خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.
وضعیت
موضوع بسته شده است.

Narín✿

سرپرست بخش کتاب
سرپرست بخش
ناظر کتاب
ویراستار انجمن

امتیاز واکنش
44,317
زمان حضور
107 روز 12 ساعت 35 دقیقه
نویسنده این موضوع
2166442vj6bw1593p(0).gif
سلام و عرض ادب!
دوستان می‌خواهم با تایپکی کاملا شخصی آشناتون کنم!
آموزشگاه
هایا!
این تایپک کاملا اختصاصی و توسط من و Ghazaleh.A کاربران انجمن رمان ۹۸ نقاشی و تکنیک‌های خاص آموزش داده خواهد شد.
اگر پیشنهاد و انتقادی داشتید می‌تونید به من بگویید و اضافه می‌کنم اگر کسی در رشته‌‌ای از نقاشی حرفه‌ای است و توانایی آموزش را دارد به بنده بگوید.

کاملا مختص انجمن رمان 98 است.

#آموزشگاه_نقاشی_هایا
#آموزشگاه
PicsArt_07-11-09.52.37.png

آموزش آموزشگاه طراحی و سیاه قلم هایا | کار گروهی کاربران انجمن رمان 98

آخرین ویرایش:
  • عالی
Reactions: galbam، YeGaNeH، Fatemeh14 و 33 نفر دیگر

Narín✿

سرپرست بخش کتاب
سرپرست بخش
ناظر کتاب
ویراستار انجمن

امتیاز واکنش
44,317
زمان حضور
107 روز 12 ساعت 35 دقیقه
نویسنده این موضوع

آخرین ویرایش:
  • عالی
Reactions: galbam، YeGaNeH، ZaHRa و 24 نفر دیگر

Narín✿

سرپرست بخش کتاب
سرپرست بخش
ناظر کتاب
ویراستار انجمن

امتیاز واکنش
44,317
زمان حضور
107 روز 12 ساعت 35 دقیقه
نویسنده این موضوع
1811695wio5oh31xf_orig.gif
بنام خدا
امروز با اولین آموزش در خدمتتون هستیم.
برای شروع به طراحی، از وسایل ابتدایی استفاده کنید. نیازی نیست حتما از اول راه کلی هزینه کنید و انواع وسایل مختلف بخرید که حتی بلد نیستید با آن کار کنید.
•پاکن طراحی
•دفتر طراحی
•مدادB4, B6, B8
•کاتر ظریف (موکت برّ)
برای شروع اولیه همین تعداد وسایل کافیه!
نقاشی یعنی چه و از چه چیزی شروع می‌شود؟ نقطه! نقطه توی طراحی اولین و ساده‌ترین حرکته!
یک نقطه‌ی ساده در طراحی می‌تونه هزاران معنی داشته باشه!
(فقط ضمن اگاهی خودتان بود و فلسفه‌های فراوانی در مورد معانی نقطه در طراحی وجود دارد.)
1_شما باید بدانید که هیچ‌وقت یک طراح از خط‌کش به جز موارد ضروری استفاده نمی‌کند! قانون اول!
در استارت اول، تمرین خط دارید!
به صورت افقی و عمودی شما باید تمرین خط بکنید تا جایی‌که از خط خود به نسبت راضی باشید و خط‌تان تا حدودی راست باشد.
2_بعد از خط راست سراغ دیگر خط‌ها می‌رویم.
یعنی خط هلالی (نرم) خط هفت و هشت (تیز)
تمرین این دو خط بسیار راحته!۲۰۲۰۰۶۱۷_۰۷۳۵۴۷.jpg
اونم بنده زیاد حوصله نداشت.:l2b:
3_بعد از خط سراغ اشکال هندسی می‌رویم.
اول دایره و بعد مربع (فرقی نداره دوست دارید اول مربع بعد دایره)
یک صفحه‌رو به شش قسمت تقسیم کنید و می‌توانید به راحتی همه‌ی تمرین‌ها را در یک صفحه انجام دهید.
خب در یک قسمت دایره‌هایی سعی کنید به یک اندازه بکشید و در یک قسمت دیگر مربع.
هر چقدر شکل‌هایی که می‌کشید اندازه‌ی آن‌ها با هم برابر باشد، دید شما قوی‌تر است.
به هر حال یک طراح باید دید قوی داشته باشد تا بتواند ریز‌ترین اشکالات را ببیند! و این تمرین شکل‌ها برای همین است!
این از تمرین امروز! سوال داشتید میتوانید از من یا دوستم غزاله بپرسید.
(اگرم فلسفه‌ی نقطه و خط تیز رو خواستین ازم بپرسین؛ چون خوراکه خودمه:l3b:)

