خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.

مرسانا

کاربر فعال انجمن
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
1,903
زمان حضور
1 روز 1 ساعت 36 دقیقه
نویسنده این موضوع
در این این درس با الفبای زبان روسی آشنا می شویم. احتمالا از قبل و به صورت ظاهری با الفبای این زبان آشنا هستید. باید بدانید یادگیری الفبای روسی آنقدر که در ابتدا تصور می کنید سخت نیست. باید کمی تمرین (در حد 1 ساعت در روز برای سه روز) خواهید توانست واژه های روسی را بخوانید.

دو نکته می تواند الفبای روسی را گیج کننده نشان دهد:

• اول: بعضی حروف شکل هایی مشابه انگلیسی دارند اما صدایی متفاوت
  • دوم: بعضی حروف شکل هایی کاملا متفاوت و ناآشنا دارند
یادگیری الفبای روسی به ویژه برای فارسی زبان ها زیاد سخت نیست چون تقریبا تمام حروف روسی در فارسی معادل تقریبی دارند. برای شروع باید بدانید که به الفبای روسی الفبای سیریلیک (Cyrillic) هم می گویند، این الفبا تنها مختص به زبان روسی نیست، از طریق یادگیری این الفبا خواهید توانست متون زبان تاجیکی را هم (که بسیار به فارسی نزدیک است) بخوانید. الفبای سیریلیک همچنین برای زبان تقریبا تمام کشورهای بلوک شرق مورد استفاده قرار میگیرد.

تلفظ در زبان روسی خیلی سخت نیست. بعد از یادگیری صدای حروف الفبا و برخی قوانین تلفظی میتوانید تقریبا تمام لغات را از روی شکل نوشتاری به درستی بخوانید. توجه داشته باشید که در زبان روسی هم مانند فارسی یک سیستم یک حرف/یک صدا وجود دارد. این بدان معناست که بر خلاف زبانهایی مثل انگلیسی که در آنها ترکیب دو حرف یک صدا می سازد (مثلا sh صدای ش را می سازد) در روسی ترکیب های حروف صدایی متفاوت ندارند.

الفبای سیریلیک 33 حرف دارد. 11 حرف صدا دار و 20 حرف بی صدا. حروف الفبای روسی به ترتیب الفبا در زیر اورده شده اند:

А, Б, В, Г, Д, Е, Ё, Ж, З, И, Й, К, Л, М, Н, О, П, Р, С, Т, У, Ф, Х, Ц, Ч, Ш, Щ, Ъ, Ы, Ь, Э, Ю, Я

با دقت به شکل همه حروف نگاه کنید. برخی حروف شکلی مشابه الفبای انگلیسی دارند و برخی کاملا متفاوت اند. در این جدول به صورت خیلی مختصر این الفبا را بررسی می کنیم. برای اطلاعات بیشتر به درس الفبای زبان روسی در بخش تلفظ زبان روسی مراجعه کنید:

بزرگ

کوچک نام آوانویسی صدا به فارسی نوع آوا
مثال کاربرد

А

а اَ /a/ آ
صدادار

мама

Б

б بِه /b/ ب بی صدا бант
В

в وِه /v/ و (واو) بی صدا вот
Г

г گِه /g/ گ بی صدا гимн
Д

д دِه /d/ د بی صدا диск
Е

е یِه /je/ یِ (ی+اِ) صدادار
метро

Ё ё یُ /jo/ یُ (ی+اُ) صدادار ёлка
Ж

ж ژِه / ʒ / ژ بی صدا жир
З

з زِه /z/ ز بی صدا зонт
И

и ایـ /i/ ای صدادار мир
Й й ایـ کوتاه /j/ ای کوتاه صدادار йог
К

к کا /k/ ک بی صدا кто
Л л اِل /l/ ل بی صدا лист
М м اِم /m/ م بی صدا мама
Н н اِن /n/ ن بی صدا тонна
О о آ /o/ اُ یا آ کوتاه صدادار
ток

