خوش آمدید به رمان ۹۸ | بهترین انجمن رمان نویسی

رمان ۹۸ با هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تقویت قلم عزیزان ایجاد شده است.
هدف ما همواره ایجاد محیطی گرم و صمیمی و دوستانه بوده
برای مطالعه کامل رمان‌ها و استفاده از امکانات انجمن
به ما بپیوندید و یا وارد انجمن شوید.

Hamed.NM

کاربر نیمه حرفه‌ای
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
21,472
زمان حضور
24 روز 5 ساعت 55 دقیقه
نویسنده این موضوع
کد خبر: 1551575/41 زمان: 13:19 1397/06/14 بازدید: 114,603
نقد روش بازی شفر مقابل السد در فوتبال 360
کدام تصمیم باعث پایان کار منصوریان در استقلال شد؟

مربی سابق استقلال و سردبیر سایت ورزش سه به تحلیل و بررسی دو مسابقه نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا پرداخته اند.

در هفته ای که سپری شد دو تیم استقلال و پرسپولیس رقابت های لیگ قهرمانان آسیا را ادامه دادند و در اولین دیدار از مرحله رفت مرحله یک چهارم نهایی برابر دو نماینده قطری صف آرایی کردند؛ در تهران استقلال در دیداری که تیم فوتبال السد برتری محسوسی برابر آنها داشت، به نتیجه ای بهتر از شکست 3 بر 1 دست نیافت و در قطر هم شاگردان برانکو ایوانکوویچ علیرغم اینکه امیدواری زیادی برای بازی برگشت در ورزشگاه آزادی دارند، با این حال شکست یک بر صفر برابر نماینده قطر سبب می شود که در آزادی کار آسانی پیش روی سرخپوشان نباشد.

پژمان راهبر سردبیر وب سایت ورزش سه و صالح مصطفوی مربی سابق استقلال در برنامه 360 درجه که از اپلیکیشن آنتن پخش می شود، به بررسی ابعاد و زوایای مختلف این دو دیدار پرداخته اند و شرایط دو نماینده ایران را از جهات مختلف بررسی کرده اند.

راهبر: هفته گذشته دو بازی برابر دو تیم قطری داشتیم و دو شکست را تجربه کردیم. کار هر دو تیم برای بازی بازگشت و صعود سخت است. استقلال شاید بیشتر ولی پرسپولیس هم کار آسانی ندارد. با یکی از بازیکنان پرسپولیس صحبت می کردم، می گفت با توجه به اینکه احتمال گل خوردن در تهران داریم، کار خیلی سختی داریم.

مصطفوی: بله دو شکست داشتیم ولی دو شکست متفاوت. شاید اگر بخواهیم عادلانه در مورد نتیجه کسب شده توسط پرسپولیس صحبت کنیم، باید بگوییم که حق پرسپولیس باخت نبود. شانس هایی که پرسپولیس داشت، می توانست با مساوی از زمین بیرون بیاید و در مجموع بهتر از الدحیل بازی کرد.

مصطفوی: اما برگردیم به استقلال؛ بازی استقلال نماد کامل شروع فصل استقلال بود. هواداران ناراضی بودند. این تیم یک تیم جدید است. اگر از دروازه شروع کنیم. شاید بیشتر حسینی بازی کرد. در خط دفاع زوج ایده آل استقلال که شاید می توانست در جام جهانی هم بازی کند حسینی و چشمی بودند که چشمی در ابتدای فصل مصدوم بود و حسینی هم نبود. در خط دفاع راست وریا غفوری اکثر بازی ها را بازی کرد، که امسال محمدی مهر بازی کرد. در پست دفاع چپ زکی پور و سهرابیان بازی می کردند که این فصل تغییری نداشته است. در پست هافبک تدافعی امید ابراهیمی و فرشید باقری بودند که امسال علی کریمی زوج باقری شده است. تازه در بازی هایی کریمی یا باقری مصدوم بوده اند که دانشکر گاها بازی کرده است. در پست وینگر چپ، وینگر راست و فوروارد تیام بوده، جپاروف بوده، فرشید و داریوش شجاعیان بوده که فقط اسماعیلی مانده. حدود 80 درصد این تیم عوض شده و مهم ترین تغییرات در خط میانی انجام شده است؛ پس این تیم یک تیم جدید است. ببینید در دو حالت ممکن است یک تیم، تیم جدیدی لقب بگیرد؛ یکی اینکه شما از یک فصل تا فصل بعد شما 70،80 درصد ترکیب اصلی خود را تغییر بدهید و دیگر اینکه از یک فصل به فصل بخواهید سبک بازی خود را تغییر دهید. مثلا دفاع ضدحمله بوده اید و بخواهید مالکانه بازی کنید. این زمان می برد. اتفاقی که سال گذشته برای استقلال افتاد. اتفاقی که در یک سال با امیرقلعه نویی رخ داد و استقلال تا ته جدول هم رفت ولی در انتها قهرمان شد.

