خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.

SAEEDEH.T

مدیر بازنشسته رمان۹۸
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
25,274
زمان حضور
82 روز 11 ساعت 20 دقیقه
نویسنده این موضوع
بیژن نجدی خودش خودش را اینگونه معرفی می‌کند: « من به شکل غم‌انگیزی بیژن نجدی هستم. متولد خاش. گیله مرد هستم متولد سال ۱۳۲۰، سالي كه جنگ جهاني دوم تمام شد... »
۲۴ آبان ۱۳۲۰ از پدر و مادری گیلان در خاش زاده شد. در اراک و مشهد قد کشید و در همین مشهد بود که پدرش را که از افسران مبارز در قیام خراسان بود از دست داد. بعد از مرگ پدر، او به همراه خانواده راهي رشت شد و در همين شهر به مدرسه رفت. ۱۹ ساله بود كه وارد دانش‌سراي عالي تهران شد و چهار سال بعد در رشته رياضي فارغ التحصيل شد و به عنوان معلم رياضي در دبيرستانهاي لاهيجان آغاز به كار كرد.
در همين شهر شمالي بود كه بازنشسته شد؛ شهري كه مردمش هنوز كه هنوز است او را به عنوان معلم ياد مي‌كنند. معلمي كه در تصحيح ورقه‌هاي دانش آموزان تنبل بود. معلمي اخمو، سخت گير، بداخلاق و باسواد.
فعاليت‌هاي ادبي نجدي از سال ۱۳۴۵ آغاز شد اما او هيچ یک از آثارش را منتشر نمي‌كرد تا سال ۱۳۷۳ كه سرانجام راضي به چاپ شد داستان « یوزپلنگانی که با من دویده اند » و با همین کتاب در سال ۱۳۷۴ قلم زرین جایزه گردون را از آن خود کرد.
در سالهای پایانی عمر به سرطان ریه دچار شد و سوم شهریور ۱۳۷۶ در لاهیجان در خانه شخصی خود درگذشت.
« دوباره از همان خیابانها » ( ۷۹ / برنده جایزه نویسندگان و منتقدان مطبوعات )، مجموعه شهر « خواهر این تابستان »، « داستان‌های ناتمام » از دیگر کارهای او می‌باشد که بعد از مرگش چاپ شد.
او را بنیانگذار داستان - شعر در ایران می‌شمارند.

بیوگرافی بیژن نجدی | شاعر

آخرین ویرایش توسط مدیر:

^~SARA~^

کاربر فعال انجمن
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
4,993
زمان حضور
113 روز 16 ساعت 35 دقیقه

بیوگرافی بیژن نجدی | شاعر

shape1
shape2