خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.

متین

همراه رمان ۹۸
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
1,749
زمان حضور
6 روز 3 ساعت 28 دقیقه
نویسنده این موضوع
نام داستان کوتاه: آشنای درد
نام نویسنده: متین
ژانر: عاشقانه، تراژدی
خلاصه: نرگس که تمام هم و غم زندگیش دفتر و کتاب هایش بود، سرنوشتش را به دست کسی می سپارد که در این راه نا خواسته، خط قرمز های زندگیش که ناراحتی پدر و مادرش هست را نشانه می گیرد و تقدیرش طور دیگری رقم می خورد.
لینک: داستان کوتاه - داستان کوتاه آشنای درد | متین کاربر انجمن رمان ۹۸

نقد و بررسی داستان کوتاه آشنای درد | متین کاربر انجمن رمان ۹۸

Reactions: Z.A.H.Ř.Ą༻، FaTeMeH QaSeMi، yeganeh yami و 9 نفر دیگر

DIANA_Z

کاربر فعال انجمن
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
4,789
زمان حضور
62 روز 21 ساعت 12 دقیقه
به نام خداوند جان آفرین.
نقد و بررسی داستان کوتاه آشنای درد.
توجه: رمان با اطلاعاتی که دارم نقد می‌شود.
من صاحب استعداد خود نیستم، من مدیر آن هستم. (مدونا)
روی شخصیت سازی کم جولان داده بودید اما خواننده می‌تواند حس شخصیت ها را درک کند و آن ها را همراهی کند. داستان هدفمند بود و با اینکه سیر داستان تند بود اما داستان فقط و فقط بر روی هدف اصلی تمرکز شده بود و باید به نویسنده تبریک گفت.
شخصیت پردازی داستان کم بود اما باز منِ خواننده می‌توانستم حس نرگس را درک کنم. اینکه از مرگ مادرش ناراحت شد و قسمت هایی که نگران بود حس کاملا منتقل می‌شد اما کاش کمی‌بیشتر روی شخصیت پردازی دقت می‌کردید. مثل روی شخصیت پویا دقت نکرده بودید و خیلی ساده گذشته بودید. آقای ادیب هم همینطور.
شروع رمان باید جذاب تر باشد تا خواننده جذب داستان بشود. به این نمونه دقت کنید: امروز متوجه شدم که مرده‌ام.
خواننده وقتی این جمله را بخواند مشتاق می‌شود تا ادامه داستان را بخوند. به این ترتیب مخاطب داستان می‌شود.
توصیفات رمان بسیار کم بود. نرگس شخصیت اصلی بود اما خواننده هیچ تصوری از او ندارد. ساده ترین چیز ها که میشود توصیفشان کردلباس و ظاهر است. ایا شخصیت لباس چرمی به تن دارد؟ عاشق مد است یا لباس خز دار پوشیده؟ چه نیاز هایی دارد؟ چه آرزوها و رویاهایی دارد؟ چگونه رفتار می‌کند و... .
مهم ترین چیز این است که خواننده بتواند خودش را به جای شخصیت اصلی بگذارد و با او هم‌ذات پنداری کند. معنای حرفم این نیست که شخصیت داستان باید یک انسان کامل باشد، چون هیچ انسانی کامل نیست.
مکانی که داستان در آن اتفاق می‌افتد باید مشخص باشد. آیا داستان در یک سیاره اتفاق می‌افتد؟ یا در سالن ورزشی؟
اگر دنیای داستان برای خواننده مبهم باشد خواننده از خواندن داستان صرف نظر می‌کند.
نکته قوت رمان این بود که گنگ نبود و خواننده همه چیز رو می‌فهمید. کاری که هر‌کسی از پس آن بر‌ نمی‌آید.
طرح رمان خوب بود و با اینکه چندین رمان مشابه به این داستان نوشته شده است اما این داستان توانسته بود این هدف را به شکل جدید تری نشان دهد.
داستان کوتاه نباید شخصیت های زیادی داشته باشد. پیشخدمت یا فامیلی که تنها یک دیالوگ دارد به درد ما نمیخورد. روی شخصیت هایی که مهم نیستند اسم نگذارید. لازم نیست بدانیم پیشخدمتی که به جای نرگس به سالن می‌رود اسمش رویا است. خواننده فکر خواهد کرد که این شخصیت حتما شخصیت مهمی است که در داستان نامی برای آن انتخاب شده است و حتما بعدا درباره اش بیشتر خواهد خواند.
هر داستان باید یک عبرت داشته باشد. آن عبرت، درس یا آموزشی که تکراری نباشد و برای خواننده ارزشمند باشد چیست؟ خواننده با خواندن کتاب چه درسی می‌گیرد؟
در کل داستان شما جای پیشرفت زیادی دارد و می‌تواند به رمانی منسجم تبدیل شود.
با احترام.
دیانا زبردست
کادر نقد انجمن رمان ۹۸
۱۳۹۹/۰۷/۱۶

Reactions: FaTeMeH QaSeMi، yeganeh yami، Narges_Alioghli و 7 نفر دیگر

متین

همراه رمان ۹۸
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
1,749
زمان حضور
6 روز 3 ساعت 28 دقیقه
نویسنده این موضوع
ممنون از اینکه مطالعه کردید و نقد کردید. من اولین باره که به صورت جدی می نویسم و قصد دارم ادامه بدم حتما. خیلی نکته ها از همه کسایی ک لطف کردن و راهنمایی کردم یاد گرفتم.
من بیشتر سعی کردم که از روی خلق و خو و رفتار، شخصیت رو نشون بدم نه لباس. سعی کردم خجالتی بودن و پایبند بودن نرگس رو اعتقاداتش رو نشون بدم و چیز های دیگه. شخصیت پویا که آخرهای داستان پررنگ تر میشه رو بیشتر بیان می کنم که هنوز ننوشتم. شصت درصد این داستان تو واقعیت اتفاق افتاده و من یک جورایی دست کاریش کردم. هدفم اینه که به دخترای جامعه ام نشون بدم که ضعیف نباشن، درست انتخاب کنن. درست رفتار کنن. دوست داشتن رو بیاموزن و ...