П п پِه /p/ پ بی صدا пиво
Р р اِر /r/ ر بی صدا мир
С с اِس /s/ س بی صدا сонет
Т т تِه /t/ ت بی صدا тема
У у او /u/ او صدادار тут
Ф ф اِف /f/ ف بی صدا факс
Х х خا /x/ خ بی صدا хор
Ц ц تْسه /ts/ تس بی صدا цирк
Ч ч چِه /t∫/ چ بی صدا час
Ш ш شا /∫/ ش بی صدا шик
Щ щ شْچا /∫t∫/ شچ بی صدا щит
Ъ ъ نشان سخت & – بی صدا объект
Ы ы یـِری /ɨ/ ای صدادار ты
Ь ь نشان نرم – بی صدا рубль
Э э اِ / ə / اِ صدادار этаж
Ю ю یو /ju/ یو صدادار юг
Я я یَه /ja/ یا صدادار мяч

حروفی که شکل مشابه انگلیسی دارند اما صدای آنها متفاوت است
در زمان یادگیری به تلفظ و صدای این حروف دقت کنید. این حروف شکلی مشابه الفبای انگلیسی دارند اما صدای آنها متفاوت است.

В в – این حرف شبیه حرف “بی” انگلیسی است اما در روسی صدای “واو” می دهد.

Е е – این حرف شبیه حرف “ای” انگلیسی است اما در روسی صدای “یِ” می دهد.

Н н – این حرف شبیه حرف “اچ” انگلیسی است اما در روسی صدای “نون” می دهد.

Р р – این حرف شبیه حرف “پی” انگلیسی است اما در روسی صدای “ر” می دهد.

С с – این حرف شبیه حرف “سی” در انگلیسی است. در زبان انگلیسی حرف سی معمولا صدای “کاف” دارد اما در روسی این حرف صدای “سین” میدهد. در واقع الفبای روسی “S” ندارد و این حرف معادل اس در روسی است.

У у – این حرف شبیه حرف “وای” در انگلیسی است اما در روسی صدای “او” می دهد. در واقع الفبای روسی “U” ندارد و این حرف معادل یو در روسی است.

Х х – این حرف مشابه “ایکس” درانگلیسی است اما در روسی صدای “خ” می دهد.

حروف بدون آوا
الفبای روسی دو حرف بدون آوا هم دارد. در واقع این حروف تنها بر روی حروف کناری خود تاثیر می گذارند. به آنها نشانه های نرم و سخت گفته می شود. البته در سطح اولیه نیازی نیست نگران این حروف باشید. بعدها و با تمرین درک بهترین از آنها پیدا می کنید.

Ъ ъ این حرف “نشانه سخت” نام دارد. زمانی که در کنار یک نوعی تاکید بر روی آن ایجاد می کند.

Ь ь این حرف “نشانه نرم” نام دارد. زمانی که در کلمه ای اورده شود حرف بی صدای قبل از خودش را نرم می کند.

نکته ای در مورد حروف صدادار
حروف صدادار در روسی معمولا دو شکل دارند. شکل نرم و شکل سخت، به این جدول دقت کنید:

Я (“ya”) А (“a”)
Е (“ye”) Э (“e”)
Ю (“yoo”) У (“oo”)
Ё (“yo”) О (“o”)
صدای “ی” همیشه تلفظ می شود اما توجه داشته باشید که این برای مثال صدای “یا” یک صدای ترکیبی نیست، بلکه یک صدای متفاوت به شمار می رود. پس در بخش کردن کلمات حرف بی صدایی که در کنار آن قرار می گیرد تنها یک سیلاب را تشکیل می دهد.

به مثال های زیر توجه کنید:

Нет – (به معنای نه) به صورت “nyet” تلفظ می شود.

Семь – (به معنای عدد 7) به صورت “syem” تلفظ می شود.

Пять – (به معنای عدد 5) به صورت “pyat” تلفظ می شود.

قواعد+دستور زبان روسی

مرسانا

کاربر فعال انجمن
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
1,903
زمان حضور
1 روز 1 ساعت 36 دقیقه
نویسنده این موضوع
متن های زیر به فارسی نوشته ده اما خط آنها روسی است (در واقع تلاش روس زبان ها برای نوشتن فارسی است). سعی کنید این متن ها را بخوانید. این تمرین خوبی برای یادگیری خط روسی خواهد بود. سعی کنید این درس را انقدر تمرین کنید که بتوانید متن ها را کاملا روان بخوانید.

نکات

• روس ها “ه” ندارند پس آن را به صورت “X” نشان می دهند. توجه کنید که بعضی از موارد حرف “X” در متن ما صدای “ه یا ح” می دهد اما این حرف در روسی چنین صدایی ندارد.
  • روس ها “ق” ندارد پس آن را به صورت “Г” نشان می دهند. اما این حرف هیچ وقت تلفظ “ق” ندارد.
Салам / доруд

Четори? / Хале шома четоре?