مصطفوی: البته هر هواداری از این موضوع راضی نیست. راجع به شکل استقلال حالا صحبت می کنم. استقلال به خاطر تغییر زیاد اینگونه شده است. عده ای می گویند فقط مدیریت مقصر است ولی قطعا کادر فنی هم در شرایط فعلی مقصر است؛ شما وقتی دو دفاع راست یعنی خسرو و وریا را دارید چرا دوباره دفاع راست می خرید؟ چرا این هزینه را خرج پستی نمی کنید که در آن ضعف دارید؟ یا وقتی آرمین سهرابیان و زکی پور در دیدگاهت مدافعین خوبی هستند، چرا دوباره یک دفاع چپ مصدوم به لیست تیمت اضافه می کنی؟ یعنی در واقع این ها فقط به مدیریت مربوط نمی شود؛ شاید اگر پول این دو مدافع چپ و راست را روی هم می گذاشتند، می توانستند حداقل جپاروف را در تیم حفظ کنند.

راهبر: با توجه به اینکه در استقلال بودی و می دانم که آدم متعصبی نیستی. در مورد علیرضا منصوریان صحبت زیاد است؛ اما به نظرم علیرضا منصوریان نقش زیادی در استقلال سال گذشته از این جهت داشت که تیم خوبی برای استقلال جمع کرد و تحرک خوبی در بازار نقل و انتقالات داشت. جپاروف را شاید هر باشگاه دیگری از دست می داد و شاید می گفت اصلا نیازی نیست ولی منصوریان پای او ایستاد. حالا به تیام کاری ندارم که مهره تاثیرگذاری بود؛ اما امسال تمرکز در سـ*ـیاست نقل و انتقالات در باشگاه استقلال وجود نداشت که یکی از دلایل عدم حضور شفر در ایران بود و یکی عدم آگاهی آقای توفیقی به فوتبال بود. ضمن اینکه بازیکنان خیلی تاپ و سطح بالایی در فوتبال ایران نداشتیم. چند بازیکن بودند که مثل قلی زاده ایران را ترک کردند. در واقع بازیکنی به آن صورت نبود و این شرایط را کسی می توانست تغییر دهد که مهارت در شناخت بازیکن داشته باشد.

مصطفوی: ببینید یک داستانی در مورد استقلال فصل گذشته وجود داشت. تمام فوتبالدوستان حتی آنهایی که ناراحت بودند و شعار دادند که باعث شد منصوریان استعفا بدهد، این نکته را اذعان دارند که در فصل نقل و انتقالات بازیکنان خوبی گرفت، اما یک نکته را همه فراموش کردند و آن اینکه استقلال با تصمیم علیرضا منصوریان از بعد بازی با العین تصمیم به ارائه فوتبال مالکانه گرفت. من صحبت کردم که با یک تغییر تیم می تواند به هم بریزد مثل تغییر تعداد زیاد بازیکن و یا تغییر سبک بازی؛ استقلال فصل گذشته هم شروع به تغییر سبک بازی گرفت و هم تعداد بازیکنان را. من شما را ارجاع می دهم به بازی استقلال و پارس در جم که پارس در آن زمان صدر جدول بود و تمام تیم ها را شکست می داد و به خصوص نیمه دوم بازی که درصد مالکیت 75 به 25 به سود استقلال بود و دو تیر دروازه زد و سبک را جا انداخت. با تغییر شفر هم این سبک ادامه پیدا کرد و این سبک مقابل مالکانه ترین تیم تاریخ لیگ برتر که پرسپولیس بود هم ادامه پیدا کرد. شما در یک نیمه دیدار برابر پرسپولیس دیدید که چه فوتبال مالکانه ای بازی کرد و به مرور این اتفاق می رخ می داد.