• خنده
Reactions: galbam، YeGaNeH، Fatemeh14 و 26 نفر دیگر

Narín✿

سرپرست بخش کتاب
سرپرست بخش
ناظر کتاب
ویراستار انجمن

امتیاز واکنش
44,317
زمان حضور
107 روز 12 ساعت 35 دقیقه
نویسنده این موضوع
بنام خدا

اول از همه، در شروع هر طراحی اول دست گرمی بکنید!
منظور چیه اصلا؟
وقتی قلم در دست دارید، روی کاغذ، دستت‌تان را به سمت بالا و پایین حرکت دهید، تا بعدا دست شما در هر شرایطی آماده‌ی کشیند هر طرحی رو داشته باشه!
۳ الا ۴ دقیقه این کار رو بکنید کافیه!

بعد از انجام کار‌های قبلی می‌رسیم به تمرین اشکال هندسی!
در تمرین اشکال هندی، سه شکل هستند که بسیار مهم است طراح بتواند آن را با دست بکشد.
بیضی، دایره، مربع
چون معمولا طراح اکثر مواقع از این نوع اشکال در انواع طرح‌ها میبیند و حین طراحی با این اشکال سر و کار دارد.
تقریبا مثل تمرین قبل که دایره و مربع کشیدید، این تمرین هم مثل همون تمرینه؛ با این تفاوت که در این تمرین سایه هم میزنیم!
وقتی اشکال رو کشیدید، بعد برای خودتون تعین جهت نور بکنید. (یعنی نور از سمت راسته، از سمت چپه، پایینه یا بالا)
در برعکس همون جهتی که نور رو تعیین کردید، شروع می‌کنید با قلم (فرقی نداره B چند باشه؛ ولی از B6 استفاده کنید بهتره) به رنگ کردن.
برای مثال: اگر نور در سمته راست شکله من تعیین شده، از سمت چپ شروع می‌کنم به رنگ کردن!
درست از جایی که شروع کردم باید بیشتر سیاه باشه و هرچه به سمت راست حرکت می‌کنم، کم رنگ‌تر و کم رنگ‌ترش کنم.
نکته: در همون جهتی که شروع به رنگ کردن کرده‌اید، ادامه میدهید! به هیچ عنوان نباید جهت رنگ کردن تغییر کنه! مگه اینکه در شرایط خاص و یا بعدا با محو کن محوش کنید! وگرنه سایه زنی زیبایی خودش رو از دست می‌ده!
در تمرین اشکال باید دستتون عادت به کشیدن اشکال به صورت روان بکنه!
یک تمرین دیگه با اشکال هندسی مثل دایره تبدیل اون‌ها به چیز های مختلفه!
در این تمرین خلاقیت به درد میخوره!
چندتا دایره بکشید و بعد از اون‌ها چیز‌های مختلفی مثل: قوری، لاک پشت، خروس و انواع چیزهای مختلفی که از دایره درست می‌شوند.
این تمرین میزان خلاقیت طراح رو می‌سنجه! همین، و یک تمرین اختیاری‌ِ و در هر مواقعی می‌تونید این کار رو بکنید.