Хахеш миконам / лотф конин

Бебахшид

Шома Руси мифахмин?

Манн фарси немифахмам

Тегран хейли шахре гашангие

Шома чио пишнахад миконин ту шахр бебиним? Диданихаие инджа коджаст?

Та се мишморам ва полис ро седа миконам

Комак!

Паспортам ра гом кардам

Гейматеш чанд аст? / Ин чанде?

Алие! Бармидарам!

Алие! Михарам!

Коджа митунам … бехарам

Хейли геруне

Чегадр тахфиф даре?

Манн михастам ин фарш ро бехарам геймаш чанде?

Ек килу портегал лотф конин

Ман гиа-харам

Че газаие хошмаззеи пишнахад миконид / Хошмаззетарин газа чие

Есм ин чие / шома чеджури седаш миконин?

Хошмаззетарин газа ро биарин

Че джури Берам бе ин хиабун…

Истгае утубус коджаст?

Коджа митунам такси пейда конам?

Ман митунам Берам унджа?

Хар че меймун зештар адаш биштар

Аррос немитуне берагсе миге замин кадже

Диг бе диг миге рут сиа

Адаме ггоросне хабе сангак мибине

قواعد+دستور زبان روسی

مرسانا

کاربر فعال انجمن
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
1,903
زمان حضور
1 روز 1 ساعت 36 دقیقه
نویسنده این موضوع
. بعد از آشنایی با الفبای زبان روسی در این درس می خواهیم برخی از پرکاربردترین عبارت ها در زبان روسی را یاد بگیریم. توجه داشته باشید که در این درس به بررسی قواعد گرامری نمی پردازیم. حتی با واژه ها به صورت تک به تک هم درگیر نخواهیم شد. پس سعی کنید بر روی جملات را به صورت یک عبارت یاد بگیرید. به نحوه خواندن کلمات توجه بیشتری داشته باشید.

در زبان روسی هم مانند بقیه زبان ها دو شکل از مکالمه وجود دارد: دوستانه و رسمی. استفاده نامناسب از هر کدام ممکن است بی ادبانه به نظر برسد. تشخیص این موضوع که کجا باید از هر کدام استفاده کرد کار پیچیده ای نیست. حال به بررسی عبارت های رایج می پردازیم:

تشکر کردن و جواب دادن
برای تشکر کردن در زبان روسی از عبارت Спасибо استفاده می شود. (سعی کنید با اطلاعات درس قبل این واژه را بخوانید)

عبارت Пожалуйста می تواند دو معنا داشته باشد. می توانید آن را به عنوان لطفا به جملات اضافه کنید و آنها را مودبانه کنید و البته در پاسخ به تشکر (به معنای خواهش می کنم) هم استفاده می شود.

Спасибо

(“spa-see-ba”) متشکرم

+ Пожалуйста

(“pa-zhal-sta”) خواهش می کنم.

همانطور که می بینید در واژه Пожалуйста تلفظ کمی با شکل نوشتاری متفاوت است، در تلفظ آن از “уй” صرف نظر کنید.

بله و خیر
بله و خیر دوتا از مهمترین واژه های زبان روسی هستند. کاربرد این دو واژه کاملا روشن است.

Да

(“da”) – بله

Нет

(“nyet”) – خیر

سلام کردن
زمانی که دو نفر همدیگر را می بینند، به هم سلام می کنند. در زبان روسی دو شکل متفاوت از سلام داریم. سلام رسمی و سلام دوستانه

Привет

(“pree-vyet”) – سلام دوستانه

Здравствуйте

(“zdra-stvooy-tye”) – سلام مودبانه

در زبان روسی استفاده از چند حرف بی صدا پشت هم رایج است. در زبان فارسی این موضوع اصلا رایج نیست پس ممکن است در ابتدا تلفظ واژه ها کمی سخت به نظر برسد. سعی کنید بین حروف بی صدا خودتان حرف صداداری اضافه نکنید. تلفظ واژهЗдравствуйте ممکن است و فکر کنید استفاده از آن زیاد رایج نیست اما اتفاقا این واژه رایج ترین سلام روسی است پس حتما آنقدر تمرین کنید که آن را یاد بگیرید، از این واژه برای سلام کردن رسمی و غیر رسمی می توان استفاده کرد. ازПривет تنها برای سلام به دوستان استفاده می شود (مشابه “چطوری؟” در فارسی). اگر کسی برای سلام کردن به شما Привет گفت می توانید در جواب از همین واژه استفاده کنید.