راهبر: یعنی شما معتقدید که اگر به منصوریان زمان داده می شد، استقلال نتیجه می گرفت؟

مصطفوی: بله اگر به منصوریان زمان داده می شد، همان نتایج یا حتی بهتر نتیجه می گرفت. اما اینکه در شرایط انتقال از فصل قبل که تیمی در اوج است و چند بازیکن در تیم ملی دارد. ما مثلا شائبه داشتیم که مجید حسینی را بازی بدهیم یا رابسون را. شما ببینید حسینی چه بازی هایی در جام جهانی مقابل اسپانیا و پرتغال انجام داد و این هفته مقابل گالاتاسری بازی کرده و 4 هیچ تیم برده. در ترکیه بردن گالاتاسری حادثه بسیار مهمی است که با این بازیکنان انجام شده است. حالا شما ببینید که از یک فصل به فصل دیگر تمام ستون های تیم از بین می روند. امید ابراهیمی هم رفته. الان هفت هفته است که استقلال بدون روزبه چشمی، مجید حسینی، امید ابراهیمی و داریوش شجاعیان بازی کرده و این مدلی بازی می کند. اصلا به نتایج کاری نداریم، شما مدل بازی را ببینید. استقلال فصل قبل در شروع فصل علاوه بر اینکه مجید حسینی و فرشید اسماعیلی از فصل قبل مصدوم بودند و باقری و ابراهیمی جراحی کرده بودند و همراه تیم نبودند، کیفیت آن بازی ها را با این بازی ها مقایسه کنید. من اصلا قصد این را ندارم که بگویم این خوب است یا آن بد است. علی کریمی یکی از بهترین 8 های فوتبال ایران است و در استقلال بازی می کند ولی این بازیکن زمان نیاز دارد تا خواسته مربی را اجرا کند؛ همانطوری که داریوش شجاعیان و حتی جپاروف طول کشید در این تیم جا افتادند.

Hamed.NM

کاربر نیمه حرفه‌ای
کاربر رمان ۹۸

امتیاز واکنش
21,472
زمان حضور
24 روز 5 ساعت 55 دقیقه
نویسنده این موضوع
  • بررسی بازیهای استقلال‌وپرسپولیس‌در لیگ‌قهرمانان‌آسیا (1)

راهبر: اجازه بده کمی هم در مورد پرسپولیس صحبت کنیم.

مصطفوی: در همین زمینه صحبت کنیم. پرسپولیس کم تغییرترین تیم 4 سال اخیر فوتبال ایران است. برانکو اگر مثلا 2-4-4 لوزی بازی می کند و محسن مسلمان شماره 10 تیم است، اگر مسی هم بخرد، تازمانی که مسلمان کارش را انجام می دهد با مسی او را عوض نمی کند و این یعنی شخصیت تیمی، یعنی ثبات تیمی، یعنی هماهنگی. ببینید مربیان دو دسته اند؛ یک عده می گفتند که فقط روی تیم خودم کار می کنم و به بقیه کاری ندارم.

راهبر : مثلا آقای توشاک فکر می کنم در دسته اول قرار بگیرد.

مصطفوی: برای بازیکنی مثل ژاوی وقتی به او فضا بدهید راحت کار می کند. ژاوی اگر یازده نفر هم او را احاطه کرده باشند، با چشم دهم خود می بیند و کارش را انجام می دهد. اولا اینکه نمی توانیم یک نفر را مامور مهار ژاوی کنیم. اینکه این قدر ژاوی نمود پیدا کرده، باز بازی کردن استقلال بوده و در واقع در برابر السد استقلال پلنی برای بازپس گیری توپ در هنگام از دست دادن توپ در بخش دفاعی نداشت.

راهبر: به نظرت اگر استقلال تیم خود را حفظ می کرد و تیام در تیم باقی می ماند، ما توانایی بردن این السد را داشتیم؟

بله؛ السدی که در آزادی مقابل استقلال بازی کرد و در 120 دقیقه و پنالتی باخت، به نظرم تیم بسیار خوبی بود. در آن زمان در دقایق ابتدایی السد یک گل باید در دقایق ابتدایی می خورد که داور اشتباه کرد و یک پنالتی هم بر علیه آنها گرفته می شد که این اتفاق رخ نداد. با چه تیمی؟ با تیمی که از پنجره نقل و انتقالات محروم بود و شاید الان شماره 10 تیم که پشت مهاجمین بازی می کرد را کسی یادش نیاید ولی او مجتبی حق دوست بود. مجتبی حق دوست به علی قربانی پاس داد و گل زد و مثلا علی قربانی را همین فصل استقلالی ها نخواستند. یا مثلا جابر انصاری در پست وینگر بازی می کرد. به نظرم اگر همین استقلال با روش مناسب تری بازی می کرد، این اتفاق نمی افتاد؛ شما باید بر اساس توانایی تیم خود و شناخت تیم حریف برای بازی حریف برنامه ریزی کنید. به نظرم اگر بعد ذوب آهن آن استقلال با السد یا حتی الدحیل بازی می کرد، برنده بازی می شد.

راهبر: من یک چیز را متوجه نشدم. شما یک مقدار از بار شکست را برعهده آقای شفر می گذارید؟

بله به نظرم استقلال الان در فرم خوبش نیست و با توجه به این موضوع کادر فنی باید استراتژی بهتری برای این بازی انتخاب می کرد.