آخرین ویرایش:
  • عالی
Reactions: galbam، YeGaNeH، mobinadareini82 و 18 نفر دیگر

Ghazaleh.A

کاربر حرفه‌ای
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
34,176
زمان حضور
120 روز 12 ساعت 32 دقیقه
ان الله جمیل و یحب الجمال

خداوند زیباست و زیبایی را دوست دارد
~آشنایی با طراحی و نقاشی~
منظور از تعلیم نقاشی، شناختن اجسام هندسی و غیر هندسی به هنرجویان عزیز می باشد.
ما هر چیزی را که می خواهیم نقاشی کنیم دارای جسم است پس شناخت حجم یکی از اصول اولیه نقاشی است. طراحی و نقاشی به شما کمک می‌کند که:
اولا در نگاه کردن به هر چیزی درست و با دقت نگاه کنید!
ثانیاً، با شناخت و تمرین دست شما تربیت و تابع شما می شود و از حرکت های بیخودی جلوگیری می‌کند.
سالثا مغز و فکر شما فعال می شود تا به دنبال ساختن ها و ایده های جدید بروید. :)

~آشنایی با وسایل مورد نیاز طراحی~
*مداد کنته سافت
*مداد کنته هارد
*مداد b3 پاریس

مداد کنته بی ۳ دارای تیرگی بسیار بالایی است و روغن بیشتری نسبت به مداد های دیگر دارد.
و از آن بیشتر برای رنگ پالت استفاده می شود.

روش استفاده:
روی یک کاغذ جدا گانه رنگ گذاشته و در واقع با کنته قسمت کمی را سیاه می کنیم.
با کشیدن محوکن یا قلم مو بر روی پالت کاغذی قلم موی یا محو کن خود را به رنگ آغشته میکنیم و سایه می زنیم.
سایه زدن تکنیک و دقت بسیار بالایی لازم دارد که در مورد آن بحث می شود.

مداد کنته سافت مارک فابرکاستل که در طراحی پادشاهی می کند با رنگ مشکی پر رنگ خود به طراحی های شما جلوه و
روح میدهد.

و این نکته هم گفته می شود که کنته سافت روغن کمتری دارد و مغز آن هم نرم هست و به اصطلاح روی کاغذ حالت خشک تری دارد.
مداد کنته هارد مارک فابر کاستل، تیرگی و روغن کمتری دارد، اما چون فشرده هست مغز آن سخت هست.
از این مداد برای کشیدن تار های مو و کشیدن طرح هایی که به ظرافت نیاز دارند استفاده می شود و به افزایش کیفت طرح کمک می کند.

۲۰۲۰۰۷۰۳_۱۶۴۳۰۸.jpg
محو کن، ابزاری برای محو کردن خط ها، سایه ها، بافت های روشن استفاده می شود و یکی از مهم ترین ابزار ها در نقاشی است که به نقاشی شما روح می دهد.
۲۰۲۰۰۷۰۳_۱۶۴۲۵۷.jpg
بهترین مارک محو کن مارک کنته و پس از آن کرتاکالر
محو کن های دیگر کیفیت مناسبی ندارند و کیفیت طرح را پایین می آورند.
نکته:
*برای تیز کردن محو کن به هیچ عنوان از کاتر استفاده نکنید! و فقط محو کن را با سمباده ۱۵۰ ساختمانی تیز کنید.

حتما برای همه شما عزیزان این سوال پیش آمده است که آیا مداد کنته همان مداد زغالی هست؟!
مداد زغالی فقط به رنگ سیاه تولید می شود چون ماده سازنده ان زغال و درصدی واکس و خاک رس است.
درصد سختی مغز و چربی آن بستگی به زغال استفاده شده در مداد را دارد.
اما کنته ترکیبی از مواد معدنی مثل، اکسید آهن که رنگ مسی مات یا بهتر است بگوییم قهوه ای مایل به قرمز است،
اکسید تیتانیوم که رنگ آن سفید است و مواد معدنی دیگر از جمله گرافیت و ذغال!
منبع:سایت آموزشی طراحی تک نگاره ها و کتاب راهنمای نقاشی

ممنون از همراهی گرم و صمیمانه شما عزیزان اگر سوالی یا مشکلی بود در خدمت شما عزیزان هستم:)
Ghazaleh.A کاربر رمان ۹۸