خداحافظی کردن
برای خداحافظی کردن هم دو شکل وجود دارد:

До свидания

(“da-svee-da-nee-ye”) – خداحافظ مودبانه

Пока

(“pa-ka”) – خداحافظ دوستانه

معمولا برای خداحافظی از До свидания استفاده می شود. اما برای دوستان می توانید از Пока هم استفاده کنید.

تمرین: مکالمات کوتاه با افراد را فرض کنید و با آنها سلام و خداحافظی کنید، یا از آنها بابت چیزی تشکر کنید.

قواعد+دستور زبان روسی

مرسانا

کاربر فعال انجمن
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
1,903
زمان حضور
1 روز 1 ساعت 36 دقیقه
نویسنده این موضوع
در درس قبل با عبارت های بسیار ساده و رایج زبان روسی آشنا شدید. در این درس می خواهیم با جملاتی کاربردی اما کمی پیچیده تر آشنا شوید. (در این درس برای تمرین بیشتر روی خواندن واژه ها نوع تلفظ آنها را نمی نویسم)

اوضاع چطور است؟
طبیعی ترین روش سوال کردن در مورد احوال یک نفر این سوال است. در واقع به جای مستقیم در مورد حال خودش سوال کنیم در مورد شرایط زندگیش سوال می کنیم.

?Как дела (اوضاع چطور است؟)

+ Хорошо спасибо (خوب است، ممنون)

+ Плохо (بد)

دو جواب گفته شده، دو حالت متفاوت برای جواب دادن به همین سوال است.

معرفی کردن و سوال کردن اسم
برای معرفی کردن خودتان یا سوال کردن در مورد اسم دیگران به عبارت های زیر نیاز دارید:

… Меня зовут (اسم من … است)

?Как вас зовут (اسم شما چیست؟)

Очень приятно (از آشنایی با شما خوشبختم)

سوال کردن در مورد زبان
پیش از پرداخت به این سوالات اشاره به یک نکته بسیار مهم است. در زبان روسی سوالات بله و خیر (سوالاتی که جواب آنها بله یا خیر است) با عبارت های عادی هیچ تفاوت ظاهری ندارند و تنها علامت سوال به انتهای آنها اضافه می شود. در زبان فارسی هم شکلی مشابه برای این سوالات داریم. برای مثال: “تو می توانی انگلیسی صحبت کنی؟” در مقابل شکل خبری “تو می توانی انگلیسی صحبت کنی.” در خواندن جملات هم در شکل سوالی تن صدا در انتهای جمله بالا می رود.

?Вы говорите по-русски (می توانید روسی صحبت کنید؟)

?Вы говорите по-фарси (می توانید فارسی صحبت کنید؟)

?Вы говорите по-английски (می توانید انگلیسی صحبت کنید؟)

Я говорю по-русски (من روسی صحبت می کنم. / می توانم روسی صحبت کنم.)

Я говорю по-фарси (من فارسی صحبت می کنم. / می توانم فارسی صحبت کنم.)

Я говорю по-английски (من انگلیسی صحبت می کنم./ می توانم انگلیسی صحبت کنم.)

ممکن است متوجه این موضوع شده باشید که پسوند فعل говорю (صحبت کردن) با توجه به فاعل جمله تغییر می کند. در واقع روس ها هم مثل فارسی افعال را صرف می کنند. فعلا نیازی نیست در این رابـ*ـطه نگران باشید. بعدها بیشتر در این رابـ*ـطه صحبت خواهیم کرد. اما دانستن دو جمله دیگر هم می تواند به نشان دادن منظور توسط شما کمک کند:

Я понимаю (من می فهمم.)

Я не понимаю (من نمی فهمم.)

تمرین: سعی کنید مکالمات کوتاهی با جملاتی که در دو درست اخر یاد گرفتید درست کنید و به آنها پاسخ دهید.

قواعد+دستور زبان روسی

مرسانا

کاربر فعال انجمن
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
1,903
زمان حضور
1 روز 1 ساعت 36 دقیقه
نویسنده این موضوع
در این درس می خواهیم با اعداد 1 تا 10 در زبان روسی آشنا شویم. ساختار اعداد 1 تا 10 در زبان روسی اصلا پیچیده نیست.