Reactions: FaTeMeH QaSeMi، yeganeh yami، mahaflaki و 5 نفر دیگر

متین

همراه رمان ۹۸
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
1,749
زمان حضور
6 روز 3 ساعت 28 دقیقه
نویسنده این موضوع
ایرادات رو هم سعی می کنم برطرف کنم تا داستانم بهتر بشه

Reactions: Narges_Alioghli، FaTeMeH QaSeMi، yeganeh yami و 4 نفر دیگر

~HadeS~

مدیر بازنشسته رمان ۹۸
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
15,485
زمان حضور
123 روز 16 ساعت 51 دقیقه
به نام ایزد یکتا
نقد و برسی داستان کوتاه آشنای درد

شخصیت‌ها در داستان کوتاه اهمیت زیادی دارد!
نویسنده باید شخصیت‌های داستان را صحیح پردازش کند. داشتن شخصیت خوب در داستان‌های کوتاه ضروری است چون شخصیت‌های شما اغلب داستان را هدایت می‌کنند.
عملاً هر نویسنده باید کارکتر را خوب بشناسد که بتواند شرحش دهد و کارکتر نرگس، پردازش موثری داشت! چون نویسنده نرگس را به خوبی در ذهنش تجسم کرده و می‌شناسد.
می‌توانیم از نرگس به عنوان دختری پایبند به سنت‌ها، وابسته به والدین خویش، درونگرا و خجالتی یاد کنیم.
نقش‌های فرعی، مکمل شخصیت اصلی هستند. کارکترهای مکمل روی انتخابات و احساسات شخصیت اصلی تاثیرگذارند.
آشنای درد هم از این نظر بسیار درست عمل کرد!
نقش‌های فرعی مهم داستان، وحید و والدین نرگس بود.
نرگس به دلیل وابستگی‌اش به سنت‌ها، معیارهای اشتباهی را برای ازدواج در نظر گرفت و در نتیجه با وحیدی ازدواج کرد که فردی شوخ طبع، اجتماعی، با عقایدی به اصطلاح امروزی و غیرسنتی است.
وحید دقیقا نقطه مقابل نرگس هست و کاملا تناقض شخصیتی بارزی دارند!
نویسنده واقع نگرانه عمل کرد، قطعا ازدواج بین دو فرد با اختلاف عقاید و فکری زیربنای خوبی ندارد!
نرگس بعد از ازدواج، به دلیل وابستگی‌اش به خانواده‌اش و طرز فکرش بحث و جدل زیادی با وحید کرد. اعتماد به نفسش را از دست داد و در آخر طلاق گرفت.
هرچند که از نظر من شخصیت پردازی داستان قوی است، بیان اتفاقات قوی نیست!
منظورم این است که شما احساسات شخصیت در اتفاقات مهم داستان را توصیف نکردید.
مثلا:
*نرگس ساکت شد و فقط بی صدا اشک می ریخت و می رفت.
مقصود ما از توصیف این نیست. مسلما وقتی ما می‌گوییم "خیلی ناراحت شد" به خواننده حس خاصی منتقل نمی‌شود.
اما زمانی که می‌گوییم "سوزی سرد به سویش هجوم آورد گویی که جان از تنش می‌رود!" هم زیباتر است هم انتقال احساس بهتری دارد.
*نرگس دیگر اعتماد به نفس خود را از دست داده بود و واقعا فکر می‌کرد که بدون آرایش و لباس شیک جذابیتی ندارد.
خب؟
درواقع می‌توان گفت؛ زبان بیان شما در داستان ساده است و این موجب انتقال احساسات ضعیف شده. از آن جایی هم که ژانر انتخابی شما عاشقانه و تراژدی است باید بسیار روی توصیفات احساس تمرکز کنید!
مخصوصا صحنه مرگ مادر نرگس که باید حجم زیادی از غم را به مخاطب تحمیل کند.
پیشنهاد می‌کنم متن خود را با آرایه‌ها آرایش کنید!
داستان کوتاه آشنای درد ایده جدیدی نیست، موضوع نوینی هم ندارد اما واقع گرایانه نوشته شده.
این دیدگاه منطقی نویسنده، خودش نقطه قوتی حساب می‌شود. آشنای درد یک هدف دارد! یک هدف اجتماعی!
نرگس یک نماد بود. نماد دخترانی که به خاطر خود واقعیشان طرد شدند... شاید بهتر است به جای ژانر تراژدی، اجتماعی را در شناسنامه قرار دهید.
آشنای درد یک داستان کوتاه زیبا بود که ارزش خواندن را داشت. تنها اشکال شما، توصیفات احساس است! که مطمئنا کمی با تغییر نثر، این مشکل هم رفع می‌شود.

کادر نقد رمان 98
Hades
سپاس بابت انتقادپذیری شما

• عالی
  • جذاب
Reactions: Asal_Zinati، Narges_Alioghli، MĀŘÝM و 4 نفر دیگر

متین

همراه رمان ۹۸
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
1,749