خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.

^Roya^

اخراج شده
کاربر اخراج شده
کاربر مسدود شده
کاربر رمان ۹۸
عضویت
22/8/19
ارسال ها
86
امتیاز واکنش
412
امتیاز
158
زمان حضور
1 روز 8 ساعت 36 دقیقه
نویسنده این موضوع
عکاسی هنری است که در سال 1830 میلادی اختراع شد و به طور عمومی ده سال بعد به رسمیت شناخته شد امروزه عکاسی بزرگ ترین سرگرمی رو به رشد در جهان با سخت افزار به تنهایی یک صنعت چند میلیارد دلاری است.

همه نمی دانند تاریک خانه یا حتی سرعت شاتر چیست و یا حتی بسیاری نام هانری کارتیر برسون یا حتی آنی هم نشنیده اند.امروزه ما یک گام به عقب برمی داریم و نگاهی می اندازیم به این که چگونه این روش شگفت انگیز خلق و توسعه یافت.

تاریک خانه و آغاز هنر عکاسی
قبل از اینکه عکاسی ایجاد شود، مردم قبلا اصول نحوه کار آن را می دانستند آن ها می توانستند تصویر را روی دیوار یا تکه کاغذ پردازش کنند، با این حال چاپ کردن در آن زمان امکان پذیر نبود زیرا حفظ نور ، کاری بسیار سخت تر از طرح ریزی آن بود ابزار مورد استفاده برای پردازش تصاویر تاریک خانه نامیده می شد و چند قرن طول کشید تا عکاسی به راه بیفتد.

اعتقاد بر این است که تاریک خانه حدود قرن 13 تا 14 اختراع شده با این حال یک نسخه خطی از یک دانشمند عربی به نام حسن ایبن در قرن دهم وجود دارد و اصولی را توصیف می کند که در کدام تاریک خانه کار می کند و در آن عکاسی مشابه امروز بر پایه آن است.

تاریک خانه در اصل یک فضای تاریک و بسته به شکل یک جعبه با یک سوراخ در یک طرف آن است. این سوراخ باید به اندازه کافی کوچک باشد تا دوربین به درستی کار کند روشی که کار می کند این است که به خاطر قوانین نوری، نوری که از حفره ریز وارد می شود تبدیل به یک تصویر بر روی سطح می شود و آن را تشکیل می دهد، یعنی دیوار جعبه.

با این حال، تصویر وارونه نشان داده شد، بنابراین همه چیزی که امروز اصول دوربین آنالوگ را متفاوت می سازد، آینه و فیلم است که برای ثبت و حفظ تصویر ایجاد شده توسط نور مورد استفاده قرار می گیرد.

اعتقاد بر این است که اصول عکس به طور گسترده توسط هنرمندان رنسانس مانند لئوناردو، میکلانژ و دیگران مورد استفاده قرار می گرفتند.

در اواسط قرن 16، جووانی باتیستا ، یک محقق ایتالیایی، مقاله ای درباره نحوه استفاده از تاریک خانه در کمک به فرآیند آسان تر نوشت. او تصویر مردم بیرون از تاریک خانه را بر روی بوم داخل آن تصویر کرد سپس تصویر را کنار کشید و سعی کرد آن را کپی کند.

این روش کاملا شبیه آن است که در طراحی روتوروسکوپی در صنعت انیمیشن در اوایل قرن بیستم مورد استفاده قرار گرفت روند استفاده از تاریک خانه در آن زمان ها بسیار عجیب و ترسناک به نظر می رسید و جووانی باتیستا بعد از اینکه دستگیر شد و به اتهام جادوگری تحت تعقیب قرار گرفت، مجبور به کنار گذاشتن این ایده شد.

با وجود اینکه تنها تعداد کمی از هنرمندان دوره رنسانس قبول کرده اند که از تاریک خانه به عنوان یک کمک در نقاشی استفاده کنند، این باور وجود دارد که بسیاری از آن ها این کار را انجام دادند.

دلیل عدم پذیرش آزادانه آن، ترس از متهم شدن یا عدم تمایل به اعتراف به چیزی است که بسیاری از هنرمندان آن را تقلب می نامند.

امروزه ما می توانیم بگوییم که تاریک خانه یک نمونه اولیه از دوربین عکاسی مدرن بود با اینکه امروزه به نظر بیهوده می رسد، بسیاری از مردم هنوز هم آن را جالب می دانند و از آن برای دلایل هنری و یا صرفا برای سرگرمی استفاده می کنند. برای نصب فیلم و ثبت دائمی یک تصویر پیشرفت منطقی بود.