متن تلفظ

روسی

عدد

a-deen

один

1

dva

два

2

tree

три

3

chye-tir-ye

четыре

4

pyat

пять

5

shest

шесть

6

syem

семь

7

vo-syem

восемь

8

dyev-yat

девять

9

dyes-yat

десять

10

اعداد 1 تا 10 را آنقدر بخوانید تا کاملا برای شما روان شود. حالا سعی کنید بدون نگاه کردن از 1 تا 10 بشمارید.

تمرین: اعداد زیر را به روسی بخوانید.

5

7

2

4

9

3

10

1

6

8

قواعد+دستور زبان روسی

مرسانا

کاربر فعال انجمن
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
1,903
زمان حضور
1 روز 1 ساعت 36 دقیقه
نویسنده این موضوع
در این درس می خواهیم با ضمایر شخصی (فاعلی) در زبان روسی آشنا شویم. باید بدانید که ساختار ضمایر شخصی در روسی تا حد بسیار زیادی به فارسی شبیه است پس یادگیری آن زیاد مشکل نیست. تنها تفاوت جدی در این ضمایر وجود سه جنسیت در سوم شخص مفرد است که احتمالا از زبان انگلیسی با این شکل ضمایر آشنا هستید.

جدول ضمایر شخصی
در این جدول می توانید تمام ضمایر شخصی فاعلی زبان روسی را ببنید. در مقابل هر ضمیر معادل فارسی آن نوشته شده.

مفرد

جمع

روسی

فارسی

روسی

فارسی

اول شخص

Я من Мы
ما

دوم شخص

Ты
تو

Вы

شما*

سوم شخص

Он (مذکر)

Она (مونث)

Оно (خنثی)

او

Они
آنها

* در مورد ضمیر دوم شخص نکته ای وجود دارد که مشابه آن را در فارسی هم داریم. در زبان روسی برای شکل محترمانه دوم شخص از ضمیر دوم شخص جمع استفاده می شود.

صرف فعل بودن
زبان روسی ساختار بسیار مستقیمی دارد. در خیلی موارد جملات به کوتاه ترین شکل ساخته می شوند و این نکته ای است که در طول زمان بیشتر با آن آشنا می شوید. برای مثال روس ها فعل بودن را به صورتی که در فارسی یا انگلیسی با آن آشنا هستید ندارند. برای نشان دادن چیزی فقط با ضمیر به آن اشاره می کنند و جمله ساخته می شود. به مثال زیر توجه کنید:

я Парвиз . (من پرویز هستم.)

معنای تحت الفظی جمله بالا به فارسی “من پرویز” خواهد بود. در واقع تنها ضمیر در کنار اسم قرار گرفته و یک جمله ساخته شده. از این ساختار میتوانید به سادگی استفاده کنید. به مثال های زیر توجه کنید:

вы Али . (تو علی هستی.)

он Фархад . (او فرهاد است.)*

* در جمله بالا با توجه به مذکر بودن فرهاد از ضمیر مذکر استفاده شده.

она Ясмин . (او یاسمین است.)**

** در جمله بالا با توجه به مونث بودن یاسمین از ضمیر مونث استفاده شود.

این ساختار جمله محدود به اسامی خاص نمی شود و می توانید از طریق آن هر جمله مسندی را بسازید.

мы счастливы . (ما خوشحال هستیم.)

они грустные . (آنها ناراحت هستند.)

تمرین: ضمایر شخصی روسی را به خاطر بسپارید و از طریق آنها جملات ساده ای برای معرفی خود و دیگران بسازید.

قواعد+دستور زبان روسی

مرسانا

کاربر فعال انجمن
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
1,903
زمان حضور
1 روز 1 ساعت 36 دقیقه
نویسنده این موضوع
در این درس می خواهیم با روند صرف افعال در زبان روسی آشنا شویم.

تعریف صرف فعل
با توجه به آشنایی با زبان فارسی یقینا با صرف افعال آشنا هستید. صرف یک فعل یعنی با توجه به خصوصیات جمله مثل فاعل جمله تغییراتی در فعل ایجاد شود. برای مثال در فارسی ما داریم:

من رفتم.

او رفت.

شما رفتید.

در زبان فارسی از طریق تغییر در اخرین حروف فعل با توجه به فاعل آن را صرف می کنیم. صرف درست افعال بسیار مهم است چراکه در صورت صرف اشتباه جمله معنای خود را از دست می دهد. به مثال زیر توجه کنید:

من رفتید.