راهبر: به سراغ عکس هایی برویم که در دو بازی نماینده ایران ثبت شده است. ابتدا این عکس از دانشگر؛ عملکرد دانشگر را چطور دیدی؟

مصطفوی: اگر حمایتی که از مجید حسینی شد، از دانشگر بشود می تواند در تیم ملی بازی کند؛ همانطور که در تیم امید هم بازی کرده است. دانشگر در صحنه ای که گل می خورد، برای پوشش فضای ایجاد شده در پشت پژمان منتظری رفته است که شاید اگر یک مدافع باتجربه تر بود، این کار را نمی کرد.

راهبر : عکس بعدی تعویض دانشگر و واکنش آقای شفر به آقای حاجیلو؛ اینکه در ورزشگاه پر از تماشاگر به آقای حاجیلو که ییکی از پیشکسوتان باشگاه است واکنش نشان دهید، به نظرم زیاد خوب نیست.

مصطفوی: من هم با شما موافقم. پیشکسوتان استقلال هیچ کدام پای مناسب ندارند و نمی توانند راه بروند. البته این وسط نمی دانم چرا آقای عبداللهی با تجربه که دو بار حضور در فینال آسیا را هم دارد، عوض شده است.

راهبر: عکس بعدی از رحمتی و پژمان؛ عملکرد مهدی رحمتی و پژمان منتظری چطور بود؛ من فکر می کنم که هیچ کدام روز خوبی نداشتند.

مصطفوی: نکته ای که وجود دارد بحث هماهنگی است که خط دفاعی دفاعی استقلال به نظرم اصلا هماهنگ نیستند. شما روی تک تک گل ها می بینید که آقای منتظری برای قطع کردن توپ از خط دفاعی جدا شده ولی سایر بازیکنان نمی توانند پشت او را به خوبی پوشش دهند. وقتی می گویم که استراتژی باید بر اساس نفرات باشد دلیل دارم. مهدی رحمتی یک شوتگیر، پنالتی گیر و تک به تک گیر فوق العاده خوب است ولی در ادوار مختلف نشان داده که بازی با پای خوبی ندارد و شما نمی توانید در 40 سالگی به یک بازیکن در مورد این چیزها آموزش بدهید و انتظار داشته باشید درست شود. بنابراین اینکه بیاییم استراتژی را بر این بگذاریم که رحمتی به عنوان توپ بخش کن فعالیت کند، این غلط است. نتیجه می شود گل سوم و به نظرم این دو هر دو (منتظری و رحمتی) برای استقلال و تیم ملی زحمت زیادی کشیدند. من موضوع را ارجاع می دهم به علی دایی. علی دایی اسطوره فوتبال ما است ولی در اواخر بازی یک مقدار ناملایمت با او شد و این دو عزیز هم مستثنی نیستند. این دو عزیز حداکثر تلاششان را برای رهبری تیم، کنترل بازیکنان جدید و تطابق بازیکنان جدید با جو تیم کردند و زحمت زیادی کشیدند چون بازی در استقلال و پرسپولیس کاملا متفاوت است و هیچ جا مثل اینجا نیست ولی ما باید از هر کسی توانایی خودش را بخواهیم.

راهبر: عکس بعدی در مورد نویمایر است؛ هافبک طراح استقلال در بازی السد که جانشین علی کریمی شد. به نظرم در کاشته ها تخصص دارد. در عکس صحنه خطای او را می بینید. راجع به نویمایر اینکه به نظر من هنوز بازیکن 90 دقیقه ای نیست.

مصطفوی: به نظرم بازیکنانی که جایگزین بازیکنان خارج شده از لیست استقلال شده اند، نیستند. شما نویمایر را با جپاروف مقایسه کنید و الحاجی گرو را با تیام.

راهبر: در مورد وریا نکته این بود که گوش راست بازی می کرد و تیم ملی را از دست داد و حالا چرا دوباره به دفاع راست بازمی گردد؟

مصطفوی: این هم از آن نکته های جالب است. وریا غفوری جلوی امیری در بازی پرسپولیس فوق العاده خوب بازی کرد. امیری در بازی اسپانیا مقابل دفاع راست این تیم فوق العاده بازی کرد. بعد در همان موقعیت حساس وریا را بردند هافبک و بعد حالا او را به دفاع بازگرداندند.

راهبر: فرشید اسماعیلی عکس بعدی است که همانطور که گفتید خیلی تنها بود.

مصطفوی: فوتبال یک ورزش تیمی است ولی شما در این تصویر یک جوراب آبی را هم نمی بینید و همه زرد هستند (باخنده).

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
بالا