آخرین ویرایش توسط مدیر:
  • تشویق
Reactions: YeGaNeH، mobinadareini82، FaTeMé_KH و 13 نفر دیگر

Ghazaleh.A

کاربر حرفه‌ای
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
34,176
زمان حضور
120 روز 12 ساعت 32 دقیقه
~آموزش سایه زدن و مقدمات طراحی~
قطعا همه شما با دیدن پرتره ای از یک جسم یا شی و حتی چهره از گودی ها و پستی بلندی های
آن متعجب شده اید.
یک فرد ابتدا برای کشیدن یک طرح باید با دید باز ودقیق به آن طرح نگاه کند.
اگر به یک نقاشی بادقت خیره شوید، مشاهده می کنید که آن تصویراز اجسام هندسی تشکیل شده است که این کار را تا حدودی برای شما آسان می کند، اما! بخش اصلی طراحی این نیست.
باید با دست خود روی کشیدن طرح ها تمرین داشته باشید تا بتوانید آن ها را به زیبا ترین حالت ممکن روی صفحه بکشید!
یک اصل مهم که در آموزش های قبلی گفته شده این است که در طراحی از خط کش استفاده نمی شود به هیچ عنوان!
به این دلیل که خط کش از واقعیت های یک طرح می زند و این برای یک طراح اصلا خوب نیست!
همیشه یادتان باشد برای یک طراح خوب شدن ابزار خوب نیازی نیست و شما می توانید با کمترین ابزار طرح های زیبایی پدید آورید.
در ابتدا:
~نحوه ی کشیدن یک طرح~
برای کشیدن یک طرح در ابتدا تصویر محو و ابتدایی از آن پرتره یا جسم را روی دفتر خود پیاده کنید و سعی کنید تصویر اولیه تا حدودی شبیه به طرح مورد نظر شما جلوه کند.
همیشه به خاطر بسپارید طرح اولیه ای که شما می کشید باید شبیه به آن تصویری که در ذهن شما یا مقابلتان است باشد چون اگر یکی از اجزای تصویر هم خوانی لازم را با طرح نداشته باشد در حالت کلی کار شما را هم خراب می کند.
~نحوه ی سایه زدن و کشیدن گودی ها~
به تصویر زیر دقت کنید!
۲۰۲۰۰۷۰۸_۲۰۰۸۴۶.jpg
همانطور که در آموزش قبلی گفته شدی بود برای نشان دادن گودی ها از محو کن استفاده شده اما نحوه محو کردن به چه صورت است؟
قسمت هایی که گود می شوند از تیرگی بالا تری برخورد دار هستند بیشتر نقاشان مبتدی فکر می کنند اگر قسمت های اصلی چشم را تیره کنند کار تمام است اما در اصل باید قسمت پلک و گودی پایین چشم را تیره کنیم.

در تیره کردن به یاد داشته باشید که فشار یک جا به قلم کار اشتباهی است و از کیفیت طرح می زند سایه انداختن و تیرگی باید به نرمی و با زمان بالا انجام شود تا تیرگی مد نظر شما روی کاغذ نمایان شود.
به طرح زیر توجه کنید!
۲۰۲۰۰۵۳۱_۲۲۵۶۲۵.jpg

قسمت های اصلی تصویر یعنی ساختار لـ*ـب دارای تیرگی بالایی نیست و فقط برای نشان دادن ترک های آن از کشیدن خط های ظریف با فشار بالا استفاده شده!
دقت کنید که برای نشان دادن گودی های زیر لـ*ـب و کنار آن از تیرگی بسیار بالا استفاده شده است.