عکاسی، به مفهومی که امروزه می شناسیم، در اواخر دهه 1830 در فرانسه آغاز شد. جوزف از یک دوربین قابل حمل استفاده کرد تا یک بشقاب مفرغی پوشیده شده با قیر را در معرض نور قرار دهد این اولین تصویری است که به سرعت محو نشد.

موفقیت جوزف منجر به تعدادی از آزمایش ها و تجربیات دیگر شد کلیشه چاپ،صفحه حساس عکاسی و صفحات خیس تقریبا در نیمه اواخر دهه 1800 رشد یافتند.

با هر نوع امولسیون کننده، عکاسان با مواد شیمیایی و تکنیک های مختلف آزمایش انجام دادند. موارد زیر، سه عامل هستند که در توسعه عکاسی مدرن نقش داشتند.

کلیشه ی چاپ

آزمایش جوزف منجر به هم کاری با لویی شد نتیجه آن ایجاد کلیشه چاپ پیش گام فیلم مدرن بود. یک صفحه مسی با نقره پوشانده شده بود و قبل از اینکه در معرض نور قرار گیرد، در معرض بخار ید قرار می گرفت.

برای ایجاد تصویر روی صفحه، کلیشه چاپ اولیه باید تا 15 دقیقه در معرض نور قرار گیرد ؛ این کلیشه تا زمانی که در اواخر دهه 1850 توسط صفحات امولسیون جایگزین شد، بسیار محبوب بود.

صفحات حساس عکاسی

صفحات حساس یا صفحات مرطوب ارزان تر از کلیشه چاپ بودند و تنها به دو یا سه ثانیه زمان نوردهی نیاز داشتند. این کار آن ها را برای عکس های صورت بسیار مناسب تر کرد، که در آن زمان رایج ترین کاربرد عکاسی بود. بسیاری از عکس های جنگ داخلی بر روی صفحات مرطوب تولید شدند.

این صفحات مرطوب از یک فرآیند امولسیون کننده به نام فرآیند کلودیون استفاده کردند، به جای یک پوشش ساده بر روی صفحه تصویر .در این زمان بود که برای کمک به تمرکز بر روی دوربین اضافه شد.

دو نوع معمولی از صفحات حساس عکاسی آمبروتیپ و تاینی تیپ بود.آمبروتیپ به جای صفحه مسی از یک صفحه شیشه ای استفاده می کردند.تاینی تیپ از یک بشقاب حلبی استفاده کردند در حالی که این صفحات بسیار حساس به نور بودند، باید به سرعت توسعه یابند.


تاریخچه عکاسی

 
آخرین ویرایش توسط مدیر:
  • تشکر
Reactions: ★PARDIS★

~MoBiNa~

گوینده آزمایشی
کاربر رمان ۹۸
  
عضویت
3/4/21
ارسال ها
3,543
امتیاز واکنش
22,650
امتیاز
348
محل سکونت
خونه تتل ؛)))
زمان حضور
74 روز 7 ساعت 52 دقیقه


تاریخچه عکاسی جهان
شاید بتوان گفت دوربین عکاسی به شکل کنونی الهام گرفته از اتاقک تاریکی است که
ابن هیثم در قرن 5 هجری برای مشاهده کسوف از آن استفاده کرده است.
جعبه ای تاریک که تنها روزنی داشت برای عبور نور و تصویری وارونه و واضح را در سطح مقابل ایجاد می کرد.
تاریخچه عکاسی جهان از همین جعبه تاریک شروع شد.
لئوناردو داوینچی نابغه قرن 16 میلادی در یادداشت هایش این وسیله را
Camera Obscura نامید و از سوراخ ریز روی جعبه به عنوان Pine Hole نام برده است.
جعبه تاریک توانست نظر نقاشان را به خود جلب کند و نقاشان ایتالیایی از آن برای طراحی دقیق مناظر استفاده می کردند.
نقاشی به این شیوه با معیارهای واقعی هم خوانی داشته و از پرسپکتیو بسیار صحیحی نیز بهره می برد.
بعدها یک ریاضی دان به نام Jerome Cardan با نصب یک عدسی محدب بر روی روزنه جعبه توانست وضوح تصویر را تا حد بسیار خوبی افزایش دهد. این تصاویر هنوز قابل چاپ نبودند.

