفات رمان زیبا بود و به جا اما کم!
نویسنده میتوانست از توصیفات حرفه ای تر و بیشتری برای تصور راحت خوانندگان در رمان به کار ببرد!
به کار بردن اسم شخصیت برای اسم رمان کمی کلیشه ای شده است!
نویسنده میتوانست با ذهن خلاق خود یک اسم جدید و زیبا را برای رمان خود برگزیند!
البته ناگفته نماند که درون پارانتز از اسم فرشته ی جهنمی استفاده کرده بودید!
زاویه دید انتخابی رمان اول شخص بود که به نظرم زاویه ی دید مطلوبی برای رمان محسوب میشد!
قلم نویسنده خوب و مطلوب بود اما غلط های املایی و اشتباهات تایپی ضعفعی برای قلم محسوب میشد! من دوگانی جزئی در قلم نویسنده مشاهده کردم گویا نویسنده گاهی از متن کتابی به سمت عامیانه نوشتن میرفت که امیدوارم با یک ویاریش این مشکل را حل کند!
نثر رمان روان بود البته همون طور که گفتم دارای اشتباهات تایپی، املایی و نگارشی بود!
روند رمان جالب بود ولی نویسنده میتواند با اضافه کردن ریز جزئیات خلاقانه روند رمان را جالب تر و زیبا تر بکند!
نویسنده بودن کار دشواریست، باید در دنیایی دیگر، درون چندین انسان زندگی کنید. شما یک نویسنده هستید یعنی توانایی این کار دشوار را دارید.

با تشکر از نقد پذیری شما

قلمتان مانا
سلام و درود​
تشکر از وقتی که برای مطالعه و نقد گذاشتید. همواره نقد اثر برای من دوست داشتنی و هیجان انگیز بوده و هست چرا که شخصی با دید دیگری از نگاه دیگری اشکالات کار را گوشزد می‌کند. :گل:
بله قبول دارم نیکولاس یا همان عقاب راهنمانقش بسیاری کمرنگی در رمان دارد اما در آینده که اتفاقات بسیاری رخ می‌دهد. نقش او پررنگ تر خواهدشد.​
در رابـ*ـطه با غلط املایی ها و اشتباهات تایپی ونگارشی باید عرض کنم که حتما ویرایششون میکنم !​
برایان‌ هم در پارت‌های بعدی به صورت مداوم در رمان خواهد بود :)​
ژانر ترسناک، در پارت‌های بعدی روبه‌رویی آنها با موجودات و اتفاقات ترسناک بسیار می‌شود. تمام تلاشم را می‌کنم تا نقش ژانر ترسناک را در رمان پررنگ‌تر کنم!​
بله حق با شماست قبول دارم که توصیفات بسیار کم هستند. زیرا من بیشتر روی اتفاقات زوم کرده بودم تا فضای و مکان رمان؛ چشم این مورد هم ویرایش می‌شود :)​
مشاهدگر ایده‌های بیشتری در ادامه‌ی رمان خواهید بود!​
شخصیت پردازی هم سعی کردم تو این بیست‌چهار پارت بیشتر به هنری‌جونز بپردازم ! در ادامه‌ی پارت ها با بقیه بیشتر آشنا خواهیم شد!​
و در مورد اسم رمان، من با افراد زیادی مشورت کردم آنها به من گفتند وجود اسم شخصیت اصلی روی رمان جذابیت بسیاری دارد. به همین دلیل بود که من این اسم را برای رمانم انتخاب کردم!​
باز هم ممنون از شما و نقد ارزشمندتان، به دیده‌ی منت می‌پذیرم و متشکرم که من را در این راه یاری کردید:گل:
تا چند روز آینده نکاتی که عرض کردید حتما ویرایش می‌شوند:)​

• عالی
Reactions: MĀŘÝM، Afsa، Amerətāt و 3 نفر دیگر
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
بالا