.
.
.
با تشکر از همراهی صمیمانه شما:)

(آموزش بعدی در همین تاپیک قرار می گیرد.
~آموزش مبتدی کشیدن اجزای پرتره~ )

اگر سئوالی بود در خدمت هستم
Ghazaleh.A کاربر رمان ۹۸

آخرین ویرایش توسط مدیر:
  • تشویق
Reactions: YeGaNeH، FaTeMé_KH، mobinadareini82 و 11 نفر دیگر

Ghazaleh.A

کاربر حرفه‌ای
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
34,176
زمان حضور
120 روز 12 ساعت 32 دقیقه
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ​

~آموزش کشیدن اجزای پرتره~
~بینی~
کشیدن بینی برعکس اجزای دیگر صورت راحت تر است و در مواردی به کشیدن خط نیاز چندانی ندارد و فقط با سایه زدن می‌توانید بینی از‌ زاویه روبه رو بکشید.
به تصویر دقت کنید!

۲۰۲۰۰۷۱۱_۲۰۵۱۰۵.jpg
در تصویر دیدید که کشیدن بینی از زاویه مقایل به کشیدن خط زیادی نیاز ندارد و بیشتر نشان دادن گودی های بینی توسط سایه زدن انجام می‌گیرد.

(سایه در قسمت های فرو رفتگی و برآمدگی دیده می‌شود.)
بینی به صورت های مختلفی کشیده می شود. اکثرا افراد در کشیدن پر‌تره های ساده خود از بینی با زاویه نیم رخ استفاده می‌کنند چون کشیدن بینی نیم رخ کار آسان تری است.
به تصویر نگاه کنید.
۲۰۲۰۰۷۱۱_۲۱۲۱۰۶.jpg

کشیدن بینی با زاویه نیم رخ بر خلاف تصویر اول به تیرگی و سایه کمتری نیاز داد!
توجه کنید که کشیدن بینی نیم رخ به تمرین بالایی احتیاج دارد زیرا که مشخص کردن شیب و قوس های آن برای افراد کمی مشکل است و باید تمرین شود.
ولی در حالت کلی کشیدن بینی نیم رخ آسان تر است و فقط به دقت بالایی نیاز دارد.

به نوع کشیدن بینی در تصویر زیر دقت کنید.
۲۰۲۰۰۷۱۱_۲۱۲۵۳۸.jpg
کشیدن بینی با این زاویه به دید قوی و قدرت تجسم بالایی نیاز است. دقت کنید که این زاویه بیشتر قسمت های بینی و حتی قسمت هایی از سمت دیگر بینی مشخص شده.
اگر ملاحظه کنید بر آمدگی های بینی را با سایه زدن مشخص می‌کنیم که اینکار بسیار آسان است و فقط به یه مداد سا ده نیاز دارد.
.
.
.

~نحوه‌ی سایه انداختن~
سایه زدن کار بسیار آسانی است و فقط فرد باید بداند که در کدام قسمت به تیرگی بالا یا پایین نیاز است.
البته فراموش نشود که دانستن اینکه در کدام محل به سایه نیاز است به مشاهده فرد بستگی دارد.
برای سایه زدن ابتدا باید مداد را آرام و کمی رها در دست بگیرید، سپس قسمت های مورد نیاز به را به صورت کشیدن چند خط در کنار هم سایه بزنید و کشیدن خط ها را تا تیرگی مد نظر ادامه دهید.
خط ها باید منظم، در کنار هم و محو باشند تا با تکرار زیاد خودش را نشان دهد.
.
.
.
باتشکر از همراهی صمیمانه شما:)

Ghazaleh.A کاربر رمان ۹۸

• عالی
Reactions: YeGaNeH، Fatemeh14، FaTeMé_KH و 12 نفر دیگر

Ghazaleh.A

کاربر حرفه‌ای
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
34,176
زمان حضور
120 روز 12 ساعت 32 دقیقه
*طراحی و کشیدن لـ*ـب*
مقدمه:
در آموزش های قبلی نحوه سایه زدن را تا حدودی توضیح دادیم حالا به اصل مهمی در نقاشی می رسیم.
افراد کوچک و بزرگ در ابتدا برای کشیدن یک طرح یا کشیدن یک پرتره از کتاب های آموزشی متعدد استفاده می کنند که کشیدن طرح های دشوار را طی مراحلی برای خود آسان تر کنند.
تمامی کتاب های آموزشی بخش خاصی را به کشیدن جزعی و با مرحله یک طرح اختصاص داده است اما این نوع سبک یاد گیری فقط دست ورزی فرد را محک زده و به پیشرفت آن کمک می‌کند. ‌
نکته اصلی اینجاست که فرد برای کشیدن یک پرتره دیگر نمی‌تواند از آن کتاب آموزشی استفاده کند. پس در آموزش این اصل مهم است که ریشه هر چیز را دریابیم و با دید وسیع به اشکال و طرح ها خیره شویم.
تمرین مهم ترین اصل در آموزش است... مخصوصا طراحی پرتره که به دقت و کشیدن متداول اجزای آن در زوایای مختلف نیاز داریم.

