خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.

Nirvana

مدیر بازنشسته
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
34,304
زمان حضور
9 روز 5 ساعت 59 دقیقه
نویسنده این موضوع
رمان ۹۸ | دانلود رمان جدید
رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

خون طلایی یا خون Rh-null، یک نوع خون بسیار کمیاب است که در طی 50 سال گذشته، تنها در بین 43 نفر در سراسر جهان شناسایی شده است. برای تحقیقات علمی و انتقال خون، از این نوع خون مورد نیاز است، و به دلیل کمیابی، برای افراد دارای چنین گروه خونی بسیار خطرناک است.
برای درک این که خون طلایی چقدر مهم است، باید بدانید که چگونه عملکردd دارد؟!
خون انسان ممکن است در همه افراد یکسان و مشابه به نظر برسد، اما در واقع خیلی متفاوت است. در سطح هر یک از گلبول های قرمز ما 342 آنتی ژن وجود دارد (مولکول هایی که پروتئین های خاصی را به نام آنتی بادی ها تولید می کنند) و عدم وجود آنتی ژن های خاص است که نوع خون انسان را تعیین و مشخص می کند.
حدود 160 تا از این آنتی ژنها رایج هستند، به این معنی که آنها بر روی گلبول های قرمز بیشتر انسان ها یافت می شوند. اگر کسی فاقد یک آنتی ژن باشد، که در بین 99 درصد از همه انسان ها یافت می شود، خون آنها کمتر نادر است و اگر 99.199 درصد از آنتی ژن موجود نباشد، خون آنها بسیار نادر است. 342 آنتی ژن شناخته شده متعلق به 35 گروه سیستم های خونی است، که سیستم Rh یا "Rhesus" با 61 آنتی ژن بزرگترین است , این برای انسان ها غیرمعمول نیست، که یکی از این آنتی ژنها را از دست بدهد.
به عنوان مثال، حدود 15 درصد از قفقاز ها آنتی ژن D (مهم ترین آنتی ژن Rh) را ندارند، و آنها را RhD منفی می نامند در مقابل این نوع گروه خون منفی در آسیا بسیار بسیار غیر معمول است (0/3 درصد)
اما اگر یک انسان تمام 61 آنتی ژن را از دست بدهد چه؟
تا نیم قرن پیش دانشمندان معتقد بودند که چنین جنینی حتی نمی تواند در رحم زنده بماند، چه برسد به اینکه رشد کند و فرد بالغی شود اما در سال 1961، یک زن استرالیایی با گروه خونی طلایی شناخته شد، و چنانچه در این بخش از نمناک توضیح داده ایم به این معنی که او تمام آنتی ژن های موجود در سیستم خون Rh را نداشت، که در آن زمان هیچ مفهوم و معنایی نداشت. از آن زمان تا به حال، تنها 43 نفر با خون Rh-null شناسایی شده اند.

خون طلایی از نادرترین نوع خون در جهان است
به دو دلیل این نوع گروه خونی طلایی نامیده می شود:
اول اینکه کمبود کامل آنتی ژن های Rh به این معنی است که می تواند هر کسی با یک نوع خون نادر در سیستم خونی Rh را قبول کند و دوم اینکه به قدری کمیاب است در صورت نیاز به چنین گروه های خونی باید مستقیم از خود افراد گروه خونی مشابه خواسته شود تا بیایند و خون اهدا کنند با این حال، به دلیل کمبود خون طلایی فقط در موارد شدید از انتقال خون استفاده می شود، زیرا تقریبا جایگزینی آن غیرممکن است اما در کل خون طلایی دارای ارزش علمی زیادی است؛ زیرا این امر می تواند به محققان کمک کند تا از اسرار نقش فیزیولوژیکی سیستم جذاب پیچیده Rh مطلع شوند.
یک مشکل بسیار بزرگ این است که آنها می توانند فقط از افرادی با خون مشابه خون دریافت کنند و این باعث می شود که زندگی خطرناک شود. اگر آنها از یک فرد مثبت که از یک آنتی ژن 61 Rh مثبت استفاده کنند، آنتی بادی های آن می توانند با سلول های خونی اهدا کننده واکنش نشان دهند و موجب پاسخ سیستم ایمنی بالقوه کشنده شوند.
حرفهای یکی از 43 نفری که خون طلایی دارند
در سال 2014 درباره توماس و اقدامات حیاطی که در طول سال ها انجام داده بود و یکی از 43 نفری می باشد که دارای این گروه خونی است، نوشته شد که:
"همیشه طوری زندگی کرده ام که در مجبور به دریافت خون نباشم و از آن جلوگیری کرده ام. به عنوان یک کودک، پدر و مادرم اجازه ندادند به اردوگاه تابستانی بروم تا از ترس اینکه ممکن است یک تصادف داشته باشم، و به عنوان یک بزرگسال، همیشه با احتیاط سوار موتور و ماشین شدم و هرگز به کشورهایی که بیمارستان های مدرن نبود، سفر نکردم و این تنها بخشی از لحاظ ملتهب زندگی من با خون طلایی است.
همچنین با کارت خاصی که نوع خون بسیار نادر من را تأیید کرده است، می توانم در بیمارستان ها بسـ*ـتری شوم. من حدس می زنم که شما باید به داشتن خون طلایی به عنوان یک برکت و نفرین نگاه کنید. از یک طرف، توانایی بازیابی زندگی های بی شماری را از طریق اهدای خون دارید، اما همچنین با فکر وحشتناکی که روزی نیاز به انتقال خون دارید، زندگی می کنید.