صرف افعال در زبان روسی
ساختار عمومی صرف افعال در زبان روسی هم مشابه فارسی است. با توجه به ضمیر جمله حروف انتهایی فعل تغییر می کند. البته صرف افعال پیچیدگی اندکی بیشتر دارد. در روسی دو ساختار اصلی برای صرف افعال داریم و برخی از افعال هم به صورت بی قاعده صرف می شوند. البته این افعال بی قاعده هم قوانینی برای صرف دارند اما با توجه به پیچیده بودن این قوانین معمولا میتوانید شکل صرف شده آنها را یاد بگیرید.

صرف افعال نوع اول
افعال نوع اول بزرگترین دسته افعال زبان روسی هستند. افعال دسته اول شامل افعالی می شود که مصدر آنها به “ть” (اما نه به “ить”) ختم می شود.

در واقع در افعال گفته شده “ть” نشانه مصدری فعل است. ما هم در فارسی یک نشانه مصدری برای افعال داریم که با حذف آن به بن فعل می رسیم. مثلا بن فعل “دیدن” می شود “دید” که از آن برای صرف فعل استفاده می کنیم. در زبان روسی هم ساختاری مشابه برای صرف فعل داریم. برای صرف فعل اول نشانه مصدری آن یعنی “ть” را حذف می کنیم و سپس پسوند صرف را با توجه به فاعل تغییر می دهیم.

جدول زیر پسوندهای صرف افعال نوع اول را نشان میدهد:

صرف افعال نوع اول زبان روسی

مفرد

جمع

اول شخص

ю-

ем-

دوم شخص

ешь-

ете-

سوم شخص

ет-*

ют-

* نکته: سوم شخص مفرد برای صرف فعل تنها یک شکل دارد. یعنی سوم شخص مذکر، مونث و خنثی به یک صورت صرف می شوند.

حالا سعی می کنیم یک فعل نوع اول را صرف کنیم. برای این کار فعل работать به معنای کار کردن را انتخاب کردیم.

Я работаю (من کار می کنم) Ты работаешь (تو کار می کنی) Он, Она, Оно работает (او [مذکر، مونث، خنثی] کار می کند) Мы работаем (ما کار می کنیم) Вы работаете (شما کار می کنید) Они работают (آنها کار می کنند)
همانطور که دیدید همه چیز بسیار ساده بود. حالا صرف برای تمرین بیشتر افعال بیشتری را صرف می کنیم. سعی کنید هر فعل را در تمام اشکل صرف شده بلند بخوانید و خوب یادبگیرید. فعل بعدی فعل понимать به معنای فهمیدن است که اگر ممکن است آن را از درس چهار به یاد داشته باشید.

Я понимаю (من می فهمم) Ты понимаешь (تو می فهمی) Он, Она, Оно понимает (او می فهمد) Мы понимаем (ما می فهمیم) Вы понимаете (شما می فهمید) Они понимают (آنها می فهمند)
این درس را با یک مثال دیگر به پایان می رسانیم. برای آخرین مثال فعل Знать به معنای دانستن را انتخاب کردیم.

Я знаю (من می دانم) Ты знаешь (تو می دانی) Он, Она, Оно знает (او می داند) Мы знаем (ما می دانیم) Вы знаете (شما می دانید) Они знают (آنها می دانند)
نکته: صرف افعال روسی جزئیات ریز دیگری هم دارد که برای جلوگیری از پیچیده شدن این درس به آنها نپرداختیم. در بخش های دیگر در مورد این قواعد بیشتر صحبت خواهیم کرد.

تمرین: دو فعل زیر را برای تمام حالت ها صرف کنید.

писать (نوشتن)

читать (خواندن)

قواعد+دستور زبان روسی

مرسانا

کاربر فعال انجمن
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
1,903
زمان حضور
1 روز 1 ساعت 36 دقیقه
نویسنده این موضوع
این درس به نوعی ادامه مبحث درس قبل در رابـ*ـطه با صرف افعال در زبان روسی است. همانطور که در درس قبل گفتیم قوانین گفته شده برای افعال نوع اول زبان روسی بود. در این درس می خواهیم قوانین صرف افعال نوع دوم را بررسی کنیم و البته نیم نگاهی به افعال بی قاعده زبان روسی داشته باشیم.