~طراحی لـ*ـب~
کشیدن لـ*ـب یکی از کار های پر از ریز بینی است و نشان دادن گودی و شیار برای افراد دشوار است و به دقت و تمرین نیاز دارد.
به تصویر زیر دقت کنید:

مشخص کردن شیار های یک لـ*ـب به مهارت فرد در سایه زنی بستگی دارد.
فرد باید سایه زنی را تا حدی ادامه دهد(سایه زنی: کشیدن خطوط به فشار کم کنار هم و در مدت زمان بلند) که سایه ها شیار های لـ*ـب نمایان شود سپس برای نشان دادن خطوط ریز می توانید از پاک کن استفاده کنید و مانند سایه زدن فشار کمی به پاک کن وارد کنید تا سفیدی مورد نظر این کار را ادامه دهید.
تصویر شماره دو:

همانطور که در آموزش های قبلی مشاهده کردید کشیدن هر جزئی از پرتره زوایای مختلفی را به خود اختصاص می دهد!
این تصویر زاویه ای دیگر از کشیدن لـ*ـب هست که همانند تصویر قبل با سایه زدن شکل و حالت دلخواه را به خود گرفته.
تصویر شماره سه:

تصویر بالا لبی با زاویه نیم رخ می‌باشد. اکثرا همه افراد در کشیدن پرتره های خود از زاویه نیم رخ استفاده زیادی دارند اما بیشتر طرح ها ساده و ابتدایی می‌باشد، که این از کیفیت یک طرح می‌زند! در کشیدن یک طرح توجه به جزئیات اصل بسیار مهمی است زیرا که اگر یک قسمت از طرح مقابل شما با انچه که روی کاغذ پیاده می‌کنید تفاوت داشته باشد در حالت کلی شکل تصویر را تغییر می دهد.
تصویر شماره چهار:

این هم طرحی دیگر با زاویه‌ای متفاوت تر...
توجه کنید وقتی به کشیدن یک لـ*ـب فکر می‌کنیم شیار های آن و خطوط لـ*ـب اولین چیزی است که ذهن ما را در بر می‌گیرد... اما در تصویر دو و چهار دیدید که هر طرح با نگاه دقیق و مهارت در محل سایه زنی می‌تواند طرح (شاید با کیفیت کمتر) دلخواه شما را پدید آورد.

باتشکر از همراهی صمیمانه شما:flowerb:
پ.ن: دوستان عزیز می تونم اعتراف کنم که آموزش ها با کلمات تکراری میتونه به مرور زمان شما رو کلافه کنه... و این فکر که این جملات کلیشه.ای هستند ذهن شما رو در بر بگیره... در هر صورت در هر آموزش بیشترین سعی رو داشتم تا مطالبم مثل آموزش های قبل نباشه، اما اجزای پرتره همه به هم مرتبط هستند و این امکان پذیر نبود. فقط سعی کردم طرح های متفاوت تری بزنم تا با انواع کشیدن اجزا بیشتر آشنا بشید.
Ghazaleh.A کاربر رمان ۹۸

آخرین ویرایش:
  • عالی
Reactions: YeGaNeH، FaTeMé_KH، mobinadareini82 و 9 نفر دیگر

Narín✿

سرپرست بخش کتاب
سرپرست بخش
ناظر کتاب
ویراستار انجمن

امتیاز واکنش
44,317
زمان حضور
107 روز 12 ساعت 35 دقیقه
نویسنده این موضوع
بنام خدا

