خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.
وضعیت
موضوع بسته شده است.

khas

کاربر نیمه حرفه‌ای
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
3,194
زمان حضور
25 روز 2 ساعت 7 دقیقه
نویسنده این موضوع
به نام خدا
نقد و بررسی دل نوشته‌ی به قلم یک مرده
منتقد: Asal_Zinati

نقد و بررسی دلنوشته به قلم یک مرده | khas کاربر انجمن رمان ۹۸

آخرین ویرایش:
Reactions: Saghár✿، Karkiz، Ghazaleh.A و 3 نفر دیگر

Asal_Zinati

کاربر فعال انجمن
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
19,801
زمان حضور
129 روز 11 ساعت 21 دقیقه
نقد و بررسی دلنوشته به قلم یک مرده
پررنگ‌ترین و به نوعی اصلی‌ترین موردی که بعد از خواندن دلنوشته به ذهنم خطور کرد، چرای انتخاب دلنوشته برای به قلم یک مرده بود!
دلنوشته برای خود معیارها و اصول‌هایی دارد؛ برای مثال دلنوشته دارای وزن و آرایه است که در به قلم یک مرده اینچنین نیست. اشتباه نکنید! ایراد از به قلم یک مرده نیست بلکه اشتباه اصلی، انتخاب سبک "دلنوشته" برای این داستان و این محتوا بود.
به قلم یک مرده می‌تواند مجموعه داستانکی باشد یا در قالب داستان کوتاه نوشته شود. می‌تواند گسترش یابد و با اضافه شدن و به نوعی بال و پر گرفتن، داستانِ ایده‌عال و روی اصولی برای خود شود! البته حتی اگر نویسنده علاقه‌ای به تغییر دادن و گسترش دادن به قلم یک مرده ندارد، می‌تواند همین را روی سبکِ دیگری پیاده کند. هر سبکی به غیر از دلنوشته!
اسم انتخابی، هر فردی را می‌تواند وادار به خواندن داستان کند، اسم، نامی جذاب و جدید و صدالبته کنجکاو کننده بود و اکثر اصول را در خود داشت.
از اسم که بگذریم، جلدی را هماهنگ با نام می‌بینیم و در ادامه وجود مقدمه‌‌‌ای چنین هیجان‌آور و جذاب، ما را مجاب می‌کند حتما به سراغ شروع برویم و این یعنی شناسنامه‌ای ایده‌عال و حرفه‌ای!
شروع از همان ابتدا فضایی جدیدی را به نمایش گذاشت که با قلم خوب یک نویسنده به تحریر درآمده! تنها نکته‌ای که کمی از روون بودن متن می‌زد، این قسمت بود:

صداها محو شدن؛
زندگی ایستاد؛
و من،
بلند شدم

که با تبدیل شدن به "محو شد" متن را به متنی روان‌تر تبدیل می‌کند.
دلنوشته‌ها پیوستگی خوبی دارند و به یکدیگر مرتبط هستند و موضوع و هدف واحدی رو دنبال می‌کنند؛ به طوریکه اگر یکی از آن‌ها حذف شود، کل ریتم داستان بهم می‌خورد.
با توجه به اینکه دلنوشته، بیشتر به داستان شباهت دارد تا دلنوشته، می‌توان آن را بر اساس معیارهای داستان‌نویسی هم بررسی کرد!
پی‌رنگ داستان، [ساختار، محتوا] پی‌رنگی محکم و به دور از کلیشه هست. داستانی چون به قلم یک مرده را حداقل من در هیچ‌ کجا ندیدم!
البته در بعضی جاها خط داستانی کمی گنگ می‌شود و کمی به جزئیات بی‌ توجهی می‌شود!
مثلا در این قسمت:

فروشنده مچم رو گرفت!
من رو دید!
من دو شب گذشته رو با جنازه‌ای روی دوشم تمام خیابون‌ها رو طی کردم،
مطمئنم که کسی من رو نمی‌دید!

ما این رو می‌خونیم و کنجکاو‌تر از همیشه، منتظر ادامه داستان می‌مانیم تا متوجه‌ی چرای این اتفاق بشویم، اما در پارت‌های بعدی هیچ اشاره‌ای به این قسمت نشد و فکر نکنم اشاره به "از دست دادن و بازیابی علائم حیاتی" ربطی به این مورد داشته باشد!
و به عنوان آخرین نکته، در بعضی جاها خواننده رد گوینده را گم می‌کند و کمی گنگ فکر می‌کرد این قسمت، شرح حال مرده هست یا خواننده‌ی دفترچه؟
قلم حرفه‌ای است و جملات به بهترین نحو در جای خود قرار گرفتند. هر پارت به خوبی به پایان رسیده، طوری که خواننده را می‌تواند مجاب به صبر کردن و انتظار کشیدن برای پارت بعدی کند. ایده، ایده‌ی جدید و نویی بود و حیف که در قالب دلنوشته به انتشار رسید.
به قلم یک مرده، بارِ علمی یا فلسفی و... ندارد؛ اما به خوبی می‌تواند شما را سرگرم و کنجکاو داستان کند...