افعال نوع دوم
اگر به یاد داشته باشید در درس قبل گفتیم افعال نوع اول افعالی هستند که به “ть” و نه به “ить” ختم می شوند. نشانه “ить” در واقع نشانه مصدری افعال نوع دوم است. افعال که به مصدر آنها به “ить” ختم میشود افعال نوع دوم هستند. این افعال ساختار مشابهی برای صرف دارند اما پسوندهای صرف آنها متفاوت است.

برای صرف افعال نوع دوم هم مشابه نوع اول رفتار می کنید. پیش از صرف نشانه مصدری یعنی “ить” را حذف می کنید و سپس پسوند صرف را به آن اضافه می کنید.

در جدول زیر می توانید پسوندهای صرف افعال نوع دوم را ببنید:

صرف افعال نوع اول زبان روسی

مفرد
جمع

اول شخص

ю- یا у
им-

دوم شخص

ишь-
ите-

سوم شخص

ит-

ят- یا ат-

همانطور که می بنید شکل پسوندها هم تا حد زیادی مشابه افعال نوع اول است و تنها برخی از حروف صدادار تغییر کرده اند. ممکن است متوجه این موضوع شده باشید که برای اول شخص مفرد و سوم شخص جمع دو شکل برای صرف وجود دارد. اینکه باید از کدام استفاده کرد با توجه به حروف انتهایی بن فعل مشخص می شود، که بعدا بیشتر آن را پوشش خواهیم داد. اما توجه داشته باشید که جایی که از اول شخص ю استفاده کنیم برای سوم شخص هم همیشه از ят استفاده می شود و جایی که از اول شخص у استفاده شود برای سوم شخص هم همیشه از ат استفاده خواهد شد.

برای مثال سعی می کنیم فعل говорить به معنای صحبت کردن را صرف کنیم:

Я говорю (من صحبت می کنم) Ты говоришь (تو صحبت می کنی) Он, Она, Оно говорит (او صحبت می کند) Мы говорим (ما صحبت می کنیم) Вы говорите (شما صحبت می کنید) Они говорят (آنها صحبت می کنند)
این درس را با یک مثال دیگر تمام می کنیم. می خواهیم فعل верить (اعتقاد داشتن) را صرف کنیم. نکته ای که صرف این فعل دارد ایجاد یک تغییر کوچک در شکل صرف شده فعل است. در واقع بن فعل تغییر کوچکی می کند. تغییرات اینچنینی در صرف افعال قواعد خود را دارد که فعلا نیازی نیست درگیر آن شوید.

ве́рю Я (من اعتقاد دارم) Ты ве́ришь (تو اعتقاد داری) Он, Она, Оно ве́рит (او اعتقاد دارد) Мы ве́рим (ما اعتقاد داریم) Вы ве́рите (شما اعتقاد دارید) Они ве́рят (آنها اعتقاد دارند)
افعال بی قاعده
تعدادی از افعال روسی از هیچ یک از قوانین گفته شده بالا تبعیت نمی کنند. به این افعال، افعال بی قاعده می گوییم. البته ساختار صرف این افعال هم تا حد زیادی مشابه افعال با قاعده است. گاهی حتی با نگاه کردن به فعل میتوانید شکل صرف را فهمید. برای مثال فعل Ехать به معنای رفتن (با وسیله حمل و نقل) را صرف می کنیم:

Я еду (من می روم) Ты едешь (تو می روی) Он, Она, Оно едет (او می رود) Мы едем (ما می رویم) Вы едете (شما می روید) Они едут (آنها می روند)
توجه کنید که روش صرف آن تا حد زیادی مشابه افعال نوع اول است، اما نوع ساختن بن فعل از آن قاعده تبعیت نمی کند. برای مثال دوم فعلЖить به معنای زندگی کردن را صرف می کنیم:

Я живу (من زندگی می کنم) Ты живёшь (تو زندگی می کنی) Он, Она, Оно живёт (او زندگی می کند) Мы живём (ما زندگی می کنیم) Вы живёте (شما زندگی می کنید) Они живут (آنها زندگی می کنند)

تمرین: فعل любить به معنای دوست داشتن را صرف کنید.

قواعد+دستور زبان روسی

مرسانا

کاربر فعال انجمن
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
1,903
زمان حضور
1 روز 1 ساعت 36 دقیقه
نویسنده این موضوع
در این درس می خواهیم قوانین اولیه منفی کردن جملات و ساختن سوالات بله و خیر را یاد بگیریم.