امروز هم همراه شما هستیم با یک آموزش و نکته‌های جدید دیگری در طراحی و سیاه قلم*
* نحویه تقسیمات چهره و آموزش مقدماتی پرتره

در ابتدا شکل چهره مد نظر خود را می‌کشید.
شکل چهره می‌تواند متفاوت باشد. بیضی، مربع مانند، گرد و...
این در نقاشی سلیقه‌ای هستش البته اگر شما از روی فرد خاصی نقاشی نکشید. اگر از روی فرد خاصی پرتره میکشید پس باید قالب چهره اون شخص رو بکشید.
برای کشیدن قالب چهره روش‌های مختلفی وجود داره. امروز من به شما روش دایره‌ رو آموزش می‌دم. در این روش کلا با دایره سرو کار دارید.
او از هر کاری باید صفحه‌ای که قراره در ان پرتره بکشید، یه + بکشید. کل صفحتون رو پر نکنه فقط به اندازه‌ای که چهره قراره در اون جایی بگیره. اونقدر کوچک هم نه که نتونید در اون چهره بکشید!

نکته: این آموزش پرتره تمام رخه (از چهره جلو هستش). در قسمت‌های بعد، نیم رخ و سه رخ و چهره به پایین هم آموزش داده میشه!
شما الان یک خط افقی کشیده اید و از وسطش خط عمودی که اون رو قطع کرده که به اصطلاح همون به اضافه+ هستش دارید. روی خط افقی سه تا بیضی بکشید. این همون چشم‌ها هستن که بعد از اتد تبدیل به چشمشون میکنید. اینکه گفتم سه چشم تعجب نکنید! این برای قانون فاصله بین چشم‌ها هستش. (دو چشم در اطراف و یک چشم چسپیده در وسط، چشم وسطی به اندازه طول و عرض دو چشم اطراف)

همونجوری که میبینید به اینگونه سه تا بیضی بر روی خط افقی می‌کشید؛ اما توجه کنید بیضی وسطی باید درسط خط عمودی از وسطش بگذره!
البته در تصویر هم نشان داده شده است.

در مرحله بعد خط ابرو می‌کشیم. فاصله چشم تا ابرو در بین افراد مختلف فرق داره؛ اما فاطله اصطلاحی آن اندازه عرض چشم‌ها است.
در تصویر زیر نیز مشاهده می‌کنید.
به همون اندازه عرض چشم فاصله می‌گذارید و خط ابرو را می‌کشید.

بعد از خط ابرو به بینی می‌رسیم که نحویه کشیدن تمام اجزای پرتره رو در پست‌های بعدی آموزش می‌دیم ولی فعلا فقط نحویه تقسیمات چهره رو می‌گم.
خب تا حد لازم نه خیلی زیاد نه خیلی کم، پایین‌تر از چشم‌ها بینی رو هم می‌کشید. توجه بکنید زیاد پایین چشم نباشه و خیلی هم نزدیک نباشه. در این مورد نمی‌تونم بگم فاصله اصطلاحی و دقیقی وجود داره؛ چون هر فرد خصوصیات خودش رو داره.
در تصویر هم نشان داده شده که چقد فاصله بدید.

و بعد سراغ لـ*ـب می‌ریم. لـ*ـب هم از بینی مقداری فاصله می‌ذاریم و آن رو می‌کشیم.
‌و همونجور که توی تصویر میبینید من به اندازه‌ای فاصله گذاشتم که برای چهره‌ای که کشیدم مناسبه.

دور چهره رو می‌کشید. این بسته به سلیقه خودتون داره شکل چهره چجوری باشه. من شکلی مایل به بیضی کشیدم که برای پرتره من مناسبه.
و در اخر نوبت به گوش میرسه.
برای کشیدن گوش باید انتهای بینی و ابرو رو مشخص کرده و و تاطرفین چهره خط رو ادامه دهید. این فاصله گوش رو تعیین می‌کنه. در کشیدن گوش با تمام اجزاهای دیگه فرق داره و اندازه تعیین شده و معینی داره. یعنی در همه افراد، گوشش اندازه فاصله بین انتهای خط ابرو تا پایین گوش است.
در عکس زیر منظور دقیق من رو متوجه می‌شید.