99.5.8
کادر نقد رمان 98

Reactions: FaTeMeH QaSeMi، Karkiz، Narges_Alioghli و 8 نفر دیگر

khas

کاربر نیمه حرفه‌ای
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
3,194
زمان حضور
25 روز 2 ساعت 7 دقیقه
نویسنده این موضوع
عسل جان مرسی بابت وقتی که برای نقد دل نوشته‌م گذاشتی و تمام نکات رو کاملا قبول دارم.

به اینکه از این ایده داستان کوتاه بسازم خیلی فکر کردم اما ترسیدم اونطور که باید خوب از آب در نیاد؛ اما اگه نظرت اینه پس من نوشتن دل نوشته رو متوقف می‌کنم و اگه موافقت بشه به زودی همین دل نوشته رو در قالب داستان کوتاه می‌نویسم.

صداها محو شدن؛
زندگی ایستاد؛
و من،
بلند شدم

که با تبدیل شدن به "محو شد" متن را به متنی روان‌تر تبدیل می‌کند.
قسمت مورد نظر ویرایش شد:flowerb:

البته در بعضی جاها خط داستانی کمی گنگ می‌شود و کمی به جزئیات بی‌ توجهی می‌شود!
مثلا در این قسمت:
فروشنده مچم رو گرفت!
من رو دید!
من دو شب گذشته رو با جنازه‌ای روی دوشم تمام خیابون‌ها رو طی کردم،
مطمئنم که کسی من رو نمی‌دید!

ما این رو می‌خونیم و کنجکاو‌تر از همیشه، منتظر ادامه داستان می‌مانیم تا متوجه‌ی چرای این اتفاق بشویم، اما در پارت‌های بعدی هیچ اشاره‌ای به این قسمت نشد و فکر نکنم اشاره به "از دست دادن و بازیابی علائم حیاتی" ربطی به این مورد داشته باشد!
در این مورد باید بگم که درسته از نظر علمی ربطی ندارن اما توی این داستان هر دوی این‌ها در یک زمان اتفاق میوفتن؛ اینکه علائم حیاتی‌ش رو کاملا از دست بده و اینکه نامرئی بشه، توی داستان من کاملا بهم ربط دارن و در ادامه قراره به این موضوع هم اشاره بشه.

دلیل اینکه این قسمت‌ها رو نوشتم و در پارت‌های بعدی هیچ اشاره‌ای نشد این بود که رازها هنوز برای خودش برملا نشده بودن، و بعد از گذشت یک ماه که برملا شدن، قصد داشتم وقتی که چند بار دیگه به این موضوع اشاره کردم حتما از این موارد به نتایجی که مد نظرمه(جزو ایده‌اس نمیشه بگم) برسم.
و اگر که نیازه می‌تونم توی برخی پارت‌ها به این موضوع اشاره کنم که در افکارش به این چیزهای عجیب فکر میکنه تا خواننده فکر نکنه که این قسمت‌ها به فراموشی سپرده شدن
و اینکه اینطوری اون قسمت‌ها رو رها کردم بیشترین هدفم این بود که همچنان خواننده کنجکاو بمونه و مشتاق خواندن ادامه باشه.
با تمام این مواردی که ذکر شد، اگه باز هم روی نظرت تاکید داشتی من حتما این قسمت‌ها رو ویرایش میزنم.:flowerb:

و به عنوان آخرین نکته، در بعضی جاها خواننده رد گوینده را گم می‌کند و کمی گنگ فکر می‌کرد این قسمت، شرح حال مرده هست یا خواننده‌ی دفترچه؟
درسته، اون قسمت‌ها باید ویرایش بشن، اگه شرح حال خواننده‌ی دفترچه از زبان سوم شخص نوشته بشه چطوره؟

مرسی عسل جان و خسته نباشی.:flowerb:

آخرین ویرایش:
Reactions: Karkiz، Asal_Zinati، Narges_Alioghli و 2 نفر دیگر

khas

کاربر نیمه حرفه‌ای
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
3,194
زمان حضور
25 روز 2 ساعت 7 دقیقه
نویسنده این موضوع