سوالات بله و خیر
سوالات بله و خیر در روسی تفاوت ساختاری با جملات خبری ندارند. تنها تفاوت در اضافه شدن علامت سوال به شکل نوشته شده جمله است. در خواندن جمله هم تاکید بیشتری بر قسمت آخر جمله انجام می شود. از آنجا که معادل همین ساختار در فارسی هم وجود دارد می توانید آن را در تفاوت خواندن این دو جمله درک کنید:

او به مدرسه رفت.

او به مدرسه رفت؟

حالا به مثال زیر توجه کنید:

Он знает (او می داند) ?Он знает (او می داند؟)
همین ساختار را می توانید برای جملات مسندی هم استفاده کنید:

он Фархад. (او فرهاد است.) ?он Фархад (او فرهاد است؟)
برای جواب دادن به این سوالات از بله و خیر استفاده می کنیم. امیدواریم از درس سوم این دو واژه را فراموش نکرده باشید! اگر اینطور است دوباره به آنها اشاره می کنیم.

Да (بله) Нет (خیر)
منفی کردن جملات
روش های متفاوتی برای ساختن جملات منفی در زبان روسی وجود دارد اما ساده ترین روش اضافه کرد واژه منفی ساز “не” به جمله است. استفاده از این جمله ساده است. به مثال زیر توجه کنید:

он Фархад . (او فرهاد است.) он не Фархад (او فرهاد نیست.)
از همین واژه می توان برای منفی کردن فعل ها هم استفاده کرد. به مثال زیر توجه کنید:

он знает . (او می داند.) он не знает . (او نمی داند.)

قواعد+دستور زبان روسی

مرسانا

کاربر فعال انجمن
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
1,903
زمان حضور
1 روز 1 ساعت 36 دقیقه
نویسنده این موضوع
بعد از چند درس گرامری، در این درس می خواهیم عبارت هایی کاربردی برای سفارش دادن نوشیدنی و خوراکی در کافه یاد بگیریم.

لغات مورد نیاز
اول واژه های مورد نیاز برای سفارش دادن را بررسی می کنیم:

Меню (منو) Кофе (قهوه) Чай (چای) Молоко(شیر) Кока-Кола(کوکا کولا) Лимонад(لیموناد) Сок (آب میوه) Борщ (سوپ چغندر/ نوعی سوپ بسیار رایج روسی) Суп (سوپ) Торт (کیک) Вода (آب) минералка (آب معدنی)
نکته: در صورتی که به برای سفارش آب می خواستید بهتر است از минералка استفاده کنید، چراکه در صورتی که از Вода استفاده کنید احتمالا ابتدا کمی تعجب می کنند و بعد برای شما آب شیر می آورند.

سفارش دادن
اگر در درس سوم واژه пожалуйста را یاد نگرفته اید الان فرصت خوبی برای یادگیری این واژه است. همانطور که قبلا گفتیم пожалуйста معنای “لطفا” هم دارد و بهتر است برای هر درخواست از آن استفاده کنید.

…. Дайте, пожалуйста (لطفا به من … بدهید.)

برای مثال:

Дайте, пожалуйста, чай (لطفا به من چای بدهید.)
می توانید از این جمله هم برای سفارش دادن استفاده کنید:

… Я хочу (من … می خواهم.)

نکته: حالا که در مورد صرف افعال اطلاعات دارید ممکن است متوجه شده باشید که همه افعال به صورت دوم شخص جمع صرف شده تا محترمانه باشد.

تمرین: حالا می توانید از لیست بالا سفارش مورد علاقه خود را انتخاب کرده و آنها را درخواست کنید.

سوال کردن
اگر می خواهید در مورد امکان سفارش چیزی سوال کنید می توانید این سوال را به صورت زیر مطرح کنید:

?…. У вас есть (آیا … دارید؟)

برای مثال:

?У вас есть чай (آیا چای دارید؟)
سوال کردن در مورد قیمت
برای سوال کردن در مورد قیمت می توانید از این جمله استفاده کنید:

?Сколько стоит (قیمتش چقدر است؟)
احتمالا جواب شما به صورت زیر خواهد بود.

Десять рубль . ( ده روبل)

تمرین: خودتان را در یک کافه فرض کنید. از منو چیزی را سفارش دهید و سوالاتی در مورد آن بپرسید.

قواعد+دستور زبان روسی

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
بالا