و در نهایت شما این چهره وحشتناک رو دارید که البته جای ترسیدن نداره چون بعد به چهره قشنگی تبدیل میشه.
من در این پست فقط نحویه تقسیمات و حل قرار گیری اجزای صورت رو آموزش دادم و در پست‌های بعد کشیدن دقیق چشم، گوش، لـ*ـب و... رو آموزش خواهم داد.
اگر جایی گنگ بود یا سوالی داشتید بپرسید من حتما جواب میدم.
*این پست فقط نحویه تقسیمات چهره است.

امیدوارم مفید واقع بوده باشه:گل:

آخرین ویرایش:
Reactions: galbam، YeGaNeH، FaTeMé_KH و 8 نفر دیگر

Narín✿

سرپرست بخش کتاب
سرپرست بخش
ناظر کتاب
ویراستار انجمن

امتیاز واکنش
44,317
زمان حضور
107 روز 12 ساعت 35 دقیقه
نویسنده این موضوع

سلام دوستان:rose:
امروز هم همراه شما هستیم با اموز بخشی دیگر از آموزش پرتره. امیدوارم مفید واقع باشه:aiwan_light_heart:
اول از همه کشیدن گوش، با استفاده از روش ساده‌ی شکل آموزش میدم بهتون.
به تصویر زیر دقت کنید.

اگر دقت کرده باشید من توی چهار مرحله گوش رو کشیدم.
ببینید خیلی راحته، با استفاده از اشکال خیلی راحت میشه گوش رو کشید.
اول از هر چیزی یه دایره بکشید، توی مرحله شماره یک؛ بعد پایینش یه مثلث کج، هم اندازه هم نباید باشه، جوری‌که تقریبا شبه یه مثلث قائم‌والزاویه باشه.
بعد توی مرحله دوم عکس اگر ببینید من خط‌های اضافی رو پاک کردم و اون مثلث و دایره رو با منحنی بهم وصل کردم و گوشه‌ی مثلث رو هم به گردی تبدیل کردم.
و می‌رسیم به مرحله سه، اونجا دیگه اگه به گوش واقعی دقت کرده باشید، بالای گوش یه جورایی به دو لایه یا دو خط یا دو قسمت هست. ماهم یک خط داخلی رو دقیقا شکل خط بیرونی می‌کشیم. وداخلی‌ترین قسمت و سوراخ گوش رو هم به شکلی که می‌بینید می‌کشیم. دقت کنید که سوراخ داخل گوش، برای همه یه شکله و همه تقریبا این شکلی هست. یه نیم دایره که زیاد گردیه منظمی نیست!
و حالا مرحله چهار و سایه زدن و آخر کار، در این مرحله هم همونجوری که توی تصویر میبینید اون خطی که داخل گوش کشیدیم رو تیره‌تر و سایه بهش اضافه می‌کنیم.
بعد از اون بالای سوراخ گوش یه استخونی هست که اون رو هم با استفاده از سایه می‌کشیم. و در آخر سوراخ گوش، بیرون از سوراخ گوش یه چاله‌ای هست، اون رو هم دقیقا هم شکل سوراخ می‌کشیم و با استفاده از سایه زدن چاله رو بهتر مشخص می‌کنیم.
اینی که من کشیدم یه اتود خیلی ساده هستش و نمی‌شه گفت حرفه‌ای کشیده شده؛ اما نحویه‌ی درست کشیدن و چیدمان گوش همین‌جوری هستش. البته بماند که بعضی گوششان بهم پیوسته یا جداست، این فقط توی خط بیرونی فرق می‌کنه، وگرنه داخلش همین شکلی کشیده می‌شه.
موفق باشید:rose:

• جذاب
Reactions: galbam، FaTeMé_KH، mobinadareini82 و 4 نفر دیگر
وضعیت
موضوع بسته شده است.
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8