خون طلایی ، نادرترین و با ارزش ترین نوع خون در جهان

آخرین ویرایش توسط مدیر:
Reactions: !MeŁłКa ƝasłƦłaƝ!، Natasha و آبیش

!MeŁłКa ƝasłƦłaƝ!

مدیر بازنشسته رمان ۹۸
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
10,424
زمان حضور
73 روز 8 ساعت 4 دقیقه
به گزارش شفقنا از فرادید به نقل از سی ان ان، آنچه در رگ‌های جیمز هریسون جریان دارد باعث شده تا او این اندازه مشهور و البته محبوب باشد. آقای هریسون اهل استرالیا است و تاکنون بیش از هزار بار خون داده است. لقب وی «مردی با بازوهای طلایی» است و از ۶۰ سال پیش، تقریبا هر هفته خون اهدا کرده است. او به طور خاص پلاسمای خون دست راستش را اهدا می‌کند. دلیل این افدام نیز به عمل جراحی برمی‌گردد که در زمان طفولیت انجام داده است.
جیمز هریسون ۷۸ ساله می‌گوید: «در سال ۱۹۵۱ میلادی من یک عمل جراحی در ناحیه سـ*ـینه انجام دادم و در آن عمل یکی از شش‌هایم برداشته شد. آن موقع ۱۴ سالم بود. پس از عمل، یا شاید چند روز بعد، پدرم در مورد عمل برایم صحبت کرد او گفت که من ۱۳ واحد (لیتر) خون دریافت کرده‌ام و غریبه‌ها جانم را نجات داده‌اند. او خودش هم به من خون اهدا کرده بود. به همین خاطر با خودم گفتم که وقتی کمی بزرگتر شدم، اهدا کننده خون خواهم شد.»
فالکن مایر می‌گوید: «به نظرم جیمز تکرار نشدنی است. هیچ کسی نمی‌تواند شبیه او باشد، اما به افرادی نیاز داریم که مانند او خدمات ارائه دهند. او در آینده نزدیک دیگر قادر به انجام این کار نیست و ما امیدواریم که کسی جای او را بگیرد.»
از جیمز هریسون به عنوان یک قهرمان ملی در استرالیا یاد می‌شود. او تاکنون چندین جایزه را دریافت کرده است. تا امروز او موفق شده بیش از ۱۰۰۰ بار پلاسمای خونش را اهدا کند. با وجود اینکه جیمز از این حیث یکی از رکورد دارها است، او می‌گوید: «هنگام خون دادن، حتی یک بار هم به سوزن آمپول نگاه کرده‌ام؛ به سقف نگاه می‌کنم یا کمی با پرستارها گپ می‌زنم. تا امروز هیچوقت به سوزن آمپول نگاه نکرده‌ام. از دیدن خون کمی هراس دارم و توان تحمل درد آن را هم ندارم.»
بخش دوم
به دو دلیل این نوع گروه خونی طلایی نامیده می شود:

اول اینکه کمبود کامل آنتی ژن های Rh به این معنی است که می تواند هر کسی با یک نوع خون نادر در سیستم خونی Rh را قبول کند و دوم اینکه به قدری کمیاب است در صورت نیاز به چنین گروه های خونی باید مستقیم از خود افراد گروه خونی مشابه خواسته شود تا بیایند و خون اهدا کنند با این حال، به دلیل کمبود خون طلایی فقط در موارد شدید از انتقال خون استفاده می شود، زیرا تقریبا جایگزینی آن غیرممکن است اما در کل خون طلایی دارای ارزش علمی زیادی است؛ زیرا این امر می تواند به محققان کمک کند تا از اسرار نقش فیزیولوژیکی سیستم جذاب پیچیده Rh مطلع شوند.
یک مشکل بسیار بزرگ این است که آنها می توانند فقط از افرادی با خون مشابه خون دریافت کنند و این باعث می شود که زندگی خطرناک شود. اگر آنها از یک فرد مثبت که از یک آنتی ژن 61 Rh مثبت استفاده کنند، آنتی بادی های آن می توانند با سلول های خونی اهدا کننده واکنش نشان دهند و موجب پاسخ سیستم ایمنی بالقوه کشنده شوند.

حرفهای یکی از 43 نفری که خون طلایی دارند
در سال 2014 درباره توماس و اقدامات حیاطی که در طول سال ها انجام داده بود و یکی از 43 نفری می باشد که دارای این گروه خونی است، نوشته شد که:
"همیشه طوری زندگی کرده ام که در مجبور به دریافت خون نباشم و از آن جلوگیری کرده ام. به عنوان یک کودک، پدر و مادرم اجازه ندادند به اردوگاه تابستانی بروم تا از ترس اینکه ممکن است یک تصادف داشته باشم، و به عنوان یک بزرگسال، همیشه با احتیاط سوار موتور و ماشین شدم و هرگز به کشورهایی که بیمارستان های مدرن نبود، سفر نکردم و این تنها بخشی از لحاظ ملتهب زندگی من با خون طلایی است.
همچنین با کارت خاصی که نوع خون بسیار نادر من را تأیید کرده است، می توانم در بیمارستان ها بسـ*ـتری شوم. من حدس می زنم که شما باید به داشتن خون طلایی به عنوان یک برکت و نفرین نگاه کنید. از یک طرف، توانایی بازیابی زندگی های بی شماری را از طریق اهدای خون دارید، اما همچنین با فکر وحشتناکی که روزی نیاز به انتقال خون دارید، زندگی می کنید.
انجمن رمان نویس

خون طلایی ، نادرترین و با ارزش ترین نوع خون در جهان

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
بالا