کشف کاغذ حساس به نور تحولی در تاریخچه عکاسی
تاریخچه عکاسی جهان با کشف کاغذ حساس به نور متحول شد.
کشفی که مانند بسیاری از موارد دیگر به صورت اتفاقی انجام شد.
شیمی دان آلمانی Schulze از نیترات نقره و آهکدر آزمایشگاه خود استفاده می کرد.
روزی برگی بر روی کاغذ آلوده به نیترات افتاد و وقتی شولدز برگ را برداشت متوجه موضوع عجیبی شد.
همه قسمت های کاغذ در اثر تابش نور سیاه شده بود و تنها قسمتی که زیر پوشش برگ بود به رنگ کاغذ مانده بود.
این اتفاق جرقه ای شد برای دستیابی به موادی که به نور حساس می باشند.
در سال 1819 استفاده از هیپوسولفیت دو سود به عنوان ماده تثبیت کننده تصویر توسط یک انگلیسی کشف شد.
Sir John Fedric William Herschel نخستین کسی بود که ماده تثبیت تصاویر را
به دنیا معرفی کرد و تاریخچه عکاسی جهان را با انقلابی بزرگ روبرو ساخت.
جالب است بدانید که استفاده از اصطلاح نگاتیو و پوزیتیو در تصاویر عکاسی نیز توسط این شخص رایج شد.


تاریخچه عکاسی

 

~MoBiNa~

گوینده آزمایشی
کاربر رمان ۹۸
  
عضویت
3/4/21
ارسال ها
3,543
امتیاز واکنش
22,650
امتیاز
348
محل سکونت
خونه تتل ؛)))
زمان حضور
74 روز 7 ساعت 52 دقیقه


اولین عکس واقعی در دنیا توسط Joseph Nicephore Niepce ثبت شد. وی مخترعی فرانسوی بود که بین سال های 1822 تا 1826 توانست تصویری از منظره درختان جلوی منزلش را بر روی کاغذ ثبت کند. این اولین مورد استفاده از کاغذ حساس به نور بود.
جالب است بدانید که عکس ثبت شده توسط نور خورشید تابانده شده با روزن اتاقک تاریک
بود که در اثر تابش بیش از 8 ساعت نور خورشید به وجود آمده بود.
پس از مرگ این مخترع فرانسوی، ادامه کار او را یک نقاش و گالری دار فرانسوی به عهده گرفت.
Louis Jacques Mande Daguerre فردی علاقه مند بود که اطلاعات بسیار کاملی در مورد عدسی ها داشت.
سحر و جادو در تاریخچه عکاسی جهان
روند عکاسی همواره برای عموم مردم عجیب و غیرقابل باور بود.
دیدن تصویری که پیش چشمانشان وجود داشت بر روی کاغذی که ابتدا سفید می نمود، چیزی در حد اغواگری و یا سحر و جادویی غیر قابل باور بود.
عوام بر این باور بودند که حقه ای در کار است و این آینه ها دارای حافظه هستند و افکار
خرافی دیگری که خیلی زود جای خود را به باورهایی غیر قابل انکار داد.
عکاسی از فیل به چه قیمتی
در سیستم های اولیه عکاسی، تصویر منعکس شده بر روی کاغذ، تنها بخش کوچکی را ثبت می کرد.
به این ترتیب که تصویر ثبت شده با تصویر واقعی از نظر ابعاد برابر بود و این در عکاسی از مناظر و ابعاد بزرگتر مشکل ساز بود.
سال 1838 مصادف با تهیه نگاتیوهای کوچک و عکاسی از مناظر بزرگ تر بود که یک شیمی دان انگلیسی William Henry Fox Talbot توانست این مهم را به انجام برساند.
البته هنوز گرفتن عکس مستلزم پرداخت هزینه زیادی بود که به دلیل لوازم به کار رفته در عکاسی به وجود می آمد. عکاس ها به صورت دوره گرد کار می کردند و مجبور بودند مدت زیادی را صرف ظهور عکس های گرفته شده نمایند. همه لوازم عکاسی و ظهور باید حمل می شد که کاری طاقت فرسا بود.
مشکل تنها معطوف به هزینه و سختی چاپ نبود.
در عکاسی از انسان ها، عدم تحرک و ثابت بودن طولانی مدت سوژه ها به نوعی زجرآور می نمود.
با پیشرفت در عکاسی و به کارگیری وسایل مدرن زمان ثبت عکس به 2 تا 3 ثانیه نزول پیدا کرد.
Richard Maddox نامی ماندگار در تاریخچه عکاسی جهان است که توانست با اختراع امولسیون تر یا کلودیون زمان عکاسی را کوتاه کند و ریچارد مادوکس نیز با اختراع امولسیون خشک یا ژلاتین دار، عکاسی از سوژه ها را در ۱/۲۵ ثانیه ممکن کرد.
امروزه عکاسی امری عادی و روزمره در زندگی است و با پیشرفت های چشمگیری روبرو بوده است. اتاقک تاریک جای خود را به مدرن ترین دوربین های عکاسی داده و عکاسی از مناظر بسیار بزرگ و بسیار ریز نیز به سادگی امکان پذیر است.تحول تاریخچه عکاسی مدیون انسان های خلاقی است که به سادگی از کنار مسائل نگذشتند و دست از تلاش برنداشتند


تاریخچه عکاسی

 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
بالا